EUROSLAVIJA

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Da li ce dolasmkom EU doci do stvaranja EUROSLAVIJE na EXYU prostorima

iz HR sam - DA
2
3%
iz HR sam - NE
0
No votes
iz BiH sam - DA
14
18%
iz BiH sam - NE
59
78%
iz SRB sam - DA
0
No votes
iz SRB sam - NE
0
No votes
iz CG sam - DA
0
No votes
iz CG sam - NE
1
1%

Total votes: 76

atko

#1 EUROSLAVIJA

Post by atko » 21/01/2012 08:59

Nesto kontam, (a DW bas napisa clanak na tu temu sa odlicnim nazivom "euroslavija") kako ce ulaskom HR u EU zapoceti proces euroslavizacije exyu prostora ... isti jezik ista valuta i ista krovna regulativa ... ovi prostori imaju izgleda da budu slavenskiji nego za vrijeme tite ?! ili ce mozda to izazvati kontra efekat i dodatno jacanje nacionlizma ?!

amrica

#2 Re: EUROSLAVIJA

Post by amrica » 21/01/2012 10:21

:-?

tesko...

ser i cg ce u najboljem slucaju sljedece dekade u eu, bih se ni ne spominje, a za makedoniju ne znam :oops:

Pismonosa

#3 Re: EUROSLAVIJA

Post by Pismonosa » 21/01/2012 10:37

EU kao neka trajna funkcionalna konstanta je utopija. Nema polazne osnove da bi sve to ferceralo. Nema koncenzusa oko nekog osnovnog zajedničkog idejnog i političkog koncepta, i zauvijek će postojati antagonizmi među njenim članicama.

Sad to preslikaj na Balkan i balkanske narode, dodaj puta 48, i dobit ćeš odgovor.

Gray
Been thanked: 3 times

#4 Re: EUROSLAVIJA

Post by Gray » 21/01/2012 11:46

atko wrote:Nesto kontam, (a DW bas napisa clanak na tu temu sa odlicnim nazivom "euroslavija") kako ce ulaskom HR u EU zapoceti proces euroslavizacije exyu prostora ... isti jezik ista valuta i ista krovna regulativa ... ovi prostori imaju izgleda da budu slavenskiji nego za vrijeme tite ?! ili ce mozda to izazvati kontra efekat i dodatno jacanje nacionlizma ?!

Iskreno, ja mislim da hoće biti upravo tako, jednog dana kada budemo svi u EU (kada će to biti je drugo pitanje), jer iako nećemo biti u istoj državi bit će puno manje formalnih i zakonskih prepreka za bližu saradnj mešu državama i njihovim građanima. Neće biti formalnih granica između država, lakše će se putovati, dobiti posao, inveestirati, kupovati stanove, kuće, vikendice itd, prohodnost svega izmešu država će biti veća, i mislim da će ta neka historijska i prirodna povezanost ex-yu ipak doći do izražaja i da će postojati neki zajednički mentalitet i zajednički interes među državama koji će ih povezivati, kao što postoji npr. u Beneluxu ili Skandinaviji.

Dalje, mislim da Kevin Costner nije upravu, EU ima osnovne zajedničke temelje na kojima postoji već 60 godina i mislim da neće nestati u skorije vrijeme.

AliceInChains

#5 Re: EUROSLAVIJA

Post by AliceInChains » 21/01/2012 12:09

"EUROSLAVIJA"

Te neke igre oko nekih prefiksa za Jugoslavene su vec postale gluposti infinitnih razmjera. Jucer Balkanesi, danas Juzni Slaveni, sutra Euroslaveni :lol: Samo da ja u tome ne vidim nikakvo pomirenje ili ojacane veze izmedu Jugoslavena ovog prostora.

Inace, taj prefiks ce prosiriti nase veze sa Ukrajincima, Bjelorusima, Poljacima, Bulgarima, itd......... jer su i oni Euroslaveni :P

1) Zapamtite ovo: Jugoslavene mogu samo ujediniti zajednicki neprijatelji iz vana. Jugoslavija tog neprijatelja krajem osamdesetih nije imala, 1945 jeste. :wink: Njemacka je takoder nastala kao skup nezavisnih drzavica, koje su imale istog neprijatelja iz vana. A "Euroslavenima" najveci neprijatelji su? Evo odgovora: Euroslaveni. Nase nacije nas guse

2) Ja jesam Jugoslaven, jer zivim na Juznoslavenskom prostoru i pricam isti jezik kao i ostali Jugoslaveni. Kultura nam je ista, takoder. To, sto se ljudi zbog devesdesetih i pojavljivanja nebeskog i tisucetog naroda na ovim prostorima prave glupi i, kao, ne vide nikakve veze izmedu nas, su toliko siroki u glavi, da ce sutra i prihvatiti nametnutu rijeci "Euroslavija".

3) Jebo nas otac Tito sviju, jer smo trenutno najveca gamad, koja na ovoj zemaljskoj kugli postoji, samo zato sto nije bio u stanju ukinuti nacionalnosti osim nacije "Jugoslaven". U Njemackoj svako zna, gdje su granice Bavarije i da Bavarci nisu isti kao ljudi iz Berlina (drugi dijalekt, razlicita vjera). Ali opet nemaju drugog izbora, nego da se izjasnjavaju kao Njemci 8-)

4) Nema pomirenja Balkana, sve dok se Srbija ne otrese od nacionalizma, koji se namece drugim Jugoslavenima sa ovih prostora.

5) Znate, sto se Srbi, Slovenci, Bosanci, Hrvati, Makedonci i Crnogorci u inostranstvu izmedu sebe dobro razumiju? Zato sto su za "inostranstvo" ista bagra: "Jugo"

prljavi Hare
Has thanked: 26 times
Been thanked: 76 times

#6 Re: EUROSLAVIJA

Post by prljavi Hare » 21/01/2012 12:19

I obavezno sa Srbijom napraviti zajedničke oružane snage! :lol: :lol: :lol:

Bodkin
Has thanked: 8 times
Been thanked: 47 times

#7 Re: EUROSLAVIJA

Post by Bodkin » 21/01/2012 12:30

AliceInChains wrote:"EUROSLAVIJA"

Te neke igre oko nekih prefiksa za Jugoslavene su vec postale gluposti infinitnih razmjera. Jucer Balkanesi, danas Juzni Slaveni, sutra Euroslaveni :lol: Samo da ja u tome ne vidim nikakvo pomirenje ili ojacane veze izmedu Jugoslavena ovog prostora.

Inace, taj prefiks ce prosiriti nase veze sa Ukrajincima, Bjelorusima, Poljacima, Bulgarima, itd......... jer su i oni Euroslaveni :P

1) Zapamtite ovo: Jugoslavene mogu samo ujediniti zajednicki neprijatelji iz vana. Jugoslavija tog neprijatelja krajem osamdesetih nije imala, 1945 jeste. :wink: Njemacka je takoder nastala kao skup nezavisnih drzavica, koje su imale istog neprijatelja iz vana. A "Euroslavenima" najveci neprijatelji su? Evo odgovora: Euroslaveni. Nase nacije nas guse

2) Ja jesam Jugoslaven, jer zivim na Juznoslavenskom prostoru i pricam isti jezik kao i ostali Jugoslaveni. Kultura nam je ista, takoder. To, sto se ljudi zbog devesdesetih i pojavljivanja nebeskog i tisucetog naroda na ovim prostorima prave glupi i, kao, ne vide nikakve veze izmedu nas, su toliko siroki u glavi, da ce sutra i prihvatiti nametnutu rijeci "Euroslavija".

3) Jebo nas otac Tito sviju, jer smo trenutno najveca gamad, koja na ovoj zemaljskoj kugli postoji, samo zato sto nije bio u stanju ukinuti nacionalnosti osim nacije "Jugoslaven". U Njemackoj svako zna, gdje su granice Bavarije i da Bavarci nisu isti kao ljudi iz Berlina (drugi dijalekt, razlicita vjera). Ali opet nemaju drugog izbora, nego da se izjasnjavaju kao Njemci 8-)

4) Nema pomirenja Balkana, sve dok se Srbija ne otrese od nacionalizma, koji se namece drugim Jugoslavenima sa ovih prostora.

5) Znate, sto se Srbi, Slovenci, Bosanci, Hrvati, Makedonci i Crnogorci u inostranstvu izmedu sebe dobro razumiju? Zato sto su za "inostranstvo" ista bagra: "Jugo"
jebote da se i sa tobom jednom s :thumbup: lozim

ljubav_aha

#8 Re: EUROSLAVIJA

Post by ljubav_aha » 21/01/2012 17:17

atko wrote:Nesto kontam, (a DW bas napisa clanak na tu temu sa odlicnim nazivom "euroslavija") kako ce ulaskom HR u EU zapoceti proces euroslavizacije exyu prostora ... isti jezik ista valuta i ista krovna regulativa ... ovi prostori imaju izgleda da budu slavenskiji nego za vrijeme tite ?! ili ce mozda to izazvati kontra efekat i dodatno jacanje nacionlizma ?!

NE , i nisu na balkanu zivjeli iskljucivo slaveni :D

nema potrebe praviti unije,alijanse i slicne gluposti,neka se svako brine o sebi,i ostane pri sebi :-D

ljubav_aha

#9 Re: EUROSLAVIJA

Post by ljubav_aha » 21/01/2012 17:20

AliceInChains wrote:
a ti se javljas iz iznostranstva :D svaki klub je postao jednonacionalno uzmjeren , ti pises o you-klubovima prije rata :D

za inostranstvo nismo vise ista bagra,nit je prekinuta :D

ljubav_aha

#10 Re: EUROSLAVIJA

Post by ljubav_aha » 21/01/2012 17:21

prljavi Hare wrote:I obavezno sa Srbijom napraviti zajedničke oružane snage! :lol: :lol: :lol:

:lol: :thumbup: i neka pjevaju NATO himnu :lol:

AliceInChains

#11 Re: EUROSLAVIJA

Post by AliceInChains » 21/01/2012 18:43

ljubav_aha wrote:
AliceInChains wrote:
a ti se javljas iz iznostranstva :D svaki klub je postao jednonacionalno uzmjeren , ti pises o you-klubovima prije rata :D

Da, da. Vidim, kol'ko pojma ti imas. :mrgreen: Doduse, sta se tice najdonjih slojeva, tu si upravu :mrgreen:

ljubav_aha

#12 Re: EUROSLAVIJA

Post by ljubav_aha » 21/01/2012 18:49

AliceInChains wrote:
ljubav_aha wrote:
AliceInChains wrote:

Da, da. Vidim, kol'ko pojma ti imas. :mrgreen: Doduse, sta se tice najdonjih slojeva, tu si upravu :mrgreen:
ti si u dijaspori :?:

nit=lanac :D

globalni politicari znaju ko smo i sto smo,ali rade onako kako njima odgovara :D

ne kroji politiku pucanstvo koje ne zna naci BiH na karti svijeta :D

globalno selo euroslavija :dance:

crven_barjak

#13 Re: EUROSLAVIJA

Post by crven_barjak » 21/01/2012 22:14

Youtube govori vise od 10,000 rijeci :lol: :lol:

Ja sam ZA!!!

P.S. A hoce li hibrid kapitalizma i aristokratije da nam dozvoli novu UDBU :D , i da ogolimo kakav otok na Jadranu :lol: :D ). Bez toga, nema Euroslavije:).

_Sarajka

#14 Re: EUROSLAVIJA

Post by _Sarajka » 21/01/2012 22:22

Ne mogu da vjerujem da postoje ljudi koji prizeljkuju neku Euroslaviju, poslije svega sto se desavalo na ovim nasim prostorima.Jel´to neka kolektivna amnezija vlada medju rajom ?Zaboravili smo koliko nas je kostalo "razdruzivanje" sa Ex Jugoslavijom ?Kakvi Sloveni, ujedinjenje i zajednistvo ? :run:

I onda se cudimo i smijemo "tupavim koreancima" sto zale svog vodju, pa s kojim pokricem ljudi dragi ? :?

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#15 Re: EUROSLAVIJA

Post by PipiDugaDevetka » 21/01/2012 22:23

I ja sam ZA, ali da se ti neki Euroslaveni udruže protiv destabilizatora Balkana, SRBIJE!

sinuhe
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

#16 Re: EUROSLAVIJA

Post by sinuhe » 21/01/2012 22:24

Ne mogu da vjerujem da postoje ljudi koji prizeljkuju neku Euroslaviju,
A prizeljkuju Bosnjaci, ko bi drugi prizeljkivao. Da se dodvorie Stankovicima iz Foce. Bizarno ali eto svasta na ovom svijetu ima.
Last edited by sinuhe on 21/01/2012 22:33, edited 1 time in total.

_Sarajka

#17 Re: EUROSLAVIJA

Post by _Sarajka » 21/01/2012 22:28

sinuhe wrote:
Ne mogu da vjerujem da postoje ljudi koji prizeljkuju neku Euroslaviju,
A prizeljkuju Bosnjaci, ko bi drugi prizeljkivao. Da se dodvorie Stankovicima iz Foce. Bizarno ali eto svasta na ovom svjetu ima.
Obzirom da je tema na podforumu politika, ocigledno da je anketa ozbiljna, a takodje i uvodni post.Nadam se da se forumasi sale ipak sa odgovorima i pozitivnim stavovima po ovom pitanju.

Gray

#18 Re: EUROSLAVIJA

Post by Gray » 21/01/2012 23:33

Koliko sam ja shvatio niko ne govorio o stvaranju bilo kakve službene unije ili nove države, nego da li bi ulaskom u eu došlo do bližeg povezivanja ex yu država u praksi.

ljubav_aha

#19 Re: EUROSLAVIJA

Post by ljubav_aha » 22/01/2012 00:22

Gray wrote:Koliko sam ja shvatio niko ne govorio o stvaranju bilo kakve službene unije ili nove države, nego da li bi ulaskom u eu došlo do bližeg povezivanja ex yu država u praksi.
pa one suradjuju i bez pomoci EU ,trgovina ,uvoz izvoz ...

zar se danas sve drzave u EU medjusobno zblizene :D

cyprus
Has thanked: 19 times
Been thanked: 86 times

#20 Re: EUROSLAVIJA

Post by cyprus » 22/01/2012 00:48

Pa ako će ta Evroslavija bit nešto poput Beneluxa, onda vjerujem da je to moguće...

atko

#21 Re: EUROSLAVIJA

Post by atko » 22/01/2012 05:45

Gray wrote:Koliko sam ja shvatio niko ne govorio o stvaranju bilo kakve službene unije ili nove države, nego da li bi ulaskom u eu došlo do bližeg povezivanja ex yu država u praksi.
:thumbup:

Upravo je na tome akcent ove teme... ma da cjenim i pozdravljam i sve druge odgovre ideje prijedloge priloge zamjenice itd :D

Kao sto rekoh isti jezik, valuta i korvna regulativa ... ista kultura i historija/istorija/povjest ... to jest tri iste verzije ... samo malo razlicite :D ...

E sad to moze pojacati nacionalne naboje od straha stvaranja euroslavije (AliceInChains halali al ovo je do sa dnajbolji koncepAt ... euroslavenstvo :D ... evropsko a nase :D ) ... jer Srbija je cesto izvor nacionalne indukcije a Hrvatska zavojnica koja na to reaguje ... bosna je vazda izmedju pa nadrlja ... makedonce niko nista ni ne pita u cosku ... djetici valjaju cigare :D ...a Slovenija vazda izvuce korist ...
ali s druge strane ... u ocima zapadnih zemalja EU mi smo jugovici i mozda takav stav doprinese euroslavenstvu :wink:

naravno ovo sve pod uslovom da EU prezivi ovo "ekonomsko evropsko prvenstvo" ... mescini da grcka nece izboriti ni baraz :D ... a zabari bi se mogli izvuci u barazu :D

I da, ucestale su ideje na ovu temu slavenstva ... al sto narod prica ili je bilo ili ce biti :D

ljubav_aha

#22 Re: EUROSLAVIJA

Post by ljubav_aha » 22/01/2012 19:40

atko wrote: I da, ucestale su ideje na ovu temu slavenstva ... al sto narod prica ili je bilo ili ce biti :D
oh dragi atko,kakvo slavenstvo :| pa nismo svi iskljucivo slaveni :skoljka:

de ne sekiraj me :-D

automatic

#23 Re: EUROSLAVIJA

Post by automatic » 22/01/2012 20:19

jedino bi kao Balkanija mogli u dogledno vrijeme postati neki faktor na svjetskoj sceni, do tada se možemo svi skupa samo tješiti kako je zaboga i Švica malecna državica, pa može biti poznata i bitna :D

Image

Bosnolog

#24 Re: EUROSLAVIJA

Post by Bosnolog » 22/01/2012 20:27

automatic wrote:jedino bi kao Balkanija mogli u dogledno vrijeme postati neki faktor na svjetskoj sceni, do tada se možemo svi skupa samo tješiti kako je zaboga i Švica malecna državica, pa može biti poznata i bitna :D

Image
:D

Tako blizu a tako daleko,.....Ova tema je prodavanje damu pod bubrege,....

automatic

#25 Re: EUROSLAVIJA

Post by automatic » 22/01/2012 20:41

Bosnolog wrote:
Tako blizu a tako daleko,...
pa eto, ako se i ostali slažu, neka Sarajevo bude glavni grad, i svi sretni :thumbup:

ps. iako grčki forumaši u slučaju Balkanije, insistiraju da Atina bude glavni grad, tako da izgleda nema ništa od ove ideje :oops:
Last edited by automatic on 22/01/2012 20:51, edited 1 time in total.

Locked