Emigrantski klubovi

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Eborg

Emigrantski klubovi

Post by Eborg » 11/12/2011 16:43

S obzirom da je 19. i 20. vijek donio mnogo izbjegličko-ekonomskih preseljavanja stanovništva, mnoge lokalne zajednice u tuđini su osnovale i svoje fudbalske klubove njegujući tradiciju i vezu sa domovinom. Neki su manje ili više poznati a često iza njih stoje interesantne priče.

Na ovoj temi možemo navesti te interesantne priče i vidjeti da su neki zaista uspjeli izrasti i u respektabilne ekipe. :)

C.D. Palestino (Čile, 1920. god.)

Image

Osnovala ga je palestinska emigrantska zajednica u Čileu 1920. god. u Santiagu. Iako se radi mahom o Palestincima kršćanima, i dan-danas se zalažu za nezavistnost Palestine i nekoliko igrača iz ekipe je zaigralo za palestinsku reprezentaciju kojoj su dali značajan doprinos te su i danas najvažniji igrači palestinske reprezentacije. Najpoznatiji su Roberto Bishara, Roberto Kettlun te Edgardo Abdala.

AEK (Grčka, 1924. god.)

Image

AEK je akronim za Athlitiki Enosis Konstantinoupoleos odnosno Atletsku Uniju Konstantinopola. Njihova fudbalska sekcija ih je dovela na mjesto jednog od najvećih grčkih klubova a osnovan je od strane grčkih emigranata iz Istanbula koji su prisilno preseljeni nakon Grčko-turskog rata od 1919. do 1922. god. Većina prvobitnih igrača je igrala za grčke klubove u Istanbulu prije "preseljenja".

Yıldırım Bosna SK (Turska, 1960. god.)

Image

U prijevodu, "Sportski klub Bosna Munja" je klub bošnjačkih emigranata u Istanbulu koji je nastao spajanjem nekoliko sličnih klubova 1960. god a današnje ime je dobio 1992. god. Nalazi se u istanbulskom kvartu Bayrampaşa u kojem mahom žive potomci imigranata iz Bosne i Hercegovine i Srbije koji su se tu naselili dolaskom Austro-Ugarske monarhije na naše prostore. Tokom 1980-ih mu je bilo zabranjeno djelovanje zbog veza sa manjinama što je zabranjivao tadašnji vojni režim. Trenutno igra u turskoj 3. ligi a od 2001. do 2006. god. je igrao u turskoj 2. ligi. Inače, u ovom klubu je igrao i Damir Ibrić, u Turskoj poznat kao Damir Yüksel a za U-21 reprezentaciju Bosne i Hercegovine je odigrao 2 utakmice te postigao 1 gol i upisao 1 asistenciju (San Marino i Španija 2005. god.).

Ovo je za početak, ima tu još mnogo klubova koji su imali značajne uspjehe, pogotovo sa ovih prostora, pogotovo u Kanadi, Australiji i Njemačkoj. :)

Pa eto, možda bude nekome interesantno kao što je meni. :-)

Ajatolah_
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Emigrantski klubovi

Post by Ajatolah_ » 11/12/2011 17:20

Türkiyemspor Berlin (Berlin, Njemačka, 1978. god.)

Image
Ispočetka se zvali İzmirspor, jer je dosta članova vuklo korijene is Izmira. Prvu sezona koju su odigrali bila je '83/'84, i odmah su osvojili C Amatersku ligu - tada najniži rang takmičenja u Njemačkoj. Dosta su se oslanjali na finansijsku pomoć turskih imigranata. Nastavili su s dobrim igrama, i sezone '90./'91. su trebali u 2. Bundesligu, međutim došlo je do nekih problema kada su pogrešno optuženi za transfer protivan pravilima, pa su se neke utakmice ponavljale, uglavnom nisu uspjeli, i tada klub zapada u krizu. U prošloj sezoni ispali su iz Regionallige Nord (4. rang), sa samo 2 osvojena boda kroz čitavu sezonu. Danas za njih ne igraju isključivo Turci, ali ipak čine većinu ekipe.

Ajatolah_

Post by Ajatolah_ » 11/12/2011 17:32

Toronto Croatia (Toronto, Kanada, 1956.)

Image
Klub osnovali hrvatski emigranti. Igrali su u kanadskoj NSL sve do 1975., kada su kupili klub Toronto Metros, i kada se počinju takmičiti u sjevernoameričkoj nogometnoj ligi - kanadsko-američka liga, koja je funkcionisala do '85. Moram spomenuti da je za ovaj klub nastupao Eusébio. :D Osvojili su i Soccer Bowl '76. Onda se Metros i Croatia razdvajaju, i vraćaju gdje su bili prije, Metros u NASL a Croatia u NSL, pa se formira kanadska liga... Najtrofejniji su klub te lige, sa četiri titule, a i aktuelni su prvaci.

Eborg

Post by Eborg » 11/12/2011 17:39

Inače poznati su po žestokom ligaškom rivalstvu sa Serbian White Eagles FC (također u Torontu, osnovan 1968. god.). :D

1pajdo
Location: http://www.forum.hr/showpost.php?p=3711 ... count=3209 ......./watch?v=KDHcd5yV1CE

Post by 1pajdo » 11/12/2011 17:44

Toronto Croatia (Kanada, 1956.god)

Image

Toronto Croatia (Croatian National Sports Club Toronto Croatia) je kanadski nogometni klub osnovan 1956. godine. Član je Kanadske nogometne lige (CSL), a igra u internacionalnoj diviziji ("International Division") i jedan od najuspješnijih klubova u Kanadskoj nogometnoj ligi.

Svoje domaćinske utakmice igraju na Hershey Centru u gradu Mississaugi u Ontariju, 20 km udaljenom od Toronta. Boje kluba su crvena, bijela i plava slično kao što ima i Hrvatska nogometna reprezentacija.

Klub je igrao u Kanadskoj nacionalnoj nogometnoj ligi (Canadian National Soccer League, CNSL) do 1975. godine, kada su se spojili s klubom iz Sjevernoamerične nogometne lige (Norta American Soccer League, NASL), Toronto Metrosom, i formirali klub Toronto Metros Croatia. Za klub su igrale mnoge atraktivne nogometne zvijezde, a jedna od njih je i portugalska legenda Eusébio. Iz tog vremena datira najveći klupski uspjeh, kada je 1976. godine osvojeno prvenstvo Sjeverno-američke profesionalne lige. U finalnom susretu pobjeđeni su Minnesota Kicksi 3:0, pogodcima Eusebia, Lukačevića i Ivaira.

2006. godine klub je slavio 50 godina postojanja, a kako bi to obilježili, sudjelovali su na turnirima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Poslije odigranih utakmica u Zagrebu, Splitu, Osijeku, Rijeci, Tomislavgradu i Varaždinu, Croatia se vratila u Toronto.

Vrijedno je spomenuti da je Croatia ugostila NK Vukovar´91, NK Karlovac i HŠK Zrinjski Mostar.

Ajatolah_

Post by Ajatolah_ » 11/12/2011 17:45

Jah... gradski rivali. :D Inače su ovo klubovi koji su mi zapali za oko kroz kladionicu :D , pisat ću još, samo dok se sjetim. A nemam trenutno vremena da pišem i o Orlovima.

1pajdo
Location: http://www.forum.hr/showpost.php?p=3711 ... count=3209 ......./watch?v=KDHcd5yV1CE

Post by 1pajdo » 11/12/2011 17:47

Evo vidim da me netko pretekao... :)

Zanimljivo za spomenuti da u Australiji postoji klub hrvatskih iseljenika znan kao Chelsea Hajduk. :mrgreen:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dandenong_City_Soccer_Club

:thumbup:
Last edited by 1pajdo on 11/12/2011 17:57, edited 1 time in total.

Tvrtko II Kotromanić

Post by Tvrtko II Kotromanić » 11/12/2011 17:57

Syrianska FC , Švedska 1977.god

Image

Syrianska FC je svedski fudbalski klub iz Sodertalja. Osnovali su ga emigranti iz Iraka, inace etnicki Asirci(Kaldejci).

Klub je osnovan 1977.godine, a prosle godine je po prvi put u svojoj historiji izborio plasmani u najvisi rang takmicenja, Alsvenskan.

Inace, s obzirom da Asirci nemaju svoju reprezentaciju, ovaj klub im predstavlja nesto najblize tome, te je zbog toga popularan u asirskim zajednicama sirom svijeta.

Najveci rival Syrianska FC-a je jos jedan asirski klub Assyriska FF, koji trenutno igra u 2. svedskoj ligi.

odesveuhonduras
Location: Ne interesuje me vaše mišljenje o deklinaciji Edinovog prezimena. FaLa :)

Post by odesveuhonduras » 11/12/2011 20:50

u kanadi ima i Toronto Croatia i Serbian White Eagles :D

ps. eh, ne skontah da su orlovi već spominjani :D

East_side

Post by East_side » 12/12/2011 00:57

Milan was founded in 1899 by English lace-maker Herbert Kilpin and businessman Alfred Edwards among others...

Klub se i zove Milan (kako englezi inače i nazivaju ovaj talijanski grad) a ne Milano.

Image

Sad da li se ovaj desni dio Milanovog grba odnosi na ovo:

Image

moRe bit a i ne mora :)
Last edited by East_side on 12/12/2011 12:56, edited 2 times in total.

Kindzadza

Post by Kindzadza » 12/12/2011 01:10

Najpoznatiji emigrantski klub, a ujedno i jedan od najvecih fudbalskih klubova u svetu je Boka Juniors.

Osnovali su ga 1905 g. italijanski doseljenici iz Djenove u luckom delu grada "La Boca" uz svesrdnu pomoc Irca Mekkerteja. :-D

Kasnije, tj. 1907me je klubu dodat engleski dodatak, "juniors".
Tim igra na stadionu "La Bobonjera" (pakovanje Pralina). Zanimljivo je da su klubske boje odredjene po brodu koji je bio usidren u luci, tj. boja kluba je izvorna "svedska zastava" (plava podloga sa zutim vodoravnim i uspravnim linijama, u obliku krsta).

burek_in_space

Post by burek_in_space » 12/12/2011 07:54

Kindzadza wrote:Najpoznatiji emigrantski klub, a ujedno i jedan od najvecih fudbalskih klubova u svetu je Boka Juniors.

Osnovali su ga 1905 g. italijanski doseljenici iz Djenove u luckom delu grada "La Boca" uz svesrdnu pomoc Irca Mekkerteja. :-D

Tim igra na stadionu "La Bobonjera" (pakovanje Pralina). Zanimljivo je da su klubske boje odredjene po brodu koji je bio usidren u luci, tj. boja kluba je izvorna "svedska zastava" (plava podloga sa zutim vodoravnim i uspravnim linijama, u obliku krsta).
Kako sam ugledao naziv teme, tako mi je pala Boca na pamet.
Po nekim prichama, samom nazivu kluba je kumovao jedan od Italijana/Crnogoraca, koji je na taj nachin odao pochast svojoj rodnoj grudi - Boki kotorskoj.

Richard Peti

Post by Richard Peti » 12/12/2011 08:56

.
Last edited by Richard Peti on 29/04/2015 08:56, edited 2 times in total.

odesveuhonduras
Location: Ne interesuje me vaše mišljenje o deklinaciji Edinovog prezimena. FaLa :)

Post by odesveuhonduras » 12/12/2011 09:04

Masa klubova je osnovana od strane nekog Engleza koji se zatekao u tom gradu u taj vakat

Kindzadza

Post by Kindzadza » 12/12/2011 11:55

burek_in_space wrote:
Kindzadza wrote:Najpoznatiji emigrantski klub, a ujedno i jedan od najvecih fudbalskih klubova u svetu je Boka Juniors.

Po nekim prichama, samom nazivu kluba je kumovao jedan od Italijana/Crnogoraca, koji je na taj nachin odao pochast svojoj rodnoj grudi - Boki kotorskoj.
Sve je moguce... iako mi pomalo deluje kao mitoloska prica (u Boki K. ima jako puno Srba :-D ).
Ja sam gledao neki serijal u vezi Rivera i Boke, i tu su spomenuli da je tim dobio ime po delu grada gde je pristaniste brodova i zove se "La Boca".

jeza u ledja
Been thanked: 4 times

Post by jeza u ledja » 12/12/2011 12:18

odesveuhonduras wrote:Masa klubova je osnovana od strane nekog Engleza koji se zatekao u tom gradu u taj vakat
Da. Cak sta vise, to je tako sa vecinom klubova koji su nastali u prvih 20-30 godina proslog vijeka bilo gdje u svijetu. (mislim da ih je osnovao neki imigrant). Kod nas su to bili uglavnom Cesi, Austrijanci, Madjari. Ako ne osnovali, onda da su sudjelovali u osnivanju istog.

awekenings

Post by awekenings » 12/12/2011 13:04

pratim ..

Eborg

Post by Eborg » 12/12/2011 13:29

Boca je dobila boje po prvom brodu koji je ušao u luku, ne koji je bio već usidren. I eto, sudbina je htjela da to bude švedski brod.

BTW, mala zanimljivost, na njihovom stadionu je Coca-Cola reklama crno-bijela zato što su oficijelne Coca-Cola boje iste kao i njihovog najljućeg rivala, River Platea, a takva sramota se ne može dopustiti na njihovom stadionu. :mrgreen:

vryzas
Has thanked: 2 times

Post by vryzas » 12/12/2011 13:48

AEK 8)
ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΙΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ

"Athletic Union of Constantinople…A club, an initiative of a group of refuges from Constantinople, only two years after the Destruction of 1922"

Arteta

Post by Arteta » 12/12/2011 13:50

Image

Klub porijeklom iz Famaguste...nakon rata na Kipru klub se smjestio u Larnaku gdje i dan danas igra...

Arteta

Post by Arteta » 12/12/2011 13:50

Kindzadza wrote:
burek_in_space wrote:

Sve je moguce... iako mi pomalo deluje kao mitoloska prica (u Boki K. ima jako puno Srba :-D ).
Ja sam gledao neki serijal u vezi Rivera i Boke, i tu su spomenuli da je tim dobio ime po delu grada gde je pristaniste brodova i zove se "La Boca".
La Boca je najstario dio Buenos Airesa...

Arteta

Post by Arteta » 12/12/2011 14:03

PAOK...osnovan od strane grckih imigranata iz istanbula...

Arteta

Post by Arteta » 12/12/2011 14:13

Image

Celtic...osnovali ga Irski doseljenici...kao i Hibernian

Image

Kindzadza

Post by Kindzadza » 12/12/2011 19:18

Eborg wrote:Boca je dobila boje po prvom brodu koji je ušao u luku, ne koji je bio već usidren. I eto, sudbina je htjela da to bude švedski brod.

BTW, mala zanimljivost, na njihovom stadionu je Coca-Cola reklama crno-bijela zato što su oficijelne Coca-Cola boje iste kao i njihovog najljućeg rivala, River Platea, a takva sramota se ne može dopustiti na njihovom stadionu. :mrgreen:
Jos da si nam sve to u uvodnom postu napisao...
Gugl, Majka! :lol:

Eborg

Post by Eborg » 12/12/2011 19:26

Pa da, ali teško da se Barcelona, Boca, Milan pa i Celtic i Hibernian mogu nazvati "emigrantskim/imigrantskim" klubovima.

Činjenica je da su ih osnovali stranci ali danas nemaju apsolutno nikakve veze sa svojim korijenima (Barcelona, Boca, Milan) odnosno te nacionalne grupe su uvijek bile tu i teško da bi težile nekom velikom povratku zavičaju (Celtic, Hibernian).

Isto kao što recimo Zrinjski i Široki Brijeg nisu hrvatski (u smislu države Hrvatske) klubovi, koliko god šahovnica imali ili bili pro-hrvatski orijentirani.

Post Reply