ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#26 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by Maraschino »

bermiin wrote:za ove postovaoce zakona jedno pitanje...
zasto ja cekam na tu istu gradjevinsku dozvolu 3 godine(opstina Vogosca)??
znaci,aja trebam cekai vise od 3 godine da bi se poni smilovali i uradili moj predmet,a onda ja fino da pocenm sa gradnjom...e Bgm su se zahebali...
znas ti zasto cekas...nesto nije u redu...ili se ceka regulacioni plan ili se cekaju neka zakonska rjesenja da ti se odobri gradnja ili...

odbijenicu ces lako dobiti, bar to nije problem...ipak sacekaj malo, mozda ti se i odobri gradnja
ibizza
Posts: 4554
Joined: 05/06/2008 00:46

#27 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by ibizza »

Maraschino wrote:
bermiin wrote:za ove postovaoce zakona jedno pitanje...
zasto ja cekam na tu istu gradjevinsku dozvolu 3 godine(opstina Vogosca)??
znaci,aja trebam cekai vise od 3 godine da bi se poni smilovali i uradili moj predmet,a onda ja fino da pocenm sa gradnjom...e Bgm su se zahebali...
znas ti zasto cekas...nesto nije u redu...ili se ceka regulacioni plan ili se cekaju neka zakonska rjesenja da ti se odobri gradnja ili...

odbijenicu ces lako dobiti, bar to nije problem...ipak sacekaj malo, mozda ti se i odobri gradnja
100% nemam problema sa tim putevima,zelenim povrsinama,bla bla...neg jednostavno sporo nam radi osoblje u Opsitini...to su one tete od 50-tak godina,sa trgovackom skolom,treba ih razumjeti...

p.s.ev vidis,momak cekao 4 godine i 3 mjeseca do dobijanja dozvole
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#28 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by Haris.ba »

Praksa je da se pravi kuca dok se ceka gradjevinska. I da gradjevinska dodje sa zavrsetkom kuce. To se nekada zna "otegnuti". Haj to uredu. Ali sta cemo sa onima koji su pravili kuce bez uopste trazenja gradjevinske(imaju samo urbanisticku)? I koliko ja znam bez gradjevinske se ne moze kuca (objekat) kasnije upisati u zemljisne knjige. Kako ti ljudi misle ostaviti imovinu djeci? I prihvatajuci socijalno stanje vecine koji su gradili poslije rata, zasto ja moram imati gradjevinsku(i bio progran, i progonjen)?
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#29 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by maki_celo »

da,ja sam cekao pa i tebi predlazem da cekas
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#30 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by Chmoljo »

teško je biti pametan i gledati sve crno-bijelo...

imamo ljude koji su bez struje, ima tu djece, starih, kokuznih... ipak je ovo 21. vijek...

opet to su kuće bez dozvole... zar je neko dužan razvoditi struju ako ti nisi u stanju izvaditi g. dozvolu?

a onda opet neki ljudi nisu imali gdje, i počeli graditi s nadom da će to tu i ostati, htjeli su bolje sutra svojoj djeci...

opet imate one koji su klepili donacije i sagradili kuću i tamo odakle su i protjerani i opet kukaju kako im država ruši krov nad glavom...

mislim da bi bilo najpoštenije provesti jednu detaljnu reviziju u vezi bespravno izgrađenih objekata i utvrditi se stvarna potreba i ona koja to nije.
ali naša država ne bi bila ovakva kakva jest kad bi se to moglo odraditi...

a i nije samo stvar sa strujom... tu je i voda u pitanju, tu je klizište (najgori problem bespravne gradnje sigurno), kako rekoše vodozaštitna zona...

ukratko, cirkus. ko i ova po*rana država i ljudi u njoj.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#31 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by Chmoljo »

i da, padne mi Incko na pamet.

koliko god bila otrcana njegova fraza kako je svako jednim dijelom odgovoran za stanje u ovoj zemlji ipak je tačna. od onih koji prave bez dozvole, preko katastrofalne administracije do političara...

svi smo mi odgovorni... barem zrnce, i što je najgore, ne želimo ni to promijeniti što je do nas...

ma što reče Pero, i ja bih krao da mogu... znam ja nas...
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#32 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by nexo »

maki_celo i jos par njih, ili da kazem njiha, da me razumiju imaju odvratne komentare! Treba im iskljuciti, ne samo struju nego i vodu, telefon i porusiti izgradjeno, ma ko da su! Placanje dozvole i zemljista za gradnju je u interesu razvijanja ifrastrukture. Svi urbanisticki planovi u Sarajevu su naruseni zbog nelegalne gradnje koja je naknadno legalizirana. Dakle, rusiti i kuce i dzamije i crkve koje su napravljene nelegalno na planiranim komunikacijama ili eventualnim lokacijama za urbani zivot. Treba li da zalim za igbjeglicom koji je izgradio trospratnicu bez dozvole, fasade i jos stedi svaki dinar da dogradi i izace na postojecu ulicu. Moram primjetiti da su sandzaklije i istocnjaci efektniji u ovome u odnosu na ostale...ali, oni su kazu, odbranili grad.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#33 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by chuchumbamayumbe »

Pa nije se u stanju uraditi revizija invalida i boraca, radi se po deseti put, a ne da rade revizije bespravnih objekata i dozvola...
ibizza
Posts: 4554
Joined: 05/06/2008 00:46

#34 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by ibizza »

Chmoljo wrote:i da, padne mi Incko na pamet.

koliko god bila otrcana njegova fraza kako je svako jednim dijelom odgovoran za stanje u ovoj zemlji ipak je tačna. od onih koji prave bez dozvole, preko katastrofalne administracije do političara...

svi smo mi odgovorni... barem zrnce, i što je najgore, ne želimo ni to promijeniti što je do nas...

ma što reče Pero, i ja bih krao da mogu... znam ja nas...
:thumbup: :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#35 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by Chmoljo »

chuchumbamayumbe wrote:Pa nije se u stanju uraditi revizija invalida i boraca, radi se po deseti put, a ne da rade revizije bespravnih objekata i dozvola...
o tome ti i govorim... što će reći da nikad neće biti koliko toliko pravednog i korektnog rješenja.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#36 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by Maraschino »

Haris.ba wrote:Praksa je da se pravi kuca dok se ceka gradjevinska. I da gradjevinska dodje sa zavrsetkom kuce. To se nekada zna "otegnuti". Haj to uredu. Ali sta cemo sa onima koji su pravili kuce bez uopste trazenja gradjevinske(imaju samo urbanisticku)? I koliko ja znam bez gradjevinske se ne moze kuca (objekat) kasnije upisati u zemljisne knjige. Kako ti ljudi misle ostaviti imovinu djeci? I prihvatajuci socijalno stanje vecine koji su gradili poslije rata, zasto ja moram imati gradjevinsku(i bio progran, i progonjen)?
da, u pravu si...

imam prijatelja koji je zivio 30 god u kuci i za koju je mislio da ima uredne papire ali kako je supruga umrla, doslo je vrijeme da se neke stvari promijene u imovinsko pravnoj sluzbi. tu nastaju problemi, trazi se posjedovni list za zemljiste. tamo stoji da njegova sestra ima par kvadrata zemlje po osnovu ostavinske koja je bila prije 35 god. rijesi to sa sestrom (srecom da je ona jos ziva), dolazi na red objekat. trazi se urbanisticka, gradjevinska i zapisnik o tehnickom prijemu. u svemu tome treba priloziti i projekat, zapisnik o iskolcenju...sve ima ali zapisnik o teh. pregledu i prijemu nema. konstatuje se da ima jedan prozor viska sto uzrokuje da mora ponovo projektovati izvedeno stanje, podnijeti zahtjev za urbanisticku, zatim za gradjevinsku. kada je to sve zavrseno (a potrajalo je mjesecima), podnosi se zahtjev da izadje komisija koja treba na osnovu projektno-tehnicke dokumentacije izdati upotrebnu dozvolu odnosno da je sve ispostovano projektima, urbanistickom i gradjevinskom dozvolom.

moj savjet za buduce graditelje, prvo papire pa sve drugo ma koliko to kostalo novaca i vremena.
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#37 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by nexo »

Chmoljo wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Pa nije se u stanju uraditi revizija invalida i boraca, radi se po deseti put, a ne da rade revizije bespravnih objekata i dozvola...
o tome ti i govorim... što će reći da nikad neće biti koliko toliko pravednog i korektnog rješenja.
Odnekud se mora krenuti, mislim da je ovo pravo mjesto. Iskreno se nadam da u Augustu ili Septembru kada dodjem tamo, samozvani imam, mujezin, reis mjesne zajednice, pod cijom incijativom je izgradjena dzamija na planiranoj komunikaciji nece biti glasan kao ranije. POtpuno podrzavam ideju iskljucenja struje, vode i ostalog nelegalnim korisnicima.
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#38 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by maki_celo »

nexo wrote:maki_celo i jos par njih, ili da kazem njiha, da me razumiju imaju odvratne komentare! Treba im iskljuciti, ne samo struju nego i vodu, telefon i porusiti izgradjeno, ma ko da su! Placanje dozvole i zemljista za gradnju je u interesu razvijanja ifrastrukture. Svi urbanisticki planovi u Sarajevu su naruseni zbog nelegalne gradnje koja je naknadno legalizirana. Dakle, rusiti i kuce i dzamije i crkve koje su napravljene nelegalno na planiranim komunikacijama ili eventualnim lokacijama za urbani zivot. Treba li da zalim za igbjeglicom koji je izgradio trospratnicu bez dozvole, fasade i jos stedi svaki dinar da dogradi i izace na postojecu ulicu. Moram primjetiti da su sandzaklije i istocnjaci efektniji u ovome u odnosu na ostale...ali, oni su kazu, odbranili grad.

Za tvoju informaciju,objekat jos nije zapocet ali je gradjevinska dozvola izdata tako da ti ne treba da me pominjes u tom kontekstu.Procitaj sve moje komentare na ovu temu pa skontaj da li si u pravu to sto kazes da ti je svaki moj komentar odvratan.Ni u jednom komentaru ne podrzavam bespravnu gradnju osim onu bespravnu gradnju poslije okoncanja rata a koja svojim gabaritima,izgledom ili lokacijom ne narusava niti regulacioni plan,niti vodozastitnu zonu niti bilo koju infrastrukturu.

Povrsno citanje komentara i odgovaranje na ovu temu samo da iskazes mrznju prema nekome jer nije Sarajlija od osamdesetih je zacatavanje (mrznju si iskazao zadnjom recenicom u svom postu) a ujedno je to jadno od tebe i veoma licemjerno...no,navikli smo svi da citamo takve komentare od neupucenih i nedovoljno obrazovanih
User avatar
maki_celo
Posts: 231
Joined: 22/08/2007 22:03
Location: SARAJEVO

#39 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by maki_celo »

moj savjet za buduce graditelje, prvo papire pa sve drugo ma koliko to kostalo novaca i vremena.
ispravno
The Silent Man
Posts: 714
Joined: 13/10/2008 21:57

#40 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by The Silent Man »

To je nelegalno,elektroprivreda nema ovlasti da ulazi urbanisticke,zemljisnoknjizne,geodetske i ine poslove...
Elektroprivreda je servis koji ako te upise u defter i izdaje racune - mora pruziti uslugu...
Ako je nekoga stavila u korisnike bez potrebnih papira - njen problem i problem njene nelegalne prakse...
Cak do nekad sredine prosle godine i nisu zahtjevali gradjevinsku za prikljucenje - poznajem dosta ljudi koji su kao "tuzili sami sebe" pa izmajmunisali prikljucak i ne moze se sada retroaktivno skidat i ispravljat kriva drina,trazit od tih ljudi naknadno gradjevinska...

Druga stvar je sto je to politicka odluka i jedna vrsta pritiska da se pocne sa vadjenjem gradjevinskih (citaj fali para)
Ali onda su ljudi dovedeni u drugi problem : naime , problem nepostojanja regulacionog plana - preko kojeg se na veliki broj lokacija (pogotovo onih na kojima je nikao veliki broj novih nelegalnih kuca) jednostavno NE MOZE izdati urbanisticka uopste... sve i kad bi ti ljudi htjeli i imali novce (koji nisu mali- radi se o svotama u prosjeku 15-20.000 KM za sav taj proces) a o nacionaliziranoj zemlji da ne govorim...

Stvorena je jedna apsturdna i nepostena situacija u kojoj se sa jedne strane tjera ljude na vadjenje gradjevinskih ili na legalizacije a sa druge strane im se to onemogucava...Upoznat sam sa problematikom jer sam nedavno dobio famozni papir i mogu reci , nije to bas tako jednostavno - ogromna vecina ljudi bi istinski voljela imati ciste papire koliko god da kosta...
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#41 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by mostarac »

Ko je god bespravno gradio neka mu iskljuce i ne vidim sta se ima zaliti. Lijepo je znao da bespravno gradi i sta sad treba da mi ga bude zao jer gospodin nije htio iskesirati dozvolu, a ja budala jesam. Jebe me se nek iskljucuju.
Medjutim kako je neko bez gradjevinske dozvole mogao uopste prikljuciti struju to mi nije jasno i uz sve to moze se reci da je drzava pogrijesila jer nije te objekte rusila na vrijeme, ali bolje ikad nego nikad, jer to je strahota gdje se kuce prave. U mostaru ima ogromno naselje iznad grada i sve bespravni objekti koji se uz sve to nalaze na klizistu jer je sjecena suma izmedju ostalog da bi se gradilo carstvo betona. Ne smijem ni pomisliti sta bi se desilo u slucaju kakvog jaceg zemljotresa.

Uz sve to uveo bi da uz gradjevinsku dozvolu ide i papir na kome pise pocetak i kraj radova, a ne da objekti u izgradnji stoje godinama ili decenijama kao sto imam slucaj u komsiluku i prave opste ruglo. Znaci lijepo vrijeme pocetka radova, vrijeme zavrsetka radova, sto ukljucuje fasadu, ociscenu okolinu i uljudjen objekat pa makar niko ne zivio u njemu. Prekoracenje roka povlaci posljedicu placanja penala, a ne da dodje delegat i svake godine ozida jednu sobu i cijelo vrijeme gradjevina zjapi na ulici, a fasadu je planirao da mu valjda unuci stave obzirom na tempo gradjenja.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#42 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by cyprus »

Chmoljo wrote:i da, padne mi Incko na pamet.

koliko god bila otrcana njegova fraza kako je svako jednim dijelom odgovoran za stanje u ovoj zemlji ipak je tačna. od onih koji prave bez dozvole, preko katastrofalne administracije do političara...

svi smo mi odgovorni... barem zrnce, i što je najgore, ne želimo ni to promijeniti što je do nas...

ma što reče Pero, i ja bih krao da mogu... znam ja nas...
:thumbup: Poenta većine domaćih tema
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#43 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by kockica_kockica »

da hoce onom seljaku sto je na mom zemljistu napravio kucu a neda pare iskljuciti struju ... :evil:
*mima*

#44 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by *mima* »

travar wrote:Znači još uvijek važi: "Nek je meni dobro, a drugome kako god" :-?


Naravno.....imam gradjevinsku koja je cak i placena.
User avatar
primus-1
Posts: 439
Joined: 13/08/2008 13:38

#45 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by primus-1 »

Hocemo drzavu,a gdje god mozemo,rusimo je tako sto ne postujemo njene zakone.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#46 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by kockica_kockica »

micki125 wrote:
kockica_kockica wrote:da hoce onom seljaku sto je na mom zemljistu napravio kucu a neda pare iskljuciti struju ... :evil:
ma hajde, nemoj čoJeka tako kleti, imaš ti para, jedan plac gore dole. :D

nema dzabe ni u stare babe.. a kamoli kod mene :mrgreen: :evil: :lol: :lol: :lol:
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#47 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by x0z0y0 »

treba sve porusit
svaki bespravno uradjen objekat!
cuj zale se??
heeeey
odakle im pare da naprave objekat a nemaju za gradjevinske
da ne govorim koliko je sada jeftinija gradjevinska u odnosu na prijeratno stanje
al jooooook
pametan seljak (ne vrijedjam nikoga i ne mislim seljak - sa sela vec seljak u glavu!) *ebo ti vlast i zakone odo ja napravit sta mi mogu
E MOGU
sve porusit !
nema tu merhameta i ne treba bit!
nije ni cudo sto nam je ovakav haos u gradu ..urbanizam ovdje ne stanuje upravo zbog takvih

a kad takvi objekti uzrokuju kliziste onda se kuka i traze pare od drzave da im se sanira..i onda za takve iz mog i vaseg djepa ide da se sanira nesto za sto su sami krivi...napravio kucu i pustio kanalizaciju niz bascu ugh :x

:x :x :x
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#48 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by x0z0y0 »

micki125 wrote: šefe đe si ti ranije rušio :D
:D
nepostivanje zakona u gradjevini mi je slaba tacka :oops:
zato i vako ostar stav i post

8-)
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#49 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by Truba »

žestoka prilika da mazohistični glasači svoj bijes iskale na izborima :mrgreen:
User avatar
nineinchnails
Posts: 1665
Joined: 24/02/2009 12:09

#50 Re: ELEKTROPRIVREDA ISKLJUCUJE STRUJU ZA 18200 KORISNIKA

Post by nineinchnails »

Ovo je samo jos jedan u nizu pokazatelja da u ovoj drzavi ne funkcionise nista kako treba.
Koliko se sjecam, nakon rata su "vlasti" dale priliku svim izbjeglicama da prave kuce gdje zele, pa "kao" to ce se nekad "legalizovati" tj. dobice se odgovarajuca gradjevinska dozvola.
Naravno, papcine i seljacine su to iskoristile i pravile "stihijski" kuce bez icije kontrole "kao da su u divljini" pa doveli sebe i svoje komsije do kolapsa:
1. Kanalizacija ne odgovara opterecenju koje prima.
2. Vodovod ne radi kako treba zbog preopterecenja, a malog protoka vode "nepredvidjenog za veliko naselje".
3. Struja je razvedena bez posebnih saglasnosti i pravila tako da dolazi do cestih prekida u snabdijevanju strujom te zahtijeva ceste opravke od strane Elektrodistribucije jer od samog pocetka nije "sve napravljeno kako treba". Takodje dovodi i do pozara jer "bog zna koji strucnjak je provodio instalacije".

........i onda kaze: JOJ, ISKLJUCILI NAM STRUJU !!!

"Sto li, Boze dragi"???
Koja nepravda..............................................
Post Reply