Domovino sretan ti rodjendan

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
mostarac

Domovino sretan ti rodjendan

Post by mostarac » 29/11/2005 00:17

Danas je Dan Repubike, danas je dan zemlje koje vise nema, danas je dan kada se svi oni obicni ljudi sjete da su nekad zivili normalno u normalnoj zemlji sa normalnim ljudima i građanima koji je vole i postuju. Danas je dan republike koja je bila republika svojih ljudi i svojih građana, a ne preduzeće desetak familija i moćnika na vlasti, danas je dan republike koja je svoje radnike stavljala na novčanice, dok danas njihovi unuci u Zenici umiru od droge. Nista bolje kao to ne oslikava u kakvoj smo republici zivili mi obicni ljudi a u kakvom kokosinjcu zivimo danas od Vardara pa do Triglava. Nema obicnog covjeka postenih namjera na tom prostoru koji u posljednjih 15 godina makar jednom sa sjetom nije pomislio na republiku ciji bi danas bio rodjendan. To je cak ucinio i Nedzad Latic u emisiji FTVBiH «Centralni zatvor», javno priznavsi da i pored svega sta mu je ta republika donijela kada vidi ovo danas postaje nostalgican za njom. Kada politicki zatvorenici jednog sistema zale za tim istim sistemom onda smo dotakli dno dna, onda nema dalje, onda nema nize. Moze samo biti stajanje u mjestu i nista drugo. Da se razumijemo, nijedan sistem nije savrsen, nijedan sistem nije idealan, ali ni ljudi nisu savrseni i idealni, pa tako ni sistemi koje prave ne mogu biti takvi, jer ipak njih prave i upravljaju njima jos uvijek samo ljudi.
Ipak to je bila republika u kojoj jedan Borislav Paravac ili jedan Ante Gotovina ili jedan Fahrudin Radoncic nisu mogli biti znacajne figure na javnoj sceni, a da ne govorim o tome da su mogli biti ljudi od uticaja ili na pozicijama gdje se odlucuje, ipak to je bila republika koja je takve drzala tamo gdje im je i mjesto, a to znaci u mracnim i prasnjavim zatvorima, to je bila republika gdje su takvi likovi mogli samo mesti zatvorske krugove ili otici iz iste, to je bila republika kojoj svakakva bjelosvjetska stoka i gamad nije molga vrsljati po njenom teritoriju i raditi od nje sta hoce, to je bila republika koja nije sebi dozvoljavala da joj jedan engleski ubica bude najmocnija licnost u drzavi, to je bila republika koja je svakome davala sansu i svakome omogucila da u potpunosti iskoristi svoje kapacitet i sklonosti, to je bila republika u kojoj penzioneri nisu kopali po kontejnerima, borci strajkovali jer nemaju sta da jedu, studenti plakali jer im diplome ne vrijede. To je bila republika koja je mladim ljudima nudila perspektivu ali i osjecaj odgovornosti, ali im nije nudila ono sto danas imaju kao dominantan nacin razmisljanja, a to je apatija, depresija, narkomanija, kriminal. Normalno da je bilo i toga, ali nije bilo dominantno a to je ogromna razlika. To je bila republika u kojoj su djeca znala sta im je domovina i kad je njen dan, to je bila republika u kojoj za praznik nisu radile prodavnice, preduzeca i skole, to je bila republika cija himna je imala rijeci, to je bila republika gdje smo se besplatno lijecili i skolovali, to je bila reublika gdje nije bilo razlike izmedju bogatih i siromasnih, jer svi su imali jednaku sansu, a na pojedincu je bilo da tu sansu iskoristi, to je bila republika koja je izmjenila reljef i snagom volje i ljubavlju omladine za pet mjeseci napravila prugu Samac-Sarajevo, a danas ne mozemo ni novcem i mehanizacijom da napravimo 30 jadnih i bijednih kilometara autoputa, a i kisa nam u tome zna smetati, to je bila republika, gdje su djeca bila djeca, a ne idioti, jer su roditelji i nastavnici prije svega bili to sto treba da budu i znali sta treba da rade, to je bila republika gdje su djeca pjevala «Carstvo drugarstvo», a ne «kakvo tijelo Selma ima», to je bila republika u kojoj su djeca isla na spavanje sa «laku noc djeco» u 19:15, a ne ispracala svoje roditelje na pocinak, to je bila republika u kojoj smo svi od malih nogu uceni da se volimo i postujemo, a ne da se mrzimo i ubijamo, to je bila republika u kojoj djeca nisu znala sta su nacionalne podjele skola, to je bila republika u kojoj je covjek bio covjeku brat, a ne vuk, to je bila repubika ciji je moto bio bratstvo-jedinstvo i ljubav medju ljudima, a ne klanje i ubijanje u ime toboznje ljubavi koju bog propisuje. U toj republici se bratstvo-jedinstvo zivilo i bilo njena pokretacka snaga, a danas je to vitalni nacionalni interes kao glavni pokretac svih kocionih mehanizama napretka i razvoja ljudskog drustva na prostorima nekadasnje republike. To je bila republika gdje se igrao fudbal, a stadioni bili sportska borilista, a navijaci su bili ljudi a ne krvoloci, za razliku od danasnjeg stanja gdje su stadioni politicke govornice ili eventualno koncentracioni logori, a fudbal igramo po kesu bombona i gajbu piva sto bi Djole Balasevic rekao. To je bila republika za koju se igralo i borilo srcem, a trica Slavnica, zamah veslom Ljubeka, celicna pesnica Parlova ili virtuozan prodor Susica jednako se proslavljali i u Velenju i u Banja Luci i u Kumanovu.
Mogao bi ovako danima, ali i ovo je dosta, cak i previse, da se svakom postenom otme uzdah i da ga obuzme sjeta. Neka je svakome ko se sutra sa sjetom sjeti zastava i svecanosti, ponosa i gordosti, normalnog zivota i ljubavi sretan DAN SOCIJALISTICKE FEDERATIVNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE. Mogli su je dusmani i oni koje je ta zemlja hapsila i zatvarala u zatvore, jer im je to i bilo jedino ispravno odrediste gdje treba da se smjeste, srusiti, ali je ne mogu srusiti u nasim srcima i ne postoji sila kojom nas mogu natjerati da se osjecamo strancima u Pristini, Skopju, Ljubljani, Zagrebu, Novom Sadu, Beogradu, Titogradu, Sarajevu. Svi su oni jednako moji i u svakom od njih sam ja svoj na svome i ne mogu biti stranac, ma koliko to neko zelio i nastojao da se ja tako osjecam. Ja u svojoj zemlji i domovini necu i ne zelim da se osjecam strancem i to nikada necete postici, jer moja domovina mozda ne zivi na papiru, ali zivi u mom srcu i bice tako dok sam ziv.
DOMOVINO SRETAN TI RODJENDAN i na jednoj web stranici posvecenoj tebi pise otrpilike nesto ovako:
Sa Titom na celu izborili su je za nas
Sa Titom u srcu sacuvati cemo je u nama
Za nasu djecu... Da znaju, sta treba - jednog dana - da obnove...

Image

Klon

Post by Klon » 29/11/2005 00:45

Svaka ti cast, za ovo sta si napisao.

Smrt fasizmu sloboda narodu.

water

Post by water » 29/11/2005 01:12

to nije bila bog zna kakva drzava. Za svaki tvoj dobar post moze se postaviti jedan los. Ali ja tebe u potpunosti razumijem. I lako je porediti tu drazavu sa ovim sto je danas. UJM, ti si dobar momak, okreni se buducnosti ucini nesto za ovaj svijet ucni nesto dobro, pomozi drugome, napravi nesto veliko i bice opet dobro.

Fair Life

Post by Fair Life » 29/11/2005 01:42

Image

Nesferatu

Post by Nesferatu » 29/11/2005 06:59

Bil sam djecerac, 11 godina kad se zbil ovaj dogadaj.

U jednoj prodavnici na Visnjiku, tacno tamo kod poste, slucajno se zatekoh u kupoprodaji sa starom.
Kad li' prodavacica iza pulta odjednom povuce pitanje:

"Koje si ti vjere, sink'o."

A, ja ko iz topa: "Titovske!"

Bil'o je ovo te lipe 1991 godine, na nogama sam ima najnovije tenisice Diadorine Borisa Bekera.

1992 godine, otpali su mi svi nokti na nogama. Jer nisam imao sta obuti. Noga mi je narasla od broja 38 do 42. Svoje dragocjene patike sam zamjenio za neki iznosan par cipeletina, koje su mi u startu bile "knap". Mjesec-dva kasnije u jednom podrumu u kojem sam se zatekao slucajno tokom granatiranja sam vidjeo nekakve patike, sa dvije rupe na djonovima, al' su bile tadasnji moj broj. I, do danasnjeg dana, to mi je jedina stvar koju sam u zivotu ukrao. Kad god bi ih obuo, govorio sam sebi, otkine li ti nogu granata, znat ces zbog cega je. I citav sam rat prolazio pored te zgrade, sa strepnjom nekom, hoce li me neko prepoznati ko hajduka. Pred kraj rata, saznam da momak koji je zivjeo u tom stanu iz cijeg podruma sam ja marnuo patike, je izgubio nogu do koljena jer je stao na pastetu.

Mater im nacionalisticku i fasisticku jebem, sta uradise od nas...

Fair Life

Post by Fair Life » 29/11/2005 07:17

Nesferatu wrote:(...)
Mater im nacionalisticku i fasisticku jebem, sta uradise od nas...

Ohani malo... nemoj sam.

PS. . .Djevojcica od 13 godina te 1992. godine dolazi kuci iz skole placuci... Na roditeljsko pitanje o cemu se radi... ona suti... trese se... strah je odgovoriti. Roditelj pita djecake i djevojcice iz njezinog razreda, koji su prolazili pored kuce, sta se desilo. Nekoliko njih u jedan glas: "Nastavnik geografije je nju na casu upitao... da li bi ona njega mogla zaklati." (Nastavnik je bio Crnogorac-pijandura).

Prethodno je ona tom istom nastavniku prijavila djecaka iz razreda (dakle 13 godina starog) koji je njoj i nekolicini drugih djevojcica prijetio pistoljem koji je donio u skolu (pistolj je uzeo od oca koji vec izvjesno vrijeme ratuje oko Pakraca).

Ziv ti meni bio Nesferatu !!

Zadig

Post by Zadig » 29/11/2005 08:22

u mene mi i dalje 28 novembar....
elem, da ne kvarim slavlje...

kada se sjecamo tog rezima, red bi bio da bar sekundu vremena posvetimo ljudima koji su izgubili zivote u tom rezima, recimo na golom otoku....

mnogima od nas je on (rezim) donio ljepo djetinjstvo,putovanja,fakultet...ali nekima je donio samo nesrecu...

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 29/11/2005 09:17

zadig, u pravu si ti...ali nekad se zrtve moraju podnijeti....niko od mojih bliznjih nije bio na Golom Otoku...zato su hektare zemlje nacionalizovali a djedovima ostavili po kucu i bastu za dvije lijehe luka...sve za Tita i domovinu...ali nijedan se pozalio nije...jer se na posjedu jednog izgradila jedna od rijetkih tvornica koja i dan danas radi i u kojoj i dan danas plata lijeze od prvog do treceg u mjesecu....

ovaj me dan cini extra tuznom...uzela sam broj mobitela zene koja me je oblikovala u idealistu kakva jesam...zena koja me je naucila da cijenim svoju zastavu i svoju himnu...zena koja me vodila 4 godine za ruku kroz skolu...zena koja mi je stavila i maramu i kapicu....zena koja me je vodila u Jajce, u Mrkonjic Grad...zena zbog koje i dan danas volim Tita....
Zena koja boluje od raka...
zato, drugarice uciteljice, sretan Ti dan Republike!

Image

rajvosa

Post by rajvosa » 29/11/2005 09:29

Mostarac jel jugo u Mostaru il pada snijeg :D

edu

Post by edu » 29/11/2005 09:32

da je bog dao pa da se na taj goli otok 90ih zatvorilo jedno 30 000 nacionalista..po 10 iz svakog naroda..garant ni ovog usranog rata ne bi bilo...

nisam bio rodjen u vrijeme dok je Tito vladao, nazalost!
rodjen sam i zivim u vrijeme dok ovi vladaju, nazalost!

Soul_Sista

Post by Soul_Sista » 29/11/2005 09:37

Image

nasla na netu, mozda se neko prepozna sa foruma :D :D :D

Smrt fasizmu sloboda narodu!

:)

King Kikapu

Post by King Kikapu » 29/11/2005 10:27

jugonostalgija je izgleda hronicna bolest

Fair Life

Post by Fair Life » 29/11/2005 10:34

King Kikapu wrote:jugonostalgija je izgleda hronicna bolest

Grijesis... to je vapaj za boljim zivotom iz proslog vremena. Ipak ne toliko proslog da bi ga se vec zaboravilo...

Ako nostalgiju za boljim poistovjecujes sa nostalgija za Jugom (mada Jugu niko i ne spominje)... onda samo moze znaciti da ovo sto sad imamo je 'veliko sranje'.

King Kikapu

Post by King Kikapu » 29/11/2005 10:36

od kukanja nemas nista, depresija je patolosko stanje. sad je situacija blago receno grozna, imamo vojsku nesposobnu da izvrsi drzavni udar, ali da li se iko ikad zapitao da li je spreman da se baci pod tenk za bolje sutra?

Fair Life

Post by Fair Life » 29/11/2005 10:49

King Kikapu wrote:od kukanja nemas nista, depresija je patolosko stanje. sad je situacija blago receno grozna, imamo vojsku nesposobnu da izvrsi drzavni udar, ali da li se iko ikad zapitao da li je spreman da se baci pod tenk za bolje sutra?

Nema potrebe za tako radikalnim mjerama, barem ne jos uvijek, jer slijede izbori...

Volja naroda...

King Kikapu

Post by King Kikapu » 29/11/2005 11:04

volja naroda teoretski jako lijepo zvuci u praksi je to volja mozgova ispranih politickim marketingom i nevolja svih ostalih koji kraj biralista prolaze ko da ne postoje.

SF

Post by SF » 29/11/2005 11:12

Post mogu procitati,ne moram se i sloziti. :)
Mislim da UJM-post iako ima nekih tacnih stvari,ipak nije realan.
Porediti Titovu YU,koja je imala preko 40 godina vremena za obnovu,sa potpuno porusenom,popaljenom i opljackanom BiH nije fer.
Ne bih sada da nabrajam one lose stvari,koje UJM nije htio ili nije primjetio u bivsoj YU.Ne zelim da kvarim slavljenicku atmosferu onima kojima je bilo dobro. 8)
Nego da skratim:

#1 BOSNA
2.BOSNA
3.BOSNA
4.USA
.
.
.
#1032 YU :D

PS
Kunem se Titom :P ,nije mi namjera da provociram,samo pisem ono sto mi dusa osjeca.

furlan
Has thanked: 1 time

Post by furlan » 29/11/2005 11:55

I velike ljubavi zavrsavaju.Sta iza njih ostaje zavisi od nacina na koji su se zavrsile.Ako te je partner dobro izmaltretirao,opljackao,ponizio,promijenio ti zivot za 360 stepeni, tesko da mozes sa sjetom i sa ljubavlju sjecati se trenutaka kada vam je bilo dobro.Neki detalj sadasnjeg zivota te vrati na bezbrizna vremena kada si volio i mislio da si voljen, ali onda se brzo otreses ko ker poslije kise da streses blato sa sebe.
Nakon te ljubavi ostao si bogalj za citav zivot a nemas vise ni djevojacku sobicu koju si imao prije.Bilo ti je lijepo dok si zivjeo u snovima i za tu ljubav placao jako jako mnogo jer si mislio da vrijedi.To sto se partner promijenio u toku trajanja ljubavi to je drugi par rukava.

ak-47

Post by ak-47 » 29/11/2005 12:29

Zivot u staroj Jugoslaviji je bio vjerovatno bolji nego ovaj danas ja ne znam jer sam bio mali kad se ona raspala ali Jugoslavije vise nema i mi ne trebamo da zalimo zbog toga jer od toga nema nista Jugoslavija se nece vratiti nama je pametnije da radimo za bolju buducnost.

da pamtis

Post by da pamtis » 29/11/2005 13:33

Image

:D sretno :D

rajvosa

Post by rajvosa » 29/11/2005 13:34

ak-47 wrote:Zivot u staroj Jugoslaviji je bio vjerovatno bolji nego ovaj danas ja ne znam jer sam bio mali kad se ona raspala ali Jugoslavije vise nema i mi ne trebamo da zalimo zbog toga jer od toga nema nista Jugoslavija se nece vratiti nama je pametnije da radimo za bolju buducnost.
$

Da barem napravimo vlastiti AK :lol:

Novi_Nick
Been thanked: 1 time

Post by Novi_Nick » 29/11/2005 13:44

De ba i vi komunjare i jugoslaveni trazite pored Srba, Bosnjaka i Hrvata jedan svoj teritorijalni reservat od jedno 2 km2 za sirenje ideje komunizma i jugoslavenstva :-?

Pa da li BiH zista ima neke istinske demokrate i demokratske patriotske moderne stranke za razvoj BH drzave i bolji standard gradjana :roll: ?

Pa ovu drzavu Bosance i Hercegovce unistise tzv. politicki predstavnici; fasisti, komunisti i vjerske vodje iz tri etnicke grupe Srba, Bosnjaka i Hrvata! :(

3per

Post by 3per » 29/11/2005 14:39

Ta je zemlja umrla 4.05.1980

danas

Post by danas » 29/11/2005 14:57

danas je dan republike :)

Post Reply