Elektronski novac

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
studenat

#1 Elektronski novac

Post by studenat » 07/04/2011 19:41

Bivši francuski nogometaš i legenda Manchester Uniteda, Eric Cantona, poziva na revoluciju bez prolijevanja kapi krvi, bez bilo kakvog oružja i masovnog okupljanja. Naime, Cantona je u nedavnom intervjuu pozvao sve ljude širom svijeta da 7. prosinca podignu sav novac iz banaka, jer upravo banke okrivljuje za sve svijetske probleme. „Ako želite srušiti sustav, srušite banke“ kazao je Cantona.

“U današnje doba protestirati na ulici, čemu to? Tako okrećeš sve protiv sebe. To više nije način na koji se mijenjaju stvari. Lijepo je govoriti o revoluciji i uzimati oružje, ali ne možeš ići unaokolo i ubijati ljude. Ne vjerujem da možemo biti sretni kad vidimo svu tu bijedu oko nas. Ili živimo pod staklenim zvonom, odvojeni od svega. Postoje mogućnosti i možemo mnogo učiniti. Zato me ljuti što činimo tako malo”, kazao je Cantona.
Vive Eric, Vive La Révolution!!

Da ki ovakva tema ide u domen politike ili ekonomije..ne znam
zanimljivo je za diskusiju
Kuda ide ova globalno lihvarska pljacka naroda
Kako to da ne postoji tema koja je aktivna o ovome na forumu. Kada se malo prokonta ovo je sustinski problem svake krize, rata, problema.
Podici kes iz banke..mozda i nije opcija jer samo 5% NOVCA JE KEŠ SVE OSTALO JE FIKTIVNI NOVAC bez pokrića putem koga centralne banke uvlače u kredite države a potom ih ucenjuju i uništavaju kamatama a na kraju im uzimaju prava, materijalna dobra jer ovi nemaju šanse da vrate kredite- rude, ostrva, naftu itd...)

Kako i na koji nacin...kuda ide ovaj zacarani krug. Svaki problem..od ratova, gladi, globalnog zatopljenja polazi od ove pljacke.
ili...?
Last edited by studenat on 09/04/2011 13:00, edited 2 times in total.

Miki123

#2 Re: Represivni bankarski sistem

Post by Miki123 » 07/04/2011 20:51

Opet??? :dance:

*mima*

#3 Re: Represivni bankarski sistem

Post by *mima* » 07/04/2011 21:23

Radi li sad banka?

fetic
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

#4 Re: Banke ??

Post by fetic » 07/04/2011 22:27

Ajde brate malo smaras!Ljudi koji su imalo obrazovani sve to znaju i ne poduzimaju nista!Ti kao hoces da podignes svijest kod ljudi,jel tako?Onda upisi politicke nauke pa izadi na javnu tribinu i to iznesi ja cu te prvi sljediti,hoces revoluciju,hocu i ja i sta sada?Treba neko da to poduzme konkretne korake a ne samo pricati,imamo dovoljno ljudi koji pricaju!

detroit-mercy
Been thanked: 56 times

#5 Re: Banke ??

Post by detroit-mercy » 07/04/2011 23:00

studenat wrote:Bivši francuski nogometaš i legenda Manchester Uniteda, Eric Cantona, poziva na revoluciju bez prolijevanja kapi krvi, bez bilo kakvog oružja i masovnog okupljanja. Naime, Cantona je u nedavnom intervjuu pozvao sve ljude širom svijeta da 7. prosinca podignu sav novac iz banaka, jer upravo banke okrivljuje za sve svijetske probleme. „Ako želite srušiti sustav, srušite banke“ kazao je Cantona.

“U današnje doba protestirati na ulici, čemu to? Tako okrećeš sve protiv sebe. To više nije način na koji se mijenjaju stvari. Lijepo je govoriti o revoluciji i uzimati oružje, ali ne možeš ići unaokolo i ubijati ljude. Ne vjerujem da možemo biti sretni kad vidimo svu tu bijedu oko nas. Ili živimo pod staklenim zvonom, odvojeni od svega. Postoje mogućnosti i možemo mnogo učiniti. Zato me ljuti što činimo tako malo”, kazao je Cantona.
Vive Eric, Vive La Révolution!!

Da ki ovakva tema ide u domen politike ili ekonomije..ne znam
zanimljivo je za diskusiju
Kuda ide ova globalno lihvarska pljacka naroda
Kako to da ne postoji tema koja je aktivna o ovome na forumu. Kada se malo prokonta ovo je sustinski problem svake krize, rata, problema.
Podici kes iz banke..mozda i nije opcija jer samo 5% NOVCA JE KEŠ SVE OSTALO JE FIKTIVNI NOVAC bez pokrića putem koga centralne banke uvlače u kredite države a potom ih ucenjuju i uništavaju kamatama a na kraju im uzimaju prava, materijalna dobra jer ovi nemaju šanse da vrate kredite- rude, ostrva, naftu itd...)

Kako i na koji nacin...kuda ide ovaj zacarani krug. Svaki problem..od ratova, gladi, globalnog zatopljenja polazi od ove pljacke.
ili...?
Poslije se je Kantona malo revidirao, ali sta ces podastires vijest staru pola godine.
Nego kako si navalio sa ovim temama o bankama mora da ti je neko iz banke dobro na hater stao :mrgreen: .
Sta li moze biti:
A) nisi prosao na razgovoru za posao u banci :sad:
B) neki ti namjestenik banke digao trebu :dance:
C) nisi dobio kredit od banke :x
D) All of the above :sad: :dance: :x

talić

#6 Re: Banke ??

Post by talić » 08/04/2011 08:21

Masoni su za sve krivi ! :lol:

Black swan

#7 Re: Banke ??

Post by Black swan » 08/04/2011 08:40

kupio sam preko kartice odjeću
medjutim nema mi na izvještaju izvodu te transakcije
đe zapelo?

drndalo
Has thanked: 11 times
Been thanked: 88 times

#8 Re: Banke ??

Post by drndalo » 08/04/2011 08:51

Sta te briga dok god ti ne traze vise nego bi trebalo... Malo je vjerovatno, ali mozda se nikad i ne pojavi na izvodu...

Znas da je to svakako fiktivni novac... :wink:

Black swan

#9 Re: Banke ??

Post by Black swan » 08/04/2011 09:03

:lol: :lol: :lol: :lol:

brojevi se slažu ali nema stavke da sam potrošio lovu :mrgreen:

nestaloo

Priorat
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#10 Re: Banke ??

Post by Priorat » 08/04/2011 09:08

jarane moj, da si ovo napisao na nekom svicarskom forumu ja bi te totalno razumio!! al sta jedan bosanac da digne sa banke? obracun koliko je u minusu , jedino to. lijepa je to tema za raspravljati ali ne ovdje , na ovom podneblju!!!

vozač

#11 Re: Banke ??

Post by vozač » 08/04/2011 09:52

Priorat wrote:jarane moj, da si ovo napisao na nekom svicarskom forumu ja bi te totalno razumio!! al sta jedan bosanac da digne sa banke? obracun koliko je u minusu , jedino to. lijepa je to tema za raspravljati ali ne ovdje , na ovom podneblju!!!

da digne limit i zajebe banku :lol: :lol: :lol:

studenat je fakat legendaran, slijedeću temu mogao bi započeti sa "I have a dream" :lol: :lol:

jarane, kralj si ove hefte, definitivno,
btw ... kad kreće rušenje svjetskog poretka :lol: , ilija čvorović :lol: revolucija :lol: oplakah

atko

#12 Re: Represivni bankarski sistem

Post by atko » 08/04/2011 10:11

*mima* wrote:Radi li sad banka?
:lol:

Kralju sahu matu :sax:

studenat

#13 Re: Banke ??

Post by studenat » 08/04/2011 20:09

To je nas podanicki mentalitet...zezanje je ok..ali dokle :?

Svejedno..da malo osvjezimo temu :D

Evo cinjenica..za mnoge nista novo al ima ih...

Malo o fedu- da bi diskusija otisla u pravom pravcu..ako je to ikako moguce i koga zanima..pa bujrum :-D

Federalne Rezerve (Federal Reserve) su centralna banka Sjedinjenih Američkih Država.
Malo ljudi zna da su Federalne Rezerve kao Američka središnja banka privatna institucija, "narodna banka" u privatnom vlasništvu.
Federalne Rezerve izdaju novac.
Novčanica koju puštaju u opticaj, zove se Novčanica Federalnih Rezervi (Federal Reserve Note).
Američki Dolar ($ Us Dollar) je privatna novčanica u privatnom vlasništvu, bez ikakave podloge, izdana kao dug na kojega treba plaćati kamate, te iznajmljena javnosti na upotrebu po cijeni koja piše na njenom naličju.

Od 1913 godine kada su stvorene Federalne Rezerve, dolar je izgubio na svojoj vrijednosti skoro 100%.
Inflacija je kao trka konja, pobjeđuje samo onaj prvi, svi su ostali gubitnici. U ovom slučaju, prvi je korisnik sama centralna banka, odnosno Federalne Rezerve.

Novčanica Federalnih Rezervi je puna masonskih simbola, od kojih je onaj najpoznatiji "Novus ordo seclorum".
Ovaj masonski simbol u sebi sadrži sliku piramide koja predstavlja društvene klase. Na dnu piramide je ona najniža klasa.
Na vrhu piramide je svevideće oko. To je ona najviša klasa, elita koja kontrolira sve ostale društvene klase.
Štampanjem ogromnih količina dolara iz ničega, elita je novcem preuzela kontrolu nad cijelim svijetom kojega je uvalila u vječne dugove koji nikada neće moći biti isplaćeni.

Danas je cijeli svijet u dugovima do guše.
I javni dug, i privatni dug širom svijeta, prešli su preko svih mogućih granica.
Samo je javni dug u kojeg su Federalne Rezerve uvukle Ameriku, oko 100 triliona dolara.
Rijetko tko još vjeruje u oficijalnu verziju o terorističkim napadima 11. rujna 2001 godine.
Činjenica da je novčanica Federalnih Rezervi postala bog, zahvaljujući drugom svjetskom ratu, više je nego zabrinjavajuća.
Naime upravo zahvaljujući II Svjetskom Ratu, dolar je postao oficijalna valuta za devizne rezerve (monetarne rezerve) svih zemalja svijeta.
Zahvaljujući istom događaju, dolar je postao i jedina svjetska valuta kojom je moguće kupiti naftu.
Od ove "koincidencije" kojom je svevideće oko uspostavilo kontrolu nad cijelom piramidom, diže se kosa na glavi.
Nije javna tajna da su gotovo sve centralne banke svijeta pod direktnom, ili indirektnom kontrolom obitelji Rothschild.
"Dajte mi kontrolu nad opskrbom novcem nacija i država, i ne zanima me ko kroji zakone". Mayer Amchel Rothschlid (Osnivač bankarske dinastije Rothschild)

Otok Jeckyll Island i Federalne Rezerve:
1886 godine, grupa milionera je kupila otok Jeckyll Island.
Pretorili su ga u zimovalište i lovno područje, najeksluzivniji Američki klub.
Do 1900 godine, ovaj je klub predstavljao 1/6 ukupnog svjetskog bogatstva.
Među ličnostima kojima je odbijen prstup u klub, bili su Winston Churchill i Predsjednik McKinley.
Nakon nacionalne monetarne panike u 1908 godini, koju je umjetno izazvao J.P. Morgan, Kogres je osnovao Nacionalno Monetarno Tijelo.
1910 godine, osnovano je još jedno tajno tijelo, kojeg su sačinjavali vlasnici najvećih Američkih banaka i kompanija.
Krajem Studenog 1910 godine, ta se grupa tajno okupila na otoku Jekyll Island.
Prisustvovali: Nelson Aldrich, Abraham Andrew, Frank Vanderlip, Henry Davison, Charles Norton, Benjamin Strong i Paul Warburg.
Ovih sedmoro ljudi je predstavljalo 1/4 ukupnog svjetskog bogatstva.
Okupljanje je bilo toliko tajno da nitko nikoga nije smio oslovljavati po prezimenu.
Najsmiješnija stvar od svih je da su se ovdje sjeli i mirno dogovarali predstavnici najvećih konkurenata, Morgan, Rockefeller,Kuhn,Loeb & Company,Rothschild i Warburg; te odlučili postati partnerima!
Na sastanku je Paul Warburg (suradnik i prijatelj obitelji Rothschild), jedan od najbogatijih ljudi svijeta u to vrijeme, svima sve lijepo i jednostavno, nacrtao i ocrtao.
Nova se centralna banka ne smije zvati centralna banka jer je Amerika ne želi, zbog toga joj se mora dati neko drugo ime.
Prividno, banku će kontrolirati Kongres, ali će vlasnici, koji će biti i u posjedu dionica, biti privatne banke.
Kako bi javnost odvratili od pomisli da se bankom upravlja iz Ney Yorka, smislili smo sistem od 12 regionalnih banaka, što je smicalica.
Guvernera i Upravni Odbor će birati Predsjednik, ali on na njih u stvari neće imati nikakav utjecaj.
Pravo na štampanje, izdavanje i puštanje u opticaj novca treba oduzeti od ljudi, i dati ga privatnim bankarima koji će po svojim potrebama upravljati kreditima.
Tako su na ovom sastanku, u tajnosti stvorene Federalne Rezerve.

Prva dva sistema Federalnih Rezervi su trajala po oko dvadesetak godina svaki pojedinačno, a ovaj treći koji je sada na snazi traje već skoro 100 godina.

1913 godine, Woodrow Wilson je postao novi Predsjednik Amerike.
Za svoju predsjedničku reklamnu kampanju prije izbora, trebala su mu financijska sredstva.
U zamjenu za dobiveni novac, sklopio je dogovor da će ako bude izabran potpisati "Akt o Federalnim Rezervama (Federal Reserve Act)".
U Prosincu 1913 godine, dok je većina Kongresmena uoči Božića bila u svojim kućama, Akt o Federalnim Rezervama je proguran kroz Kongres, a Wilson ga je poslije potpisao.
Woodrow Wilson je godinama nakon toga izjavio: "Nesvjesno sam upropastio svoju zemlju".
Osoba koja se pobrinula da novi zakon bez problema prođe kroz Kongres, bila je Paul Moritz Warburg, jedan od suosnivača Federalnih Rezervi.
Paul Moritz Warburg je bio jedan od najvažnijih u jednoj od najvažnijih Njemačkih kompanija - IG Farben, a koja je financirala naciste i koja je dospijela na jako loš glas zbog koncentracionih logora.
Uz to, njegov brat Max Warburg je bio šef Njemačke tajne službe. Mnogo godina poslije, sin Paul Warburga, James Paul Warburg izjavljuje:"Trebamo imati jednu Svjetsku Vladu, htjeli to ili ne. Pitanje je jedino hoće li Svjetska Vlada nastati "dobrovoljno ili na silu".

Sa bankarima i novim zakonom, stigao je i porez na dobit.
Prije toga, porez na dobit nije postojao.
Porez na dobit je potreban samo zbog toga kako bi se platile kamate na novac koji je izdan kao dug, i koji se iznajmljuje i posuđuje narodu sa kamatama.
Narod radi i stvara, muči se i znoji te stvara nove vrijednosti. Federalne Rezerve si prisvajaju sve novostvorene vrijednosti, a narod nagrađuju sa papirom u njihovom vlasništvu kojim ga obavezuju na vječni dug.
U zadnjih par godina međutim, već je dobiveno nekoliko slučajeva na sudu po pitanju poreza. Naime, zakon o porezu na dobit ne postoji, 16 Amandman na Konstituciju Sjedinjenih Američkih Država nikada nije bio ratificiran od potrebnih, 3/4 od broja ukupnih država.
Sve u svemu, u sto godina postojanja, za Federalne Rezerve je sve klizilo kao po ledu. Nije bilo nikakvih političkih problema.

Iz arhive sjednica Kongresa, vidljivo je da Vlada Sjedinjenih Američkih Država može otkupiti FED po cijeni od samo 450 miliona dolara.
Iako je FED upropastio Ameriku, iako je to mnogo manja cifra od one koju im Amerikanci plaćaju svakog dana, ova mogućnost nije nikada dovedena u obzir.
Znate li da je 2006 godine, na ime samo kamata na javni dug, Federalnim Rezervama isplaćeno 173,875,979,369.66 dolara.
S obzirom na današnju situaciju u kojoj svi postajemo sve oštrije porobljeni i kontrolirani, dobro je spomenuti da Akt o Federalnim Rezervama ima rok trajanja, a on je 100 godina. Ističe za vrlo kratko vrijeme.

U Konstituciji Sjedinjenih Američkih Država ovako piše, Artikl 1:
"Kongres ima pravo izdavanja novca i određivanja njegove vrijednosti...".
Nigdje nije navedeno da ovo može biti prepušteno nekom drugome, a najmanje privatnim bankarima.

Predsjednik John Fitzgerald Kennedy je znao da samo Vlada smije imati pravo na izdavanje novca.
Kennedy je potpisao Egzekutivnu Naredbu broj 11110, na temelju koje je odštampao 4.292.893.815 dolara sa natpisom "UNITED STATES NOTE", umjesto "FEDERAL RESERVE NOTE".
Na taj je način htjeo praktički izbrisati javni dug koji je nastao zbog novca kojeg Privatna Centralna Banka - Federal Reserve izdaje iz ničega, a posuđuje ga državi uz kamate.
Ubrzo nakon toga je ubijen, a novčanice povučene iz opticaja

Za vrijeme građanskog rata 1861-1865, i Predsjednik Abraham Lincoln je imao potrebu za financijskim sredstvima.
Bankari su tražili kamate od 24% do 36%. Lincolnu je ovo bilo strašno i nevjerovatno.
Nije htjeo uvući svoju zemlju u dug kojega nikada ne bi uspjeli isplatiti.
Predsjednik Lincoln je kroz Kongres dobio odobrenje za izdavanje i puštanje novca u opticaj.
Novac je bio zelene boje, pa su ga svi zvali "Greenbacks".
Odštampao je Greenbacks-a u vrijednosti od 400 miliona dolara, novca koji nije bio izdan kao dug i novca bez ikakvih kamata.
Poslije je izjavio: "Dali smo građanima ove zemlje najveći i najljepši mogući poklon. Njihov vlastiti papirnati novac kojim će moći platiti njihove vlastite dugove".
Lincoln je ubijen ubrzo nakon rata, a Kongres je povukao Greenbacks-e iz upotrebe.

Osnivači i vlasnici Federalnih Rezervi iz 1913 godine:

* Rothschild Banks of London and Berlin (Rothschild)
* Lazard Brothers Bank of Paris
* Israel Moses Sieff Banks of Italy
* Warburg Bank of Hamburg, Germany and Amsterdam
* Kuhn Loeb Bank of New York
* Lehman Brothers Bank of New York
* Goldman Sachs Bank of New York
* Chase Manhattan Bank of New York (Rockefeller

Duhovni Vođa

#14 Re: Banke ??

Post by Duhovni Vođa » 08/04/2011 20:16

seks sa kakvom dobrom milf bankarkom bi riješio sve tvoje životne probleme.

detroit-mercy
Been thanked: 56 times

#15 Re: Banke ??

Post by detroit-mercy » 08/04/2011 20:25

A kakve veze ima US FED sa Bosnom, osim teorije o masonskoj zavjeri.
I dobro ti je rekao ovaj dedo odozgo, bolje nadji kaku junfericu i skini mrak sa ociju :mrgreen: .
Hebes revolucije, trebe se vise ne pale na CheGuevara likove :dance: .

slobodni armirach

#16 Re: Banke ??

Post by slobodni armirach » 08/04/2011 20:29

CAJTGASTIJA opet
zavladala kako ovaj Bhtelekom pusti flat, ...ovakvim temama se samo vrijedja inteligencija prisutnih,..

ok pokusaj, ali jel stvarno mislis da su ovdje glupaci koji nisu jos uvijek shvatili kako ovaj svijet funkcionise?
kad jednog dana sve to skontas ko kako gdje i sta se radi, sta planirash uraditi onda?
Otvoriti neku novu temu i zadovoljiti sujetu i griznju savjest sto ti prodjose godine u forumanju a ne u radu?

nemoj mislit date pokusavam vrijedjat, prijatelju nemoj puno da se srkletis oko ovih saznanja, NISTA nemozes poduzeti u vezi toga, fino se informisati i znati kako idu financijski tokovi, ali na kraju ti NEMAS nista od toga.

Pazi dobro na svoje marke sta sa njima cinis, jer ces sad vidjeti kad pocne dijaspora da pametuje kako nema zivota u Bosni i da je ovo najgora drzava na svijetu, dok vare u svojim trbusima makarone kupljene na akcijskoj rasprodaji u Sparu ili mozda u Lidlu!

kemal21

#17 Re: Banke ??

Post by kemal21 » 08/04/2011 22:36

Ja mislim da je ovo najgluplja tema za raspravljat, ako te ovo interesuje proučavaj istražuj sam sa sobom, pravi sebi sliku u glavi kako to izgleda, formiraj sebi principe u glavi i pridržaji ih se, :-D imaš literature da te glava zaboli :sad: .

ExNihilo
Has thanked: 19 times
Been thanked: 91 times

#18 Re: Banke ??

Post by ExNihilo » 08/04/2011 23:00

Šta ste napali momka, ljudi moji.

Ima čovjek pravo da diskutuje na koju god temu želi. Isto važi i za vas.

jOFLA
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

#19 Re: Banke ??

Post by jOFLA » 09/04/2011 05:21

Ellinor wrote:Šta ste napali momka, ljudi moji.

Ima čovjek pravo da diskutuje na koju god temu želi. Isto važi i za vas.

Fazon je što on uopšte ništa ne diskutuje već samo kopira i prenosi tekstove sa zavjereničkih siteova. U januaru je shtula dobio ban zbog postiranja URLova na siteove o internetskim teorijama zavjera sa David Icke i sličnim šarlatanima, ili takve tekstove na engleskom sa stranih foruma i siteova, dok ništa nigdje ništa o tome sam nije diskutovao.

Kao da je bio neka novinska agencija koja je tu samo da postira web adrese na njemu zanimljive stranice o svjetskim zavjerama.
Sad se pojavio ovaj koji ispravlja svoju raniju grešku i umjesto postiranja pukih url adresa, sad kopira cijele prevedene tekstove sa balkanskih siteova o visokim međunarodnim zavjerama, dok opet sam ne diskutuje ni o čemu. Ovdje je u plemenitoj misiji samo da narodu otvori oči i usmjeri ga na pravi put.. Nije mu do diskusije.

studenat

#20 Re: Banke ??

Post by studenat » 09/04/2011 11:03

Neki dan mi se desilo nesto zanimljivo u vezi elektronskog novca.

Evo o cemu je rijec: trazeci na internetu kartu za avion tamo je pisalo cini mi se 290 KM. Super, reko. Rezervisem je, spakujem se i ode na aerodrom. Tu u Sarajevu. Dodjem do one tete da platim svoju rezervaciju kad teta kaze 390 KM. Kako 390 kad na internetu pise 290 KM. Kaze teta to ti je provizija za gotovinsko placanje. Sta cu, zurilo mi se i platio vise..Kako sam to obavio, procitam u novinama da ce u Svedskoj uskoro poceti naplacivati proviziju za placanje u gotovini. To je nesto u probnoj fazi, jer svedjani kao zele imati sve na bijelo.

Citam ja to i mislim se: Boze dragi, moj Imran o ovome godinama govori i upozorava muslimane da je konacni cilj Dedzala i njegove politike u ekonomiji elektronski novac. Samo ce sa elektronskim novcem imati potpunu kontrolu i informaciju o tome koliko se gdje trosi novca. Samo tako ce moci oponasati vlast koju je imao Sulejman a.s. jer poznato nam je da je on imao informacije sa svih strana svijeta od svojih dousnika u vidu ptica i zivotinja.

Pa onda pomislih, vidi ti ovo kako se to lagano mijenja sistem. Za 10 godina bice sasvim normalno da se placa elektronskim novcem a nasa djeca nece ni znati da su nekad bile papirne i gvozdene novcanice, kao sto ni mi ne znamo, a to su nase dede upamtile, da su nekad bile zlatne novcanice. Vidi covjece kako te polahko odgovara od papirnog novca i odvlaci u elektronski. Vec odavno se govorilo o cifri od 97% elektronskog novca a da je samo 3% papirnog novca. Sada treba da kucne cas da i tih 3 posto ukinu. Vidi kako polahko to uvode u praksu. Nabace ti proviziju ako placas u kesu.

Prvo banke naplacuju visoke provizije firmama koje im iz svoje blagajne donose kes i prebacuju na svoj ziro racun. U svedskoj to je 40 KM po transakciji ( po jednoj kesi para u koju moze stati nekih 20-30 hiljada kruna). Zamisli sad jednu firmu koja ima dnevni pazar od oko milion, a ima ih koliko hoces: ribarnica, velikih trznih centara. On ode u banku da prebaci gotovinu i onda po jednoj kesi mora platiti 200 kruna. I ako ima 10-20 kesa dnevno to ti je oko 400 KM provizije.

A znamo ko drzi bankarski sistem. Sad je to znaci skupo firmama pa onda one uvode "porez" na placanje u gotovini. Taj ce porez bivati sve veci i veci dok u konacnici niko ne bude htio da placa u kesu. Imaju neke prodavnice gdje uopste ne mozes platiti u gotovini. Ljudi je ne primaju. Sigurnije im elektronski. Dakle, drugi korak je javna rasprava o ukidanju gotovine. Upravo ulazimo u tu fazu. Prvo su pripremili teren a sada se kao raspravlja.

Sta je slijedece? Vjerovatno neka kriza sa paprinim novcem u kojem ce velika kolicina izgoriti ili tako nesto. Zaista me ne bi cudilo takva "slucajnost". Medjutim to se ne mora desiti jer ko zna kakve oni planove imaju. Uglavnom u konacnici ja ocekujem zvanicnu ZABRANU koristenja papirnog novca.

Evo zanimljivog sadrzaja i predavanja na tu temu
cak 2000 godine

http://www.youtube.com/watch?v=MMX53URXXvU&NR=1

studenat

#21 Re: Banke ??

Post by studenat » 09/04/2011 11:17

Dakle, ukratko se govori o sustini globalne bankarske pohlepe. Prica se o Bozijem zakonu i ustrojstvu novcanog sistema.

I da novac kao pravi treba da ima:

a) unutrasnju vrijednost
b) ogranicenu ponudu
c) cijena mu ovisi od ponude i potraznje za njim
d) te da je unutrasnja vrijednost stvorena prirodnim putem a ne od covjeka
e) da je sredstvo ocuvanja vrijednosti

Jer samo ON moze stvarati vrijednost iz nicega. ON je FATIR - zacetnik svih stvari a ne lihvarski zohari.

New York-ski univerzitet u mjestu zvanom Binghamton poznat je po profesorima cije ucenje se razlikuje od globalnog ucenja "slobodnog i fer trzista".
Oni su dosli do zakljucka da posljednje slobodno i fer trziste koje je postojalo na svijetu bilo trziste otomanskog carstva.

Priorat
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#22 Re: Banke ??

Post by Priorat » 09/04/2011 12:55

:D sto bi ja volio vidjeti TEBE kako izgledas? :D

studenat

#23 Re: Elektronski novac

Post by studenat » 09/04/2011 13:45

Zasto ljudi ne razmisljaju o ovoj temi. Da li je problem teskoca teme ili nezainteresovanost za istu. Cinjenice su jasne i ne moramo da znamo ni jednu ekonomsku, makroekonomsku ili monetarnu teoriju da sagledamo situaciju jasno, precizno i bez okolisanja i komplikovanih, sofisticiranim bankarskim rjecnikom koji nas je uspavao jer lijeni smo da istrazimo sta se iza brda valja.
Uprkos cinjenici da je ovo nevjerovatno bitna stvar..predpostavljate da to nije vazno za jednog pojedinca koji se utopi u robijanju novcem. Jos gore je sto ljudi ne zele da cuju o ovoj temi..zele da i dalje vjeruju da zive u nekoj bajci i da se to nikog ne tice. U pitanju je psihologija zastrasivanja..ljdi se boje da se oglase jos od vremena kada se za to slalo na goli otok.
Ono sto se iza brda valja nece biti vise lihvarska pljacka ili nesto tipa pljacka naroda od strane federalnih rezervi..ono sto ce se desiti ubrzo je da niko nece imati slobodu. Postacemo mikrocipirani robovi.
Ako tada das novac u dobrotvorne svrhe oni ce znati ko si i kada i u koliko si izvrsio transakciju..ako si odlucio da das "novac" u izgradnju mosta, skole, mesdzida, crkve..oni ce znati ko si. Ako si toliko glup pa posaljes novca za pomoc potlacenom narodu palestine..znace ko si i imace moc da sa tobom rade sta hoce.
Jedno prostestantsko americko selo je shvatilo sva pitanja monetarne pljacke pa su u svom selu uveli sistem zlatnih i srebrenih kovanica u transakcijama. Dalje nedugo zatim sto je slijedilo je otimanje i to nasilno porobljavanje kovanica od strane FBI.
Nije bitno ko smo..da li sam ja musliman, katolik, protestant, jevrej ili budista...bit je da su nas ubacili u mutno da se raspravljamo o vjeri i da je to jedini problem...a oni rade na izgradni interesa.

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#24 Re: Elektronski novac

Post by Pera Trta » 09/04/2011 14:48

Kao što rekoh na drugoj tvojoj temi :D :

Murat Sabanovic

#25 Re: Elektronski novac

Post by Murat Sabanovic » 09/04/2011 21:00

@student

dzaba ti to pises... vidim na sta ciljas.samo fudbaler nije ponudio soluciju.sta ce sa novcem kada ga izvuku iz banke?kriti ga ispod kauca ili iza ormara??? sta je solucija.... sve ovo stoji sto pises ....i ja sam govorio iste stvari svojim prijataljima/rodbini,ali sam nailazio na nerazumijevanje .samo kada hljeb za koju godinu bude kostao 100-200 maraka ,psovace tita,slobu,franju,aliju misleci da su zato oni krivi, a nisu...sva ekonomija ode u 3pm i dug je veliki ...vidi grcke,portugala,spanije sa 20posto nezaposlenih... blizi se hyper inflacija t.j. pobune,strajkovi i ostala sranja koja ce se sigurno odraziti i na seljake sa brdovitog balkana. al' eto mi smo najpametniji,mi najbolje znamo ...

Post Reply