DVOR Luxury Apartments

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#1 DVOR Luxury Apartments

Post by P308 »

Kolega NEOPLAN je vec govorio o ovome na drugoj temi, a konacno dobivamo nove informacije, za ljubitelje arhitekture. Dakle, radi se o projektu u neposrednoj blizini SCC, u ulici Kalmija Baruha:

Image

Image


OPIS PROJEKTA:
Lokacija: Dvor se nalazi u srcu centra grada Sarajeva, na najfrekventnijoj državnoj i gradskoj cesti. Samo jednu minutu hoda od novog Sarajevo City Centra (očekuje se da će biti otvoren u Q4 2013), 2 minute od zgrade Zajedničkih institucija BiH, ali i nebodera UNITIC poslovnog centra, te samo 5 minuta od zgrade Predsjedništva BiH.
DVOR je zgrada sa 42 luksuzna apartmana, smještenih na 7 spratova kojim daje potpuno novo svjetlo na razvijajući centra Sarajeva. Kvadrature stanova se kreću u rasponu od 59 do 116 m2, a zgrada posjeduje i 57 garaža smještenih u dvije podzemne etaže, te komercijalne prostore u prizemlju objekta. Sa modernom arhitekturom DVOR će predstavljati novi način življenja u samom srcu centra grada.
SEIC (Društvo za ulaganje u Južnu Evropu) je registrovano u Sarajevu i glavni je investitor za izgradnju i razvoj ovog jedinstvenog projekta. Dioničari SEIC-a su neke od najvećih finansijskih firmi iz zemalja GCC i EU.
ahA + knAp Arhitekti
Sarajevski arhitektonski ured, s velikim međunarodnim iskustvom, na čijem čelu su Kenan Brčkalija i Adnan Harambašić, odgovoran je za planiranje projekata po željama klijenata.
STRABAG
Najveća evropska građevinska kompanija odabrana je za izgradnju ovog projekta sa najsavremenijom građevinskom tehnologijom, te posebnim aspektom na izvođenje najvišeg kvaliteta radova koje ovaj projekat zahtjeva.


Image

Image

Image


Pocelo je dakle rasciscavanje terena (fotografije su by Silver King sa skyscrapercity-a):

Image

Image

Image
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#2 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by Ambrozija »

Konacno :thumbup:
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#3 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by Skyfox »

ne mogu da skontam koja je ovo zgrada izmedju SCC i Dvora!?
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#4 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by Ambrozija »

Skyfox wrote:ne mogu da skontam koja je ovo zgrada izmedju SCC i Dvora!?
Trenutno je tu ona zuta mala zgrada koja je napustena, i koja ce, koliko ja znam, biti srusena, a na njenom mjestu ce vjerovatno nastati nesto poput Dvora.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#5 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by Skyfox »

aha... skoro da nisam ni primjecivao te zgrade... Znam da je tu SCC i onda Skenderija :D
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#6 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by P308 »

Ambrozija wrote:
Skyfox wrote:ne mogu da skontam koja je ovo zgrada izmedju SCC i Dvora!?
Trenutno je tu ona zuta mala zgrada koja je napustena, i koja ce, koliko ja znam, biti srusena, a na njenom mjestu ce vjerovatno nastati nesto poput Dvora.
Zna li se kada ce se rusiti? Nadam se da hoce, ima ondje jos dosta za rusenje ili uredjenje...
User avatar
texel
Posts: 530
Joined: 05/02/2004 00:00
Location: Šta ima u Bosni?

#7 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by texel »

Odkad STRABAG pravi zgrade??
STRABAG je od Strassenbau AG , ili ti Cestogradnja dd na našem
User avatar
corvus_edin
Posts: 322
Joined: 11/07/2009 09:45

#8 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by corvus_edin »

:(

umjesto da grade na toj posebnoj lokaciji grada nesto posebno u sto se moze biti ponosno, oni grade drugorazrednu i dosadnu arhitekturu - nemam nista protiv stanogradnje, alo ova dosada otvara vrata drugim "investitorima" potput tibre pacific i drugim amaterima.

zalosno
Last edited by corvus_edin on 25/03/2013 18:43, edited 1 time in total.
Rajvosa26
Posts: 135
Joined: 02/04/2010 08:39

#9 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by Rajvosa26 »

texel wrote:Odkad STRABAG pravi zgrade??
STRABAG je od Strassenbau AG , ili ti Cestogradnja dd na našem
Oduvijek.
Rajvosa26
Posts: 135
Joined: 02/04/2010 08:39

#10 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by Rajvosa26 »

corvus_edin wrote::(

umjesto da grade na toj posebnoj lokaciji grada nesto posebno u sto se moze biti ponosno, oni grade drugorazrednu i dosadnu arhitekturu - nemam nista protiv stanogradnje, alo ova dosada otvara vrata drugim "investitorima" potbut tibre pacific i drugim amaterima.

zalosno
Vjerovatno si upravu,ali nisi dovoljno argumentovao to sto mislis. Sta npr? Zasto je ovo dosadno?

Pojasni.
united bosnae
Posts: 480
Joined: 23/07/2005 06:40
Location: Here&There

#11 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by united bosnae »

Neka se gradi i uvijek sam za to ali me samo interesuje ko li od ratnih i poratnih profitera na ovom projektu pere novac kao sto je to bilo i sa Bosmalom, SSC i slicnim zdanjima posljeratnog Sarajeva.

"Iza projekta koji će promijeniti sadašnji izgled naselja u centru Sarajeva stoji kompanija SEIC, čiji su većinski vlasnici njemačka kompanija 3Y GMBH i dioničari iz arapskih zemalja."

Recept je provjeren... naci "dionicara" iz arapski zemalja, dati mu novac iz BiH koji ce kao on investirati u BiH i prikazati kao svoj investment te tako dobiti dio kolaca a mi cemo ovdje preko lokalnih neexponiranih i anonimnih likova (braca Sabanovic ili BBI) rukovoditi raspodijelom eventualnog profita.
User avatar
Logovan
Posts: 94304
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#12 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by Logovan »

Hajde hvala dragom Bogu više. :thumbup:

Valjda će se "stopiti" sa ostalim objektima, pa da taj dio grada što ljepše izgleda.
User avatar
corvus_edin
Posts: 322
Joined: 11/07/2009 09:45

#13 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by corvus_edin »

Rajvosa26 wrote:
corvus_edin wrote::(

umjesto da grade na toj posebnoj lokaciji grada nesto posebno u sto se moze biti ponosno, oni grade drugorazrednu i dosadnu arhitekturu - nemam nista protiv stanogradnje, alo ova dosada otvara vrata drugim "investitorima" potbut tibre pacific i drugim amaterima.

zalosno
Vjerovatno si upravu,ali nisi dovoljno argumentovao to sto mislis. Sta npr? Zasto je ovo dosadno?

Pojasni.

Sta se tu ima pojasnjavati?

Ko je malo razgledao kako se drugdje gradi, zna sta je dosadno a sta nije.
ne treba tu ici daleko postoje u SA takvi primjeri - doduse sasvim rijetko.

MD je, kao sto sam rekao poseban i veoma zahtjevan dio grada - a taj kvadrant se nije bez veze "cuvao" da se tu ispodprosjecna arhitektura realizuje.

A ako se vec cilja na "luksuzni" segmenat, neophodno je da se izvedba kao i posebno ideja nacrt toga orijentise na primjere koji to ispunjavaju.

Jedan ob ohrabrujucih primjera predstavlja Importanne centar - ovo sto se ovdje planira to ne stize taj kvalitet ni blizo.
Rajvosa26
Posts: 135
Joined: 02/04/2010 08:39

#14 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by Rajvosa26 »

@Edin
Opet isto. To je tvoj subjektivni dozivljaj..dosadno. Mozda nesto sto je rebi interesantno je drugom dosadno i viceversa. Luksuzni segmenat? I to kod nas ima odredjenu granicu. Ne moze sebi u Sarajevu covjek priustiti isti luksuz kao Amerikanac u New York. Prostor se svakako mogao bolje iskoristiti ali s obzirom na nezainteresovanost gradjana i nakon zatvaranja kulturnih institucija, ovo je nas plafon. Al to je druga prica.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#15 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by Wind »

Pa dobro je rekao. Odvratna, bezlična, obična stambena zgrada u epicentru grada. Tačno, isto ko Tibra!
Fuj!
User avatar
corvus_edin
Posts: 322
Joined: 11/07/2009 09:45

#16 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by corvus_edin »

Pojam "luksuz" nisam ja uveo, nego investitor najavljene gradnje.

Sta se tice subjektiviteta: da su ovo najavili na Stupu ili negdje drugdje, nebih nista rekao.

Arhitektura se mora veoma pazljivo realizirati na mjestima gdje lokacija to zahtjeva.
MD je pun dobrih primjera (pored nekih losih) - pored AU zgrada, koji imaju svoj znacaj postoje i gradnja modernog razdoblja - realizovano je nesto sto bi moglo ( i moralo, posto se radi o glavnom gradu jedne drzave) prerasti u CBD - sa ovim primjerom sigurno nije krenulo u taj pravac.

Mislis da ce iko stati ispred ovo i slikati?
Ili se nakon posjeta grada sjetiti ove zgrade?

Sumnjam
User avatar
corvus_edin
Posts: 322
Joined: 11/07/2009 09:45

#17 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by corvus_edin »

Uz to zelim napomenuti da je neko nekakao kako god izmjenio postojeci RP koji jasno predvidja poslovnu gradnju na toj lokaciji - a ne stambenu.
Novog RPa nikako da se pronadje ... cudno...veoma cudno.

edit:

nasao sam RP - i bas predvidja stambeno-poslovnu zgradu - my bad
neki
Posts: 6674
Joined: 17/02/2005 07:57

#18 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by neki »

cuj 15 miliona :-) realno ova investicija ne iznosi ni pola te cifre..
Tuzno je sto se za cijeli ovaj kvadrant na M Dvoru nije izradio urbanisticki projekat, iako je po zakonu obaveza, pogotovo za ovako vrijednu i osjetljivu lokaciju. Zato cemo sad imati zgradu do zgrade sa potpuno razlicitim gabaritima, visinama, fasadama, ritmom otvora, materijalizacijom...ukratko cirkus.
To je jedna od stvari koja je i po zakonu obaveza gradonacelnika da je pokrene, a ovaj nas stalno kuka kako im kanton ne da nikakve ovlasti..
User avatar
Truba
Posts: 81587
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by Truba »

svaka čast nek se samo gradi

međutim ja ovdje samo mogu sanjati nekoliko kvadrata :cry: :(
User avatar
charrrmed
Posts: 1003
Joined: 08/06/2009 13:37

#20 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by charrrmed »

Volio bih da je neki poslovni objekat sa dizajnom Importanne Centra ili nesto slicno, ali ni ovo mi ne izgleda lose, lijepo ce se uklopiti u okruzenje, a i bolje i ovo nego one rusevine, zar ne?
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#21 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by P308 »

neki wrote:cuj 15 miliona :-) realno ova investicija ne iznosi ni pola te cifre..
Tuzno je sto se za cijeli ovaj kvadrant na M Dvoru nije izradio urbanisticki projekat, iako je po zakonu obaveza, pogotovo za ovako vrijednu i osjetljivu lokaciju. Zato cemo sad imati zgradu do zgrade sa potpuno razlicitim gabaritima, visinama, fasadama, ritmom otvora, materijalizacijom...ukratko cirkus.
To je jedna od stvari koja je i po zakonu obaveza gradonacelnika da je pokrene, a ovaj nas stalno kuka kako im kanton ne da nikakve ovlasti..
Mislim da je netacno da ce svaka zgrada biti razlicite visine. Sve buduce ce biti visoke upravo kao i ova.

http://www.aabh.ba/download/ksos/korekc ... cionog.pdf
Last edited by P308 on 25/03/2013 20:39, edited 1 time in total.
User avatar
Cossack
Posts: 7145
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#22 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by Cossack »

Po pojedinim komentarima najbolje bi bilo da je ostala stračara u centru grada. To nije nimalo "dosadno"! :roll:

Image

VS

Image
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#23 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by StupskaBitanga »

pa i sistem daj šta daš doveo nas je u ovo rasulo
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#24 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by johntra »

Hoće li mi neko reći šta je ovdje luksuzno? suncobrani na krovu ili?
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#25 Re: DVOR Luxury Apartments

Post by P308 »

johntra wrote:Hoće li mi neko reći šta je ovdje luksuzno? suncobrani na krovu ili?
Pa sta znas kakvo ce biti unutra :D Vanjski izgled se uklapa u okolinu, a unutrasnjost je zato luxury :D
Post Reply