DOPLOME

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
IdaSa

#1 DOPLOME

Post by IdaSa » 27/05/2011 00:11

Ono sto mene interesuje jeste izjednacavanje bachelor diplome sa višom strucnom spremom, tj VI stepenom obrazovanja, a koje je objavljeno u Sluzbenom listu 25.4..2011. god.koje se moze nacin na: http://www.sluzbenilist.ba/Sluzbeni%20d ... roj031.pdf

Ako neko zna nesto vise bila bih jako zahvalna... Dragi studenti svi koji studiramo po bolonjskom programu 3+2 smo u opasnosti i za vss moramo zavrsiti master program.

Prvo nam uvedu bolonjski program da bi nase diplome bile ekvivalentne evropskim, a sada tim istim diplomama umanjuju vrijednost u nasoj zemlji.

buuren

#2 Re: DOPLOME

Post by buuren » 27/05/2011 13:34

isto sam vidjeo i pročitao..ja stvarno ne znam koja umna glava je mogla ovo donijeti..pogotovo što su u istu košaru gurnuti svi koji su završili po bolonjskom sistemu.. to znači da su u istu košaru stavljeni i oni koji su po sistemu 3+2 i oni koji su po sistemu 4+1..pa molim vas da li je isto da ideš 3 ili 4 godine..ako je ovo tako kako izgleda, pa šta mi bolonjci da radimo..da li samo da se povinujemo njihovim krajnje bezobraznim odlukama ili šta..

stvarno nisam pametan išta da kažem

ema_

#3 Re: DOPLOME

Post by ema_ » 27/05/2011 13:39

To je već tako na nekim fakultetima. Ništa ne možeš da radiš, niti da se zaposliš bez 5 godina... :roll:

diplomac

#4 Re: DOPLOME

Post by diplomac » 27/05/2011 21:08

IdaSa wrote:Ono sto mene interesuje jeste izjednacavanje bachelor diplome sa višom strucnom spremom, tj VI stepenom obrazovanja, a koje je objavljeno u Sluzbenom listu 25.4..2011. god.koje se moze nacin na: http://www.sluzbenilist.ba/Sluzbeni%20d ... roj031.pdf

Ako neko zna nesto vise bila bih jako zahvalna... Dragi studenti svi koji studiramo po bolonjskom programu 3+2 smo u opasnosti i za vss moramo zavrsiti master program.

Prvo nam uvedu bolonjski program da bi nase diplome bile ekvivalentne evropskim, a sada tim istim diplomama umanjuju vrijednost u nasoj zemlji.
Valjda DIPLOME zli jezici ce reci sta hoces kad ne znas ni pisati :D

o ovom postoji vec izuzetno opsezna tema

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... start=1200

buuren

#5 Re: DOPLOME

Post by buuren » 27/05/2011 21:38

nema to nikakve veze..to je samo rasprava o statusima..ovo je zvanično, što se treba prijenjivati na čitavom teritoriju BiH...

Mamasita_for_you

#6 Re: DOPLOME

Post by Mamasita_for_you » 31/05/2011 12:33

Mah, ja odgovorno tvrdim da sam jedna od najostecenijih osoba u ovome svemu, u prepucavanju, donosenju svakojakvih gluposti, i srozavanju godina veoma veoma teskog rada, da bih stekla znanje, iskustvo itd. Sto je najgore, ovo znaci da diplome iz inostranstva nisu fakticki priznate te ljudi koji npr su studirali pravo vani i zemlji gdje je pravo organizovano kao trogodisnji studij, ne sticu skoro nikakvo pravo ovdje (npr urade nostrifikaciju pa pristupe razlicitim strucnim isipitima, pravosudnom i slicno), mogu jednostavno obrisati tu svoju investiciju od guzu i zakopati where the sun don't shine.

Mene zanima sada, a ako neko zna, kako se sada prebaciti na taj sistem, da li postoji mogucnost doskolovanja i slicno npr. ako imate 3 godine studija, a hocete 4 da bi zadovoljili sujetu ovih idiota, da li se moze nesto uraditi? ima li iko kakve info?

Čovjek i po'

#7 Re: DOPLOME

Post by Čovjek i po' » 31/05/2011 22:36

U cijeloj Evropi je tako. Bachelor nije kvalifikacioni studij, nego uvod u specijalisticke studije i kao takav ne daje nikakav pravni (sem upisa na dalje studije) osnov za bavljenje odredjenim poslovima. Tacnije receno, sem inzinjeringa i prirodnih nauka, Bachelor je vise-manje produzena gimnazija. U Austriji cak nije priznat kao "kvalifikaciona diploma" ni od strane privatnih poslodavaca. Njemacka, Svicarska, Austrija, Slovenija, Holandija ne daju pravo da sa Bachelorom radis u tzv. "visokoj sluzbi", samo sa masterom. Ne vidim zasto bi ovo bio problem kod nas.

Btw, jedino cetverogodinji kvalifikacioni Bachelor (BEng, Medicina, itd.) daje prava na nivou prijasnje diplome ili danasnjeg Mastera.

Opucajte jos te dvije/jednu godine i onda ste hadzije. Btw, htjeli vi ili ne htjeli upisati Master, te dvije godine ce svakako proci ;-) . Zato je bolje biti hadzija za dvije godine i ne brinuti se o zakonima, a sada se malo dodatno uhvatiti knjige. Sistem je cudo i jos gotovo nikome nije poslo za rukom da se izbori sa njim.

buuren

#8 Re: DOPLOME

Post by buuren » 31/05/2011 23:11

sve je to fino i krasno što si napisao..jedno mi je samo nejasno..a to je: zašto su svi bakalaurelati stavljeni u istu grupu..i oni koji idu 3 i 4 i 5 godina..da li su oni u istoj poziciji..po onoj oodluci, svi koji imaju na diplomi bakalaurelat nečega je u istoj grupi

Mamasita_for_you

#9 Re: DOPLOME

Post by Mamasita_for_you » 01/06/2011 14:23

Čovjek i po' wrote:U cijeloj Evropi je tako. Bachelor nije kvalifikacioni studij, nego uvod u specijalisticke studije i kao takav ne daje nikakav pravni (sem upisa na dalje studije) osnov za bavljenje odredjenim poslovima. Tacnije receno, sem inzinjeringa i prirodnih nauka, Bachelor je vise-manje produzena gimnazija. U Austriji cak nije priznat kao "kvalifikaciona diploma" ni od strane privatnih poslodavaca. Njemacka, Svicarska, Austrija, Slovenija, Holandija ne daju pravo da sa Bachelorom radis u tzv. "visokoj sluzbi", samo sa masterom. Ne vidim zasto bi ovo bio problem kod nas.

Btw, jedino cetverogodinji kvalifikacioni Bachelor (BEng, Medicina, itd.) daje prava na nivou prijasnje diplome ili danasnjeg Mastera.

Opucajte jos te dvije/jednu godine i onda ste hadzije. Btw, htjeli vi ili ne htjeli upisati Master, te dvije godine ce svakako proci ;-) . Zato je bolje biti hadzija za dvije godine i ne brinuti se o zakonima, a sada se malo dodatno uhvatiti knjige. Sistem je cudo i jos gotovo nikome nije poslo za rukom da se izbori sa njim.
Ma dajjjj molim te gdje si to nasao, uostalom sta je kvalifikacioni studij? sta postizes time? da si kvalifikovan da radis sta? sta ti mozes sa masterom prava u holandiji npr, bavit se advoakturom? I don't think so. Takodjer, evo konkretni primjer sistem koji ja jako jako dobro poznajem: u engleskoj zavrsis 3 godine pravo dodiplomski (LLB) i onda upisujes prakticni kurs (LPC) koji te uci o pravnim skills itd i onda radis jos 2 godine i mozes biti postati advokat u engleskoj. dakle i ovdje bosanceros koji ima pravo 4 godine NE POSTIZE NIKAKVA PRAVA, osim da ako se zaposli i radi na pravnim poslovima 2 godine, moze polagati pravosudni ispit, pa potom i jos 2 godine iskustva i polaze advokatski da bi postao advokat. Produzena gimnazija??? ma daj moooolim te.... :lol:

Uglavnom, meni licno magisterij ne predstavlja nista (iako cu ocito morati upisati isti), zato sto vise od 3 godine radim i bavim se pravnim poslovima, ali eto ako hocu da budem advokat ocigledno da cu morati, i nisam zavrsila neki glupi Apeiron (disclaimer: ovo sam uzela kao prvi fax privatne prirode koji mi je pao na pamet da koristi kao primjer, nemam nikakvu namjeru da ocrnim ili pisem lose o apeironu kao univerzitetu), vec pravo u drzavi u kojoj je taj studij najvise 3 godine i nisam imala izbora da upisem vise, osim da sam otisla na magisterij KOJI MI SE OVDJ ENE BI PRIZNAO KAO MAGISTERIJ, vec zavrsen pravni fakultet s 4 godine, jel shvatas paradoks?? mah mlacenje prazne slame itd, kad ti kazu budi patriota pa se vrati, pa pomozi drzavi :run: :x

TRANCE
Been thanked: 6 times

#10 Re: DOPLOME

Post by TRANCE » 01/06/2011 18:55

Znači matična država Bosna u kojoj neko završi trogodišnji studij za bachelora ne priznaje to kao fakultet, dok je ta diploma priznata npr. u Engleskoj gdje je također trogodišnji studij za bachelora :lol: Mogu samo reći, je... zemlju koja Bosne nema :lol:
I onda se svi čude što mladi hoće da napuste ovu učmalu državu. Prvo studenti dadnu jedno 5 hiljada maraka za studij ako nemaju sreću da su među onih 20% redovnih, onda polažu 36 predmeta u 3 godine umjesto dosadašnjih 32 predmeta u 4 godine sa istim gradivom, profesorima i testovima (primjer ekonomije u Sarajevu) i onda ministarski krkani donose odluke po kojima to nije fakultet, već ako hoćete da budete ravnopravni, dajte još jedno 10 hiljada maraka za master studij, položite još 15 predmeta i napišite master tezu od 200 strana.
A i studenti su idioti, ovi se igraju sa budućnošću mladih, dok oni sjede i ispijaju kafe umjesto da blokiraju čitav grad.

buuren

#11 Re: DOPLOME

Post by buuren » 01/06/2011 19:36

TRANCE wrote:Znači matična država Bosna u kojoj neko završi trogodišnji studij za bachelora ne priznaje to kao fakultet, dok je ta diploma priznata npr. u Engleskoj gdje je također trogodišnji studij za bachelora :lol: Mogu samo reći, je... zemlju koja Bosne nema :lol:
I onda se svi čude što mladi hoće da napuste ovu učmalu državu. Prvo studenti dadnu jedno 5 hiljada maraka za studij ako nemaju sreću da su među onih 20% redovnih, onda polažu 36 predmeta u 3 godine umjesto dosadašnjih 32 predmeta u 4 godine sa istim gradivom, profesorima i testovima (primjer ekonomije u Sarajevu) i onda ministarski krkani donose odluke po kojima to nije fakultet, već ako hoćete da budete ravnopravni, dajte još jedno 10 hiljada maraka za master studij, položite još 15 predmeta i napišite master tezu od 200 strana.
A i studenti su idioti, ovi se igraju sa budućnošću mladih, dok oni sjede i ispijaju kafe umjesto da blokiraju čitav grad.
čekaj dok ukinu karte, pa će ti isti studenti u velikim masama izaći na ulice da protestvuju..

Bloo
Globalna šefica
Has thanked: 116 times
Been thanked: 257 times

#12 Re: DOPLOME

Post by Bloo » 01/06/2011 19:38

TRANCE wrote:Znači matična država Bosna u kojoj neko završi trogodišnji studij za bachelora ne priznaje to kao fakultet, dok je ta diploma priznata npr. u Engleskoj gdje je također trogodišnji studij za bachelora :lol: Mogu samo reći, je... zemlju koja Bosne nema :lol:

nije istina za anglistiku

bree

#13 Re: DOPLOME

Post by bree » 01/06/2011 19:58

Čovjek i po' wrote:U cijeloj Evropi je tako. Bachelor nije kvalifikacioni studij, nego uvod u specijalisticke studije i kao takav ne daje nikakav pravni (sem upisa na dalje studije) osnov za bavljenje odredjenim poslovima.

Znaci apsolutno nije istina ovo sto pises. Produzena gimnazija???? Od kada i gdje to u Evropi i sire treba iskljucivo magistarski da bi neko imao strucno obrazovanje?????

Poznajem ljude koji rade i u Svicarskoj i u Njemackoj i u Engleskoj i svi imaju strucne poslove sa bachelor diplomom. Magistarski je samo nadogradnja postojeceg znanja i naravno daje dodatne mogucnosti napredovanja, a nikako nije prva stepenica koja ce nam obezbijediti rad u struci.

Takodje smatram da su studenti Ekonomskog fakuteta u Sarajevu prema ovoj odluci osteceni jer je cetverogodinji sistem kopiran i smjesten u tri godine. Znaci bachelor na ovom fakultetu cak dobije i zvanicnu potvrdu sa fakulteta da je nivo znanja u prvom ciklusu prema bolonji jednak prethodnom ceverogodisnjem sistemu.

Ovu odluku su jednostavno donijeli ljudi zagrizeni u svojoj sujeti i nespremni na promjene, ne zeleci da ljudi koji su zavrsili "samoooo" tri godine budu izjadnaceni njima koji su zavrsili taj velecasni prethodni sistem koji vam je dao sto se mene tice VELIKU NULU znanja. Jer ako cemo realno studenti po starom sistemu su bubali gomile uopstene teorije za razliku od bolonjaca (bar na spomenutom fakultetu) koji su dobili mnogo kvalitetnije obrazovanje, ucili primjenjivu teoriju sa dosta prakse, te su mnogo spremniji i obuceniji za konkretan rad u praksi.

Mogu samo da zakljucim ako ovi sistemi nisu jednaki, onda je po meni bolonjski sistem od "samoooo tri godine" na vecem nivou.

bree

#14 Re: DOPLOME

Post by bree » 01/06/2011 23:31

Ja se pitamtakodje ako je vec bachelor kao prijasnja visa, to onda dovodi do zakljucka da je prijasnja visa kao sadasnji bachelor? zar ne? logicki posmatrano.

E pa ako je tako kako onda bachelor-i mogu direktno upisati magistarski, a oni koji imaju visu moraju polagati razliku predmeta da bi tek postali nivo bachelora???? Totalna konfuzija. Ako oni s visom moraju polagati predmete da bi postali nivo bachelor-a, znaci da su nizi nivo, a s druge strane kazu da smo isti nivo.

Znaci s jedne strane smo isti, a kad podjete s druge strane nismo isti. Totalno nelogicno.

bachelor jest jednako prethodna visa
prethodna visa nije jednako bachelor

Čovjek i po'

#15 Re: DOPLOME

Post by Čovjek i po' » 04/06/2011 20:55

Jedan od primjera iz Austrije.
http://www.skripten.at/news/item/bachel ... -anerkannt

Sa Bachelorom ne mozes u javnu sluzbu. Sve profesije u javnoj sluzbi, ne priznaju bachelor kako profesionalni kvalifikacioni studij. Takodjer, po kolektivnom ugovoru ne mozes da imas pravo na platu visokoobrazovanih osoba.
Kod privatnika je drugacije, ali tesko da neki privatnik prizna bachelor, kao finalnu visoku kvalifikaciju.

Evo citat:
Mit Schrecken hat die Hochschülerinnen- und Hochschülerschaft an der WU Wien (ÖH WU) die gestern bekannt gewordene Ankündigung von Beamtenministerin Heinisch-Hosek aufgenommen, den Bachelor im öffentlichen Dienst schon wieder nicht als vollwertigen akademischen Abschluss anzuerkennen.

Post Reply