Elektronska poslovna korespondencija u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
PeeJay

Elektronska poslovna korespondencija u BiH

Post by PeeJay » 14/05/2018 10:02

Ove sam godine po prvi put imao potrebu za intenzivnijom komunikacijom sa poslovnim subjektima u BiH i primjetijo sam, da je komunikacija putem elektronske poste u vecini slucajeva ignorisana. Da li je to stalna praksa ili je moje izkustvo slucajno?

Vrijedi napomeniti, da sam stupao u kontakt sa firmama, koje imaju impresivne webstranice, kontakt formulare, objavljene elektronske adrese za kontakt, isl. Znaci, ne radi se o nekim od boga zaboravljenim firmama (odnosno covijek nema takav utisak).

Kakva su vasa iskustva sa poslovnom korespondencijom i postovanjem poslovnog bontona u slucajo elektronske komunikacije u BiH?

mirsek
Has thanked: 25 times
Been thanked: 3 times

Re: Elektronska poslovna korespondencija u BiH

Post by mirsek » 14/05/2018 12:46

PeeJay wrote:Ove sam godine po prvi put imao potrebu za intenzivnijom komunikacijom sa poslovnim subjektima u BiH i primjetijo sam, da je komunikacija putem elektronske poste u vecini slucajeva ignorisana. Da li je to stalna praksa ili je moje izkustvo slucajno?

Vrijedi napomeniti, da sam stupao u kontakt sa firmama, koje imaju impresivne webstranice, kontakt formulare, objavljene elektronske adrese za kontakt, isl. Znaci, ne radi se o nekim od boga zaboravljenim firmama (odnosno covijek nema takav utisak).

Kakva su vasa iskustva sa poslovnom korespondencijom i postovanjem poslovnog bontona u slucajo elektronske komunikacije u BiH?
Po mom i iskustvu meni bliskih ljudi npr. dosta firmi iz BIT Alijanse i generalno iz IT sektora uopste ne odgovori na neki upit ili prijavu za posao(makar da je prijava primljena) sto daje veoma losu sliku o tom poslodavcu. Nije mi jasno kako misle da privuku iskusnije kadrove ako ih budu na takav nacin ignorisali na pocetku njihove karijere, jer taj pocetni odnos i komunikacija gdje se prvi put upoznaje sa kulturom firme znaju cesto biti presudni da kandidat izabere bas tu firmu i da ostane u njoj cak i kad nekad u karijeri dobije bolje finansijske ponude od drugih firmi.

vjesticanametli
Has thanked: 56 times
Been thanked: 14 times

Post by vjesticanametli » 14/05/2018 13:05

Hahahhaha zaboravi...e jednom slala mail bolnici mostar :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: i nista pa ja nazovem kad ce zena po mostarski razvuc meni na tel.... a meeeejl je u druuuuugoj zgradi :mrgreen: :lol: :lol:

PeeJay

Post by PeeJay » 14/05/2018 13:26

vjesticanametli wrote:Hahahhaha zaboravi...e jednom slala mail bolnici mostar :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: i nista pa ja nazovem kad ce zena po mostarski razvuc meni na tel.... a meeeejl je u druuuuugoj zgradi :mrgreen: :lol: :lol:
:D Svi me pogledase, kad sam prsnuo u smijeh u kancelariji. Hvala ti za duhovit opis stvarnosti. Mogu da predpostavim. Ali ipak sam ocekivao, da ce biti nekog odziva. Jedna vecih firmi za stolariju je primila od mene upit za svs vrata i prozore u srednje velikoj kuci (radi obnove). Ni bu ni mu. Na drugoj strani ponudnik mobilne telefonije... pa ni od njih ni bu ni mu. Krajem kraja sam cik i prijavu na ovaj forum morao da urgiram. Tu je ipak - pohvalno - mail bio procitan, dobio sam odgovor i problem je bio rijesen. Jedino od KLIX-a sam dobi odgovor. Od nekih 20 razlicitih upita, koje sam poslao razlicitim firmama, koje se bave razlicitim djelatnostima u vezi sa prenovom kuce - nista. Ni od mobilnog operatera - nista. Ni od ponudnika fiksne telefonije i interneta - opet nista. Ovo vam pisem ovako, poslije negdje mjesec dana (+/-) od slanja. :D

lajkujMe

Post by lajkujMe » 14/05/2018 14:09

Pola pola iskustvo pola ignorise pola odgovori cesto se moram hvatati telefona i ukazati na mail.
I da izuzetno losu sliku daje cisti neprofesionalizam

PeeJay

Post by PeeJay » 14/05/2018 14:25

lajkujMe wrote:Pola pola iskustvo pola ignorise pola odgovori cesto se moram hvatati telefona i ukazati na mail.
I ja sam pomisljao, da nazovem, ali... Na kraju je prevladalo, da sam kupio avionske karte i napravio jedan kratki izlet u BiH. Cijena odprilike ista, kako sto bi me kostla gomila telefonijada, a plus je to, sto sam malo posjetijo obitelj i sto su velike dvije vidjele deku i baku. I to nesto vrijedi. :-D U jednu ruku mi se svidja to, sto je licni pristup u BiH jos uvjek ima nekako najvecu tezinu. :roll: Ali ipak... :shock:

Queen_of_hearts

Post by Queen_of_hearts » 14/05/2018 14:30

Na žalost, svakodnevno "čupam kosu s glave" zbog ovoga. Izuzetna neprofesionalnost u svemu vlada. Ja ne mogu našem tokmaku objasniti da meni elektronski vid komunikacije treba zbog dokumentovanja traga koji ostavlja, a koji ja moram da imam. U većini slučajeva pomirim se sa nekim manje dobrim rješenjem, ukoliko subjekat komunicira elektronski.
Mogu da shvatim državne bacile koje niko ne sankcioniše jer nemaju ni volju ni želju za modernijim poslovanjem, ali privatnika koji na ovaj način gubi ugled i profit ne mogu nikako.

lajkujMe

Post by lajkujMe » 14/05/2018 14:35

PeeJay wrote:
lajkujMe wrote:Pola pola iskustvo pola ignorise pola odgovori cesto se moram hvatati telefona i ukazati na mail.
I ja sam pomisljao, da nazovem, ali... Na kraju je prevladalo, da sam kupio avionske karte i napravio jedan kratki izlet u BiH. Cijena odprilike ista, kako sto bi me kostla gomila telefonijada, a plus je to, sto sam malo posjetijo obitelj i sto su velike dvije vidjele deku i baku. I to nesto vrijedi. :-D U jednu ruku mi se svidja to, sto je licni pristup u BiH jos uvjek ima nekako najvecu tezinu. :roll: Ali ipak... :shock:
U jednu ruku bespotrebno se zivciram ipak je rijec o poslovnog komunikaciji za mnoge bitne i ne bitne stvari gdje ti treba pismeni trag.
Pa cak i telefonski kod mnogih firmi se desava da se ne javljaju na isti.
Najizrazeniji problem je kod drzavnih institucija lole izgleda ne znaju sta je mejl

PeeJay

Post by PeeJay » 14/05/2018 14:49

Ostavljanje (elektronskog) traga znaci i preuzimanje odgovornosti za ireceno (zapisano). Mozda je i u tom jedan dio objasnjena za takvo ponasanje... :?

Heller
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Post by Heller » 14/05/2018 16:29

kad bi ti poslo mail ako ovo ne proslijediš na pet mejlova a gore u zaglavlju cc od UKC, UNTZ, UNSA, Banke, Osiguranja, Rudnici, Telekom...

PeeJay

Post by PeeJay » 14/05/2018 16:58

Heller wrote:kad bi ti poslo mail ako ovo ne proslijediš na pet mejlova a gore u zaglavlju cc od UKC, UNTZ, UNSA, Banke, Osiguranja, Rudnici, Telekom...
To još postoji?

:thumbup:

Heller
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Post by Heller » 14/05/2018 17:00

PeeJay wrote:
Heller wrote:kad bi ti poslo mail ako ovo ne proslijediš na pet mejlova a gore u zaglavlju cc od UKC, UNTZ, UNSA, Banke, Osiguranja, Rudnici, Telekom...
To još postoji?

:thumbup:
Moram od stare uzet podatke nekad smo zajedno radili pa vam kopirat te pizdarije, što je najgore nemoš imbecile na spam listu stavit.

Post Reply