Endlosung za hrvatsku Shirley Temple

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
valterbranisarajevo

Endlosung za hrvatsku Shirley Temple

Post by valterbranisarajevo » 19/06/2007 21:31

Endlösung za hrvatsku Shirley Temple

Nakon više od pola stoljeća prekinuta je javna šutnja o zagrepčanki Lei Deutsch, glumačkom čudu od djeteta, ubijenoj u holokaustu sa 16 godina

Godina je 1940. S pozornice zagrebačkog HNK 13-godišnjakinja već osmu godinu zaredom oduševljava publiku sve do Francuske, gdje su o njoj snimili danas izgubljeni dokumentarac. Već 1942., budući znameniti glumac Relja Bašić, tada 12-godišnjak, vidi je kako pred HNK sjedi u plavom kaputiću s prišivenom žutom zvijezdom, i s tugom gleda u najpoznatiju hrvatsku kazališnu zgradu, kamo više nije smjela ući. Godinu nakon toga, negdje oko 5. svibnja 1943., kada je Reichsfürer Himmler osobno posjetio Zagreb da ohrabri čišćenje Židova iz Hrvatske, uhapsile su je ustaške vlasti i predale Gestapou u okviru endlösunga "konačnog rješenja židovskog pitanja"). Zajedno s majkom Ivkom i mlađim bratom Sašom, sjajna hrvatska glumica Deutsch, čudo od djeteta, umrla je na putu u Auschwitz, podlegnuvši užasu stočnoga vagona u kojemu je, prema svjedočenju preživjelih, za šest dana i pet noći putovanja, od 75 zatočenika 25 umrlo, a 12 poludjelo. Takav kraj Lee Deutsch, jedne od oko devet tisuća zagrebačkih Židova ubijenih u holokaustu - tri četvrtine prijeratnog broja - posljedica je stanja uma sažetog u rečenicu koju prepričavaju i danas, kada ispod glasa krene priča o tragediji male "hrvatske Shirley Temple" Što se ta mala Židovka tu još klati po Zagrebu?! rekao je, navodno, netko o njoj u tom crnom vremenu ubojica. Pa je i nestala, zajedno s cijelim raskošnim prijeratnim židovskim Zagrebom. Popularna, a ipak stradala - A mislilo se da ne može stradati, toliko je popularna bila, sjeća se za naš list Branko Polić, dugogodišnji urednik na Trećem programu Hrvatskoga radija i autor zanimljive autobiografije objavljene kod zagrebačkog DurieuxaJedan je od rijetkih koji se još osobno sjeća Lee Deutsch. Gledao ju je u Moliereovu "Umišljenom bolesniku" Jako mi se sviđala,kaže. Relja Bašić dobro se sjeća djevojčice koja je, stupivši na pozornicu u petoj godini, doslovno opčinila publiku. - Uistinu čudo od djeteta.
U zagrebačkim razmjerima bila je ravna Shirley Temple, ondašnjoj najvećoj zvijezdi američkoga filma. Bila je to nevjerojatna popularnost, svak ju je na ulici znao prepoznati. Iz lokalne perspektive, bila je zasigurno među deset najvažnijih osoba toga doba u glazbi, opereti i dječjim predstavama. Čekala ju je velika karijera. A Zagreb je u to doba bio vrlo blizak visokim standardima srednjoeuropske kulture, daleko ispred Graza primjerice. Cvao je kazališni i koncertni, općenito kulturni život. Imao sam telefonski imenik iz tih godina: sve je vrvjelo njemačkim, židovskim, srpskim i mađarskim prezimenima, prisjeća se Bašić. Ondašnja kritika o Lei napisala je da »mora u veliki svijet«, jer »u našoj maloj i sitničavoj sredini nema dovoljno mogućnosti za razvitak i napredak«. Ali Amerika joj nije bila suđena. Lea Deutsch bila je zagrebačka Židovka. Svirala klavir, pjevala... Podaci Ive Goldsteina i Ivice Goleca iz još neobjavljenog "Židovskoga biografskog leksikona": rođena 18. siječnja 1927., svestrano talentirana, svirala klavir, pjevala, plesala, glumila. - Iz dvorišta naše Evangeličke škole u Zagrebu stalno bismo buljili ne bi li je vidjeli kako dolazi ili odlazi iz njihovoga stana preko puta, u Gundulićevoj 29. To bi nam bila glavna školska tema: ima li Lea novu haljinu? Ona je to zapazila, i s nekima od nas vrlo se pristojno pozdravljala, premda smo mi osmogodišnjaci bili dvije, tri godine mlađi od nje, sjeća se Relja Bašić. Golec-Goldstein: Bila je prava vedeta HNK, popularna i obljubljena u najširim zagrebačkim krugovima i na drugim pozornicama. Prvi put nastupila u HNK kao petogodišnjakinja u ulozi Priske u 'Graničarima' Josipa Freudenreicha«. Igrala je i Kaestnera, Ivanu Brlić-Mažuranić, Shakespearea, a Tito Strozzi za nju je napisao "Čudo od djeteta". Posljednja uloga 1940.: Geno Senečić, "Spis broj 516" A onda, 1942., obitelj Deutsch iz Gundulićeve 29 nasilno, po zakonu NDH, iseljena je na Trešnjevku. Izdahnula u vagonu za stoku Ravnateljstvo ustaških redarstva NDH-a 12. svibnja 1942. piše Gradskome stambenom uredu: "Zamoljen je naslov, da izvrši izseljenje židova Deutsch Stjepana iz Gundulićeve ul. br. 29 i isti stan dodijeli s namještajem članu Poglavnikove tjelesne bojne Arnjaš Janku". I još: Ovime pak umoljava se naslov, da bi iz dotičnog stana povratio gornjem Židovu i njegovoj obitelji sve lične odjevne predmete, kao i tamo se nalazeći glasovir, na kojemu poznata Lea Deutsch kćerka pomenutog židova vrši svoje vježbe. Godinu dana kasnije, klavir više nije trebao ni njoj. Izdahnula je u vagonu za stoku, negdje između Zagreba i Oswiencima, izbezumljena među svojim poludjelim i izgladnjelim sunarodnjacima, na putu u logor smrti. Od cijele obitelji, preživio je otac: liječnik Vilko Panac skrio ga je u bolnici, kao što je učinio i s više drugih Židova.
Desetljećima su samo rijetki znali o sudbini Lee Deutsch. Književnik Miljenko Jergović prošle je godine objavio roman »Ruta Tannenbaum«, inspiriran njezinom tragedijom. Knjiga je dočekana uglavnom mrzovoljno. Redatelj Branko Ivanda upravo dovršava dokumentarac o Lei Deutsch i njezinoj prijateljici, folksdojčerici Dariji Gasteiger, kojoj se trag gubi negdje u Njemačkoj nakon što je obitelj pobjegla pred partizanima. Ivanda planira i igrani film. On i Relja Bašić ovih su dana inicirali peticiju zagrebačkim vlastima da jednu ulicu nazovu po Lei Deutsch. - Zagreb se nekako mora revanširati svojoj židovskoj zajednici, kaže Relja Bašić. Premalo, prekasno, tek simbolično? Odgovor je možda u naslovu jedne od predstava briljantne male Lee Deutsch: "Tako ti je na tom svijetu, dijete moje"

Boris Pavelić
Glas Istre/Preuzeto sa jednog hrvatskog bloga

Image

Lea Deutsch
Last edited by valterbranisarajevo on 20/06/2007 23:10, edited 2 times in total.

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 19/06/2007 22:25

Estradne zvijezde za djecu Sarajeva

SARAJEVO - Humanitarni koncert "Na krilima sunca" održan je u subotu naveče u Bosanskom kulturnom centru u Sarajevu, u organizaciji agencije "Stela media" d.o.o.

Nastupile su poznate zvijezde Goran Karan, Jelena Radan, klapa "Cambi", te sarajevski kantautor Kemal Monteno, a program su vodili Danijela Trbojević i Mario Sedmak. Sredstva od prodanih ulaznica biće usmjerena za opremanje kuhinje u Dječijem domu "Bjelave" u Sarajevu, te adaptaciju prostorija zgrade Štadlerovog dječijeg doma "Egipat".

Svjetlana Marković, glasnogovornica agencije "Stela media", podsjeća da je koncert s istim akterima premijerno održan u aprilu u Mostaru. Objašnjava da će projekat prerasti u tradicionalni.

"Projekat 'Na krilima sunca' naredne godine planiramo da održimo ponovo u Sarajevu, te Mostaru i Banjaluci. Svake godine prihod od prodanih ulaznica darivat ćemo u humanitarne svrhe. Nadamo se da će ova manifestacija postati tradicionalna", kazala je Markovićeva.

"Došla sam da podržim ovu lijepu humanitarnu akciju, te da kupovinom ulaznica pomognem Dječijem domu 'Bjelave' i Štadlerovom dječijem domu 'Egipat'. Uvijek bih podržala ovakve akcije bez obzira na cijenu", kazala je Sarajka Emira Ljubović.

Amir Zelić, direktor doma "Bjelave", rekao je da će od doniranih sredstava biti kupljen kuhinjski inventar.

"Kupit ćemo kiper za pravljenje pita ili pomfrita, koji košta oko 5.000 KM. Žao mi je što dvorana BKC-a nije bila do kraja ispunjena. Humanost kao i muzika nemaju granica. Nadam se da će biti još sličnih povoda za druženja", rekao je Zelić.

Šejla Ibrić

Nezavisne novine 17.6.2007.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 20/06/2007 12:25

Na zalost, neinteresantna tema sirim forumskim masama. Da si otvorio temu i na*ebao se majke Jevrejima i spomenuo koji puta problem Palestine, imala bi do sada bar 10 stranica i bar troje bi bilo na kopanju u BANatu... Ovako...

mrs. zurbrigen

Post by mrs. zurbrigen » 20/06/2007 21:08

http://www.nacional.hr/articles/view/27554/5/

clanak o filmu koji je snimljen o lei deutsch.

mrs. zurbrigen

Post by mrs. zurbrigen » 20/06/2007 21:10

edit: sorry za dupli post... mrs. z. is very slow today...
:-)

samo ja sad nesto ne kontam, molim nekog da mi objasni, ako moze. kakva je veza izmedju lee deutsch i estradnih zvijezda i njihovog charity koncerta?

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 20/06/2007 23:03

Ovaj topic je moj attachment na zatvorenu temu o koncertu u Zagrebu. Priča o Lei je za one koji ne znaju ili se prave da ne znaju na kakvim temeljima je počivala "država" koju neki glorifikuju.

Članak o koncertu je zbog dobrih ljudi iz Hrvatske koji su tu subotnju večer (kada je trebao biti koncert) isto tako mogli provesti na Thompsonovom koncertu u Zagrebu, ali su umjesto toga odlučili da je provedu u Sarajevu i pomognu našim malim sugrađanima. :)

mrs. zurbrigen

Post by mrs. zurbrigen » 20/06/2007 23:32

valterbranisarajevo wrote:Ovaj topic je moj attachment na zatvorenu temu o koncertu u Zagrebu. Priča o Lei je za one koji ne znaju ili se prave da ne znaju na kakvim temeljima je počivala "država" koju neki glorifikuju.

Članak o koncertu je zbog dobrih ljudi iz Hrvatske koji su tu subotnju večer (kada je trebao biti koncert) isto tako mogli provesti na Thompsonovom koncertu u Zagrebu, ali su umjesto toga odlučili da je provedu u Sarajevu i pomognu našim malim sugrađanima. :)

a, to ti ono malo kao subtilno, jelde? :D

ljudi koji glorifikuju tu drzavu, imho, imaju mehanizme kojima se imuniziraju protiv kritike. oni bi i za tragediju ove male curice nasli neko objasnjenje, koje bi na kraju ipak legitimiralo taj sistem. sad but true, ja mislim da kod tih zadrtih ljubitelja fasisticke proslosti ima puno ljudi, koji uopce vise nisu u stanju, da objektivno posmatraju cinjenice vezane uz tu proslost.
i ja sad nebih rekla, da je to samo hrvatski fenomen. ali u hrvatskoj, men se cini, ljudi pristupaju toj temi sa nekim laissez-faire attitude, koji mene ponekad stvarno zabrinjava, posto vidim, sta u svabiji, pogotovo u istocnoj svabiji, fasisti i neonacisti rade bez ikakve ili samo male intervencije ostalog drustva.

ali, sta sam u stvar htjela reci, dobro je sto si postao ta dva clanka. mozda onom koji skonta u cemu je stvar omoguci malu promjenu perspektive. :)

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 21/06/2007 00:00

Također postoje mnogi koji jedva čekaju priliku da kompletnom hrvatskom narodu nabace na leđa nešto što su činili neki u njihovo ime. Naravno ja to nikada neću prihvatiti jer to jednostavno nije tako. Suviše je časnih i poštenih Hrvata poginulo suprostavljajući se nacističkom zlu... :(

Da, ja sam ne tako davno otvorio temu zgrožen činjenicom da su u Njemačkoj mladi napaljeni neonacisti igrali "fudbal" sa Dnevnikom Ane Frank - tim najupečatljivijim svjedočanstvom zla koje je pogodilo svijet u 20 vijeku i odnijelo milione ljudskih života. na kraju su knjigu zapalili i tako tu nesternu djevojčicu, čija je krivica bila, kao i Leina samo to što nije bila "arijevka" na osnovu rasnih zakona koji su bili temelji država te osovine zla, ponovo ubili 60 godina poslije njezine smrti. Ima u demokratskkoj Evropi koja kao svoj dan slavi dan pobjede nad fašizmom dosta stvari koje su nespojive sa tim datumom, a preko kojih se olako prelazi.. :(

Post Reply