dvorista izmedju

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
photo

dvorista izmedju

Post by photo » 04/04/2012 11:11

znate da se izmedju starih austrijskih zgrada uvijek nalazilo neko dvoriste, pogotovo na marijin dvoru i u titovoj i ferhadiji. oaza mira i tisine u centru grada, lijepi parkovi i slicno.

interesuje me kakav je prilaz tamo? moze li se slobodno uci, sjesti, citati knjiga, fotografisati i slicno? je li pripadaju opstini ili vlanicima stanova ili upravitelju zgrada? imaju li stanovnici pravo zakljucavati ulazna vrata u dvoriste (ne haustore) i mogu li tjerati nekoga ko sjedi tu (mislim zakonski, tjeranje tipa kur..nje nije tema ove emisije).

starii

Re: dvorista izmedju

Post by starii » 05/04/2012 20:36

imam stan u takvoj zgradi, stan je kupljen od vlasnika zgrade prije 50 godina i prema zemljisno knjižnim zapisima pise da je pored stana moje i dio imovine oko zgrade....mislim i da je tako i sa vecinom tih zgrada...a mozes li uci pitaj vlasnike stanova..ja licno ne dam da mi se mota oko zgrade :D

photo

Post by photo » 05/04/2012 22:55

ne volim ni ja da mi se svako seta oko zgrade ali nemam pravo bilo kome sprijeciti da to radi. samim tim nemas ni ti bez obzira svidjalo se to tebi ili ne.

a to jesi li u pravu (da taj prostor pripada stanarima) se da provjeriti i to cu uraditi.

u francuskoj takvi prostori su otvoreni za javnost, sluze kao galerijski prostori na otvorenom i imaju male restorancice i kafe barove koji su tihi (da ne uznemiravaju komsiluk) i imaju djecija igralista gdje SVA djeca imaju pristup.

i niko nikome nista ne brani. bez obzira svidjalo se to nekome ili ne.

doduse, francuska je uredjena zemlja pa kada neko nesto pokusa da zabrani, pojave se organi reda i taj narusilac dobije podeblju kaznu kako mu ne bi palo na pamet da brani ikome ista ikada vise. bez obzira glumi li zeznutog tipa ili ne.

SAID5

Post by SAID5 » 06/04/2012 09:39

Mislim da treba pokrenut incijativu da se na jednog takvoj povrsini i napravi neka galerija. Realno, situacija u kulturi nikad nije bila losija.

Tahta

Post by Tahta » 06/04/2012 12:19

Ma kakva galerija igralište samo kafanu treba napraviti muziku uživo pevaljku i opletiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
veseloooooooooooooooooo
ko će se natezati s glaerijom ko još tamo ide
budimo relani

sinuhe

Post by sinuhe » 06/04/2012 19:39

u francuskoj takvi prostori su otvoreni za javnost,
Ne vjerujem. Na zapadu je sve u necijem vlasnistvu. Nije to k'o kod nas - sto je svacije, to je nicije.
To je moguce samo uz pristanak stanara i ako imaju neku korist od toga.

AF81

Post by AF81 » 07/04/2012 19:00

I ja stanujem u takvoj zgradi (austrougarska gradnja) i ima takvo dvoriste, doduse kod nas se moze parkirati auto..al gledam i na susjedna dvorista i sve je to privatno od tih zgrada i ne vidim razlog zasto bi ti boravio tu ako nikoga ne znas, pogotovo u danasnje vrijeme i u ovakvoj drzavi..I zasto bi to bilo javno? U tim zgradama ima ima nekoliko stanova i svi se veoma dobro znaju, nije to neboder pa da ne znas ko ulazi i izlazi..E jedino ne znam za one zgrade pored tram.stanice na Marijin dvoru jel mozes biti, al i tamo ima kapija..
Svi stanovi su otkupljeni i privatna su vlasništva (govorim za svoju zgradu) i također zaključavamo ulaz jer je ulazilo dosta narkomana i ljudi koji su se morali ''olakšati''..

photo

Post by photo » 07/04/2012 19:29

ko si ti da zabranis ulazak necemu sto ne pripada tebi??
zato sto mislis da ce neko zloupotrijebiti?
ko ti daje za pravo da odedis ko cemu moze prici?
misici? nisi jedini koji ih ima.
pistolj? nisi jedini koji ga ima.
raja? nisi jedini koji je ima.
to sto zivis tu? to ti ne daje za pravo da odredjujes ko moze gdje ici.
dolazili narkomani? postoji policija.
dolazili ljudi da se olaksaju? pa sta, dolazili su i u moj haustor pa i zato postoji policija.
postoji kapija? postoji i dzip koji je moze razvaliti, pogotovo ako je postavljena bez odobrenja opstine ili zavoda za zastitu spomenika.

a bas bih voli da te vidim ako stanes ispred nekoga ko to bude rjesavao. i da platis cijenu tog stajanja.

sve ti je to jarane, cijena demokratije. svidjalo se to tebi ili ne.

da razjasnim, ne prijetim nikome ali mi je na vrh glave onih koji misle da imaju vise prava od ostalih i koji misle kako mogu raditi sta zele bez posljedica.

ovo je zemlja slobodnih ljudi koji mogu da s krecu gdje zele. i ako hocu da sjedim u takvom parku, ti mozes samo da gledas s prozora i trpis. kao sto i ja trpim takve kao sto si ti koji misli da sam moze odredjivati pravila medjudskih odnosa i ko sta moze da radi.

a za francusku, stanovnici nemaju vlasnistvo nad parkom unutar zgrade. to je javni prostor. i dodjeljuje se sto ga lokalna vlast dodijeli nekome s tim sto taj koji ga je unajmio treba da odrzava taj park ili uradi nesto sto ta zgrada treba. a po izgledu dvorista i zgrada koja vi tako ljubomorno cuvate, definitivno se treba nesto uraditi.

sinuhe

Post by sinuhe » 07/04/2012 19:52

a za francusku, stanovnici nemaju vlasnistvo nad parkom unutar zgrade. to je javni prostor
I dalje ne vjerujem. Javni prostor nije ni travnjak ispred zgrade bez zatvorenog dvorista.

Haettenschweiler

Post by Haettenschweiler » 07/04/2012 20:38

Misliš li na ovakva dvorišta:

Image

Image

Ta dvorišta su u zajedničkom vlasništvu vlasnika stanova koji imaju pristup tom dvorištu.
Nekada su se u tim dvorištima nalazili bunarevi, vešeraji,...a danas su pretvoreni uglavnom u vrtove ili parkirališta.
Pošto su dvorišta u 100%tnom vlasništvu vlasnika stanova, onda je logično da vlasnici imaju pravo zabraniti ulaz u njih.
Na zapadu poštari, komunalci, policija, hitna...imaju univerzalni ključ koji im preko interfona omogućava ulaz u ta dvorišta. Svi ostali moraju pozvoniti.

Jara

Post by Jara » 07/04/2012 22:25

E uvijek me zanimalo kakvo je dvorište Marijinog dvora. :) Ima li neko drvo, ljuljačka, razapet veš...
Znam samo da fasade dvorišnih strana austro-ugarskih zgrada nisu napucane kao vanjske, da je razlika drastiĆna!
Kad ono snimaju grad iz aviona ili helikoptera, i ne vidi se baš najbolje.

mayab
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Post by mayab » 08/04/2012 06:44

Jara wrote:E uvijek me zanimalo kakvo je dvorište Marijinog dvora. :) Ima li neko drvo, ljuljačka, razapet veš...
Znam samo da fasade dvorišnih strana austro-ugarskih zgrada nisu napucane kao vanjske, da je razlika drastiĆna!
Imao sam priliku poslom biti u nekoj od tih zgrada, te tako vidjeti i neka od tih dvorista;prvo mi se svidjelo koliko tu cesto ima prostora (u sred grada , a zavučeno!), a kao drugo, ta dvorista su redovno zapustena , sa nekim "da Bog sacuva" šupama, izdivljanim drvecem itd, a da ne govorim o tim unutarnjim fasadama tih zgrada, ma jad i čemer.Šteta velika...

AF81

Post by AF81 » 08/04/2012 16:37

Septik wrote:Stanovi takvih zgrada su fizički etažirani i pojedniačni vlasnici su 100% vlasnici svog stambenog prostora, te suvlasnici (sa ostalim stanarima zgrade) zajedničkih prostorija, u koje spada i zemljišna parcela na kojoj se nalazi zgrada i koja istoj pripada.

Ja lično sam zboden jer nisam dozvolio da mi frajer piša na ulazna vrata. Ne žalim, yebo sam mu majku i uradio bih to ponovo.

@photo: ko si ti da meni kažeš da nemam pravo braniti svoje? Bujrum, digni kredit, istresi XY hiljada KM za stan u zgradi, pa se kurči, a za džabe nema ni kod stare babe....
:thumbup: apsulutno se slažem s tobom..Kod nas je oduvijek bila kapija (znaci orginalna ) koja se zakljucavala i naravno da se nece dati nekima tamo da ulaze na privatno vlasništvo..

I dobro si mu rekao, bujrum pa iskesiraj pare.. I na kraju krajeva to nisu parkovi nego dvorista koja održavaju stanari..

Photo jel to znaci da sad se ja mogu smucati po tvojoj zgradi ili ako imas kucu sa dvoristem da budem u njemu jer je meni ceif? Mislim no comment, nema se sta o tome pricati..I haj otidji u Austriju pa hodaj po njihovim dvoristima pa da vidimo hoces li im biti sumnjiv i hoce li ti dati. Mozda se samo da u one zgrade koje su u državnom vlasnistvu..

anonimus03

Post by anonimus03 » 14/04/2012 16:51

Jara wrote:E uvijek me zanimalo kakvo je dvorište Marijinog dvora. :) Ima li neko drvo, ljuljačka, razapet veš...
Zivjela sam na Marijin Dvoru, u ulici Kralja Tvrtka. Dvorista su povezana, npr od broja 8 do 16, odnosno to je isto dvoriste, s tim da postoje ogradice visine 60tak cm izmedju svakog ulaza i one se mogu prekoraciti.
U mom dvoristu su bile neke garaze posto je dvoriste gledalo na dvoriste ZGP-a. Postojala je takodjer i neka sipka visine cca 160cm (vjerovatno za klofanje tepiha), mi smo se kao djeca po njoj vjesali. I hodali po tim garazama. Bila su i dva velika stabla (jos uvijek su) koje je moj pradeda zasadio. Sto se ostalog raslinja tice, bila je trava, pokoji grm, sjecam se nekog stabla iz susjednog dvorista koji je imao prelijep behar. Mi smo se kao djeca igrala ciscenja, pa bi pocupali korov u svim dvoristima, pa bi nasli (ne pitaj me odakle) neke balvane koje smo postavili kao sto i stolice, sadili smo cvijece. Redovno smo preskakali ograde, sve je ko jedno bilo. :-D
Drugarica mi je zivjela u zgradi preko puta. Na neparnom broju. Kod nje dvoriste nije imalo te garaze, ne sjecam se sta je sve tacno bilo osim nekog stola i stolica za poslijepodnevnu kaficu. Sjecam se da je bilo dosta manje od mog dvorista, samim tim sto (koliko me sjecanje sluzi) kod nje nisu bila povezana dvorista, nego ih je dijelio ciglani zid visine mozda do prvog sprata.
I da, fasade su iste iz dvorista kao i one na ulici, znaci faza raspadanja. :)

Post Reply