Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

mrslon

#1 Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by mrslon » 11/05/2016 14:38

Konkretno dobio sam stan na poklon ali u tom stanu je treća osoba imala pravo doživotnog uživanja. Sada kada je ta treća osoba preminula ostali su dugovi za režije (hiljade maraka). Ta treća osoba je prevela sve račune na sebe i sada ja treba da sve to poplaćam ili postoji osnov po kome bih to mogao izbjeći budući da dugovi nisu od osobe koja je dala, a ni primila poklon?

frngla

#2 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by frngla » 11/05/2016 14:47

Dugovi se moraju platiti.

mrslon

#3 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by mrslon » 11/05/2016 14:55

Znam da se moraju platiti ali ko će platiti dugovoe? Zašto da ja plaćam dugove, a ne npr njegovi nasljednici? Nisam imao uvida u račune koji su na ime te treće osobe, a nisam imao ni pravo jer je ostavljeno da se koristi. Dobio sam na poklon stan, a ne dugove koja je napravila treća strana.

holowey

#4 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by holowey » 12/05/2016 08:46

mrslon wrote:Znam da se moraju platiti ali ko će platiti dugovoe? Zašto da ja plaćam dugove, a ne npr njegovi nasljednici? Nisam imao uvida u račune koji su na ime te treće osobe, a nisam imao ni pravo jer je ostavljeno da se koristi. Dobio sam na poklon stan, a ne dugove koja je napravila treća strana.
sa stanom si na poklon dobio sve sto stanu pripada, podrum, zemljiste ispod zgrade, zajednicke prostorije, ali i dugove... smetaju ti dugovi? lako ces naci ko ce sa stanom rado preuzeti dugove... ja se evo, prvi javljam :D

commendatore

#5 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by commendatore » 12/05/2016 08:55

i ja se javljam da preuzmem stan sa dugovima od hiljada maraka odmah... :mrgreen:

ElDzidziIbnDzo

#6 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by ElDzidziIbnDzo » 12/05/2016 08:56

mrslon wrote:Znam da se moraju platiti ali ko će platiti dugovoe? Zašto da ja plaćam dugove, a ne npr njegovi nasljednici? Nisam imao uvida u račune koji su na ime te treće osobe, a nisam imao ni pravo jer je ostavljeno da se koristi. Dobio sam na poklon stan, a ne dugove koja je napravila treća strana.

Lud si...ma kakvi lud,to je malo reci :D

Bezobrazan si :-)

Drinski

#7 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by Drinski » 12/05/2016 08:56

mrslon wrote:Konkretno dobio sam stan na poklon ali u tom stanu je treća osoba imala pravo doživotnog uživanja. Sada kada je ta treća osoba preminula ostali su dugovi za režije (hiljade maraka). Ta treća osoba je prevela sve račune na sebe i sada ja treba da sve to poplaćam ili postoji osnov po kome bih to mogao izbjeći budući da dugovi nisu od osobe koja je dala, a ni primila poklon?
Nisi duzan to da platiš. Nemoj platiti, neka isključe, ti tuzi. zafrkavaju te.

holowey

#8 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by holowey » 12/05/2016 09:05

commendatore wrote:i ja se javljam da preuzmem stan sa dugovima od hiljada maraka odmah... :mrgreen:
prvi sam se javio :evil:

commendatore

#9 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by commendatore » 12/05/2016 09:08

holowey wrote:
commendatore wrote:i ja se javljam da preuzmem stan sa dugovima od hiljada maraka odmah... :mrgreen:
prvi sam se javio :evil:
ja ga vidio s Huma ocam :lol:

dildi

#10 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by dildi » 12/05/2016 12:29

prodaj stan plati dug.

mayab

#11 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by mayab » 13/05/2016 06:23

Šta ste "uzjahali" čovjeka, ovo je čisto pravno pitanje, i volio bih da neko zaista kvalificiran (dakle pravnik) napiše koju rečenicu o ovakvom slučaju :thumbup:

zgiba

#12 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by zgiba » 13/05/2016 09:34

Lična služnost je pravo ustanovljeno u korist određenog lica koje ga ovlašćuje da na određeni način upotrebljava ili koristi poslužno dobro.

Lične služnosti su pravo plodouživanja, pravo upotrebe i pravo stanovanja

Pravo stanovanja (habitatio) kao lična služnost je stvarno pravo služiti se tuđom zgradom ili njezinim dijelom za stanovanje i u suštini predstavlja pravo iskorištavanja tuđe stvari na određen način u korist određenog lica.

Lične služnosti su regulisane Zakonom o stvarnim pravima FBiH (cl. 241 – 275).

Što se tiče snošenja troškova kod prava stanovanja to je regulisano cl 258.

“Član 258. Troškovi i tereti
(1) Vlasnik je dužan snositi sve redovne i vanredne troškove i terete poslužne stvari, i dužan je održavati stvar u dobrom stanju o svom trošku.
(2) Ako troškovi i tereti prelaze korist koja preostaje vlasniku, nosilac prava upotrebe dužan je da vlasniku nadoknadi razliku.”

Obzirom da u ovom slučaju troškovi sigurno nisu veći od koristi vlasnika (vrijednosti stana), misljenja sam da je vlasnik dužan platiti iste (vodeći računa o zastari pojedinih računa).

Drinski

#13 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by Drinski » 13/05/2016 11:06

Nista valsnik stana nije duzan, jer nije u ugovornom odnosu sa komunal.preduzećima, povjerilac moze traziti ispunjenje samo od duznika, a ne od treceg lica na koje dug nije prenesn pravnim poslom ili nasljeđivanjem ili po sili zakona.

muminovic

#14 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by muminovic » 13/05/2016 11:58

Kao sto je kolega drinski naveo u 6tom postu, duzni su samo naslijednici umrlog, ako se prihvate duga, i ako ima nasljednika :-)

zgiba

#15 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by zgiba » 13/05/2016 12:39

Drinski wrote:Nista valsnik stana nije duzan, jer nije u ugovornom odnosu sa komunal.preduzećima, povjerilac moze traziti ispunjenje samo od duznika, a ne od treceg lica na koje dug nije prenesn pravnim poslom ili nasljeđivanjem ili po sili zakona.
Član 24. Zakona o komunalnim djelatnostima to definise malo drugacije:

Obveznik plaćanja cijene komunalne usluge za pruženu komunalnu uslugu je vlasnik nekretnine
ili korisnik kada je to vlasnik ugovorom ovjerenim od nadležne poreske uprave prenio na
korisnika
, odnosno upravitelj zgrade, ako je vlasnik, odnosno korisnik nekretnine to pravo prenio
na njih.

Čak su predviđene i kaznene odredbe za vlasnike koji ne zaključe ugovor 800 KM (to što se zakon ne provodi je druga stvar).

mrslon

#16 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by mrslon » 13/05/2016 13:38

Hvala svima na odgovorima sada bar za orjentaciju imam zakone, a danas sam u grijanju podnio zahtjev da mi pojasne sa njihovog stanovišta da li sam dužan ili ne.
zgiba wrote:
Obzirom da u ovom slučaju troškovi sigurno nisu veći od koristi vlasnika (vrijednosti stana), misljenja sam da je vlasnik dužan platiti iste (vodeći računa o zastari pojedinih računa).
Sve o.k. ali već su pokrenute tužbe na ime uživaoca doživotnog uživanja.

zgiba wrote:
Obveznik plaćanja cijene komunalne usluge za pruženu komunalnu uslugu je vlasnik nekretnine
ili korisnik kada je to vlasnik ugovorom ovjerenim od nadležne poreske uprave prenio na
korisnika
, odnosno upravitelj zgrade, ako je vlasnik, odnosno korisnik nekretnine to pravo prenio
na njih.

Čak su predviđene i kaznene odredbe za vlasnike koji ne zaključe ugovor 800 KM (to što se zakon ne provodi je druga stvar).
Ovdje je meni problem što je neko (ne znam ko i kako) prenio sve račune na uživaoca bez mog znanja, a ja nisam imao uvida u te račune. Da sam imao i da su ostali na ime poklonodavca ili moje ja bih bio u toku i ne bi se doveo u ovu situaciju.

P.S.

Za ove što me kritikuju: Ne bježim ja od dugova i ako se bude moralo i platiti ću ih sve skupa sa kamatom i preko vrijednosti stana ako treba jer mi je stan sentimentalne vrijednosti, a ne materijalne .O tome jesam li bezobrazan ili ne ima pravo da sudi samo osoba koja mi je ostavila stan na poklon.

Amko80

#17 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by Amko80 » 13/05/2016 14:54

Mislim da se troškovi i tereti iz čl. 258. Zakona o stvarnim pravima ne odnosi na režijske troškove koji su iz obligaciono pravnog odnosa, gdje se zaključuje ugovor o pružanju usluga.
Takođe, plin i struja ne spadaju pod komunalne usluge. Međutim, EP i Sarajevogas koriste monopolski položaj i ne dozvoljavaju prenos na novog vlasnika dok se ne izmire raniji dugovi, a mogu ti isključiti snabdijevanje ukoliko ne platiš dug. Ovo bi se dalo izganjati, ako možeš za taj period biti bez struje ili plina.
Čini mi se da će se kod struje uskoro moći izabrati drugi snabdjevač...

Drinski

#18 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by Drinski » 13/05/2016 19:16

I za komunl.usluge treba ugovor.

mrslon

#19 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by mrslon » 24/05/2016 18:24

Samo da javim kako ovo ide i ako može pravno mišljenje o drugom djelu:

1. Sa nekima sam se nagodio jer su cifre bile mizerne i platio sam jer mi je druga solucija bila da ih pobijam za tužbu o neprijavljivanju promjene vlasnika po Zakona o komunalnim djelatnostima. Znači u tom slučaju ja nemam ništa sa dugom jer ga ja neću priznati,a tuže me da nisam na vrijeme prijavio promjenu vlasnika što mi se ne isplati ganjati po sudu za iznose do 200 KM.

2. Grijanje će da me tuži za neprijavljivanje promjene vlasnika, a na sudu ću da se branim tako da su oni sklopili ugovor sa osobom koja je imala pravo uživanja (to imaju pravo po zakonu), a ta osoba je to mogla dokazati samo ugovorom. Ukoliko su postupili po tome onda ja nisam u prekršaju jer su im promjene bile prijavljene, a ukoliko su postupili na osnovu rekla kazala onda su sklopili ugovor sa nekim ko nema pravo da boravi u nekretnini, a to ne smiju pa ih mogu tužiti zbog toga?

Po ovom osnovu ću da tražim i otpis duga i za odvoz smeća. Da napomenem da mi ni jedna služba nije mogla dati odgovor po kome osnovu šalju račune na treću osobu tj. ne mogu da nađu u svojoj evidenciji na osnovu čega su tako postupili.

Da li sam u pravu po tački 2. tj. da li imam zakonsku osnovu da ovako postupim?

zenicablues

#20 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by zenicablues » 24/05/2016 23:43

Mišljenja sam da se radilo o obligacionom odnosu između kom.preduzeca i korisnika stana. Uzmimo banalan primjer da se radilo o garsonjeri o cca 15 m2,koja je npr.devastirana i koja vrijedi npr. 12.000,00 KM,a dugovi za režije npr. 16.000,00 KM. To znači da si pokloom stana dobio cisti dug,što nema logike.

Prema zakonu o nasljeđivanju,nasljednik odgovara za dugove ostavioca do visine vrijednosti nasljeđene imovine. Međutim,ti u ovom slučaju nisi nasljednik,jer nisi po osnovu nasljeđa stekao stan,nego po osnovu ugovora o poklonu. Znači ti nisi nasljednik,nego primalac poklona.

Moj savjet je da odes do nekog advokata prije nego započnes pravnu bitku neka advokat sastavi dopise kom.preduzecima da se ti ne smatras duznikom i neka im to pošalje,kada vide pismo od advokata vjerojatno neće ni pokretati postupak,jer bi u slučaju gubitka spora morali da plate tvog advokata,čiji troškovi ne bi bili mali.

mrslon

#21 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by mrslon » 04/06/2016 10:16

Evo poštar mi uručio zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.

Zahtjev je 31.05.2016. upućen Sudu i meni, a u njemu se navodi da nisam izvršio prijavu imena potrošaća u skladu sa ugovor o poklonu odnosno od datuma smrti poklonodavca po kojem od 12.03.2009. sam otpočeo koristiti komunalne usluge bez prethodne prijave itd.itd.

Mogu li se pozvati na zastaru za pokretanje prekršajnog postupka?

zenicablues

#22 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by zenicablues » 05/06/2016 21:36

mrslon wrote:Evo poštar mi uručio zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.

Zahtjev je 31.05.2016. upućen Sudu i meni, a u njemu se navodi da nisam izvršio prijavu imena potrošaća u skladu sa ugovor o poklonu odnosno od datuma smrti poklonodavca po kojem od 12.03.2009. sam otpočeo koristiti komunalne usluge bez prethodne prijave itd.itd.

Mogu li se pozvati na zastaru za pokretanje prekršajnog postupka?
Hajde navedi dvije stvari:

1.datum kada je sudu podnesen zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka?

2.na osnovu kojeg propisa te terete?

Pozdrav

hrle1976

#23 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by hrle1976 » 18/06/2016 02:11

Drinski wrote:Nista valsnik stana nije duzan, jer nije u ugovornom odnosu sa komunal.preduzećima, povjerilac moze traziti ispunjenje samo od duznika, a ne od treceg lica na koje dug nije prenesn pravnim poslom ili nasljeđivanjem ili po sili zakona.
Nije i opet je. Imas brdo primjera gdje nasljednici prodaju imovinu gotovo istovremeno poslje nasljedstva. A ista ima teret kao sto je primjer kod forumasa. Obicno takve vrste tereti su slabo gdje zapisani, pa vecina tek skonta kad primjerice hoce da prijavi struju u svoje ime. Kupac kupio kucu koja ima teret zbog neplacenih racuna npr. elektro distribuciji. Ko je kriv? Kupac, jer nije se raspito u detalj itd. Dobiti nekretninu na poklon je doslovice isto kao i kupiti.

Drinski

#24 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by Drinski » 20/06/2016 07:16

Jako je lose, kada o pravu prica i dijeli savjete nepravnik.

hrle1976

#25 Re: Doživotno uživanje i dugovi za režije ako neko zna

Post by hrle1976 » 05/07/2016 03:03

Gdje si ti pravo studiro pa tvrdis da struja, voda i grijanje se vezu za osobu a ne adresu odnono sat koji je vezan za adresu. :lol:

Post Reply