Ego

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#26 Re: Ego

Post by Kjajević Majko »

drama wrote:prije nego sto sam ista procit'o na ovoj temi, mislio sam da ego u prevelikoj mjeri
nije dobar i poistovjeciv'o sam ga sa pretjeranom samouvjerenoscu, prepotencijom i sl
i ako bi rek'o za nekog' da je egoista, pri tome bi mislio na prevelik ego i to sve u negativnom kontekstu
ako prevelik ego ne moze bit' los, onda je egoista onaj koji ima nedostatak istog...
ili nije tako :D
Kad kažeš za nekoga Egoista, obično ti se ne sviđa ta osoba, umišljena je a bez pokrića jelde? Zato misliš da je Ego nešto loše ali nije.
Kako Otherside reče "Ego je tvoj odnos prema ostatku svijeta". Ego je kontakt Ida za stvarnošću. :)
Dio psihe koji uči, pamti i razmišlja, u prevelikoj mjeri ne može biti loš jer će se preispitivati, učiti od vanjskih podražaja.

Samo nije to tako jednostavno ni u teoriji, a kamoli praksi. :)
Psiha je podijeljena u predsvjesnost, nesvjesnost i svjesnost. Ego se može naći u sva tri stanja zato je nekad nemoguće razmisliti pa reagirati. :-) Velik Ego će o tome kasnije razmisliti i ispraviti grešku ako je bilo.

Isto tako nije ništa loše biti samouvjeren i prepotentan, ali ako ćeš na sve ostale gledati kao na "nižu vrstu" onda baš i nisi toliko samouvjeren zar ne? :D
drama
Posts: 487
Joined: 14/10/2006 16:09

#27 Re: Ego

Post by drama »

Kjajević Majko wrote:
drama wrote:prije nego sto sam ista procit'o na ovoj temi, mislio sam da ego u prevelikoj mjeri
nije dobar i poistovjeciv'o sam ga sa pretjeranom samouvjerenoscu, prepotencijom i sl
i ako bi rek'o za nekog' da je egoista, pri tome bi mislio na prevelik ego i to sve u negativnom kontekstu
ako prevelik ego ne moze bit' los, onda je egoista onaj koji ima nedostatak istog...
ili nije tako :D
Kad kažeš za nekoga Egoista, obično ti se ne sviđa ta osoba, umišljena je a bez pokrića jelde? Zato misliš da je Ego nešto loše ali nije.
Kako Otherside reče "Ego je tvoj odnos prema ostatku svijeta". Ego je kontakt Ida za stvarnošću. :)
Dio psihe koji uči, pamti i razmišlja, u prevelikoj mjeri ne može biti loš jer će se preispitivati, učiti od vanjskih podražaja.

Samo nije to tako jednostavno ni u teoriji, a kamoli praksi. :)
Psiha je podijeljena u predsvjesnost, nesvjesnost i svjesnost.Ego se može naći u sva tri stanja zato je nekad nemoguće razmisliti pa reagirati. :-) Velik Ego će o tome kasnije razmisliti i ispraviti grešku ako je bilo.

Isto tako nije ništa loše biti samouvjeren i prepotentan, ali ako ćeš na sve ostale gledati kao na "nižu vrstu" onda baš i nisi toliko samouvjeren zar ne? :D
hvala na odgovoru, ovakvo nesto sam i ocekiv'o...
moram jos koji put procitat' al' su mi vec neke stvari jasnije. samo se, eto, ne bi' slozio za samouvjerenost
i prepotentnost. pored tvrdoglavosti i licemjerstva, prepotentnost mi je najmrza osobina :D
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#28 Re: Ego

Post by metal_rules_cura »

Cim ti bilo koga smatras nizom vrstom ti si automatski prepotentan. Tu sredine nema. Nema sanse da neko bude umisljen, a da ostale gleda kao ravne sebi. Onda nije umisljen. Tako ja to gledam.

Licno mislim kako postoje drugaciji nacini rjesavanja stvari, a ne kroz egoizam. Imam i jednu posebnu teoriju ega opcenito. To je sad manje bitno. Najbitnije je to da se ovo ne moze generalizovati i reci kako se covjek u svakoj situaciji i prema svakom odnosi prema istom obrascu.
Princ_Magike
Posts: 24
Joined: 21/07/2010 12:33

#29 Re: Ego

Post by Princ_Magike »

Ego je posrednik između Ida i Superega tj. između animalnih nagona (požude, kao što je neko rekao) i moralnih načela koje se stiču rođenjem, življenjem i djelovanjem kroz okolinu..
Egoizam je najstrašnija bolest u okultizmu... Ona vodi padu na duhovnoj ljestvici, duhovnom NErazvoju i sličnim stvarima...
Sjetimo se alegorije o Isusu Kristu...
Veliki tumači biblije smatraju da je mit o Isusovom raspeću zapravo prenesena slika žrtvovanja judskog ega...
Ljudski ego treba žrtvovati, razapeti na križ kako bi se desila (alhemijska) transformacija duše... Kako bi tijelo naselio Logos, Duh Božiji...
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#30 Re: Ego

Post by statix »

Ego je posrednik između Ida i Superega tj. između animalnih nagona (požude, kao što je neko rekao) i moralnih načela koje se stiču rođenjem, življenjem i djelovanjem kroz okolinu..
Egoizam je najstrašnija bolest u okultizmu... Ona vodi padu na duhovnoj ljestvici, duhovnom NErazvoju i sličnim stvarima...
Ovo sam citao u "Autobiografija i nova predavanja"- Frojd.
Mene je toliko nerviralo sto kroz cijelu knjigu koristi po dva pojma za jedan te isti. Super ego=Nad-ja, Id=Ono. Svidja mi se kako si definisao Superego, jer mnogi ljudi smatraju to bozijim darom, a Frojd upravo pravi razliku izmedju toga kada kaze kako treba biti oprezan (aludirajuci na Kanta) kada se divimo zvijezdama i nasoj savjesti, jer zvijezde jesu velicanstveno djelo (ako jesu necije djelo), ali savjest je jedno "neskladno aljkavo bozije djelo", jer je velika vecina ljudi od toga dobila skroman dio. Naravno, tada objasnjava da savjest, iako, je nesto sto je "u nama", ipak nije od samog pocetka. Onda ide ona prica kako je malo dijete amoralno, jer nema sistem kocenja svojih impulsa koje teze zadovoljstvu, itd... :D

Ono sto je meni bilo zanimljivo jeste da nase "Ja" najvise energije crpi iz Ida, ali je umetnulo odlaganje tj. rad misljenja, i na taj nacin se izbacuje princip zadovoljstva koji gospodari Idom, i zamjenjuje principom realnosti, koji obecava vise sigurnosti i veci uspjeh, jer se vodi razumom.

Takodjer, zanimljivo je kada govori o razapetosti naseg "Ja" u sluzenju tri gospodara (spoljasnji svijet, Superego i Id) tj. nalazenju balansa, prilikom cega cesto dozivljavamo neuspjehe, a iz kojih proizilazi nase nezadovoljstvo.
Sve u svemu nisam bas bio presretan tom literaturom, glava me zabolila. :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#31 Re: Ego

Post by arzuhal »

Ja baš htio da ti predložim Lacana koji je nešto izmjenio, a nešto apdejtovao Freuda i strukturalističku psihoanalizu, al odustah...
statix wrote: Sve u svemu nisam bas bio presretan tom literaturom, glava me zabolila. :D
Sad te tek razumijem, u redu je :D
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#32 Re: Ego

Post by statix »

Ma ne sumnjam da zaostajem sa tim znanjem. To je ona polica sa starim knjigama ispucalih korica i prekrivenih prasinom. :D Ali eto, red je kad su vec u kuci da se procitaju. Mozda kad ostarim se uhvatim u kostac sa takvom literaturom. :D
Princ_Magike
Posts: 24
Joined: 21/07/2010 12:33

#33 Re: Ego

Post by Princ_Magike »

statix wrote:
Ego je posrednik između Ida i Superega tj. između animalnih nagona (požude, kao što je neko rekao) i moralnih načela koje se stiču rođenjem, življenjem i djelovanjem kroz okolinu..
Egoizam je najstrašnija bolest u okultizmu... Ona vodi padu na duhovnoj ljestvici, duhovnom NErazvoju i sličnim stvarima...
Ovo sam citao u "Autobiografija i nova predavanja"- Frojd.
Mene je toliko nerviralo sto kroz cijelu knjigu koristi po dva pojma za jedan te isti. Super ego=Nad-ja, Id=Ono. Svidja mi se kako si definisao Superego, jer mnogi ljudi smatraju to bozijim darom, a Frojd upravo pravi razliku izmedju toga kada kaze kako treba biti oprezan (aludirajuci na Kanta) kada se divimo zvijezdama i nasoj savjesti, jer zvijezde jesu velicanstveno djelo (ako jesu necije djelo), ali savjest je jedno "neskladno aljkavo bozije djelo", jer je velika vecina ljudi od toga dobila skroman dio. Naravno, tada objasnjava da savjest, iako, je nesto sto je "u nama", ipak nije od samog pocetka. Onda ide ona prica kako je malo dijete amoralno, jer nema sistem kocenja svojih impulsa koje teze zadovoljstvu, itd... :D

Ono sto je meni bilo zanimljivo jeste da nase "Ja" najvise energije crpi iz Ida, ali je umetnulo odlaganje tj. rad misljenja, i na taj nacin se izbacuje princip zadovoljstva koji gospodari Idom, i zamjenjuje principom realnosti, koji obecava vise sigurnosti i veci uspjeh, jer se vodi razumom.

Takodjer, zanimljivo je kada govori o razapetosti naseg "Ja" u sluzenju tri gospodara (spoljasnji svijet, Superego i Id) tj. nalazenju balansa, prilikom cega cesto dozivljavamo neuspjehe, a iz kojih proizilazi nase nezadovoljstvo.
Sve u svemu nisam bas bio presretan tom literaturom, glava me zabolila. :D

ne bavim se nešto posebno tom tematikom...
Niti filozofija niti psihologija nisu nauke koje se mogu naučiti...
S vremenom (čitajući, posmatrajući ljudei njihovo ponašanje) dovodimo sebe u sposobnost da psihoanaliziramo i donosimo zaključke u vezi s psihom, egom i sličnim...

I da, postoji dosta šema i formula u vezi tih korištenja energija i sl....
No, ja ne bih poistovijetio naše Više Ja i naše niže Ja (ego)...
Više Ja je ono Božansko u nama (iz Univerzma) a niže Ja je ono što nas čini čovjekom...
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#34 Re: Ego

Post by statix »

Kako se definise Vise ja i kako nastaje, ko odlucuje koliko cemo toga imati u sebi?
Princ_Magike
Posts: 24
Joined: 21/07/2010 12:33

#35 Re: Ego

Post by Princ_Magike »

statix wrote:Kako se definise Vise ja i kako nastaje, ko odlucuje koliko cemo toga imati u sebi?
Nisam baš siguran...
Što se tiče s tačke zapadnog učenja...
To je neštoi čemu smo dali ime Bog...

Nisam se nešto posebno bavio tom tematikom...
Negdje sam usput pročitao...
Post Reply