EUROPLJANI

Post Reply
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#1 EUROPLJANI

Post by Benjaminsky »

Znate li da se jedan postotak stanovništva EU izjašnjava nadnacionalno kao Europljani? Pogledajte tablicu iz 2022. (Iako su izašli iz EU jedan postotak Britanaca se osjeća Europljanima):

Luxemburg 25,6 %
Belgija 18 %
Francuska 17,2 %
V. Britanija 16,1 %
Njemačka 14 %
Nizozemska 13,9 %
Italija 13,8 %
Španjolska 13,7 %
Austrija 13,5 %
Madžarska 11.5 %
Litva 10,9 %
Latvija 10,6 %
Poljska 9,3 %
Rumunjska 9 %
Češka 8,9 %
Bugarska 8.5 %
Slovenija 7,7 %
Slovačka 6,9 %
Hrvatska 6 %
Estonija 6 %
Danska 5 %
Švedska 4,8 %
Cipar 4,7 %
Finska 4,7 %
Irska 4,5 %
Malta 3,2 %
Grčka 2,8 %
Portugal 2,1 %

Izuzev nordijskih zemalja većina „visokociviliziranih“ država se malo više osjećaju Europljanima. Stavio sam pojam visokocivilizirani pod navodnike, jer ne smatram sve te države nekom osobitom visokom civilizacijom, ali eto, tako se sami predstavljaju. Živim u Bruxellesu i skoro svakodnevno se mogu uvjeriti da imaju jedan dobar broj onih ljudi koje bi mi u BiH nazvali papcima. Čast izuzecima.
Zakalwe
Posts: 418
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#2 Re: EUROPLJANI

Post by Zakalwe »

Ja, i?

Sta je pisac htio da kaze? Da je EU neslozna? Da neke zemlje EU nisu visoko civilizovane? Da ima "papaka" u Briselu?
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#3 Re: EUROPLJANI

Post by Benjaminsky »

Zakalwe wrote: 12/09/2022 15:22 Ja, i?

Sta je pisac htio da kaze? Da je EU neslozna? Da neke zemlje EU nisu visoko civilizovane? Da ima "papaka" u Briselu?
Nemojte odmah tako Zakalwe. Ne mogu vam ja sugerirati zaključak. Može ih biti više kao što naslućujete. Meni je prvo zapelo za oko kako nekima od njih nije stalo do njihove nacije, a na Balkanu se ljudi svađaju iz kojeg su plemena i tko im je čoban koji predvodi stado... Zar nije uostalom slično bilo i u ex Jugoslaviji. Ljudi su se deklarirali kao Jugoslaveni, umejsto Srbi, Hrvati itd... Znači i jedni i drugi se izdižu iz svojih entičkih okvira valjda zato što im oni nisu toliko važni.
Zakalwe
Posts: 418
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#4 Re: EUROPLJANI

Post by Zakalwe »

Benjaminsky wrote: 12/09/2022 18:17 Nemojte odmah tako Zakalwe. Ne mogu vam ja sugerirati zaključak. Može ih biti više kao što naslućujete. Meni je prvo zapelo za oko kako nekima od njih nije stalo do njihove nacije, a na Balkanu se ljudi svađaju iz kojeg su plemena i tko im je čoban koji predvodi stado... Zar nije uostalom slično bilo i u ex Jugoslaviji. Ljudi su se deklarirali kao Jugoslaveni, umejsto Srbi, Hrvati itd... Znači i jedni i drugi se izdižu iz svojih entičkih okvira valjda zato što im oni nisu toliko važni.
Jarane, ti si jos u YU/SSSR fazonu...nacije, plemena, bogovi, vozdovi. "Stati" do svoje nacije.
Hebo to. Para vrti i ti si u Briselu. Belgijanci nisu u Bosni ili Rusiji ili Turskoj. Boli ih ona stvar za naciju, boga ili vozda.
Citav koncept "nacionalnosti" ce polako da se urusava sljedecih 100 godina. U ostalom, zvati sebe "evropljanin" je slicno zavati sebe Svedjaninom, samo sire...
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#5 Re: EUROPLJANI

Post by zposao »

Zakalwe wrote: 12/09/2022 19:57
Benjaminsky wrote: 12/09/2022 18:17 Nemojte odmah tako Zakalwe. Ne mogu vam ja sugerirati zaključak. Može ih biti više kao što naslućujete. Meni je prvo zapelo za oko kako nekima od njih nije stalo do njihove nacije, a na Balkanu se ljudi svađaju iz kojeg su plemena i tko im je čoban koji predvodi stado... Zar nije uostalom slično bilo i u ex Jugoslaviji. Ljudi su se deklarirali kao Jugoslaveni, umejsto Srbi, Hrvati itd... Znači i jedni i drugi se izdižu iz svojih entičkih okvira valjda zato što im oni nisu toliko važni.
Jarane, ti si jos u YU/SSSR fazonu...nacije, plemena, bogovi, vozdovi. "Stati" do svoje nacije.
Hebo to. Para vrti i ti si u Briselu. Belgijanci nisu u Bosni ili Rusiji ili Turskoj. Boli ih ona stvar za naciju, boga ili vozda.
Citav koncept "nacionalnosti" ce polako da se urusava sljedecih 100 godina. U ostalom, zvati sebe "evropljanin" je slicno zavati sebe Svedjaninom, samo sire...
Toliko Belgijance boli ona stvar za naciju da su se prije koju godinu umalo raspali zbog nacionalnih pitanja između Valonaca i Flamanaca.
A da nisu sjedište EU pitanje je šta bi bilo od njih. Više slicnosti imaju sa BiH nego što misliš. Izuzev bogatstva i centra EU moći naravno.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#6 Re: EUROPLJANI

Post by Benjaminsky »

Zakalwe wrote: 12/09/2022 19:57
Benjaminsky wrote: 12/09/2022 18:17 Nemojte odmah tako Zakalwe. Ne mogu vam ja sugerirati zaključak. Može ih biti više kao što naslućujete. Meni je prvo zapelo za oko kako nekima od njih nije stalo do njihove nacije, a na Balkanu se ljudi svađaju iz kojeg su plemena i tko im je čoban koji predvodi stado... Zar nije uostalom slično bilo i u ex Jugoslaviji. Ljudi su se deklarirali kao Jugoslaveni, umejsto Srbi, Hrvati itd... Znači i jedni i drugi se izdižu iz svojih entičkih okvira valjda zato što im oni nisu toliko važni.
Jarane, ti si jos u YU/SSSR fazonu...nacije, plemena, bogovi, vozdovi. "Stati" do svoje nacije.
Hebo to. Para vrti i ti si u Briselu. Belgijanci nisu u Bosni ili Rusiji ili Turskoj. Boli ih ona stvar za naciju, boga ili vozda.
Citav koncept "nacionalnosti" ce polako da se urusava sljedecih 100 godina. U ostalom, zvati sebe "evropljanin" je slicno zavati sebe Svedjaninom, samo sire...
Ne znam po čemu sam ja u YU/SSSR fazonu. Znači vi ne mislite da je dobar dio ljudi u Bosni po nacionalnim torovima (NSND, HDZ, SDA)? Ne razumijem ovo: "Stati" do svoje nacije. Sve znam i sve vidim. Vjerojatno misliš da sam naivan, međutim, nisam. Gledam svaki dan Belgiju i uvijek se iznova pitam kako opstaju kad su takvi kakvi su. Da su na mjesu Bosne, raspali bi se kao gnjila kruška.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#7 Re: EUROPLJANI

Post by Benjaminsky »

zposao wrote: 12/09/2022 20:19
Zakalwe wrote: 12/09/2022 19:57

Jarane, ti si jos u YU/SSSR fazonu...nacije, plemena, bogovi, vozdovi. "Stati" do svoje nacije.
Hebo to. Para vrti i ti si u Briselu. Belgijanci nisu u Bosni ili Rusiji ili Turskoj. Boli ih ona stvar za naciju, boga ili vozda.
Citav koncept "nacionalnosti" ce polako da se urusava sljedecih 100 godina. U ostalom, zvati sebe "evropljanin" je slicno zavati sebe Svedjaninom, samo sire...
Toliko Belgijance boli ona stvar za naciju da su se prije koju godinu umalo raspali zbog nacionalnih pitanja između Valonaca i Flamanaca.
A da nisu sjedište EU pitanje je šta bi bilo od njih. Više slicnosti imaju sa BiH nego što misliš. Izuzev bogatstva i centra EU moći naravno.
Upravo ih boli to nacionalno pitanje i to više Flamance nego Valonce. Oni ne vide sebe kao Belgijance, nego kao dvije suprotstavljene strane. Živim Bruxellesu i gledam to svaki dan. Znam sve sličnosti i razlike.
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#8 Re: EUROPLJANI

Post by zposao »

Benjaminsky wrote: 13/09/2022 06:34
zposao wrote: 12/09/2022 20:19

Toliko Belgijance boli ona stvar za naciju da su se prije koju godinu umalo raspali zbog nacionalnih pitanja između Valonaca i Flamanaca.
A da nisu sjedište EU pitanje je šta bi bilo od njih. Više slicnosti imaju sa BiH nego što misliš. Izuzev bogatstva i centra EU moći naravno.
Upravo ih boli to nacionalno pitanje i to više Flamance nego Valonce. Oni ne vide sebe kao Belgijance, nego kao dvije suprotstavljene strane. Živim Bruxellesu i gledam to svaki dan. Znam sve sličnosti i razlike.
Ma u nas ljudi nemaju pojma, samo napamet blebetaju šta su načuli negdje. Generalno je pismenost nikakva.
I zbog toga misle da smo mi nešto vanserijski posebno, da nigdje na svijetu nema problema ko naših.

A da su ikad išta pročitali ili makli od kućnog praga znali bi da je svijet toliko širi da mi nemožemo skoro ništa uradit da se već negdje nije dogodilo slično ili gore.

Niti smo mi izmislili nacije niti samo mi imamo neriješenih nacionalnih problema.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#9 Re: EUROPLJANI

Post by Benjaminsky »

Htio sam reći: i u EU je malo onih koji će se deklarirati kao Europljani, a ne na nacionalnoj osnovi - kao što je i u BiH malo onih koji će reći da su Bosanci, a ne Hrvati, Srbi, Bošnjaci. (Mada na neki način Bošnjaci i Bosanci mogu biti sinonim. Jer u srednjovjekovnoj Bosni su postojali samo Bošnjaci od tri vjere... Uh, već zalazim u onu diskutabilnu dimenziju... Neću.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#10 Re: EUROPLJANI

Post by Benjaminsky »

Da li je veliko svetogrđe ako zapitam smatra li se netko ovdje Europljaninom. Nikako ne želim nikome spočitavati njegovu nacionalnu pripadnost, nego samo pitam. Jer ako se neko smatra Bosancem, a ne samo Bošnjakom, Hrvatom, Srbinom, Židovom, Romom itd. onda se valjda može osjećati i Bosancem. (Neka mi Hercegovci ne zamjere što ih ne spominjem, ali su mi oni isto što i Bosanci.)

Drugo, ako se mnogi ljudi osjećaju kozmopolitima, znači da su i iznad Europljanina, ili Amerikanca - jer je njima cijeli Svijet - domovina.
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#11 Re: EUROPLJANI

Post by zposao »

Benjaminsky wrote: 13/09/2022 19:47 Htio sam reći: i u EU je malo onih koji će se deklarirati kao Europljani, a ne na nacionalnoj osnovi - kao što je i u BiH malo onih koji će reći da su Bosanci, a ne Hrvati, Srbi, Bošnjaci. (Mada na neki način Bošnjaci i Bosanci mogu biti sinonim. Jer u srednjovjekovnoj Bosni su postojali samo Bošnjaci od tri vjere... Uh, već zalazim u onu diskutabilnu dimenziju... Neću.
Možeš li ovo malo objasniti podrobnije. Jesu li postojali Bosnjaci u smislu nacije-naroda ili Bošnjaci kao regionalna pripadnost umjesto Bosna-Bosanci pa se razvilo Bošnjaci-Bošnjani?

Malo mi teško povjerovati da je u srednjem vijeku postojala takva svijest kao što je nacionalni identitet. Mislim da su se ljudi više identificirali po vjeri, jeziku ili po plemstvu koje je nad njima vladalo.
Piaty
Posts: 5799
Joined: 01/12/2020 00:58

#12 Re: EUROPLJANI

Post by Piaty »

Benjaminsky wrote: 18/09/2022 14:36 Da li je veliko svetogrđe ako zapitam smatra li se netko ovdje Europljaninom. Nikako ne želim nikome spočitavati njegovu nacionalnu pripadnost, nego samo pitam. Jer ako se neko smatra Bosancem, a ne samo Bošnjakom, Hrvatom, Srbinom, Židovom, Romom itd. onda se valjda može osjećati i Bosancem. (Neka mi Hercegovci ne zamjere što ih ne spominjem, ali su mi oni isto što i Bosanci.)

Drugo, ako se mnogi ljudi osjećaju kozmopolitima, znači da su i iznad Europljanina, ili Amerikanca - jer je njima cijeli Svijet - domovina.
Evo meni se svidja Europljanin.

Lijepa identifikacija, a fakticki to i jesam pa zasto da ne. Kamo srece da je taj nas kontinent ujedinjen kako treba i da smo svi Europljani.

Ne bih poredio to sa Jugoslaven, meni se to ne svidja.

Bosanac, Bošnjak, Europljanin :thumbup: :bih:
Piaty
Posts: 5799
Joined: 01/12/2020 00:58

#13 Re: EUROPLJANI

Post by Piaty »

zposao wrote: 18/09/2022 15:36
Benjaminsky wrote: 13/09/2022 19:47 Htio sam reći: i u EU je malo onih koji će se deklarirati kao Europljani, a ne na nacionalnoj osnovi - kao što je i u BiH malo onih koji će reći da su Bosanci, a ne Hrvati, Srbi, Bošnjaci. (Mada na neki način Bošnjaci i Bosanci mogu biti sinonim. Jer u srednjovjekovnoj Bosni su postojali samo Bošnjaci od tri vjere... Uh, već zalazim u onu diskutabilnu dimenziju... Neću.
Možeš li ovo malo objasniti podrobnije. Jesu li postojali Bosnjaci u smislu nacije-naroda ili Bošnjaci kao regionalna pripadnost umjesto Bosna-Bosanci pa se razvilo Bošnjaci-Bošnjani?

Malo mi teško povjerovati da je u srednjem vijeku postojala takva svijest kao što je nacionalni identitet. Mislim da su se ljudi više identificirali po vjeri, jeziku ili po plemstvu koje je nad njima vladalo.
Ma realno je to glupava prica da nije postojala narodna/plemenska svijest, posebno kada se na tome insistira. Nije postojala u onom obliku koji postoji danas, ali je postojala. Kakva je razlika u tome sto je tadasnji covjek govorio: ja sam iz naroda Bosnjaka/Bosanaca u odnosu na ono sto govori danas: ja sam iz nacije bosanske/bosnjacke?
Sta tog covjeka toliko brige sto je nacija veci vid organiziranosti od naroda?

Ocjecaj ljubavi prema zemlji i prema svojim bliznjima je valjda prirodan covjeku od prije 2000 godine, a ne onom od prije 500.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#14 Re: EUROPLJANI

Post by Benjaminsky »

Nisam samo objasnio, već sam podrobno analizirao u eseju „Geneza Bošnjaka“ koji je objavljen 1995. u „Beharu“. (Ako si registriran na ovom sajtu, možeš skinuti cijeli rad:


Ukratko; prvo da eliminiram ono što nije postojalo: kao što i sam pišeš, u srednjem vijeku nije postojala svijest o nacionalnom identitetu. To ja ni ne tvrdim, nego gledam na fenomen s današnjeg aspekta i na osnovu „Codex diplomaticus Regni Bosnae“ u kojem se uvijek spominju samo Bošnjaci (nikad Hrvati, ni Srbi, ni Bosanci). Dakle postojao je jedan narod, puk, tj. cjelokupno stanovništvo se zvalo: Bošnjani tj. suvremeno rečeno Bošnjaci. To isto je znao i naš najveći pjesnik Mehmedalija Mak Dizdar i to je apsolvirao u „Starim bosanskim tekstovima“.
Dakle, postojali su Bošnjani kao jedinstveno stanovništvo na području Bosne. Ni jedna država na svijetu u to doba nije znala za nacionalnu pripadnost jer su nacije promovirane tek u XIX. stoljeću; buđenjem nacionalne svijesti naroda. (Da ne bude zbrke; nacija je politički osviješten narod koji ima suverenitet.) Osim toga, ti spominješ nacionalnu svijest, a ja u prethodnoj replici nisam o njoj pisao.
Last edited by Benjaminsky on 18/09/2022 17:19, edited 1 time in total.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#15 Re: EUROPLJANI

Post by Benjaminsky »

Donje sheme su prilog iz kojeg se vrlo jasno vidi sve ono o čemu sam pisao u eseju.

Image
Image
Image
Image
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#16 Re: EUROPLJANI

Post by Benjaminsky »

Molim vas pažljivo čitajte da ne bi poredili kruške i jabuke. U eseju je sve definirano, objašnjeno i argumentirano.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#17 Re: EUROPLJANI

Post by Benjaminsky »

sherbett wrote: 21/09/2022 22:38 Gdje je objavljen esej?
Na četiri mjesta. Piše gore gdje je scibid stavio tekst.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#18 Re: EUROPLJANI

Post by Benjaminsky »

sherbett wrote: 21/09/2022 22:42 Ugl dokle god je Ursula predsjednica Komisije, nisam Europljanka
To je halo efekt. Slično je kao što bi bilo kad zbog Putina netko ne bi volio ni jednog Rusa. Niti su svi Rusi kao Putin, niti je Europa zbog Ursule van der Leien manje Europa.
User avatar
_Reds_
Posts: 9383
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#19 Re: EUROPLJANI

Post by _Reds_ »

Btw, od kad se to na bosnaskom kaze "Europljani" ili je to nešto novo?
akcelerator
Posts: 281
Joined: 12/09/2022 10:17

#20 Re: EUROPLJANI

Post by akcelerator »

sherbett wrote: 22/09/2022 09:33
Benjaminsky wrote: 22/09/2022 09:10 Na četiri mjesta. Piše gore gdje je scibid stavio tekst.
Mislila sam na znanstvene casopise, ne na scribid
Benjaminsky wrote: 12/09/2022 11:51 Iako su izašli iz EU jedan postotak Britanaca se osjeća Europljanima
Ne moraš biti u EU da bi bio Evropljanin. Geografski smo i mi svi Evropljani, samo je nekome to bitno a nekome baš i ne. Evropljanima se izjašnjavaju ljudi kojima iz nekog razloga evropski identitet postane važniji od nekog lokalnog. To se može desiti ako često putuju u više zemalja zbog posla i slično, ili im je porijeklo višenacionalno i onda prevaziđu vezanje za samo jednu državu ili etniju. Na primjer otac Bosanac, majka Norvežanka, živi u Austriji, pa kad ga pitaš šta je on kaže ti da je sve to pomalo a ustvari osjeća se Evropljaninom.

Ljudi su manje nacionalisti što se više miješaju. Najprimitivniji su ljudi koji su vezani samo za svoju vukojebinu gdje nisu imali gdje upoznati čovjeka druge vjere, nacije, boje kože ili bilo kakvih drugačijih ubjeđenja.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#21 Re: EUROPLJANI

Post by Benjaminsky »

sherbett wrote: 22/09/2022 10:28
Mislila sam na znanstvene casopise, ne na scribid
Moj esej nije znanstveni rad. Uostalom esej je između znanstvenog i umjetničkog djela.
sherbett wrote: 22/09/2022 10:28 Napominjem da sam Europljanka samo kad sam van kontinenta
Oprosti na indiskreciji, a što ste kad ste u Europi?
Post Reply