Eutanazija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
shana_majka

Eutanazija

Post by shana_majka » 11/11/2006 12:34

.
Last edited by shana_majka on 10/12/2008 23:16, edited 1 time in total.

danas

Post by danas » 11/11/2006 12:37

kako kome.

rashid

Re: Eutanazija

Post by rashid » 11/11/2006 12:38

shana_majka wrote:Moze li se neko "humano" ubiti!?
Moralno ili ne?

Ko te to razocarao? :lol:

shana_majka

Post by shana_majka » 11/11/2006 12:41

.
Last edited by shana_majka on 10/12/2008 23:16, edited 1 time in total.

rashid

Post by rashid » 11/11/2006 12:42

shana_majka wrote:
rashid wrote:
Moralno ili ne?

Ko te to razocarao? :lol:

Lakse bih izlistao telefonski imenik :D

Hehehe :-D

BugsBunny

Post by BugsBunny » 11/11/2006 15:38

:D :D Naravno da moze. Sve se moze kad se hoce.

Dezze

Post by Dezze » 11/11/2006 17:35

Da, moze biti i humano i moralno. A u nekim slucajevima je i legalno (Sadam). :)

spongebob

Post by spongebob » 11/11/2006 18:37

Moralno ili ne?

moze ali samo ako se radi o hronicnim teskim bolesnicima koji bolove podnose samo uz jake narkotike i o beznadeznim komatoznim slucajevima. tako je barem u holandiji, u svim ostalim drzavama svijeta je eutanazija - u smislu "humanog ubojstva"- zabranjena. No tipicno za dvolicni svijet u kojem zivimo: smrtna kazna je na snazi u vecini zemalja planete i svake godine se po tom osnovu usmrti 20 000 (zvanicna cifra)- 100.000 (realna procjena) ljudi.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 13/11/2006 09:40

Ja nisam protiv eutanazije, dapace. Ali da se striktno odredi, sta, kada, kako.
Pa, svjedoci ste u kakvim bolovima umiru ljudi, koliko se pate, mole Boga da umru... Imao sam komsiju, nedavno je umro, 3 mjeseca se doslovno raspadao, karcinom pluca, pa otislo na mozak, pa na kosti... Nije mu pomagao ni morfij, niti bilo sta, a otpustili ga iz bolnice (je li to humano),i sta sada...?
Naravno da sam u takvim beznadeznim slucajevima za eutanaziju, kolio god to bilo ruzno, tesko i nemoralno...
Znam, lako je pricati nama o drugima, kada kod nas nije bila takva situacija. ali eto, ja rekoh sta otprilike mislim....

Black swan

Post by Black swan » 13/11/2006 09:49

ko želi da umre ima mu se ta želja ispuniti...

King Kikapu

Post by King Kikapu » 13/11/2006 09:54

on je toliko skico i vristo da smo ga mi morali priklat...vidis da moze

Lika

Post by Lika » 13/11/2006 10:15

u ovom slucaju treba razgraniciti pojam eutanazije jer postoji aktivna i pasivna eutanazija.

Aktivna eutanazija je "oduzimanje" zivota bolesniku na njegov zahtjev (ako je to pravno regulisano na nivou drzave).

Pasivna eutanazija je iskljucenje aparata koji su "davali" zivot bolesniku.

Po islamu aktivna eutanazija je iskljucivo zabranjena jer se nemoze razlikovati od samoubistva a niko nema pravo da oduzima zivot kao sto ga niti nedaje iskljucivo sam covjek.

Pasivna eutanazija je, po islamu, dozvoljena jer covjek je prakticno vec mrtav ako mu zivot ne podrzavaju sopstveni organi (sada necemo mjesati presadjivanje organa i donorske slucajeve u temu)

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 13/11/2006 10:19

Lika wrote:u ovom slucaju treba razgraniciti pojam eutanazije jer postoji aktivna i pasivna eutanazija.

Aktivna eutanazija je "oduzimanje" zivota bolesniku na njegov zahtjev (ako je to pravno regulisano na nivou drzave).

Po islamu aktivna eutanazija je iskljucivo zabranjena jer se nemoze razlikovati od samoubistva a niko nema pravo da oduzima zivot kao sto ga niti nedaje iskljucivo sam covjek.

Pasivna eutanazija je, po islamu, dozvoljena jer covjek je prakticno vec mrtav ako mu zivot ne podrzavaju sopstveni organi (sada necemo mjesati presadjivanje organa i donorske slucajeve u temu)

A kakav je odnos ostalih svjetskih religija prema ovome pitanju? Hriscanstvo, budizam...?

Dezze

Post by Dezze » 13/11/2006 12:26

chuchumbamayumbe wrote:
Lika wrote:u ovom slucaju treba razgraniciti pojam eutanazije jer postoji aktivna i pasivna eutanazija.

A kakav je odnos ostalih svjetskih religija prema ovome pitanju? Hriscanstvo, budizam...?

Mislim da se religija u ovo ne mora/treba petljati. Prije svega, zemlja u kojoj zivimo, kao i one koje cine Evropu, sekularne su. Prema tome, drzavni zakoni se ne bi trebali krojiti prema vjerskim pravilima. Drugim rijecima, zakonodavcima ne bi trebalo biti presudno sta vjera kaze. Oni moraju ostaviti otvorenu mogucnost da neko nece postupiti po pravilima vjere. A ko hoce, moze brate da se pati koliko god mu je volja.... Dakle, sve sto zelim da kazem da se ljude ne smije ogranicavati. Cak ni kada zele da umru. Konacno, ionako ima onih koji sami sebi presude kad shvate da im se kraj blizi, a bolovi su nesnosljivi. Imao sam takav slucaj u familiji.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 13/11/2006 12:28

Dezze wrote:
chuchumbamayumbe wrote:

Mislim da se religija u ovo ne mora/treba petljati. Prije svega, zemlja u kojoj zivimo, kao i one koje cine Evropu, sekularne su. Prema tome, drzavni zakoni se ne bi trebali krojiti prema vjerskim pravilima. Drugim rijecima, zakonodavcima ne bi trebalo biti presudno sta vjera kaze. Oni moraju ostaviti otvorenu mogucnost da neko nece postupiti po pravilima vjere. A ko hoce, moze brate da se pati koliko god mu je volja.... Dakle, sve sto zelim da kazem da se ljude ne smije ogranicavati. Cak ni kada zele da umru. Konacno, ionako ima onih koji sami sebi presude kad shvate da im se kraj blizi, a bolovi su nesnosljivi. Imao sam takav slucaj u familiji.

Slazem se!

Post Reply