dosjelost ili sto..da li je moguce sacuvati plac

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
anesdz

dosjelost ili sto..da li je moguce sacuvati plac

Post by anesdz » 06/07/2007 09:14

Molim vas hitno mi je potreban savjet.
Situacija je sljedeca..
Kuca u kojoj sada zivim kupljena je 1985g. Na lokacijij se nalazi kuca i pomocni objekat u kojem je jos prije kupovine kuce stanovala i sada stanuje starica (predpostavljam da je prijesnji vlasnik to nekad prodao) dakle kuca i pomocni objekat su na meni 1/1 ali u stvarnosti radi se o dvije odbojene adrese na istom placu. Da li nakon smrti starice ima neko drugi pravo na taj objekat obzirom da je starica loseg zdravlja i vec su se doselili neki njeni dalji rodjaci. Da napomenem ona nema nikoga blizeg osim dalje rodbine sa muzeve strane. U policiji niko osim nje nije prijavljen na toj adresi .
Problem se odnosi na trazenje dosjelosti nad dijelom zemljista?? Da li je to vec izgubljeno obzirom da je zbog nase dobre volje na tom nasem placu vec 30 godina?!
Da li postoji mogucnost da neko otudji taj dio mog zemljista na osnovu prava na posjed?
Ugovor starice i prijasnjeg vlasnika o navodnoj kupovini placa ne postoji.
da li svjedoci ovdje igraju veliku ulogu?
i sto da radim

cheguevara_k1

Post by cheguevara_k1 » 06/07/2007 09:35

Najbolje da batalis forum i odes kod advokata

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Re: dosjelost ili sto..da li je moguce sacuvati plac

Post by mIRCerka » 06/07/2007 10:19

anesdz wrote:Molim vas hitno mi je potreban savjet.
Situacija je sljedeca..
Kuca u kojoj sada zivim kupljena je 1985g. Na lokacijij se nalazi kuca i pomocni objekat u kojem je jos prije kupovine kuce stanovala i sada stanuje starica (predpostavljam da je prijesnji vlasnik to nekad prodao) dakle kuca i pomocni objekat su na meni 1/1 ali u stvarnosti radi se o dvije odbojene adrese na istom placu. Da li nakon smrti starice ima neko drugi pravo na taj objekat obzirom da je starica loseg zdravlja i vec su se doselili neki njeni dalji rodjaci. Da napomenem ona nema nikoga blizeg osim dalje rodbine sa muzeve strane. U policiji niko osim nje nije prijavljen na toj adresi .
Problem se odnosi na trazenje dosjelosti nad dijelom zemljista?? Da li je to vec izgubljeno obzirom da je zbog nase dobre volje na tom nasem placu vec 30 godina?!
Da li postoji mogucnost da neko otudji taj dio mog zemljista na osnovu prava na posjed?
Ugovor starice i prijasnjeg vlasnika o navodnoj kupovini placa ne postoji.
da li svjedoci ovdje igraju veliku ulogu?
i sto da radim

ako vec trazis pomoc na forumu, javi se nicku nokia6170 koji pravo rastura ko beba zvecku.

Gray

Post by Gray » 06/07/2007 20:34

Zavisi, kako je to sve uređeno.

Ne znam tačno koje su okolnosti? On je starici prodao samo taj pomocni objekat, i starica je bila tu prije nego što ste vi kupili?

Za dosjelost je glavna savjesnost. Ako je starica stvarno kupila tu kucu prije nego sto ste vi dosli, ona misli da ona na tu kucu tj pomocni objekat ima pravo, ona je savjesna i mogla bi steci vlasnistvo preko vanredne dosjelosti od 20 godina. Ako starica zna da ona nema pravo na tu kucu (sto se naravno sve utvrđuje na sudu, savjesnost se predpostavlja, pa bi vi morali dokazivati je li ili nije savjesna), onda je nesavjesna i ne moze steci vlasnistvo ni za 50 godina.

Dalje, cak i ako jest savjesna ima drugi nacin. Dosjeloscu moze steci vlasnistvo samo ako se to upise u ZK. Dakle, ako ne zakuhate sa njom i ona ne trazi pravni savjet pa to ne sazna, ako ona umre i ne trazi da se upiše pravo vlasništva koje je stekla putem dosjelosti u Zemljišne kjnige, ona to vlasništvo neće ni steći, što bi značilo da je to vaše i niko nema prava na njega.

Dakle, ako se starica ne upiše u ZK to ostaje vama.

A ako se upiše, čak i ako nema nasljednika, vi ste taj pomioćni objekat izgubili, on ide državi.

:)

anesdz

Post by anesdz » 09/07/2007 07:47

Sta znaci ovo :

Za dosjelost je glavna savjesnost.
Da li to znaci da je potrebno dokazivati da je neko lud kako on ne bi mogao uzeti dio placa?
Kako treba da izgleda ponasa se osoba koja je nesavjesna u tompravnom kontextu??
Sto se tice ZK i grunda nista od toga nije na njoj dakle tu je nema..a zahtjev za upis je podnijela na nagovor neke njene koja joj nije nista u familiji..
Dakle nije se nista zakuhalo.cak je imala puni konfor..placali joj vodu mi..ali hoce da uzme plac..
Molim malo detaljniji odgovor na ovo..

Hvala na pomoci,.

Gray

Post by Gray » 09/07/2007 11:18

Ne, ne, nisi me razumjela, savjesnost ne znači da je luda, psihički poremećena i sl, savjesnost je najlakše porediti sa poštenjem.

Npr, ako ako ti kupiš ukraden sat a ti nisi znala da je ukraden, vjerovala si da on stvarno pripada osobi koja ti ga je prodala, ti si savjesna. Ako si znala da je on ukraden a ipak ga kupila ti si nesavjesna.

Dakle to je najsličnije poštenju.

U tom smislu, ako je ta žena stvarno platila tu kucu, prijašnji vlasnik joj je prodao i predao posjed, ona smatra da je ona to kupila, da je to njeno i da ima pravo na to. Znači da je savjesna.

A ako, npr. ona zna da je ona tu bespravno, da nema pravo na tu kuću, da joj stari vlasnik nije mogao prodati, itd, dakle da nema pravo na to, ona bi bila nesavjesna. Dakle stvar je u shvatanju njenog razmisljanja, odnosno dokazivanja njenog (ne)postenja. Nesavjesna bi npr. bila u slučaju da je znala da vlasnik nema pravo to da proda, ili da ona nema pravo tu da bude. Savjesnost mora trajati sve vrijeme dosjelosti, sto znaci da je nesavjesna iako je naknadno saznala npr. da joj taj stari vlasnika nije imao pravo prodati kucu, ili da ona nema pravo na nju.

E sad, ako ste vi upisani u ZK, ona bi morala protiv vas podnijeti tuzbu sudu za sticanje vlasnistva putem dosjelosti, i ako dobije sud bi joj dozvolio upis u ZK. Kada se upise stekla bi vlasnistvo, do tada ne.

anesdz

Post by anesdz » 09/07/2007 13:19

Upravo tako Grey ..podnijela je tuzbu sudu za sticanje vlasnistva putem dosjelosti..
Dakle

Prije 1980 na kuci nisu bili rijeseni papiri (nije bilo 1/1) doalzi ona i "kupi" (tako tvrdi naravno nema papira da je to kupljeno ako jeste onda su ono date pare na ruke starom vlasniku koji umire 1982) od vlasnika dio placa
Tada kcerka vlasnika preuzima to sve i prodaje meni 1985 (do 1990 traje ganjanje papira prevod zajebancije) da bi sve to bilo rijeseno i upisano u grunt i ZK 1/1 na meni..
Vjerovali smo prici kcerke vlasnika da je zena jadna bijedna i da nema nikoga..nismo je htjeli dirati sa te zemlje ipak je starica..nismo se nadali da je spremna na ovo..
Da li je ovo njeno savjesno ponasanje i da li je po vasem misljenu ona u pravu a mi nesavjesni (to sto je nismo tjerali..to sto smo joj sve godine davali struju i vodu)..

Molim komentar POSEBNO osobe gray na forumu..

HVALA PUNO!!!

Gray

Post by Gray » 09/07/2007 16:12

Nazalost, ako ste vi znali da je ona tu kada ste vi to kupili, i ako ste vi znali da je ona to kupila od starog vlasnika, onda da, vi biste bili nesavjesni, ali to je sada sve pitanje faktičkog, konkretnog stanja.

Previdio sam vrijeme kupovine, prvo sam mislio da je i ona kupila oko '85. Ako je ona '80 god. kupila tu kucu, onda je ona vec stekla vlasnistvo dosjeloscu (pod uslovom da je savjesna), jer jer prema članu 89. Zakona o zemljišnim knjigama:

"(1) Ukoliko je prema dosadašnjem pravu već uslijedilo sticanje vlasništva putem dosjelosti prije stupanja na snagu ovog zakona, stečeno vlasništvo ostaje na snazi. Dokaz sticanja vlasništva na ovaj način vrši se prema članu 3. stav 2., tačka 2. ovog zakona sudskim utvrđivanjem ili analognom primjenom odredbi člana 63. i dalje ovog zakona.

(2) Posjednici koji ispune pretpostavke za dosjelost tek nakon stupanja na snagu ovog zakona stiču vlasništvo tek upisom."

Što znači da, ako je savjesna, a rok od 20 godina je nastupio prije stupanja na snagu novog zakona (a novi ZZK je iz 2003.) ona je već stekla vlasništvo dosjelošću, jer upis nije nužni element za sticanje vlasništva, mada je poželjan. Naravno, sve se to može dokazivati i osporavati, da li je sve to vrijeme bila u posjedu, da li je bila savjesna, itd. Kad tad se to mora utvrditi na sudu, ako ona zeli da se upise u zk, neki njen nasljednik ili sl.

Izuzetno važno bi moglo biti svjedočenje kćerke te osobe koja je prodala starici, da li je stvarno prodala, sta je tacno dogovoreno, itd.

Moram naglasiti da su ovo sve samo neke osnovne smjernice, koliko se može na ovaj način dati, naravno da bi bili potpuno upoznata sa svim pravnim činjenicama i posljedicama i da bi pokušala spriječiti da izgubiš taj dio nekretnine, moj savjet je da nadjete dobrog advokata koji bi vas zastupao.

Prema ovako osnovnim informacijama, moguće je i da uspijete zadržati taj dio nekretnine, ali je moguće i da ga izgubite. Sve zavisi od toga kakve činjenice će se na sudu utvrditi. Zbog toga vam preporučujem advokata.

Nadam se da sam vam koliko toliko pomogao, pokušao sam koliko sam znao i mogao :)

Post Reply