Dzennet/Raj opis, dali vjerujete da postoji?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
KotromanichII

Dzennet/Raj opis, dali vjerujete da postoji?

Post by KotromanichII » 01/11/2010 13:05

Image

Poslanik Muhammed je rekao: ‘‘U Džennetu ima drvo ispod čije hladovine konjanik putuje stotinu godina, pa učite ako hoćete dio ajeta: U hladovini prostranoj. (El-Vakia, 30).

Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ‘‘Allah je Svojim robovima pripremio u Džennetu ono što oko nije vidjelo, niti uho čulo, i ono što ljudski razum ne može ni zamisliti. Učite ako želite kur’anski ajet: I niko ne zna kakve ih, kao nagrada za ono što su činili, skrivene radosti čekaju (Es-Sedžda, 17.).’’

Najmanja i Najveća nagrada u Raju/Džennetu

Musa, alejhiselam, pitao je Allaha,dzelle shanuhu:

"Koji je najmanji stepen u Dzennetu?"’ Allah, subhanehu ve te’ala, objavio mu je:
"Najmanji stepen i najmanju nagradu u Dzennetu imat ce covjek koji ce, nakon sto dzennetlije udju u Dzennet, izaci iz dzehennemske vatre puzuci, pa ce mu biti receno: "Udji u Dzennet!"

On ce doci do Dzenneta i ucinit ce mu se da je pun i da niko vise ne moze uci i onda ce se vratiti i reci: "Gospodaru moj, Dzennet je ispunjen do posljednjeg mjesta, ljudi su zauzeli svoje polozaje i ono sto im pripada od nagrade." Tada ce mu Allah reci: "Jesi li zadovoljan da ti u Dzennetu posjedujes onoliko koliko je posjedovao neki zemaljski vladar?" Odgovorit ce: "Zadovoljan sam, Gospodaru, ali zar se to Ti sa mnom izigravas, a Ti si Gospodar svjetova!?"Allah, dzelle shanuhu, ce mu ponovo reci: "Tebi zaista pripada to i jos cetiri puta toliko."Covjek ce reci: "Zadovoljan sam, Gospodaru moj, nema niko plemenitiji niti darezljiviji od Tebe, Gospodaru!"Nakon toga Allah ce mu ponovo reci: "Tebi pripada to i jos deset puta toliko, imat ces u Dzennetu sto god ti dusa pozeli i sto se tvome oku svidi." Onda ce Musa, alejhiselam, upitati: "Gospodaru moj, ako je ovo najmanji stepen u Dzennet, koji je onda stepen najveci?"

Allah, dzelle shanuhu, mu je objavio: “Najveci stepen u Dzennetu imat ce oni kojima sam Ja Svojom rukom nagradu pripremio i zapecatio je tako da je niko osim njih ne moze ni vidjeti. Takvo nesto oko nije vidjelo, ni uho culo, niti se moze zamisliti.’’

Ashabi Allahovog poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, bez daha su slusali dok im je on pricao ovu pricu o Musau, alejhiselamu, i njegovom razgovoru sa Allahom, dzelle shanuhu, zeleci da im djela budu primljena i da dostignu najveci stepen u Dzennetu.

Zatim je jedan od njih rekao: “Allahov Poslanice, mozeš li nam spomenuti barem nesto od onoga sto je Allah pripremio Svojim odabranim robovima?’’ Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, odgovorio je: “Zaista ce vjernik u Dzennetu, izmedju ostaloga, imati i sator od izdubljenog bisera, njegova duzina je sezdeset milja, u njemu ce biti i njegova porodica, ali jedni druge nece vidjeti zbog udaljenosti.’’ Lica ashaba blistala su od srece i zadovoljstva i svi su ceznuli za takvim satorom u Dzennetu i molili Allaha da im podari ono sto je obecao Svojim iskrenim robovima. Kada je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, vidio koliko ashabi zude za Dzennetom, on je, zeleci ih jos vise podstaknuti na dobra djela, rekao: “U Dzennetu ima stablo koje konjanik ne moze preci na najbrzem konju za sto godina.’’ Tada je neko upitao: “Allahov Poslanice, a koji stepen ce imati oni Allahu bliski?’’ Odgovorio je: “Uistinu ce stanovnici Dzenneta vidjeti iznad sebe druge stanovnike koji ce biti u svojim odajama, kao sto se vide sjajne zvijezde na nebu, tolika ce razdaljina medju njima biti zbog prednosti jednih nad drugima.’’ Receno je: “Allahov Poslanice, to su stepeni Allahovih poslanika i niko drugi ih ne moze dostici!?’’ Odgovorio je: “Naprotiv, tako mi Onoga u Cijoj je ruci moja dusa, to su stepeni onih koji su iskreno vjerovali u Allaha i koji su povjerovali u poslanike.’’ Ponovo su upitali: “Da li ce se stanovnici Dzenneta ikada sastati na jednom mjestu i u odredjenom vremenu i da li ce se moci posjecivati?’’

Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, odgovorio je: "Da, u Dzennetu ce biti trgovi ili pijace koje ce dzennetlije svakog petka posjecivati. Kad se okupe na tim trgovima zaduhat ce istocni vjetar koji ce osjetiti na svojim licima i odjeci i koji ce im povecati ljepotu. Kada se vrate svojim porodicama, reci ce im:’Vracate se ljepsi nego sto ste otisli.’ Oni ce odgovoriti svojim ukucanima: ’I vasa ljepota se takodjer povecala."

Tada su ashabi rekli: “Allahov Poslanice, pricaj nam jos o Dzennetu!’’ Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, upitao je:“Znate li sta ce Allah reci stanovnicima Dzenneta?’’ Odgovorili su: “Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju!’’ Poslanik, sallallahi alejhi ve sellem, rekao je: “Allah ce reci dzennetlijama: ’O stanovnici Dzenneta!’, a oni ce se odazvati rijecima: ’Odazivamo Ti se, Gospodaru, u Tvojoj ruci je svako dobro!’ Onda ?e ih Allah upitati: ’Jeste li zadovoljni?’ Odgovorit ce: ’Kako da ne budemo zadovoljni kad si nam podario sto nisi ni jednom drugom stvorenju.’ Ponovo ce ih upitati: ’Da li zelite vise od toga?’ Oni ce reci: ’A sta je vise od onoga sto si nam dao?’ Allah ce im reci: ’Obasut cu vas Svojim zadovoljstvom i nikada se na vas necu rasrditi.’ Dzennetlije ce tada slaviti i velicati Allaha, a On ce ih upitati:’Zelite li da vam povecam nagradu?’ Odgovorit ce: ’O Uzviseni Gospodaru, o Ti Koji u obilju dajes, o Vlasnice plemenitosti i dobrote, zar nam nisi lica ucinio svijetlim, i u Dzennet nas uveo, a Vatre nas sacuvao?!’ Tada ?e im Allah,dzelle shanuhu, podariti najvecu blagodat uopce, On, Uzvizeni Gospodar svjetova, otkrit ce se stanovnicima Dzenneta i oni ce gledati u Njegovo lice. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, zavrcio je svoj govor o Dzennetu rijecima: “To ce biti najveca nagrada dzennetlijama.’’

Image

Film "Avatar" i Dzennet

Virtuelni spektakl Jamesa Camerona "Avatar" neki obožavatelji doživljavaju previše stvarno, te imaju napade depresije i na um im pada samoubistvo nakon što pregledaju ovaj filmski hit. To se dešava jer žude za ljepotom predstavljenom na vanzemaljskoj planeti Pandora, piše CNN...

Na forumu fanova revolucionarnog SF ostvarenja pokrenuta je tema pod nazivom "Načini kako se izboriti sa depresijom nakon maštanja o nestvarnoj Pandori" gdje je objavljeno preko 1.000 postova ljudi koji priznaju da i sami osjećaju spomenute probleme. Korisnik Mike napisao je da je nakon gledanja filma razmišljao da se ubije.

"Otakako sam pogledao Avatar postao sam depresivan. Promatrajući tako divan svijet Pandore i sve Na'vije učinilo je da poželim da budem jedan od njih. Ne mogu prestati misliti o svim tim stvarima koje se dešavaju u filmu i svim suzama i žmarcima koje sam osjetio. Čak sam planirao i samoubistvo razmišljajući kako ću biti ponovo rođen u svijetu sličnom Pandori i svemu iz Avatara."

Svijet Pandora je prikazan u filmu kao priroda iz bajke. Ja koji sam gledao taj film bio sam impresioniran vizuelnom prezentacijom prirode u tom filmu. Pa kad pomislim da je to konstruisao jedan čovjek, običan smrtnik, šta onda reći za Allahov džennet koji je svojom rukom sagradio. Kad se tako zadivimo nestvarnoj prirodi koja je stvorena od ljudi kako će se tek ljudi zadiviti kada kroče nogom u džennet, i vide dvorce od zlata i srebra, zelenilo, izvore, rijeke, palme, razne boje koje čovjeku nisu ni na um padale da postoje, raznovrsni mirisi itd.

U Džennetu su sva cula u konstantnom uživanju, oči gledanjem ljepota dženneta, uši slušanjem pjevanja hurija i Allahovim učenjem Kur’ana džennetlijama, usta raznim ukusnim jelima, nos raznim mirisima i na kraju duša ispunjena osjećajem sreće i zadovoljstva.

Allah kaže u Kur’anu: ”. ... a oni koji su vjerovali i dobra djela činili biće u divnim džennetskim baščama, sve što zažele imaće u Gospodara svoga; biće to blagodat velika. Na ovaj način Allah šalje radosne vijesti robovima Svojim, onima koji su vjerovali i dobra djela činili...” (Kur’an: 42:22-23)

I kud god pogledaš, vidjećeš udobnost i carstvo prostrano.” (Kur’an: 76:20)

Kako vi krscani zamisljate Raj?

KotromanichII

Re: Dzennet/Raj opis, dali vjerujete da postoji?

Post by KotromanichII » 01/11/2010 13:11

Image

Bog kaze u Kuranu:

68. u njima će biti voća i palmi i šipaka,

Allahov Poslanik Muhammed, s.a.v.s., rekao: (321) "Kad čovjek uzme plod voćke u Džennetu, na tom mjestu se pojavi novi plod."

Bog kaze:

22. Dobri će, zaista, u nasladama boraviti.
23. sa divana gledati,
24. na licima njihovim prepoznat ćeš radost sretna života,
25. dat će im se pa će piće zapečat ćeno piti,
26. čiji će pečat mosuš biti – i neka se za to natječu oni koji hoće da se natječu! –
27. pomiješano sa vodom iz Tesnima će biti,
28. sa izvora iz kojeg će Allahu bliski piti
.

Vidjenje Boga u raju

Petak u Dzennetu

Bejhekija biljezi predaju od Enesa u kojoj stoji: Dok smo jednom bili kod Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, on rece: Dosao mi je Dzibril, u ruci mu nesto kao ogledalo, a usred ogledala jedna crna tacka.

Upitah ga: Sta je to, Dzibrile? ´Ovo je jevmul-dzumu´a petak, dan koji ti je tvoj Gospodar ponudio da bude blagodan tebi i tvom ummetu posle tebe. Rekoh: Dzibrile, kakva je ovo crna tacka?

On rece: ´To je jedan sat u toku petka, a petak je najodabrani dan na dunjaluku. Mi ga u dzennetu zovemo jevmul-mezid! Upitah ga: Dibrile, zasto ga zovete jevmel-mezid? On rece: Allah je u dzennetu odabrao jednu dolinu, prostranu, od cistog miska. Kad dodje petak, nas Gospodar Uzviseni na Svome cursu sidje u tu dolinu. Njegov prijesto bude okruzen minberima od zlata, ukrasenim biserima, a iza njih su sedjela od nura. Zatim ce biti dopusteno stanovnicima odaja da sidju, pa ce dolaziti, razgrcuci dine od miska dok se budu priblizavali skupu.

Na rukam ce ima biti narukvice od zlata i srebra, odjeca im od dibe, kadife i svile. Kad i oni dodju na to mjesto, i kad sjednu. Allah ce na njih poslati povjetarac koji ce uciniti da im lica i odjeca miskom zamirisu. Oni ce tada biti mladici crne kose, u trideset trecoj godini starosti, onakvi kakav je bio Adem kad ga je Uzviseni Allah stvorio.

Tada ce Gospodar svemoguci pozvati Ridvana, cuvara dzennetske kapije, govoreci: ´Ridvane, podigni zastor izmedju Mene i Mojih robova i posjetilaca!´ Kada zastor izmedju Njega i njih bude uklonjen, i kada vide Njegovu ljepotu i Njegov nur, pohitace da Mu padnu na sedzdu. Tada ce Allah, Svemoguci i Uzviseni, Svojim glasom reci: ´Podignite glave svoje. Ibadet ste kao obavezu imali na dunjaluku, a danas ste vi na mjestu na kojem se nagrada prima. Trazite sta god zelite, jer Ja sam vas Gospodar.

Kojem ste povjerovali u ubecanje koje vam je dao, i blagodat Svoju sam prema vama upotpunio. Ovo je mjesto Moga kerameta, na kome Ja castim koga hocu,

pa zatrazite sta gog zelite! Oni ce reci: Gospodaru nas, imal ikakvo dobro a da nam ga nisi ucinio? Zar nas nisi pomogo da nam ublazis strahote umiranja? Zar nam nisi ugodnim ucinio boravak u mracnim kaburima? Zar nam nisi strah nas ublazio kada je Suri-Israfil zapuhnuo?

Zar nisi zanemario nase posrtaje, a prekrijo nasa sramotna djela? Zar nisi ucvrstio nase stope na Sirat-cupriji nad Džehennemom? Zar nas nisi u Svoj komsiluk priblizio, da cujemo Tvoj ugodni govor, i u punom svjetlu nan se otkrio? Imali ista od dobra a da nam ga nisi dao?!

Utjecemo se Allahu, Uzvisenom. Tada ce ih Allah Svojim glasom dozvati: ´Ja sam vas Gospodar, u cije ste obecanje povjerovali, i blagodat Svoju prema vama sam upotpunio. Trazite sta zelite. Oni ce reci: Trazimo Tvoje zadovoljstvo! On ce reci: ´Zahvaljujuci tome sto sam vama zadovoljan, zanemario sam vas sitna posrtanja, preso preko ruznih postupaka vasih, primio vas u Moje susjedstvo, dopustio vam da uzivate slusajuci Moj glas, pokazao vam Svoj nur. Ovo je mjesto na kojem Ja pocast ukazujem. Trazite sta zelite. I oni ce ga moliti, sve dok ne iscrpe sve svoje zelje.

A On ce ponovo reci: Trazite, i Ja cu vam dati. I oni ce ga moliti, sve dok ne iscrpe sve svoje zelje. A On ce ponovo reci: Trazite, i Ja cu vam dati. Oni ce reci:

Zadovoljni smo, Gospodaru nas, i pokorni. Tada ce im, iz Svog neizmjernog izobilja, povecati nagradu i pocastiti ih onom sto niko vido nije, zasta niko cuo nije, niti bilo ko nesto slicno moze zamislit. To ce im biti dato prije nego sto se rastanu tog petka. Ja sam, zatim, pitao Poslanika alejhi sellam: Allahov Poslanice, a koliko ce im ti darovi trajati? On je odgovorio do slijedeceg petka!

Zatim je nastavio: Zatim ce Ars Gospodara naseg, Uzvisenog, biti uzdignut, a sa njim ce meleci i vjerovjesnici otici u svoja prebivalista. Stanovnicima odaja ce zatim,biti dopusteno da se vrate svojim odajama, a rijec je o dvijema odajama od zelenog smaragda. Nista ima u dzennetu nece biti draze od petka, kada ce moci gledati u svoga Gospodara. Koji ce im pocast ukazati tako sto ce ih iz Svoga izobilja neizmjernom nagradom nagradjivati. Ovo sam cuo direktno od Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, a izmedju mene i njega nije niko bio, veli Enes.
Last edited by KotromanichII on 01/11/2010 13:15, edited 1 time in total.

theTruePath

Post by theTruePath » 01/11/2010 13:14

Normalno da vjerujem

nista novo

Post by nista novo » 01/11/2010 13:23

Strah od smrti ljude tjera da vjeruju u svasta, tako i da ih ceka nagrada za ovozemaljsa djela. Sve i da postoji raj, sta mislite jel i jedan covjek zasluzio da udje u njega. A posebno ovi sto pisu po forumu ce direktno u pakao :D

theTruePath

Post by theTruePath » 01/11/2010 13:24

nista novo wrote:Strah od smrti ljude tjera da vjeruju u svasta, tako i da ih ceka nagrada za ovozemaljsa djela. Sve i da postoji raj, sta mislite jel i jedan covjek zasluzio da udje u njega. A posebno ovi sto pisu po forumu ce direktno u pakao :D

Nisi ti taj koji odlucuje ;)

fedor

Post by fedor » 01/11/2010 13:28

Naravno da vjerujem i naravno da postoji.

KotromanichII

Post by KotromanichII » 01/11/2010 13:39

Strah od smrti ljude tjera da vjeruju u svasta, tako i da ih ceka nagrada za ovozemaljsa djela.

ja nevjerujem u Raj zbog straha od smrti nego zato sto me kuran i islam ubijedio da je Islam i kuran puka istina, dokaza sa svih strana. Znaci moras imati dokaz za ono sto vjerujes inace bi bilo svako vjeruje u svasta , nezna se ko pije ko placa.

Sve i da postoji raj, sta mislite jel i jedan covjek zasluzio da udje u njega.

Nije, ali ce ljudi ulaziti zbog Bozije milosti u njega, a nijedan covjek nemoze svojim djelima zaraditi raj, pa cak ni Muhammed jer je on to sam rekao. nego jedino covjek Bozijom miloscu ulazi u njega.

A posebno ovi sto pisu po forumu ce direktno u pakao

O tome Bog odlucuje

Jazz_Junkie

Post by Jazz_Junkie » 01/11/2010 14:02

Za Kotromanicha i pajdase, evo je na snizenju:

Image

KotromanichII

Post by KotromanichII » 01/11/2010 14:22

Idemo dalje sa opisima dzeenneta iz ajeta i hadisa

Image

Allah dz.s. kaze: "Pored njih ce bit one koje ce preda se gledati, ociju prekrasnih, kao da su one jaja pokrivena." (Es Safat, 48-49)

Allah dz.s. kaze: "U njima ce biti i hurije ociju krupnih, slicne biseru u skoljkama skrivenom." (El Vakia, 22-23)

Razlika izmedju sexa na ovom svijetu i sexa u Dzenetu?

Prenosi se od od Enes bin Malika r.a. da je Resulullah s.a.v.s. rekao: "Vjerniku ce su u dzennetu dati mnogostruka snaga u snosaju." Pa su ga upitali: "O Bozji poslanice, hoce li to covjek biti u stanu izdrzati?" A on je odgovorio: "Da, bice mu data snaga koju ima stotinu ljudi." (hadis prenosi Tirmizi a El Bani ga smatra sahihom)

Ko su bolje zene dzenetske hurije ili ovo dunjalucke zene kad udju u Dennet?

Ummu Selema se jedne prilike obratila Poslaniku, s.a.v.s:
"Allahov Poslanice, reci mi nesto o Allahovim rijecima, Hurun ajn'"!
Poslanik, s.a.v.s, odgovori:"Hurun in - znaci bijele zene, sirokih i okruglih ociju! Hurija je na stepenu sokolova krila"!

Allahov Poslanice, reci mi sta znace Allahove rijeci:"Ke enne hunne l jakutu wel merdzan"!
Poslanik savs odgovori:"Njihova cistoca i sjaj su pupot cistog i sjajnog bisera u skoljki, koga ne mogu ruke dodirnuti"!

Allahov Poslanice, reci mi sta znace rijeci Allaha:"Fihinne khajratun hisan"!
Poslanik savs odgovori:"One su lijepog ponasanja i umilnih lica"!

Allahov Poslanice, a sta znace rijeci Allaha:"Ke ennehunne bidun meknun"!
Poslanik savs odgovori:"Njihova njeznost je poput njezne kozice unutar jajeta do ljuske.

Allahov Poslanice, reci mi sta znace rijeci velikog Allaha:"Uruben etraba"!
Poslanik savs odgovori:"To su zene koje su na dunjaluku umrle stare, iznemogle i izboranih lica. Njih ce Allah na sudnjem danu stvoriti mladim i nevinim, istih godina, privlacnim, umiljatim i ljupkim"!

Allahov Poslanice, ko je vrijedniji, zene dunjaluka ili hurije"?
Poslanik savs odgovori:"Zene dunjaluka su vrijednije od hurija kao sto je spoljasnost vrijednija od unutrasnjosti"!

Ummu Selema upita:" Kako, Allahov Poslanice"?
Poslanik savs odgovori:"Vrijednije su po svom namazu, po postu i po ibadetu Allahu. Njihova lica ce Allah obasuti svojim nurom, tijela ce im obaviti svilom, bice biserno bijele boje, nosice zelenu odjecu, zut nakit, kadice se na biseru, cesljati cesljima od zlata i govorice:" Mi smo vjecne, nikad umrijeti necemo, mi smo sretne, nikad tugovati necemo, mi smo zadovoljne, nikad se necemo rasrditi, blago onom kome pripadnemo i ko nama pripadne"!

Za Kotromanicha i pajdase, evo je na snizenju:

koliko kosta :D

Bog kaze u kuranu:

Kada im se kaže: „Vjerujte kao što ljudi vjeruju“, oni odgovore: „Zar ćemo vjerovati kao što vjeruju luđaci?

''Oni govore: 'Ej, ti kome se Kur'an objavljuje, ti si, uistinu, lud!'' (El-Hidžr, 6.)

A drug vas nije lud

Ali Allah kaze fino:

Ali, oni u Opomenu Moju sumnjaju zato što kaznu Moju nisu iskusili

harač

Post by harač » 01/11/2010 14:30

Da bi vjerovali u raj/pakao moramo vjerovati da nakon smrti naša "duša" biva istovremeno teleportirana u jedan od dva paralelna univerzuma od kojih je jedan neka vrsta vatrenog, vulkanskog svijeta (valjda na nekoj planeti, šta li), a drugi na nekom "svijetu" manje-više sličnom Zemlji sa izuzetno ugodnom klimom i sa biljkama izrazite regenerativnosti (i visine, apparently). Također, voljom nekog nadnaravnog bića duša može biti i teleportirana između ta dva univerzuma.

not likely + raj zvuči izrazito dosadno... voće ne jedem ni na ovom svijetu

KotromanichII

Post by KotromanichII » 01/11/2010 14:52

not likely + raj zvuči izrazito dosadno... voće ne jedem ni na ovom svijetu

:D :D :D

Sta Bog nudi raju, nudi da imas ogromno bogastvo, stotine i na hiljade puta vise nego najbogatiji covjek na ovom svijetu, da zivis u dvorcima od zlata i srebra, zgradama od stakla, nema zime , nema vrucine koja gusi, nema bolesti, tuge, zalosti, uvijek veseo, i sretan, medju svojom familjom (ako i oni zasluze dzennet), da imas lijepe zene, da osjecas lijepe mirise koje nikad na ovom svijetu nisi mirisao, a miris dzenneta se osjeti na daleko. medju palmama i bistrim vodama, prelijepa jela raznih okusa. a plus jos mnogo toga sto oko nije nikad vidjelo, uho culo za to da postoji i razum uopste mogao da zamisli.

Cudo jedno da covjek moze reci dosadno u raju, a samo sex jaci i intezivniji je 100 puta nego ovaj na ovom svijetu.
A zamisli se da se orgazam produzi na 5 minuta sa jacinom orgazma od 100 puta, ili da se produzi na vise sahata, kakav bi onda sex bio, bi li ti onda bilo dosadno de mi reci :D eh upravo je to i takve stvari sta se dobiva u Dzennetu, ako ti je dosadno u dzennet, kupi brate kartu za dzehennem pa tamo igraj klikera sa sejtanima :D sta drugo da ti kazem , a bogami Dzehennem nije mjesto za exkurziju koliko je meni poznato.

Bog kaze za dzehennem:

6. A za one koji ne vjeruju u Gospodara svoga kazna je Džehennem, užasno je ono boravište!
7. Kad budu u nj. bačeni, pucketanje njegovo će čuti, i on će ključati,
8. gotovo da se od bijesa raspadne. Kad god se koja gomila u nj baci, stražari u njemu će je upitati: "Zar nije niko dolazio da vas opominje?"

Jazz_Junkie

Post by Jazz_Junkie » 01/11/2010 14:59

Ocekivana reakcija: citiranje bajki. :lol:

KotromanichII

Post by KotromanichII » 01/11/2010 15:03

Ocekivana reakcija: citiranje bajki

Allah odgovara kroz Kuran:

A kada ti dolaze da se s tobom raspravljaju, govore oni koji ne vjeruju: "To su samo izmišljotine naroda davnašnjih!"

021:097. i približi se istinita prijetnja, tada će se pogledi nevjernika ukočiti. "Teško nama, mi smo prema ovome ravnodušni bili; mi smo sami sebi nepravduučinili!"

25. A na Dan kada se nebo rastvori i samo tanak oblak pojavi i kada se meleki(andjeli) sigurno spuste,

26. toga Dana će istinska vlast biti samo u Milostivoga, a biće to mučan Dan za nevjernike.

27. Na Dan kada nevjernik prste svoje bude grizao govoreći: "Kamo sreće da sam se uz Poslanika(muhammeda) Pravoga puta držao,

28. kamo sreće, teško meni, da toga i toga za prijatelja nisam uzeo,

29. on me je od Kur’ana odvratio nakon što mi je priopćen bio!" - a šejtan čovjeka uvijek ostavlja na cjedilu -

statix

Post by statix » 01/11/2010 16:04

Da je zagrobni zivot slican ovome vjerovao je i Taraskanski kralj, kao i egipatski kraljevi, pa su sa sobom u smrt vodili sobaricu, kuhara, i ostale sluge... :D Pojedinci su imali srecu da su im kraljevi bili plemeniti, pa su umjesto da ih ubiju, izradjivali njihove drvene figurice s kojima su sahranjivani. Sve u svemu, provodili su zivot opsjednuti smrcu i zagrobnim zivotom.

KotromanichII

Post by KotromanichII » 01/11/2010 16:04

Da se malo bavis modernom naukom i sta naucnici pricaju vjerovao bi definitvno u Dzennet ili Raj
Jer Raj je druga dimenzija, paralelni univerzum

Evo kako to naucnici objasnjavaju

Ovaj pogledajte obavezno
http://www.youtube.com/watch?v=nq2pL5iv ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=xE7xRgfP ... ature=fvwp

nista novo

Post by nista novo » 01/11/2010 18:49

A sto ti nikad nesto iz svoje glave, vec samo citiras kuran, nije zanimljivo citirat samo, vjeruj...

KotromanichII

Post by KotromanichII » 01/11/2010 19:24

A sto ti nikad nesto iz svoje glave, vec samo citiras kuran, nije zanimljivo citirat samo, vjeruj...

mogu ja i iz svoje glave :wink: samo meni je ucinkovitije kad to Allah preko kurana vama objasnjava
a ovako ako ja pocnem objasnjvati necete znati jeli to od mene ili kurana ili iz hadisa, i neki peti i desti to rekao.

Ali evo ukratko cu iz svoje glave, covjek kad malo ovako sagleda cijelu situaciju iz coska , i vidis neke stvari, covjek koji imalo ima logike u sebi prihvatit ce Kuran kao boziju knjigu , jer kad se vide svi ti dokazi iz kurana koje moderna nauka potvrdila, i ne samo to nego cak i zapadni naucnici tvrde da kuran jedino mogao doci od Boga. Pazi kad ti je covjek iz nauke a ne musliman to kaze onda je to tesko na vagi, jer da je neki naucnik musliman samo tvrdio nebi imalo toliko tezinu kao neko koji je nepristrasan. I kad citas kuran i vidis da nema gresaka, nema protivrjecnosti, jednostavno logika nad logikom knjiga.
Ako znamo da je kuran od Boga onda prihvatamo ono sta ona kaze, pa tako i Raj i Pakao, ali evo vidite dokaze dolaze i sa drugih strana kao ovaj video gdje naucnici govore o paralelnom univerzumu,ili vise njih, oni fakticki govore o Dzennet i Dzehennemu a nisu ni svjesni toga :) jer Dzennet i Dzehennem je stvoren i sada postoje u tom nekom paralelnom univerzumu u drugoj dimenziji.

JThomas
Been thanked: 47 times

Post by JThomas » 01/11/2010 19:38

hajd' priznaj da ti duša pišti za cugom i ženama. jer inače čemu ova priča?

ljudski je, nije sramota.

Jazz_Junkie

Post by Jazz_Junkie » 01/11/2010 19:51

JThomas wrote:hajd' priznaj da ti duša pišti za cugom i ženama. jer inače čemu ova priča?

Lik ocigledno zivi u nekom svom svijetu. Veli frajer, moderna nauka potvrdila njegove kuranske bajkice. :lol: Biti notorni ignorant i odlucni neznalica je inace karakteristika svakog vjerskog fundamentaliste, bilo krscanskog ili islamskog. Stav mene kao ateiste prema takvim likovima je jasan, ali sam primijetio da su cak i neki vjernici ovdje skontali da je lik puk'o. :D

bijela

Post by bijela » 01/11/2010 19:59

nije on puk'o...

JThomas

Post by JThomas » 01/11/2010 20:03

nema brate logike da je nešto na ovom svijetu smrtni grijeh, da bi poslije kod savršenog boga mogao vječno uživati u tome. al' nikako. to je alegorija bliskosti duše bogu i apsolutu, al' našem pubertetliji nije to na pameti :D

BHF_Manijak
Been thanked: 8 times

Post by BHF_Manijak » 01/11/2010 20:49

Jazz_Junkie wrote:
JThomas wrote:hajd' priznaj da ti duša pišti za cugom i ženama. jer inače čemu ova priča?

Lik ocigledno zivi u nekom svom svijetu. Veli frajer, moderna nauka potvrdila njegove kuranske bajkice. :lol: Biti notorni ignorant i odlucni neznalica je inace karakteristika svakog vjerskog fundamentaliste, bilo krscanskog ili islamskog. Stav mene kao ateiste prema takvim likovima je jasan, ali sam primijetio da su cak i neki vjernici ovdje skontali da je lik puk'o. :D

Lik puko a ti koji ga citas i citiras kao nisi?!Ako ti je dosadno, tebi kao vrlo ateisti, sto onda vrijeme gubis na ovom podfurmu "bajikica"?! :oops: :run:

Mojne mi tih vasih supljih...Sve lafo nezainteresovani i ismijavaju se a 90% vas visi na pofroumu religija i cesci su sa odgovorima nego li neki od vjernika, ko me vi ba suplju prosipate... :zzzz:

Plavo-bijeli

Post by Plavo-bijeli » 01/11/2010 20:50

haj šta se dešava onda kad umremo , ako ne idemo ni u raj ni u pakao? šta postajemo duhovi i lutamo gradovima? kad bi tako svi postajali duhovi, onda bi baš gužva bila na ovom svijetu od tih duhova :D ako , napr što reće moj rodžak kad umremo ništa , isto kao da zaspemo i to je to... koja je onda poenta života... šta imaš uopšte se rađati... napr mučiš se čitav život da postigneš nešta, završiš školu , ili slično.. i onda napr pogineš u saobraćajnoj i to je to (mrak)... najbolje je onda ni ne rađat se :-) :-D

fedor

Post by fedor » 01/11/2010 21:21

Plavo-bijeli wrote:haj šta se dešava onda kad umremo , ako ne idemo ni u raj ni u pakao? šta postajemo duhovi i lutamo gradovima? kad bi tako svi postajali duhovi, onda bi baš gužva bila na ovom svijetu od tih duhova :D ako , napr što reće moj rodžak kad umremo ništa , isto kao da zaspemo i to je to... koja je onda poenta života... šta imaš uopšte se rađati... napr mučiš se čitav život da postigneš nešta, završiš školu , ili slično.. i onda napr pogineš u saobraćajnoj i to je to (mrak)... najbolje je onda ni ne rađat se :-) :-D

Ali ne! Smisao života, po meni, je da budeš dobar, bez obzira na školu, znanje, položaj i sl. Imaš neku ličnu satisfakciju ako znaš koliko si nekim ljudima pomogao, a da nisi zauzvrat tražio ništa! To je pravi uspjeh i cilj života. Ako ništa, makar imaš lijepu riječ i dobar savjet za drugog čovjeka/ženu. ;-)

JThomas

Post by JThomas » 01/11/2010 21:23

ne zna niko šta ima poslije i ima li išta. al' ne kontam što ljudi imaju toliku averziju prema mogućnosti i da nema ništa? mi smo toliko mali i beznačajni u velikom poretku stvari, ne mora se toliki svemir okretati samo oko čovjeka...

Post Reply