Elektrotehnicki fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Carmen123

Elektrotehnicki fakultet

Post by Carmen123 » 27/06/2015 00:14

Treba mi par informacija sto se tice elektrotehnike. Znam cula sam da je tesko, pretesko. Ali, koji smjer je najbolji sto se posla tice, a koji najlaksi? I koliko je bitno imati predznanje iz informatike? Imam zelju da upisem to, ali su me ljudi bas prestrasili, pa se bojim da cu pasti bez obzira na ucenje. Sto god mislite jos da bih trebala znati, zahvaljujem za svaku informaciju.

desperate housewife

Re: Elektrotehnicki fakultet

Post by desperate housewife » 27/06/2015 00:20

Najbolje ti je da se dobro udas...
Ima i laksih nacina za lagodan zivot...
8)

Tesla10

Post by Tesla10 » 27/06/2015 05:51

Matematika je najvažnija.

Forsaken

Post by Forsaken » 27/06/2015 06:40

Senior developera nadji, udaj se :D Seniori puno rade, al brate i puno zaradjuju, nisu nikad kuci pa ne zvocaju tako da imas slobodu da na miru trosis novac. :D

Racunari i Informatika smjer ima najvise sansi za zaposlenje samo zbog cinjenice da smo postali ili postajemo outsourcing baza u regionu. Posao outsourcing programiranja je tezak, naporan i stresan al se dobro placa. Ostali smjerovi su tezi, ali ne omogucavaju zaposlenje jer ne postoji industrija u BiH gdje bi mogla raditi sa njima, ali zato se fino moze nastaviti edukacija vani ili naci zaposlenje vani na dobrim posllvima.

Nemoj samo upisat ETF, zavrsit tezak smjer, skontat da nema posla, i onda "pocet programirat"

fortaleza

Post by fortaleza » 27/06/2015 21:25

Carmen123 wrote:Treba mi par informacija sto se tice elektrotehnike. Znam cula sam da je tesko, pretesko. Ali, koji smjer je najbolji sto se posla tice, a koji najlaksi? I koliko je bitno imati predznanje iz informatike? Imam zelju da upisem to, ali su me ljudi bas prestrasili, pa se bojim da cu pasti bez obzira na ucenje. Sto god mislite jos da bih trebala znati, zahvaljujem za svaku informaciju.

Iskreno, prva i glavna stvar, ZANEMARI SVE ŠTO TI GOVORE, to je nebitno, osoba koja je upisala isti fakultet, a uopće se nije trudila čak niti fizički prisustvovala predavanjima konstantno tupi kako je to teško. Aha :D

Isto tako uspoređivanje smjerova je trenutno nebitno, bitno je da upišeš što želiš, na silu ništa neće ići. Probaj, zašto ne.

krater

Post by krater » 27/06/2015 21:51

fortaleza wrote:
Carmen123 wrote:Treba mi par informacija sto se tice elektrotehnike. Znam cula sam da je tesko, pretesko. Ali, koji smjer je najbolji sto se posla tice, a koji najlaksi? I koliko je bitno imati predznanje iz informatike? Imam zelju da upisem to, ali su me ljudi bas prestrasili, pa se bojim da cu pasti bez obzira na ucenje. Sto god mislite jos da bih trebala znati, zahvaljujem za svaku informaciju.

Iskreno, prva i glavna stvar, ZANEMARI SVE ŠTO TI GOVORE, to je nebitno, osoba koja je upisala isti fakultet, a uopće se nije trudila čak niti fizički prisustvovala predavanjima konstantno tupi kako je to teško. Aha :D

Isto tako uspoređivanje smjerova je trenutno nebitno, bitno je da upišeš što želiš, na silu ništa neće ići. Probaj, zašto ne.

:thumbup:

krater

Post by krater » 27/06/2015 21:52

desperate housewife wrote:Najbolje ti je da se dobro udas...
Ima i laksih nacina za lagodan zivot...
8)

:mrgreen:

Carmen123

Post by Carmen123 » 27/06/2015 22:20

Hvala vam puno, ipak dok imam volje trudit cu se da zavrsim taj faks, udaju nikad ne gledam kao opciju za lagodan zivot, nisu to moje pare :D

fortaleza

Post by fortaleza » 27/06/2015 23:25

Zašto želiš upisati taj faks, jel samo zato da ga završiš ili te ta struka zanima?

Carmen123

Post by Carmen123 » 27/06/2015 23:47

fortaleza wrote:Zašto želiš upisati taj faks, jel samo zato da ga završiš ili te ta struka zanima?

Nije samo da ga zavrsim, zanima me, kazu da je najbitnija matematika, da toga puno ima, a ja to volim, uzivam. Jos uvijek sam neodlucna, a taj faks se cini zanimljiv, koliko god kazu da je tezak.

fortaleza

Post by fortaleza » 27/06/2015 23:53

Pa onda upiši, zanima te i gotovo. Prouči plan i program, pa pronađi što te zanima.

Čuj netko ti rekao faks težak pa se sad kao misliš bi li upisala, niđe veze. :roll:

Don Strudla

Post by Don Strudla » 28/06/2015 15:07

Ima razlike u tezini smjera i to drasticne.

Po tezini, odnosno lakoci, informatika i energetika su tu negdje, dao bih prednost energetici zbog prisustva matematike.
Za informaticare, matematika nije bila toliko bitna, vazno je da se progura nekako prva, opsta godina, numericka se svodila na silovanje digitrona, diskretna nista posebno.

Energeticari su klasika, nemaju puno dodira sa racunarima i programiranjem. Kada se proguraju matematike, ostalo se zavrsava rutinski, slicno informatici.

Telekomunikacija je poprilicno tezak smjer, dodje kao neki hibrid automatike i informatike. Ima dosta predmeta vezanih za elektroniku, ali i za programiranje.

Automatika je vazila za najtezi smjer, bez matematike se prakticno nista ne moze. Ima takodjer dosta programiranja, ali tom smjeru specificnom, vezano za mikroelektroniku, robote, industrijske aplikacije i sl.

E sad, sto se tice posla:
Informatika definitivno razvaljuje. Danas je masovna potraznja programera, najbrze se dodje do posla, plate itekako dobre, ako ne i najbolje medju smjerovima (ako se izuzmu poslovi u telekomu i elektroprivredi gdje plate prednjace).
TK,EE i AiE su sto se tice posla u par deka, prednost bih dao malo automaticarima radi velikog spektra primjenjivosti.
TK i EE su uvijek gravitirali telekomu, odnosno elektroprivredi, respektivno. TK-ovci se obicno nadopunjuju CISCO akademijom kako bi prosirili svoju konkurentnost.

mk ultra

Post by mk ultra » 28/06/2015 19:09

Don Strudla wrote:Ima razlike u tezini smjera i to drasticne.

Po tezini, odnosno lakoci, informatika i energetika su tu negdje, dao bih prednost energetici zbog prisustva matematike.
Za informaticare, matematika nije bila toliko bitna, vazno je da se progura nekako prva, opsta godina, numericka se svodila na silovanje digitrona, diskretna nista posebno.

Energeticari su klasika, nemaju puno dodira sa racunarima i programiranjem. Kada se proguraju matematike, ostalo se zavrsava rutinski, slicno informatici.

Telekomunikacija je poprilicno tezak smjer, dodje kao neki hibrid automatike i informatike. Ima dosta predmeta vezanih za elektroniku, ali i za programiranje.

Automatika je vazila za najtezi smjer, bez matematike se prakticno nista ne moze. Ima takodjer dosta programiranja, ali tom smjeru specificnom, vezano za mikroelektroniku, robote, industrijske aplikacije i sl.

E sad, sto se tice posla:
Informatika definitivno razvaljuje. Danas je masovna potraznja programera, najbrze se dodje do posla, plate itekako dobre, ako ne i najbolje medju smjerovima (ako se izuzmu poslovi u telekomu i elektroprivredi gdje plate prednjace).
TK,EE i AiE su sto se tice posla u par deka, prednost bih dao malo automaticarima radi velikog spektra primjenjivosti.
TK i EE su uvijek gravitirali telekomu, odnosno elektroprivredi, respektivno. TK-ovci se obicno nadopunjuju CISCO akademijom kako bi prosirili svoju konkurentnost.

želim da kažem da 95% stvari što si napisao nije tačno.

RI VS EE, ne stoji porediti po težini bilo koji smjer, ali kad već vučeš da je lagano izvoli...
jel želiš da ti nabrajam predmete gdje je prolaznost bila 15%?
druga godina energetike je tako tako, nije problem, imaš predmet u drugom semestru zajedno sa automatikom OSAU (preko 100 ponovaca), koji je težak
treća godina, Električne mašine (80 ponovaca), Izolacije (100 ponovaca), TVN, Elektronika, EES, + 2 labava predmeta koja se imaju učiti u jednom semestru...
u idućem imaš Pogone
Treću godinu znam ljude koji su padali, a imali su prosjek preko 8 i nisu pali ispita do tad.. lagano? :lol:

Knjiga iz OSAU 400 stranica sam napamet znao za usmeni ispit
Električne mašine 400 stranica, pogoni 250, EES isto oko 400...
izolacija imam 4GB materijala na kompjuteru i danas, prezentacija po jednom predavanju ima od 200 - 400 slajdova x 14 predavanja + Mirza ti daje ispit
za svaki ispit budi spreman da prevježbaš jednu svesku zadataka minimalno
i onda se javi neko random na forumu i počne da piše kako je lagano :lol:
na četvrtoj godini tako tako, par gadnih predmeta, dinamika električnih mašina, aees i sl.
na petoj godini, 12/35 ljudi položilo ispit...

Nema programiranja? Nije tačno, nema u mjeri u kojoj RI radi, ali ima, pogotovo na trećoj, četvrtoj i petoj godini, kada ćeš morati sam da naučiš određene stvari tipa Simulinka, programiranja u Matlabu, programiranja raznih transformacija (Vavelet ili Neuronske mreže)
EES - AEES - za svaki zadatak se piše program (Visual studio ili Matlab), Simulacije i proračuni
Seminarskih na starijim godinama ima previše, i svaki zahtjeva određeni proračun za koji moraš napraviti program ili simulaciju
na AMU na 4toj godini radiš i PLC, akvizicijske kartice i programiranje vezano za akviziciju i upravljanje podacima, mjerenja i sl.

To koliko je bilo koji smjer previše težak, nije tačno. Znam ljude koji su polagali prvu godinu sa prosjekom recimo 7-7.5 i završili AiE i TK u roku, isto tako znam ljude koji su imali prosjeke preko 8 i padali EE.. svaki smjer ima svoje, i nemoguće je položiti nešto a da se nisi spremio
tako da se na kraju sve svede na vlastito zalaganje i rad
Par mojih prijatelja je krenulo da radi na 4toj godini RI puno radno vrijeme i zaglavili ne mogu da polože predmeta nijednog, džabe što je master i što ima manje predmeta... lagano lagano :skoljka:

Post Reply