Ekološki zločin ili ekonomski dobitak? Rijeka Una, hidrocentrale i nuklearni otpad

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16720
Joined: 05/01/2008 05:08

#1 Ekološki zločin ili ekonomski dobitak? Rijeka Una, hidrocentrale i nuklearni otpad

Post by piupiu »

Dakle, dok smo se mi spremali na rat sa Srbijom zbog Vučićevih mednih usana, raspredali rezolucije i strategije Hordi zla za suočavanje sa navijačima iz Poljske; predstavnici naroda Gradskog Vijeća u Bihaću izglasali su sa 16 glasova 'za' i 10 glasova 'protiv' saglasnost za dodjelu koncesija i eventualnu izgradnju mini hidrocentrala na rijeci Uni.
"Usvojenom odlukom data je saglasnost Vladi Unsko-sanskog kantona (USK), odnosno Ministarstvu privrede za pokretanje postupka dodjele koncesije javnim natječajem, kao i eventualnih odluka koje se budu donosile u vezi sa navedenim predmetom koncesije.

Gradonačelnik Bihaća Emdžad Galijašević povodom donošenja odluke Gradskog vijeća Bihaća istakao je da se "ispostavilo se da ne treba biti apriori protiv hidrocentrala bez mišljenja struke".

"Ako je iko za Nacionalni park Una to je Grad Bihać i to smo pokazali ulaganjem. Ali, ako želimo živjeti od turizma onda moramo konačno vidjeti koji su to benefiti :-) od turizma i tražiti od viših nivoa vlasti da ulože daleko više sredstava od mizernih 500.000 KM koliko sad izdvajaju na NP Una", rekao je gradonačelnik Galijašević ..."
... i odlučio da je ipak lakše dati koncesiju za eksploataciju ekološki neprocjenjivog prirodnog bogatstva; nego napraviti strategiju za razvoj turizma i tražiti od 'viših nivoa vlasti' da pomognu u realizaciji, ili, nedajbože, naći investitore za takav program. Nije najjasnije ni čiji je zadatak da dodje do saznanja o "benefitima" turizma i da li Galijašević očekuje od nekog drugog da dodje do istih.

U Bosni i Hercegovini, kažu Inžinjeri bez granica iz Firence, je trenutno planirano više od 180 hidrocentrala raznih dimenzija na nekim od najljepših rijeka u Evropi. Planirano je oko 150 projekata hidroenergije u Republici Srpskoj, a ostatak u Federaciji.

Nevladine organizacije tvrde da ne postoji jasna politika o tome šta se želi postići njihovom izgradnjom, za koga bi se gradile ove male hidrocentrale i kome je potrebna energija koju bi proizvodile. U nastavku možete pogledati dokumentarac koji su snimili Inžinjeri bez granica u aprilu ove godine da bi širili informacije o, po njihovom mišljenju, ekološki problematičnim prijedlozima za izgradnju velikog broja hidrocentrala u Bosni i Hercegovini.



Trenutno je u opticaju peticija kojom se traži preinačenje odluke Gradskog Vijeća u Bihaću:

http://www.onlinepeticija.com/peticija_ ... rijeci_uni

I, dok, mi, po običaju ... bistrimo svjetsku politiku i pripremamo ratove ... o pravim odlukama koje se tiču nas samih ne znamo, a i ne zanima nas. Ima li ko kakvih podataka i saznanja o dotičnoj temi?

I, naravno, da poslušamo forumsko mnijenje :) ... kojim putem dalje?
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#2 Re: Rijeka Una i njene buduće hidrocentrale

Post by walter kurtz »

Od tih mini centrala nema niko koristi osim vlasnika i ministra koji je sredio dozvolu
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#3 Re: Rijeka Una i njene buduće hidrocentrale

Post by ćiribiribela »

16 glasova, sve clanovi SDA stranke. Tuga.

Image

Image
User avatar
piupiu
Posts: 16720
Joined: 05/01/2008 05:08

#5 Re: Rijeka Una i njene buduće hidrocentrale

Post by piupiu »

walter kurtz wrote:Od tih mini centrala nema niko koristi osim vlasnika i ministra koji je sredio dozvolu
U internetskim 'kuloarima' (čitaj: šta piše po mrežama) čestitke se trenutno upućuju SDA i "njihovim ruskim partnerima".
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#6 Re: Ekološki zločin ili ekonomski dobitak? Rijeka Una i njene buduće hidrocentrale

Post by sunceKOtepsija »

kazu da Bicakcic to vodi, sad na ftv bilo
User avatar
mk ultra
Posts: 19784
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7 Re: Ekološki zločin ili ekonomski dobitak? Rijeka Una i njene buduće hidrocentrale

Post by mk ultra »

Do 2020. BiH mora imati 20% obnovljivih izvora el. energije

mHE su uglavnom protočne i nemaju akumulaciju
otplate se nakon 5-6 godina i onda ide čisti keš :mrgreen:

ne znam koliku snagu prave tako da ne mogu reći koliki je objekat
recimo 1-3MW potreban je objekat veličine naše prosječne kuće sa jednim spratom i cjevovod oko 50-90cm, ovisno o padu
User avatar
piupiu
Posts: 16720
Joined: 05/01/2008 05:08

#8 Re: Ekološki zločin ili ekonomski dobitak? Rijeka Una i njene buduće hidrocentrale

Post by piupiu »

Uglavnom, na forumu rat, kupuje se oružje, zauzimaju kote ... A, oko Une niko ni da se počeše. Jedva pet rečenica skupismo. :wink:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#9 Re: Ekološki zločin ili ekonomski dobitak? Rijeka Una i njene buduće hidrocentrale

Post by HAVANA »

Pa u svemu ti je tako.Svakih 5 dana se baci koska da se ljudi glodju,mrze,raspravljaju ...dok oni kradu,grade dje im je qrcu ceif,pljackaju...Svaki dan nicu zgrade,prodaje se zemlja,zavrsavaju tenderi,konto se puni,konto stranacki podobnih...Bez ikakve vizije,reda,smisla i plana...Samo daj meni da se naklepam...A narod ko narod,samo mu kazes srbin,bosnjak,hrvat BU :shock: :cry: po 5 dana o tom prica.pa mu malo zadas kamen,krmetina,rat,dodik,reko ovaj,reko onaj...A oni klepaju li klepaju.Sa njima je sve ekoloski zlocin i ekonomski gubitak.Za njih je ekonomski dobitak a ekologija,cuj ekologija :lol: Kakvi oni i ekologija.Puca njima qrac i za zemljom, i za bosnjacima,srbima i hrvatima...Nek oni iftare po gozbama,skromno,bosnjacki...ostalo ce naklanjat. :oops: Ono krme zeni sina nezaposlenog,rodila ga majka.Oni treci mudro sute i mute,sire pipke na sve strane gdje ima profita...A vi se glodjite.Ko vele ko vam jebe mater kad ste glupi,necete vi ni skontat...a kad skontate bice vam onaj drugi kriv,nismo mi nista allaha mi i boga.
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#10 Re: Ekološki zločin ili ekonomski dobitak? Rijeka Una i njene buduće hidrocentrale

Post by SSemir »

piupiu wrote:Uglavnom, na forumu rat, kupuje se oružje, zauzimaju kote ... A, oko Une niko ni da se počeše. Jedva pet rečenica skupismo. :wink:
pa od 1992 se to tako radi. vuk sit a ovce na broju.
treba nas jebat
vodoinstalater
Posts: 243
Joined: 14/07/2004 22:45

#11 Re: Ekološki zločin ili ekonomski dobitak? Rijeka Una i njene buduće hidrocentrale

Post by vodoinstalater »

mk ultra wrote:Do 2020. BiH mora imati 20% obnovljivih izvora el. energije

mHE su uglavnom protočne i nemaju akumulaciju
otplate se nakon 5-6 godina i onda ide čisti keš :mrgreen:

ne znam koliku snagu prave tako da ne mogu reći koliki je objekat
recimo 1-3MW potreban je objekat veličine naše prosječne kuće sa jednim spratom i cjevovod oko 50-90cm, ovisno o padu
Koje su kazne ili reperkusije ako ne budemo imali ovih 20% ? Fakat pitam nisam sarkastican.

A ovo za otplatu u roku 5-6 godina, malo je to diskutabilno u normalnom svijetu, opet kod nas sve je moguce. Kao i da dobijes dozvolu pod jednim uslovima a radis pod drugim. Da ti za ekoloski minimum propisu smjesnu kolicinu a da ti i to ne postujes nego uzimas vise vode.
Moguce je i da dobijes koncesiju za tako da kazem gotovo pa nista maraka, pod objasnjenjem "zaposlice se ljudi i razviti lokalna zajednica". Da dalje ne sirim negativu, izgradnja malih hidroelektrana i njihov ekonomski te ekoloski efekati zahtjevaju posebno razmatranje u Bosni i Hercegovini. Praksa vezana za mini hidrocentrale u BiH i praksa u drugim razvijenim zemljama se drasticno razlikuju, ne iz tehnickih razloga nego iz drustvenih.
ofo-ono
Posts: 86
Joined: 21/04/2013 15:39

#12 Re: Ekološki zločin ili ekonomski dobitak? Rijeka Una i njene buduće hidrocentrale

Post by ofo-ono »

Ja ne znam gdje je problem?

Mislim, hajmo sve tgo redom posložiti... SDA na vlasti poslije rata. Dugo su šurovali po USK-u. Prodali što su mogli, pokrali što su mogli, uništli što su mogli. To je činjenica.
Era Hamde Lipovaće... Vjerovatno je i on isti kao gore spomenuti, ali činjenica, koju ne može niko pobiti je da je za vrijeme spomenutog gradski trg dotjeran, fasade na trgu sve i jedna obnovljena, stakleni most napravljin, pasarela... Ima vjerovatno toga još. Dovoljno je da sad prođete i mostom, i pasarelom pa će vam sve biti jasno. A u suštini ne branim Hamdu, jer nije ni on bio bogzna šta, već kudim ovu sadašnju vlast.

Činjenica je da smo mi birali njih. Oni su "naši"... To je odraz mišljenja naroda. Jer logično je, to su "naši" predstavnici, oni koji trebaju da štite interese naroda, onoga koji ih je birao.

SDA sa Emdžom će rasprodati sve. Ništa neće napraviti osim par kilometara asfalta i busati se u prsa i pričati da je to Amerika. Prodat će kino, prodat će i galeriju, prodat će i Unu... Prodat će i nas/vas. A mi ćemo i dalje glasati za njih.

Taman... Pošto će uništiti Unu u onakvom obliku kakav je sad, tražit ćemo alternativu. Pa ćemo ići na Plitvička, taman su nam blizu, i diviti se šta se može uraditi. A ljudi će umjesto sadašnjih 100-150 kuna, naplaćivati nama 400 kuna. Pametni su oni. Kad već mi nismo pametni, ima neko ko jeste i ko će i biti.

Uzdravlje!
User avatar
mk ultra
Posts: 19784
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#13 Re: Ekološki zločin ili ekonomski dobitak? Rijeka Una i njene buduće hidrocentrale

Post by mk ultra »

vodoinstalater wrote:
mk ultra wrote:Do 2020. BiH mora imati 20% obnovljivih izvora el. energije

mHE su uglavnom protočne i nemaju akumulaciju
otplate se nakon 5-6 godina i onda ide čisti keš :mrgreen:

ne znam koliku snagu prave tako da ne mogu reći koliki je objekat
recimo 1-3MW potreban je objekat veličine naše prosječne kuće sa jednim spratom i cjevovod oko 50-90cm, ovisno o padu
Koje su kazne ili reperkusije ako ne budemo imali ovih 20% ? Fakat pitam nisam sarkastican.

A ovo za otplatu u roku 5-6 godina, malo je to diskutabilno u normalnom svijetu, opet kod nas sve je moguce. Kao i da dobijes dozvolu pod jednim uslovima a radis pod drugim. Da ti za ekoloski minimum propisu smjesnu kolicinu a da ti i to ne postujes nego uzimas vise vode.
Moguce je i da dobijes koncesiju za tako da kazem gotovo pa nista maraka, pod objasnjenjem "zaposlice se ljudi i razviti lokalna zajednica". Da dalje ne sirim negativu, izgradnja malih hidroelektrana i njihov ekonomski te ekoloski efekati zahtjevaju posebno razmatranje u Bosni i Hercegovini. Praksa vezana za mini hidrocentrale u BiH i praksa u drugim razvijenim zemljama se drasticno razlikuju, ne iz tehnickih razloga nego iz drustvenih.
Mislim da nam prijete izbacivanjem iz ENTSOE ili sankcijama u razmjeni energije
otplati se sigurno za to vrijeme jer su troškovi održavanja skoro nula... Izracunaj sam, oko 80eur + povlastice za obovljive izvore je MWh energije na pragu elektrane, oko milion eura po MW instalisane snage kosta izgradnja

zaposlenih na mHE nema, sve je automatika
User avatar
mk ultra
Posts: 19784
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#15 Re: Ekološki zločin ili ekonomski dobitak? Rijeka Una i njene buduće hidrocentrale

Post by mk ultra »

Image

evo otprilike kako to izgleda
User avatar
piupiu
Posts: 16720
Joined: 05/01/2008 05:08

#16 Re: Ekološki zločin ili ekonomski dobitak? Rijeka Una i njene buduće hidrocentrale

Post by piupiu »

http://www.biznis.ba/politika/49658-pov ... a-uni.html

Šta je dalje bilo? Ima li kakvih novih informacija?

Ovog mjeseca, inače, počela je svjetska konferencija o klimatskim promjenama u Parizu ... Živo me zanima da li neko predstavlja BiH ...
User avatar
piupiu
Posts: 16720
Joined: 05/01/2008 05:08

#17 Re: Ekološki zločin ili ekonomski dobitak? Rijeka Una, hidrocentrale i nuklearni otpad

Post by piupiu »

Ah, da ... i ovo, naravno ...
"Neprijatno pitanje se vratilo – da li će ogromne količine nuklearnog otpada biti odložene u okolini Dvora, ili neće?"

https://dvornauni.wordpress.com/tag/nuklearni-otpad/

http://www.vecernji.hr/hrvatska/radioak ... ori-999524
Post Reply