Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
daario naharis
Posts: 587
Joined: 17/06/2015 19:42

#1 Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by daario naharis »

Pozdrav svima ljudi,

Zanimaju me iskusva vezana za financije ljudi koji skupa sa svojim muzem/zenom zapoceli zivot. Kokretno me zanima koliko je novca potrebno da se zivi normalno, skromno i bez razbacivanja u Sarajeva za dvije osobe koje su tek stupile u brak.

Podrazumjeva se da nemaju stan, auto i da sve moraju graditi ispocetka. :D
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by Tomahawk11 »

Nemaš kud ispod 1000 na te uslove.
I to ti je patnja teška i moraćeš često magiju izvoditi.
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#3 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by Veigar »

daario naharis wrote: 07/05/2020 14:52 Pozdrav svima ljudi,

Zanimaju me iskusva vezana za financije ljudi koji skupa sa svojim muzem/zenom zapoceli zivot. Kokretno me zanima koliko je novca potrebno da se zivi normalno, skromno i bez razbacivanja u Sarajeva za dvije osobe koje su tek stupile u brak.

Podrazumjeva se da nemaju stan, auto i da sve moraju graditi ispocetka. :D
Bez najmanje 2.000 teško, i to je da prođeš eto, nako.
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#4 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by freelancerusk »

daario naharis wrote: 07/05/2020 14:52 Pozdrav svima ljudi,

Zanimaju me iskusva vezana za financije ljudi koji skupa sa svojim muzem/zenom zapoceli zivot. Kokretno me zanima koliko je novca potrebno da se zivi normalno, skromno i bez razbacivanja u Sarajeva za dvije osobe koje su tek stupile u brak.

Podrazumjeva se da nemaju stan, auto i da sve moraju graditi ispocetka. :D
Uzmeš samo koliko bi kirija mjesečno koštala ili kolika bi bila rata kredita za hipotekarni kredit, plus kolika bi rata bila za odgovarajuće auto.

Za sve ostalo su se bitke vodile na forumu, neko kaže da se može sa 100 maraka mjesečno prehraniti, nekome treba hiljadarka...

Bilo bi dobro kada bi neko ko prati sve troškove svoje, kompletan kućni budžet evidentira, a da živi u Sarajevu, da ti napiše detalje svojih troškova :)
daario naharis
Posts: 587
Joined: 17/06/2015 19:42

#5 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by daario naharis »

freelancerusk wrote: 07/05/2020 15:31
daario naharis wrote: 07/05/2020 14:52 Pozdrav svima ljudi,

Zanimaju me iskusva vezana za financije ljudi koji skupa sa svojim muzem/zenom zapoceli zivot. Kokretno me zanima koliko je novca potrebno da se zivi normalno, skromno i bez razbacivanja u Sarajeva za dvije osobe koje su tek stupile u brak.

Podrazumjeva se da nemaju stan, auto i da sve moraju graditi ispocetka. :D
Uzmeš samo koliko bi kirija mjesečno koštala ili kolika bi bila rata kredita za hipotekarni kredit, plus kolika bi rata bila za odgovarajuće auto.

Za sve ostalo su se bitke vodile na forumu, neko kaže da se može sa 100 maraka mjesečno prehraniti, nekome treba hiljadarka...

Bilo bi dobro kada bi neko ko prati sve troškove svoje, kompletan kućni budžet evidentira, a da živi u Sarajevu, da ti napiše detalje svojih troškova :)
Mozda je bitno spomenuti da skupa imamo preko 3000 primanje (3000-3400) i da bi trazili neki pristojan stan sa kirijom od oko 500-600 KM. Ono sto bi ostalo bilo bi za nase potrebe.
tomhagen
Posts: 351
Joined: 16/10/2017 14:43

#6 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by tomhagen »

Evo druze na mom primjeru. Nas dvoje, stancic od 40kvadrata, kupiljen ranije, pa nemamo trosak kirije/rate. Na rezije (voda, struja, odvoz smeca, upravitelj, mobitel, kablovska+internet) ide u ljetnim mjesecima oko 100-120KM, zimi oko 200-250KM (grijemo se na struju, konvektor). Imamo paket kablovksa, internet, telefon od nekih 60tak KM pa tu mozda mozes sniziti troskove rezija uzimajuci manji paket. Od ranije posjedujem auto, na posao uglavnom idemo pješke ili biciklom, zena mozda 50% ode autom, mjesecno na gorivo ode prosjecno 150KM. Ostali troskovi auta (registracija, gume, popravke i sl) nabere se prosjecno oko 1000 godisnje.
Ne rasipamo se, ali se pretjerano ni ne ustežemo, dakle zna se klopati i vani (prosjecno 1-2 puta sedmicno). Na poslu otprilike pola puta ponesem nesto od kuce (jer hocu zdravije da jedem), a pola puta nesto kupim. Na poslu svaki dan popijemo po kafu-dvije. Izlasci u prosjeku jednom sedmično, nekad je to kafić s drustvom, nekad pub, nekad kafana, nekad kino, nekad pozoriste, nekad utakmica, mislim da nije pretjerano. Kupovian odjece, ne preseravamo se s brandovima, kupim sta mi se svidja, obicno radnje tipa springfield, zara, berska, pull&bear, us polo, vaikiki, sportvision, taj neki cjenovni rang, ne bjezim ni od neceg skupljeg urijetko da se pocastimo, ali ne bjezim ni od pijace ako m ise sta svidi, niej me blam. Fasunga obicno mjesecno (Bingo, Konzum, penny...obicno racun bude oko 150-200). Jednom sedmicno nesto kupim i u lokalnom granpu il obliznoj pijaci od namirnica, jer zaboravis u onoj mjesecnoj nabavci, svaki dan kupim hljeb u lokalnoj pekari. Za sve ove ostale troskove koje imenovah ali ne bacih cijene ode oko milje. Znaci, rekao bih, pristojan zivot za nas dvoje da bude negdje oko 1500 mjesecno ugrubo (bez kirije il rate za stan il auto jer smo to posjedovali od ranije). Sretno.
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#7 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by febo_acm »

Sa tim parama(3500km) mozes kupiti stan i otplatiti ga za 6-7 godina :lol:
Kirija 500-600 je za 3 godine bacenih 20.000 km.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#8 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by moonca »

daario naharis wrote: 07/05/2020 14:52 skromno i bez razbacivanja u Sarajeva za dvije osobe koje su tek stupile u brak.
.. vrlo je bitno, kakav ste stil zivota do sada imali...
..prilican trosak je - npr, cigarete, alkohol.... to je luksuz ... i teret parovima s skomnim primanjima..
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#9 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by MarlboroGold »

Nemoj samo da ti bude problem (pogotovo poniženje) ako ona više zarađuje od tebe. Samo ću ti ovo reći.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#10 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by lmo »

1500 minimalno, samo da preživljavaš.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#11 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by walter kurtz »

Nista nije vrijedno zajednickog zivota :zoka:
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#12 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by DZONPI »

Posto je tema sex zavisi da li koristis kondome i to je trosak. Ha ha malo sale. Baraz ja sam 1996 prezivljavo sa zenom sa 150 maruna. Sreca imo hranu u firmi i jos donosio hjeb iz iste kuci. Znam da te necu utjesit ali samo dogovor sa zenom i sa 1000 moze se zivit. Ako imas na selu zemlje posij malo ili obidju fameliju pa nekupis krompira buranije jabuka. Evo i pite i corba a bogumi i slatka.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#13 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by vjesticanametli »

:lol: :lol: opet si pio :lol: :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#14 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by Tomahawk11 »

:mrgreen:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#15 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by vjesticanametli »

:lol: :lol:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#16 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by S4mpion »

Ako možete sebi priuštit' taj luksuz da unajmljujete stan za 500-600KM, ništa ne brinite, slobodno se doselite.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#17 Re: Ekonomski aspekt zajedničkog zivota

Post by Blixen »

daario naharis wrote: 07/05/2020 14:52 Pozdrav svima ljudi,

Zanimaju me iskusva vezana za financije ljudi koji skupa sa svojim muzem/zenom zapoceli zivot. Kokretno me zanima koliko je novca potrebno da se zivi normalno, skromno i bez razbacivanja u Sarajeva za dvije osobe koje su tek stupile u brak.

Podrazumjeva se da nemaju stan, auto i da sve moraju graditi ispocetka. :D
Germany :run:
Post Reply