Ekonomija BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
sonor

#51 Re: Ekonomija BiH

Post by sonor » 30/06/2010 13:55

Toto wrote:Inovacija je najprofitabilniji resurs.

Nase drustvo je jos uvjek optereceno prevazidjenim kriterijima vrijednosti. Prosti zbir vrijednosti vjestina i diploma 5 inzenera i 5 zanatlija ne moze otvoriti fabriku. Inovacije istih inzenjera i zanatlija ne samo da moze zaposliti njih same, vec i otvoriti novu fabriku, vratiti kredit banci, platiti poreze drzavi itd.

INovativni rad nije uopste vrjednovan na nasem trzistu. Imamo burze rada i kapitala ali nemamo burze znanja i inovacija.
To je upravo ono sto samhtio da kazem... mislim da to treba biti jedan og glavnih oslonaca u buducnosti ... nisam ekonomista po struci ali pratim stvari i vidim sta je inovativnost ucinila od svjetske ekonomije u novije vrijeme
zato bi trebalo svaka opcina da ima bar jedan tehnoloski park u kojem bi se razvijala inovativnost... bar 1 ili 2 proizvoda
i ti uopste nije skup projekat

Bloger

#52 Re: Ekonomija BiH

Post by Bloger » 01/07/2010 02:49

Najveći potencijal BiH jeste energija-BiH može postati regionalna energetska velesila, najveći proizvođač i jedini izvoznik struje u cijeloj regiji! Prošle godine je Elektroprivreda BiH na izvozu struje zaradila 250 miliona KM, iako koristi samo 30 posto raspoloživog hidropotencijala! Sve elektroprivrede u regioji posluju s gubitkom-HEP je u kolapsu, gubitak EPS iznosi preko 300 miliona eura...a Elektroprivreda BiH ima čisti profit 62 miliona KM. Samo slijepac ne vidi da je energija najveća razvojna šansa BiH. Na žalost, TIhić i Lagumdžija iz čiste zavisti i ljubomore blokirali su energetske projekete koje je bila pripremila Stranka za BiH. Neka im je na čast!

Haettenschweiler

#53 Re: Ekonomija BiH

Post by Haettenschweiler » 01/07/2010 08:44

Poljoprivreda je sigurno veoma važna privredna grana koja ne smije biti zanemarena ali ona sigurno nije privredna grana koja može BiH izvući iz govana. Poljoprivredni posjedi u BiH su nevjeovatno mali (85% manje od 2ha), uz to su previše isparcelisani, infrastruktura je u katastrofalnom stanju, mehanizacija i metode obrade na nivou 19 st....

Poljoprivedom bi se u BiH trebalo baviti max 5% stanovništva koji bi obrađivali posjede od MINIMALNO 10ha jer je to neki minimum ispod kojeg se ne isplati ulagati u modernu mehanizaciju, sisteme za navodnjavanje, hladnjače, silose, logistiku,...

Prvi korak naprijed u poljoprvredi bi bio sređivanje zemljišnih knjiga koje su u katastrofalnom stanju još odkad je Franc Ferdinand ubijen. Drugi korak bi bilo zaustavljanje daljeg usitnjavanja posjeda tako što bi se donjeo zakon koji samo jednom djetetu osigurava vlasništvo nad zemljom a ostali se moraju zadovoljiti novčanom naknadom koja ne smije biti prevelika. I treći korak je zaustavljanje divlje gradnje i izrada regulacionih, znači mora se znati gdje je njiva, gdje pašnjak,gdje šuma, gdje put, gdje kuća....tek tada se može razmišljati o poticajima i kreditima za poljoprivredu.

sonor

#54 Re: Ekonomija BiH

Post by sonor » 02/07/2010 13:27

Bloger wrote:Najveći potencijal BiH jeste energija-BiH može postati regionalna energetska velesila, najveći proizvođač i jedini izvoznik struje u cijeloj regiji! Prošle godine je Elektroprivreda BiH na izvozu struje zaradila 250 miliona KM, iako koristi samo 30 posto raspoloživog hidropotencijala! Sve elektroprivrede u regioji posluju s gubitkom-HEP je u kolapsu, gubitak EPS iznosi preko 300 miliona eura...a Elektroprivreda BiH ima čisti profit 62 miliona KM. Samo slijepac ne vidi da je energija najveća razvojna šansa BiH. Na žalost, TIhić i Lagumdžija iz čiste zavisti i ljubomore blokirali su energetske projekete koje je bila pripremila Stranka za BiH. Neka im je na čast!

Sve sto ide bez tendera treba srusiti. Ideja koju je pripremila stranka za BiH je najbolja varijanta u ovom trenutku
ali za to treba raspisati tender... da znamo hoce li neko dobivati 5,10 ili visew % elektricne energije

Biggy

#55 Re: Ekonomija BiH

Post by Biggy » 05/07/2010 00:23

Zna li neko precizno koliki je vanjski dug BiH?

Centralna banka BiH kaze da je 5,2 mlrd KM, dok Svjetska banka i CIA kazu da je 8 - 8,5 mlrd USD

Toto

#56 Re: Ekonomija BiH

Post by Toto » 10/07/2010 23:11

KAd Edin Dzeko kaze da treba pogledati onda svakako i treba.

Elektro privreda je snimila film o planiranim investicijama i projektima.
http://www.biznis.ba/index.php?option=c ... &Itemid=58

Bloger

#57 Re: Ekonomija BiH

Post by Bloger » 13/07/2010 16:51

Film je odličan, Kenović je pravi reklamni majstor. Ovaj film trebaju svaku noć pred spavanje pogledati Sulejman Tihić i Zkatko Lagumdžija - oni su najzaslužniji za (nadam se privrmeneu) blokadu razvoja Elektroiprivrede BiH.

sa obzirom na...

#58 Re: Ekonomija BiH

Post by sa obzirom na... » 14/07/2010 12:20

Malo cu se vraititi na prethodne postove koji su spominjali vaznost poljoprivrede. Jedan ekonomist ili politicar, zaboravio sam mu ime, je rekao da zemlja koja ima mogucnosti a nije u stanju da ishrani sopstveno stanovnistvo i ne zasluzuje da postoji ( ko da je govorio o BIH). Ne znam koliko vas se sjeca gladnih godina 93-94 kad se zaratilo sa HVo-om, kada vjerovatno ne bi docekali 95 u blokadi jer stanovnistvo bi pocelo umirati od gladi. Ja sam bio ubijeđen da, kad se rat zavrsi, prioritet vlastima ce biti razvoj poljoprivrede i prehrambene industrije da vise nikad ne dođemo u slicnu situaciju. Mozete zamislite mog soka kada sam vidio da umjesto psenice na naplodnijim ravnicima nicu benzinske pumpe! Sad da se zarati opet bi umirali od gladi posto nam je poljoprivreda i prehrambena industrija u ku'cu, zahvaljujući nasim politicarima. Uglavnom kad nije bilo osnovne vizije kada se tice tako strateskog proizvoda kao što je hrana, sta ocekivati za ostalo. Uglavnom ja sam veoma pesimican !

Haettenschweiler

#59 Re: Ekonomija BiH

Post by Haettenschweiler » 14/07/2010 14:10

sa obzirom na... wrote:Malo cu se vraititi na prethodne postove koji su spominjali vaznost poljoprivrede. Jedan ekonomist ili politicar, zaboravio sam mu ime, je rekao da zemlja koja ima mogucnosti a nije u stanju da ishrani sopstveno stanovnistvo i ne zasluzuje da postoji ( ko da je govorio o BIH). Ne znam koliko vas se sjeca gladnih godina 93-94 kad se zaratilo sa HVo-om, kada vjerovatno ne bi docekali 95 u blokadi jer stanovnistvo bi pocelo umirati od gladi. Ja sam bio ubijeđen da, kad se rat zavrsi, prioritet vlastima ce biti razvoj poljoprivrede i prehrambene industrije da vise nikad ne dođemo u slicnu situaciju. Mozete zamislite mog soka kada sam vidio da umjesto psenice na naplodnijim ravnicima nicu benzinske pumpe! Sad da se zarati opet bi umirali od gladi posto nam je poljoprivreda i prehrambena industrija u ku'cu, zahvaljujući nasim politicarima. Uglavnom kad nije bilo osnovne vizije kada se tice tako strateskog proizvoda kao što je hrana, sta ocekivati za ostalo. Uglavnom ja sam veoma pesimican !

Najveća prpreka za razvoj poljoprivrede a pogotovo ratarstva u BiH su nevjerovatno usitnjeni posjedi. U BiH je skoro pa nemoguće kupiti 5 ha bilo kakve zemlje u komadu. A ako nemaš minimalno 5ha zemlje onda ti se ne isplati kupovati ništa više od motokultivatora (freze). A o uništavanju zemljišta ne želim ni govoriti. Pa dovoljan je podatak da se godišnje u BiH uništi 3000 ha plodnog zemljšta (površinski kopovi, deponije, naselja,...)
http://www.neapbih.ba/contact.php

sylar

#60 Re: Ekonomija BiH

Post by sylar » 14/07/2010 22:13

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH razmatrao je danas Informaciju o stanju javne zaduženosti Bosne i Hercegovine na dan 31. decembra 2009. godine.
U informaciji je navedeno da je ukupna zaduženost iznosila 8.237.182.222 KM. Od toga ukupni vanjski dug iznosio je 5.199.142.251 KM, a unutrašnji 3.038.039.971 KM.

Na osnovu ovih podataka može se ocijeniti da Bosna i Hercegovina spada u grupu umjereno zaduženih zemalja.

Rast vanjskog duga uvećan je za 18,5 posto ili za 1.005.542.537 KM u odnosu na prethodnu godinu. Ovo povećanje u direktnoj je vezi s angažiranjem prve tranše stand by aranžmana s MMF-om (384 miliona KM) i aktiviranjem opcionog dijela duga prema Londonskom klubu povjerilaca (436 milona KM).

Najveću zaduženost BiH bilježi prema međunarodnim finansijskim institucijama u iznosu od 60 posto i to: Svjetska banka 39 posto; Evropska investiciona banka sedam posto; Međunarodni monetarni fond sedam posto i Evropska banka za obnovu i razvoj sedam posto.
Ove brojke govore koliko nam je drzava zaduzena. I kazu spadamo u umjereno zaduzene zemlje. Međutim problem nastaje u tome sto su ovo za nas prevelike cifre. i mozda smo mi umjereno zaduzeni po standardu Francuske ali po bh standardima smo preeezaduzeni.
Ako nastavimo ovim tokom ici, stici cemo Hrvatsku po zaduzenosti ali cemo zato biti daleko iza Hrvatske kada je u pitanju ekonomski razvoj.
Nije dobro to sto mi vise od pola para sto zaradimo trosimo na plate. Kada se sve odbije, najmanje para ostaje da se ulaze u razvoj, u ono sto ce nam donijeti pare. Mi smo zaboravili da pare sluze da naprave jos para. Socijalizam nam ispade nije valjao pa smo ga smjenili i uveli kapitalizam. Ali niti smo se odvikli socijalizma, niti navikli na kapitalizam. :)

Sporders

#61 Re: Ekonomija BiH

Post by Sporders » 14/07/2010 22:21

Kako god ovi nas politicari ZADUZISE, zaduzise nas milionima..., ali zaduzise nas da ih vise nikada ne odaberemo na listicu za glasanje

Bloger

#62 Re: Ekonomija BiH

Post by Bloger » 15/07/2010 00:05

Zaduženost države gleda se prema ukupnom bruto domaćem proizvodu-BDP. Trenutni BDP u BiH iznosi 25 milijardki KM, a spoljni dug je nešto preko 5 milijardi KM. Znači, ino dug čini 25 posto BDP-a. To je niska zaduženost države. Srednja zaduženost je kada ino dug pređe 50 posto BDP, a visoka zaduženost kada ino dug pređe 75 posto.
Ne treba dakle brinuti za ino dug BiH. Hrvatska je ravno 25 puta zaduženija od BiH!

Toto

#63 Re: Ekonomija BiH

Post by Toto » 15/07/2010 02:13

Bloger wrote:Zaduženost države gleda se prema ukupnom bruto domaćem proizvodu-BDP. Trenutni BDP u BiH iznosi 25 milijardki KM, a spoljni dug je nešto preko 5 milijardi KM. Znači, ino dug čini 25 posto BDP-a. To je niska zaduženost države. Srednja zaduženost je kada ino dug pređe 50 posto BDP, a visoka zaduženost kada ino dug pređe 75 posto.
Ne treba dakle brinuti za ino dug BiH. Hrvatska je ravno 25 puta zaduženija od BiH!
kako ne treba brinuti za dug. Dug treba vratiti. Dug ne vraca predjsenik opstine i bankar vec onaj rudar u Kaknju i pcelar iz Travnika.

EP nam je fino rekla u onom svom promotivnom filmu da je 80% proizvedene El.en iz termoleketrana, a termoelekrane ne rade na cevape, vec na ugalj, kojeg kopa 11 000 rudara dok elektroprivreda sama zaposljava tek 5000 insana.
Profit Elektro-privrede od 60 miliona nije ostvario hidroptencijal vec prvenstveno cumur. Tako da bosanski cumur i dalje prestavlja bosanski brend no 1, htio to neko priznti ili ne. Mi se trebamo sa tim pomiriti i drzati cumura i meda. Jer - kao sto vidimo- donose profit.

Alfons Kauders

#64 Re: Ekonomija BiH

Post by Alfons Kauders » 18/07/2010 12:27

Toto wrote:
Bloger wrote:Zaduženost države gleda se prema ukupnom bruto domaćem proizvodu-BDP. Trenutni BDP u BiH iznosi 25 milijardki KM, a spoljni dug je nešto preko 5 milijardi KM. Znači, ino dug čini 25 posto BDP-a. To je niska zaduženost države. Srednja zaduženost je kada ino dug pređe 50 posto BDP, a visoka zaduženost kada ino dug pređe 75 posto.
kako ne treba brinuti za dug. Dug treba vratiti. Dug ne vraca predjsenik opstine i bankar vec onaj rudar u Kaknju i pcelar iz Travnika.

EP nam je fino rekla u onom svom promotivnom filmu da je 80% proizvedene El.en iz termoleketrana, a termoelekrane ne rade na cevape, vec na ugalj, kojeg kopa 11 000 rudara dok elektroprivreda sama zaposljava tek 5000 insana.
Profit Elektro-privrede od 60 miliona nije ostvario hidroptencijal vec prvenstveno cumur. Tako da bosanski cumur i dalje prestavlja bosanski brend no 1, htio to neko priznti ili ne. Mi se trebamo sa tim pomiriti i drzati cumura i meda. Jer - kao sto vidimo- donose profit.
oko 40% zaposlenih u BiH je na drzavnim jaslama... u privredi radi nekih 450,000 ljudi... i da, upravo ce oni, rudari i ostali, vracati taj kredit...

nezahvalno je porediti hrvatsku sa bih iz jednog prostog razloga - oni su uzimali lovu da grade autoceste, modernizuju zeljeznice, energetski sektor... a mi smo uzeli 2.4 milijarde za plate budzetskih korisnika i socijalna davanja... za onih 580,000 boraca koje smo eto ko fol imali...

za 2 godine ne gine nam reprogramiranje duga i povlacenje dodatnih sredstava, sto ce nas zaviti u crno... zapravo, zavio nas je i ovaj kredit, samo jos nismo ni svjesni... razlog je jednostavan... da bi se dobili izbori, valja podmiriti armiju nehljebovica na drzavnoj sisi... zato nikad nece biti smanjenja administracije o kojem se prica 15 godina... nece nikad biti revizije borackih primanja, mada je realno gledajuci pola laznjaka... nije bitno ko ce doci na vlast, niko nece imati dovoljno podrske da npr. skine 30-40% laznih boraca sa spiskova... ili da smanji administraciju za makar 10%... zato jer imamo vise trutova nego privrednika, pa oni i odlucuju izbore...

evo jednostavan podatak... bih je na donatorskim konferencijama dobila 5.1 milijardi dolara... cifra koju je odokativno odredio rahmetli hakija turajlic, jer je znao da nam nikad niko nece dati dovoljno da pokrijemo ratnu stetu, koja je veca od 100 milijardi...

ako uracunamo inflaciju... tih 5.1 je danas oko 6.5 milijardi dolara... i ta lova je mahom otisla na obnovu kljucne infrastrukture... i na plate medjunarodnih zvanicnika koji su je krcmili... :D i dan danas kukamo i cmizdrimo kako te pare nisu dobro utrosene... a sad smo lezerno povukli 3.6 milijardi dolara koje cemo potrositi na plate u javnom sektoru, a te plate nismo ni smanjili... :D naravno, niko se ne buni, jer pola drzave zivi od budzetske sise... da smo uzeli tu cifru za izgradnju elektrana ili puteva, sindikati bi vec sutra zapalili pola sarajeva... :D ali posto smo uzeli pare koje dijelimo svima ko bajramluk, niko se i ne buni... :D

HORN1

#65 Re: Ekonomija BiH

Post by HORN1 » 20/07/2010 06:56

bermiin wrote:
Toto wrote:
xcobanx wrote:
sve si pametno napisao...ali zaboravljas da je ovo BiH,ovdje ce ljudi prije da skucka markicu-dvije i da ide na kafu u Central,da bude vidjen/a,nego da se pocne baviti prozvodnjom moeda...
A ovi stariji ljudi,koji su do rata zivili na selu,takodje ne zele nazad,jer vise vole guliti negdje za 500-600km,nego da bude gospodin/domacin na selu.
Pa nisu ti starci odjednom poludili pa hoće da im bude lošije. Da je bolje na selu davno bi se oni vratili.

Bloger

#66 Re: Ekonomija BiH

Post by Bloger » 20/07/2010 18:44

Odlično zapažanje. Nema ni jedne razvijene zapadne države a da nema odlilnu poljoprivrednu proizvodnju. Svaka čast Elektroprivredei BiH, treba imati energetski suverenitet, ali treba razvijati domaću poljoprivredu i dovesti je na razinu proizvodnje zapadnoevropskih država. Naši aduti su električna energija i hrana.

Alfons Kauders

#67 Re: Ekonomija BiH

Post by Alfons Kauders » 20/07/2010 18:59

Bloger wrote:Odlično zapažanje. Nema ni jedne razvijene zapadne države a da nema odlilnu poljoprivrednu proizvodnju. Svaka čast Elektroprivredei BiH, treba imati energetski suverenitet, ali treba razvijati domaću poljoprivredu i dovesti je na razinu proizvodnje zapadnoevropskih država. Naši aduti su električna energija i hrana.
apsolutno... samo cini se da neki i dalje smatraju da je buducnost u sirenju javnog sektora, barem dok ne bude vise budzetskih radnika od privrednika... ako nista da oborimo sve rekorde po javnoj potrosnji...
U zadnje tri godine na području Federaciji BiH broj zaposlenih u gospodarskim djelatnostima smanjen je za 12.613 radnika, dok je u javnoj upravi u istom razdoblju zaposleno 5.543 osoba, kazao je jučer u Mostaru predsjednik Gospodarske komore FBiH Jago Lasić.
trend zaposljavanja u javnom sektoru se nastavio i u zadnjih par kvartala, i pored najava da ce se smanjiti potrosnja i eliminisati visak radne snage... ko ne vjeruje neka pogleda ovogodisnje mjesecne biltene na fsz.ba...

Toto

#68 Re: Ekonomija BiH

Post by Toto » 21/07/2010 03:33

Znaju li u BiH gdje je Grcka ??

maher

#69 Re: Ekonomija BiH

Post by maher » 21/07/2010 15:42

prethodnih sedmica pojavila se vijest kako je izvoz iz bih porastao za 30% i da je po prvi puta smanjen spoljno trgovinski debalans - uvoz-izvoz...ono sto me fasciniralo je potpuna sutnja medija na ovu informaciju (izuzev slobodne bosne)...ni da je demantuju ako je propaganda, a bogami ni da pohvale ako je tacna...u srbiji i hrvatskoj bi padali u nesvijest zbog takve informacije...ali ni avaz, ni ftv, zbog znanih razloga to ni ne spominju...i tu se zavrsava sva prica oko medija u bih...obavljujem samo ono sto meni odgovara...

nuki_cika

#70 Re: Ekonomija BiH

Post by nuki_cika » 21/07/2010 18:30

maher wrote:prethodnih sedmica pojavila se vijest kako je izvoz iz bih porastao za 30% i da je po prvi puta smanjen spoljno trgovinski debalans - uvoz-izvoz...ono sto me fasciniralo je potpuna sutnja medija na ovu informaciju (izuzev slobodne bosne)...ni da je demantuju ako je propaganda, a bogami ni da pohvale ako je tacna...u srbiji i hrvatskoj bi padali u nesvijest zbog takve informacije...ali ni avaz, ni ftv, zbog znanih razloga to ni ne spominju...i tu se zavrsava sva prica oko medija u bih...obavljujem samo ono sto meni odgovara...
Tacna je ta informacija.I ja sam je pročitao u slobodnoj bosni :D

Alfons Kauders

#71 Re: Ekonomija BiH

Post by Alfons Kauders » 21/07/2010 18:59

maher wrote:prethodnih sedmica pojavila se vijest kako je izvoz iz bih porastao za 30% i da je po prvi puta smanjen spoljno trgovinski debalans - uvoz-izvoz...ono sto me fasciniralo je potpuna sutnja medija na ovu informaciju (izuzev slobodne bosne)...ni da je demantuju ako je propaganda, a bogami ni da pohvale ako je tacna...u srbiji i hrvatskoj bi padali u nesvijest zbog takve informacije...ali ni avaz, ni ftv, zbog znanih razloga to ni ne spominju...i tu se zavrsava sva prica oko medija u bih...obavljujem samo ono sto meni odgovara...
tacno je da se smanjio debalans... ali ne kroz rast izvoza, vec kroz pad uvoza... prouzrokovan recesijom i slabom kupovnom moci... to i nije bas nova vijest i prenijeli su je skoro svi mediji u proteklih nekoliko mjeseci...

maher

#72 Re: Ekonomija BiH

Post by maher » 22/07/2010 12:55

objasnjenje rasta bh izvoza je da je zbog pada eura povecan izvoz iz njemacke i eurozone, sto je povuklo nasa preduzeca koja rade za te njemacke firme...a te nase firme opet povukle zeljezaru, koksaru,...
i to su podaci za prvih 6 mjeseci sto znaci da nije moglo biti objavljeno prije par mjeseci...

Alfons Kauders

#73 Re: Ekonomija BiH

Post by Alfons Kauders » 22/07/2010 18:58

maher wrote:objasnjenje rasta bh izvoza je da je zbog pada eura povecan izvoz iz njemacke i eurozone, sto je povuklo nasa preduzeca koja rade za te njemacke firme...a te nase firme opet povukle zeljezaru, koksaru,...
i to su podaci za prvih 6 mjeseci sto znaci da nije moglo biti objavljeno prije par mjeseci...
kozaric je o padu debalansa pricao jos prije 2-3 mjeseca...

HORN1

#74 Re: Ekonomija BiH

Post by HORN1 » 23/07/2010 05:16

Bloger wrote:Odlično zapažanje. Nema ni jedne razvijene zapadne države a da nema odlilnu poljoprivrednu proizvodnju. Svaka čast Elektroprivredei BiH, treba imati energetski suverenitet, ali treba razvijati domaću poljoprivredu i dovesti je na razinu proizvodnje zapadnoevropskih država. Naši aduti su električna energija i hrana.
Sve može biti naš adut ako se stvore uslovi od strane državnih službi i onih koji rade i upravljaju sa državnim službama.
Mi trenutno nemamo ništa nikakvog aduta i nećemo ni imati sve dok imamo ovakav nakaradan sistem.
Evo Tvornica Cjementa Kakanj radi pozitivno i pravi dobiti prosječno čederdesetak miliona maraka, zašto sad pravi dobit kad su oh kupili stranci a pre su konstantno bili u problemima.
Sistem jednom riječi, koji sistem otprilike ovakav, Fabrika duhana Mostar stvara gubitke i ima velikih problema, zašto jeli to normalno, opet sistem, političari i država svojim moćima isisavaju sve što se može isisati dok nepropadne.
Potom kažu da naši privrednici nisu sposobni, valjda nisu po njihovim kriterijima. Kad moćan stranac kupi preduzeće tu počinje sasvim drugčija situacija, naime njegova ga država štiti od raznih ucjena i reketarenja, tako da naši politički moćnici nemogu tu više isisavati ništa osim onog što je po zakonu legalno. Zapad svojim poljeprivrednicima i privrednicima pomaže na razne načine. Naši ih uništavaju i na razne načine sputavaju a nikako ih ne pomažu.
Za razvoj prvo moraju postojati jasna pravila koja nisu dvosmislena i jednka za sve, tek tad se može početi očekivati polako oporavak privrede i bolji ekonomski rast.
Ovo je luda država i u njoj nemože domaći stanovnik nikako poslovati na ispravan način da ne propadne.
Ako ima politički i drugi utjecaj i nemora snositi posljedice koje drugi snose to nije normalan način.
Posljedice ovakvog stanja će bit takve da će domaće stanovništvo postati obična najamna radna snaga nez ikakvog značajnijeg utjecaja u vlastitoj državi a sve iz razloga da bi danas neki nešto sitno ušićarili. Izgleda da smo dosta više izgubili borbom i odbranom ove države u osnovu da se nismo nikako borili m<nje bi narod izgubio.

HORN1

#75 Re: Ekonomija BiH

Post by HORN1 » 27/07/2010 04:13

drastic wrote:EU poljoprivreda ne bi propala da nije subvencija. Dokaz za to je americka, poljoprivreda koja nema subvencija i jedna je od najjacih na svijetu.
ovdje bas nisi u pravu prijatelju . najvece kompanije dobivaju subvencije i zato mali farmeri propadaju.
Isto se desava u evropi (pogledaj koliko je coca cola dobila od EU a sta to oni uzgajaju)
Trebalo bi dobro analizirati ovu izjavu.
Pa kao prvo za poljeprivrednu a i svu ostalu proizvodnju veoma je važna cijena energije.
Pogledajmo koliko košta litar nafte poljeprivrednika u SAD a koliko u Europi, mislim da su tu velike razlike, kolika je cijena korištenja kapitala i sve ostale cijene koje direktno utječu na konkurentnost proizvoda.
Što su veći nameti u državi i veće kamate na kredite to su potrebnije subvencije inače nema proizvodnje i umjesto ubiranja raznih nameta koji se stvaraju uslijed procesa proizvodnje ako nema subvencija kao posledica nema ni proizvodnje a onda nema ni poreza od potrošenog goriva kupljenog đubriva, mehanizacije, održavanja iste, prerade proizvoda, poreza iz trgovuine, poreza na plate svih zaposlenih da bi proizvodnja funkcionirala kao i ubiranja PDVa prilikom potrošnje plata zaposlenih vezanih za tu proizvodnju uz sve to i država uveliko smanjuje socijalne slučajeve i smanjuje buđetske troškove. Istovremeno svi direktni i indirektni buđetski prihodi su višestruko veći od iznosa subvencija.
Bilo bi dobro kad bi netko izračunao koliko se gubi uslijed državnog onemogućavanja povoljnih uslova za konkurentnu proizvodnju.
Ako država subvencionira proizvodnju na jednom hektaru nekog proizvoda treba razmisliti koliko država ubere raznih nameta da bi se ta proizvodnja mogla odvijati i koliko će imati prihoda prilikom trošenja novca od prodaje tog proizvedenog proizvoda.
Država će uzeti razne poreze od goriva od uvoza prerade transporta prodaje, isto to vredi i za mehanizaciju takođe će imati i razne prihode od nameta iz tih proizvoda, transport,prerada, trgovina, plata svih u tom lancu, PDV prilikom potrošnje tih plata i tako u krug gdje država uveliko uzima najveći dio kolača iako najmanje daje čak i ako daje velike subvencije.
Dali itko može stvarno biti poljeprivrednik sa ovolikim nametima a bez subvenciija, napravite računicu i vidjećete da je nemoguće osim ako na nekim parcelama nećeš zasaditi zabranjene kulture namijenjene crnom tržištu.

Post Reply