Duhovnost i religija!?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
MuaDib

Duhovnost i religija!?

Post by MuaDib » 07/02/2007 23:25

Ja lično vjerujem u Boga, ali religije smatram udaljivačima Boga. Bilo da je to islam, kršćanstvo, budizam itd.
O mom svjetonazoru sve govori:

Bog je načinio mnoge puteve
Što ka Njemu vode
Jer On želi da udovolji
Svakoj osobi na njen sopstveni način,
Kao što On sam želi da bude zadovoljen
Na Svoj sopstveni način.

Koje je vaše mišljenje?

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 07/02/2007 23:52

Koje je vaše mišljenje?

Grijesis :D

digger

Post by digger » 08/02/2007 14:28

Danko_Bananko wrote:
Koje je vaše mišljenje?

Eto MuaDib; ON ti je zvanicno odgovorio. Sada zatvori temu. :roll:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 08/02/2007 14:34

Vjernik ne mora uopste biti religiozan niti je uslov za duhovnost pripadanje bilo kakvoj religijskoj grupaciji.

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 08/02/2007 16:10

digger wrote:
Danko_Bananko wrote:
Koje je vaše mišljenje?

Eto MuaDib; ON ti je zvanicno odgovorio. Sada zatvori temu. :roll:

Taman

forUMASH

Post by forUMASH » 08/02/2007 16:51

....duhovnost definise cilj kojem treba stremiti......religija definise nacin dolaska do cilja.....ja nikad nisam imao problema komunicirati sa ljudima koji na razlicite nacine pokusavaju doci do istog cilja kojem i sam stremim....

....sto se tice ovih koji vise paznje posvecuju nacinu nego cilju, hebi ga, sta je tu je.....mozda dodju tobe jednog dana..... :D

digger

Post by digger » 08/02/2007 20:01

forUMASH wrote:....duhovnost definise cilj kojem treba stremiti......religija definise nacin dolaska do cilja.....ja nikad nisam imao problema komunicirati sa ljudima koji na razlicite nacine pokusavaju doci do istog cilja kojem i sam stremim....

....sto se tice ovih koji vise paznje posvecuju nacinu nego cilju, hebi ga, sta je tu je.....mozda dodju tobe jednog dana..... :D

You'd think. :D

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 08/02/2007 20:07

Mozda bi bolje odnosno pogodne komentare dobio da si naslovio "Duhovnost kod ateista" :-) :roll: A i ovi dosad bi ti se bolje uklapali... :o 8)

Diwan
Been thanked: 3 times

Re: Duhovnost i religija!?

Post by Diwan » 10/02/2007 15:01

MuaDib wrote:Ja lično vjerujem u Boga, ali religije smatram udaljivačima Boga. Bilo da je to islam, kršćanstvo, budizam itd.
O mom svjetonazoru sve govori:

Bog je načinio mnoge puteve
Što ka Njemu vode
Jer On želi da udovolji
Svakoj osobi na njen sopstveni način,
Kao što On sam želi da bude zadovoljen
Na Svoj sopstveni način.

Koje je vaše mišljenje?

ova poema mi mirise na Ibn Arebija ...

Sve zavisi sa kojeg aspekta covjek govori i koje pozicije ... u svemu na neki nacin ima Istine, kao i zablude ... Opasno je i preveliko ukoricavanje necega kao i razkoricavanje - forma i sutina slijede jedno drugo. Negiranje bilo jednog ili drugog je takode opasno. Da nam Bog podari pravilno razumjevanje stvari

Diwan

Post by Diwan » 10/02/2007 15:17

forUMASH wrote:....duhovnost definise cilj kojem treba stremiti......religija definise nacin dolaska do cilja.....ja nikad nisam imao problema komunicirati sa ljudima koji na razlicite nacine pokusavaju doci do istog cilja kojem i sam stremim....

kao i u prethodnom postu sto sam naveo, u svemu ima istine a i zablude. Nemoj nikada biti siguran da si ti taj koji je na pravom putu a drugi da su u zabludi, pa da trebaju doci tobe. Ti mozda imas jedan aspekt ispravan, ali ti je mozda drugi skroz pogresan .... hocu reci Bog je covjeku sve dao po par, tako Allah kaze, da je sve stvorio u paru - tako isto nase 'razumjevanje', uvijek ima dvije strane, odnosno sve se moze gledati i sa suprotne strane.

Forma i sustina idu jedno s drugim pod ruku. Tvoja osjecanja su sustina, ali su tvoje rijeci forma. Tvoje misli su sustina ili nutrina a govor vanjstina. Cime covjek dokazuje svoju pokornost i poboznosz, i uopste vjerovanje. Ako npr kazes,, ja sam pobozan i poslusan Bogu, a da istovremno ne izvrsavas ono sto Bog od tebe trazi, a sto jeste religija, ti bi onda na neki nacin bio licemjer, jer cime bi ti dokazao i pokazao valjanost svoje izjave.

Recimo ti negiras religiju odnosno sam put, ili sredstvo i takode kazes da necemu stremis - netko drugi bi ti mogao reci da je tvoj problem u tome sto negdje pokusavas uopste da ides i stremis, i tako unedogled sa konstatacijama, spoznajama i sl.

forUMASH

Post by forUMASH » 10/02/2007 20:35

.....nije bas da kontam sta je poenta tvog komentara.......jel' me kritikujes zato sto imam vlastito misljenje koje se razlikuje od tvog, jel' propagiras religiju, jel' se slazes sa mnom u stavu da postoji bezbroj puteva do konacnog cilja ili propagiras slobodu izbora..... :?

Diwan

Post by Diwan » 11/02/2007 22:01

forUMASH wrote:.....nije bas da kontam sta je poenta tvog komentara.......jel' me kritikujes zato sto imam vlastito misljenje koje se razlikuje od tvog, jel' propagiras religiju, jel' se slazes sa mnom u stavu da postoji bezbroj puteva do konacnog cilja ili propagiras slobodu izbora..... :?

mislim da nisam bio nejasan ...

onako, u par rijec ili recenici-dvije,
forma i sustina prate jedno drugo, kao i religija duhovnost, sto je produzena ruka ove prve. I Forma, kao i duh imaju svoje pravo, koje treba da bude zadovoljeno. ne moze se negirati tijelo naspram duha, kao ni duh naspram tijela. dakle simbioza jednog i drugog.

Post Reply