Dzuma namaz

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
TIPKARIPKA

Dzuma namaz

Post by TIPKARIPKA » 29/04/2011 11:33

Sellam za sve one ljude koji vjeruju u Allaha dž.š a i za "ostale". Nekako pade mi ideja, jer je danas džuma pa da svako od nas zapamti neku rečenicu koja mu se dojmila na hutbi (od imama) i da zapiše na ovom postu. Nadam se da ste shvatili pouku... Et, pa se odazovete akobogda. Sellam jos jednom.

WipeOut
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

Re: Dzuma namaz

Post by WipeOut » 29/04/2011 14:04

Alejkumu selam :)
imal ko da se vrno da napise koju :roll:

TIPKARIPKA

Post by TIPKARIPKA » 29/04/2011 14:48

Zlo ne može imati konacnu rijec, pa se insallah isplati biti dobar na koliko god poteškoća nailazio to je sve od Allaha dž.š ali isto za sve pretrpljeno bit' ce nagrada.
Slast imama može osjetiti samo onaj koji vjeruje i 100 posto je predan Allahu dž.š i koji slijedi Muhammeda a.s i njegove postupke.
Sigurno ce biti onih u cijim ocima ce te izgledati kao budale ili neko ko je zaostao ali budite uvjereni da to On gleda odozgo i da On voli svoje robove.
Nikada ne odustajte, nemoj te graditi dunjaluk a zapostavljati ahiret, sve ovo ce proci i valja onda racun polagati pa neka vam Allah dž.š bude uvijek na pameti.

Sellam, eto od mene neke od recenica, insallah da nekom budu od koristi. Mi smo braća pa pomažimo jedni druge i nemojmo biti uobraženi i oholi, jer Allah zaista ne voli ohole. Budimo iskreni jedni prema drugima i volimo se radi Allaha dž.š jer takvi ce imati hlad kad drugog hlada ne bude bilo! Amin.

arzuhal

Post by arzuhal » 29/04/2011 20:25

Alejkumu selam!

Evo, jel, da se i ja upišem naovu temu :)

Danas na hutbi bila tema o smrti, sjećanju na smrt, pripremi za smrt. Izdvojit ću par detalja, svojim riječima.

Hadis da će iznenadne smrti biti jedne od malih predznaka sudnjeg Dana, tumači se tako da će smrt ljude zaticati u stanju nemara spram vjere i vjerskih dužnosti. Sami predznaci Kijameta nisu ništa strašno, kao što ni predznaci smrti nekog pojedinca nisu strašni (kada neko osjeti da mu se čas približio) - obrnuto, to je milost Allahova vjernicima, da bi što spremniji dočekali i smrt, i Kijamet.

Ljudi vrednuju život nad smrću i tako i treba, ukoliko taj život biva ispunjen onim čime smo zaduženi od Uzvišenog. Da sam ovosvjetski život nije vrijednost po sebi, a zbog kojeg se većina i okreće od Gospodara, bit će očito onda kada (hadis) čovjek bude prolazio pored kabura nekog čovjeka i rekao:

- Eh da sam ja na tvom mjestu!

Ovo će čovjek reći zbog siline iskušenja kojima će biti izložen. Prema riječima Ibn Abbasa, doći će vrijeme kada će ljudi poželjeti da se smrt prodaje, pa da je kupe.

U hutbi je naveden primjer jednog dede koji je, osjećajući da mu se približava smrt, sazvao svoju djecu, objasnio im svoju oporuku, tražio od njih vjeru i zajedništvo i ponudio se da im odgovori ako ima nešto da ga pitaju. Rekao im je i za novac koji je spremio za dženazu, kao i želju da mu taj i taj klanja dženazu, što je on sam već ranje dogovorio.
To je primjer NEiznenadne smrti. Dedo je smireno preselio, sa šehadetom, dok mu je jedno od djece učilo Jasin pokraj glave.

Također, spomenuto je i kako će Gospodar, a prije Posljednjeg časa, poslati mirisni povjetarac koji će oduzeti duše svim vjernicima, pa će pomrijeti i na Zemlji će ostati samo nevjernici. Njima će tada biti data poptuna vlast nad Zemljom, dok ne kucne Čas.
Pitanje je bilo: da li bi volio biti u prvoj ili drugoj grupi, među mrtvima ili onima kojima je ostavljeno da žive?

Eto, toliko od ove džume :)

TIPKARIPKA

Post by TIPKARIPKA » 29/04/2011 20:57

arzuhal wrote:Alejkumu selam!

Evo, jel, da se i ja upišem naovu temu :)

Danas na hutbi bila tema o smrti, sjećanju na smrt, pripremi za smrt. Izdvojit ću par detalja, svojim riječima.

Hadis da će iznenadne smrti biti jedne od malih predznaka sudnjeg Dana, tumači se tako da će smrt ljude zaticati u stanju nemara spram vjere i vjerskih dužnosti. Sami predznaci Kijameta nisu ništa strašno, kao što ni predznaci smrti nekog pojedinca nisu strašni (kada neko osjeti da mu se čas približio) - obrnuto, to je milost Allahova vjernicima, da bi što spremniji dočekali i smrt, i Kijamet.

Ljudi vrednuju život nad smrću i tako i treba, ukoliko taj život biva ispunjen onim čime smo zaduženi od Uzvišenog. Da sam ovosvjetski život nije vrijednost po sebi, a zbog kojeg se većina i okreće od Gospodara, bit će očito onda kada (hadis) čovjek bude prolazio pored kabura nekog čovjeka i rekao:

- Eh da sam ja na tvom mjestu!

Ovo će čovjek reći zbog siline iskušenja kojima će biti izložen. Prema riječima Ibn Abbasa, doći će vrijeme kada će ljudi poželjeti da se smrt prodaje, pa da je kupe.

U hutbi je naveden primjer jednog dede koji je, osjećajući da mu se približava smrt, sazvao svoju djecu, objasnio im svoju oporuku, tražio od njih vjeru i zajedništvo i ponudio se da im odgovori ako ima nešto da ga pitaju. Rekao im je i za novac koji je spremio za dženazu, kao i želju da mu taj i taj klanja dženazu, što je on sam već ranje dogovorio.
To je primjer NEiznenadne smrti. Dedo je smireno preselio, sa šehadetom, dok mu je jedno od djece učilo Jasin pokraj glave.

Također, spomenuto je i kako će Gospodar, a prije Posljednjeg časa, poslati mirisni povjetarac koji će oduzeti duše svim vjernicima, pa će pomrijeti i na Zemlji će ostati samo nevjernici. Njima će tada biti data poptuna vlast nad Zemljom, dok ne kucne Čas.
Pitanje je bilo: da li bi volio biti u prvoj ili drugoj grupi, među mrtvima ili onima kojima je ostavljeno da žive?

Eto, toliko od ove džume :)

Allah te nagradio, pa si nam čitavu ispričao. Sellam brate i pisemo se :)

arzuhal

Post by arzuhal » 29/04/2011 21:05

Alejkumu selam, we ijjake :)
Kakvi čitavu, utušio bih sa čitavom pričom :D

Motokultivator

Post by Motokultivator » 29/04/2011 21:17

arzuhal wrote:Alejkumu selam, we ijjake :)

Selamun alejkum. Necu zacatavat, samo da reknem @arzo i ja haman na istoj dzumi bili. Hafiz plaho vazi, Allah ga nagradio svakim hajrom.

Emcavi

Post by Emcavi » 29/04/2011 21:35

Allejkumu sellam, da te Allah.dž.š nagradi za ovu temu... Kod mene se u džamiji čitala reisova hutba tako da ti nemam ništa pametno reči ovaj put...

arzuhal

Post by arzuhal » 29/04/2011 21:38

Motokultivator wrote:

Selamun alejkum. Necu zacatavat, samo da reknem @arzo i ja haman na istoj dzumi bili. Hafiz plaho vazi, Allah ga nagradio svakim hajrom.

Jel ovo terbijet :D ?
Jer ja sam to na svoj račun, ne na hafizov (amin, i ja velim :-D )

TIPKARIPKA

Post by TIPKARIPKA » 30/04/2011 07:45

carobnjak_iz_voza wrote:Podsijeti me ovaj vaz i taj nacin neiznenadne smrti na slican nacin kako je preselio moj did rahmetli.Nekih par dana pred smrt je bio malo slab,ali je jeo i klanjao (nikad ga nisam vidio da klanja od sjedeci pa ni tad).......ja sam taj dan bio na poslu i u pauzi sam imao obicaj doci kuci da jedem oko podne .Kad sam dosao mati mi je rekla "babo ti je reko da navratis kod njega nesto" kod nas je obicaj da svekra zovu "babo" ........i ja odem ,vidim on predao selam i kako se okrene na koju stranu vidim mu u ocima da gleda negdje daleko,daleko i sve mu iskre oci.Kad je sklanjo kaze meni "hajde ti nemoj da kasnis ja te zvao samo da te vidim" i ja odem......nakon 15-ak minuta mama me zove na posao da je umro.Ja sam tad bio vrlo mlad ali sam osjetio da je on "imao isaret" taj..znao je.

Nek mu Allah dž.š podari džennet, amin.

TIPKARIPKA

Post by TIPKARIPKA » 30/04/2011 07:47

Dobro je onda, u vašoj džamiji izgleda duže traje, kod nas je uvijek nešto kraca. Ali et, ipak hvala ti koliko god. Sellam :)

TIPKARIPKA

Post by TIPKARIPKA » 30/04/2011 07:49

Emcavi wrote:Allejkumu sellam, da te Allah.dž.š nagradi za ovu temu... Kod mene se u džamiji čitala reisova hutba tako da ti nemam ništa pametno reči ovaj put...

Amin moj brate, i tebe i tvoju porodicu Allah dz.s nek nagradi i na ovom i na onom svijetu. Akobogda iduci put, pa makar to bila i jedna recenica. Sellam :)

TIPKARIPKA

Post by TIPKARIPKA » 30/04/2011 07:51

Motokultivator wrote:

Samo mi recite koja je to dzamija i iz kojeg grada? :)

kemal21

Post by kemal21 » 02/05/2011 11:44

Dobra tema :)

Callahan44

Post by Callahan44 » 02/05/2011 12:06

u nas hutba prvomajska bila
sva o radu kao ibadetu i njegovim blagodatima

navodi efendija kako je u Kur'anu gotovo nerazdvojna singagma "oni koji vjeruju i dobra djela cine"
e, pa hutba je bila posvecena ovom CINJENJU, te da je jedna od stvari od kojih se nas Pejgamber utjecao kod Allaha bila lijenost

arzuhal

Post by arzuhal » 02/05/2011 18:17

Callahan44 wrote:u nas hutba prvomajska bila

navodi efendija kako je u Kur'anu gotovo nerazdvojna singagma "oni koji vjeruju i dobra djela cine"
e, pa hutba je bila posvecena ovom CINJENJU, te da je jedna od stvari od kojih se nas Pejgamber utjecao kod Allaha bila lijenost

Jel u tebe efendija čuo da je socijalizam pao, da ne mora više takve hutbe držat :D

TIPKARIPKA

Post by TIPKARIPKA » 02/05/2011 22:14

kemal21 wrote:Dobra tema :)

Hvala ti brate, pa stavi i ti nekada neku hutbu. Sellam

TIPKARIPKA

Post by TIPKARIPKA » 02/05/2011 22:17

Callahan44 wrote:u nas hutba prvomajska bila

Allah te nagradio moj brate. Neka te rijeci budu uticaj na tvoje postupke i nek ti dragi Allah dž.š bude u mislima. Sellam i pisi nam opet. :)

Callahan44

Post by Callahan44 » 02/05/2011 22:19

stara skola, haman ima neke informacije iznutra
a morebit je i zlaju vidio negdje u prikrajku :)

arzuhal wrote:
Jel u tebe efendija čuo da je socijalizam pao, da ne mora više takve hutbe držat :D

Callahan44

Post by Callahan44 » 04/05/2011 00:33

da ne bude da se nismo dobro shvatili
nije moj efendija pozivao na proslavu prvog maja, pogotovo ne na nas 'tradicionalni nacin'
on oko krscanskih blagdana govori o Isau alejhiselamu, jer je nama Isa preci nego njima
tako i za prvi maj, nama je rad preci nego bilo kome

Falcon wrote:
moj hodza je vazio o tome kako nije musliman ko obiljezava tudje praznike :D

Bilo bi lijepo da ova dvojica hodza promuhabete i upoznaju se.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 04/05/2011 00:41

Dobra tema, samo da se ne upropasti oftopicarenjem. Nadam se da ce se refreshirati masovno svakog petka :)
Meni redovno naumpadne pitanje o cemu se vazilo u drugim dzamijama, nekad bi volio da mogu sihronizovano biti u vise nekih dragih dzamija pa eto ovo je donekle alternativa tome :)

Tip:
Preklinjem vas prestanite pisati SELLAM sa dva LL. Ne znam ko je tu novotariju uveo al brate probi usi, pardon izgreba oči :D

TIPKARIPKA

Post by TIPKARIPKA » 04/05/2011 14:24

Abu FEED el-Castro wrote:Dobra tema, samo da se ne upropasti oftopicarenjem. Nadam se da ce se refreshirati masovno svakog petka :)
Meni redovno naumpadne pitanje o cemu se vazilo u drugim dzamijama, nekad bi volio da mogu sihronizovano biti u vise nekih dragih dzamija pa eto ovo je donekle alternativa tome :)

Tip:
Preklinjem vas prestanite pisati SELLAM sa dva LL. Ne znam ko je tu novotariju uveo al brate probi usi, pardon izgreba oči :D

I ja se nadam tome. Da cemo na ovaj nacin velicati našu vjeru. Iskren da budem mislio sam da je tacnije Selam sa dva "L", ali et procackao sam sada na netu. Hvala ti brate, Selam. :)

shillen

Post by shillen » 06/05/2011 00:27

Samo da vas sve posjetim , da pamtite dobro sta slusate :thumbup:

TIPKARIPKA

Post by TIPKARIPKA » 06/05/2011 11:25

Kad svi vozovi na kojima krstarim prugama života zastaju. Uskoro će, ako Bog da, doći i taj dan, kad ću i ja svoje dijete posjest u krilo, poljubit u čelo, poklonit mu novu odjeću da obuče i za ruku povest na džumu. Mene je vodio otac mog oca. Nakon džume otići ćemo na naš harem, na njihove mezare. Tu su, jedan do drugog.

-Ko je ovo sine? pitat ću.

-Ovo je rahmetli dedo Ahmet, babo tvoga rahmetli babe.
A ko je ovo sine?

-Ovo je Halil tvoj babo a moj rahmetli dedo.

Proučit ćemo im Fatihu a ja ću pustiti da mi nevidljive suze poteku, potrat po običaju dlanovima desne ruke njihove bašluke i biti sretan što nastavljam višestoljetni krug.

I nikad niko neće ovu Bosnu razumjeti niti njenog Bošnjaka shvatiti dok ne nauči da ga poštuje i njegove krugove motri. Mi smo kao mirna površina vode. Čime god nas takneš ugledaćeš krugove i onaj prost, miran al' odlučan stav u pogledu koji govori:

Ne diraj mi krugove!

Dzuma namaz je danas. Posjetimo mezarja, sjetimo se umrlih, napišimo današnji utisak i podijelimo to sa bracom. Selam :)

Motokultivator

Post by Motokultivator » 06/05/2011 11:38

TIPKARIPKA wrote:podijelimo to sa bracom.

I sestrama ;)

Post Reply