domace sorte voca

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#1 domace sorte voca

Post by mighty_duck »

jel zna neko nesto o staroj sorti kruske huseinbegovaca...sitan ili krupan plod...zut ili zelen....tvrd ili useceren...kad dozrijeva..i sl :roll:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#2 Re: domace sorte voca

Post by zelenashica »

Jeribasme,šećerke i huseinbegovače su kruške kojih se rado sjećam iz avlije rahmetli nane.

Nisam ih viđala godinama u svom okruženju,ali stari ljudi ih još uzgajaju u području Gradačca,oko Čelića i Brčkog....
Mislim da bi ti ljudi iz tog kraja mogli možda više reći o sorti za koju si pitao.
Ja koliko se sjećam plod je bio onako srednji,žućkasto-zelene boje( žute su bile ono baš prezrele) i vazda mi se činila pjegava na mjestima.Unutra je bila sočna ali nekako ipak čvrsta.
I znam da je počinjala da uzrijeva tek kad mene od nane odvedu kući poslije raspusta(moglo bi biti nekad oko kraja septembra,početak oktobra) :roll: pa mi nana morala maksuz donositi.
mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#3 Re: domace sorte voca

Post by mighty_duck »

sve u svemu-ukusna i vrijedna sadnje u basti,cim je se jos sjecas,ha? :-D
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#4 Re: domace sorte voca

Post by zelenashica »

mighty_duck wrote:sve u svemu-ukusna i vrijedna sadnje u basti,cim je se jos sjecas,ha? :-D
Naravnooooooooooooo :) joj da mi je sad makar jedna nanina kruška :sad:

Sadi bolan ako imaš mjesto i sadnicu pa mi pošalji makar koju krušku najesen :lol:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#5 Re: domace sorte voca

Post by zelenashica »

zagazaga wrote:idemo na prirodu i ekologiju :-D
ma đe bilo zago samo daj krušaka :lol:
mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#6 Re: domace sorte voca

Post by mighty_duck »

zelenashica wrote:
mighty_duck wrote:sve u svemu-ukusna i vrijedna sadnje u basti,cim je se jos sjecas,ha? :-D
Naravnooooooooooooo :) joj da mi je sad makar jedna nanina kruška :sad:

Sadi bolan ako imaš mjesto i sadnicu pa mi pošalji makar koju krušku najesen :lol:
posadjeno jos proljetos i primilo se..hehe..ali ne znam sta zasadih pa reko da se raspitam..ne google nema nista o ovoj sorti,a o nekoj fotki da ni ne govorim :x ja se prepao da to reko nije neka sitna kruska poput one crnice,pa sta ce mi :mrgreen:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#7 Re: domace sorte voca

Post by zelenashica »

mighty_duck wrote:
zelenashica wrote:
mighty_duck wrote:sve u svemu-ukusna i vrijedna sadnje u basti,cim je se jos sjecas,ha? :-D
Naravnooooooooooooo :) joj da mi je sad makar jedna nanina kruška :sad:

Sadi bolan ako imaš mjesto i sadnicu pa mi pošalji makar koju krušku najesen :lol:
posadjeno jos proljetos i primilo se..hehe..ali ne znam sta zasadih pa reko da se raspitam..ne google nema nista o ovoj sorti,a o nekoj fotki da ni ne govorim :x ja se prepao da to reko nije neka sitna kruska poput one crnice,pa sta ce mi :mrgreen:
ma jok ba nista je ne diraj :x pusti je nek raste i njeguj je a onda se za koju godinu sjeti zelenashice :lol:
mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#8 Re: domace sorte voca

Post by mighty_duck »

ma jok ba nista je ne diraj :x pusti je nek raste i njeguj je a onda se za koju godinu sjeti zelenashice :lol:[/quote]zar je doslo dotle da te ja vracam u djetinjstvo,eh ;-) mislis da ce roditi za dvije tri godine..daj boze..kad prvi plod uberem vjerovatno cu se sjetiti tebe :lol:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#9 Re: domace sorte voca

Post by zelenashica »

mighty_duck wrote:zar je doslo dotle da te ja vracam u djetinjstvo,eh ;-) mislis da ce roditi za dvije tri godine..daj boze..kad prvi plod uberem vjerovatno cu se sjetiti tebe :lol:
Eh nane nema još od 90-tih a tako ni huseibegovače :cry: lijepi dani djetinstva... :cry:

Ne znam koliko joj vremena treba da počne rađati ali ne mislim da je više od 3-4 godine... :)

ps.Imaš pp sa upozorenjem vezanim za tu sortu.
mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#10 Re: domace sorte voca

Post by mighty_duck »

zelenashica wrote:
mighty_duck wrote:zar je doslo dotle da te ja vracam u djetinjstvo,eh ;-) mislis da ce roditi za dvije tri godine..daj boze..kad prvi plod uberem vjerovatno cu se sjetiti tebe :lol:
Eh nane nema još od 90-tih a tako ni huseibegovače :cry: lijepi dani djetinstva... :cry:

Ne znam koliko joj vremena treba da počne rađati ali ne mislim da je više od 3-4 godine... :)

ps.Imaš pp sa upozorenjem vezanim za tu sortu.
pa posadi jednu u vrt..to ti je ejdna od duznosti na ovom svijetu,eh :D
i ja mislim..to nije ova nova ukrstena plantazna sorta da tako brzo da plod :roll:
a secerku imam vec dugo godina..i ne pase mi nikako,ne volim kad si iznutra useceri i pocrni....
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#11 Re: domace sorte voca

Post by zelenashica »

mighty_duck wrote:
zelenashica wrote:
mighty_duck wrote:zar je doslo dotle da te ja vracam u djetinjstvo,eh ;-) mislis da ce roditi za dvije tri godine..daj boze..kad prvi plod uberem vjerovatno cu se sjetiti tebe :lol:
Eh nane nema još od 90-tih a tako ni huseibegovače :cry: lijepi dani djetinstva... :cry:

Ne znam koliko joj vremena treba da počne rađati ali ne mislim da je više od 3-4 godine... :)

ps.Imaš pp sa upozorenjem vezanim za tu sortu.
pa posadi jednu u vrt..to ti je ejdna od duznosti na ovom svijetu,eh :D
i ja mislim..to nije ova nova ukrstena plantazna sorta da tako brzo da plod :roll:
a secerku imam vec dugo godina..i ne pase mi nikako,ne volim kad si iznutra useceri i pocrni....
Nejmam svoj vrt,bar ne još :roll: na balkon neMere :x

Imaš šećerku :shock: :shock: :shock: :shock: ajmeeeeeeeeeeeeeee daj ba koju cicijo jedna :skoljka:
Meni su najdraže kad su premekane pa ono zagrizeš je ona potamni i onda sok curi,..joj kad se sjetim sva umazana i slipava od njih budem :lol: :lol: :lol: :lol:
mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#12 Re: domace sorte voca

Post by mighty_duck »

[/quote]
Nejmam svoj vrt,bar ne još :roll: na balkon neMere :x

Imaš šećerku :shock: :shock: :shock: :shock: ajmeeeeeeeeeeeeeee daj ba koju cicijo jedna :skoljka:
Meni su najdraže kad su premekane pa ono zagrizeš je ona potamni i onda sok curi,..joj kad se sjetim sva umazana i slipava od njih budem :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote]
sad ti mogu jedino poslati behara..a i bolje ti je da odustanes od te zelje,jer to zahtjeva i alive sraz sa mnom :-) :D

opis je pomalo perverzan,i moze se dvojako shvatiti,no dobro :thumbup:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#13 Re: domace sorte voca

Post by zelenashica »

mighty_duck wrote: sad ti mogu jedino poslati behara..a i bolje ti je da odustanes od te zelje,jer to zahtjeva i alive sraz sa mnom :-) :D

opis je pomalo perverzan,i moze se dvojako shvatiti,no dobro :thumbup:
Neću behar,grehota je :-)

Ma opis kakav god je najmanje je trebao biti perverzan.... :wink:
mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#14 Re: domace sorte voca

Post by mighty_duck »

zelenashica wrote:
mighty_duck wrote: sad ti mogu jedino poslati behara..a i bolje ti je da odustanes od te zelje,jer to zahtjeva i alive sraz sa mnom :-) :D

opis je pomalo perverzan,i moze se dvojako shvatiti,no dobro :thumbup:
Neću behar,grehota je :-)

Ma opis kakav god je najmanje je trebao biti perverzan.... :wink:
da znas kako se bijeli od behara...fascinirajuce..samo sto znam iz iskustva da ni jedna desetina ploda ne dozrije..dosta opadne prije vremena....
vidis ti si jedina na ovom forumu koja zna nesto o vocu izgleda :roll:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#15 Re: domace sorte voca

Post by zelenashica »

mighty_duck wrote:
zelenashica wrote:
mighty_duck wrote: sad ti mogu jedino poslati behara..a i bolje ti je da odustanes od te zelje,jer to zahtjeva i alive sraz sa mnom :-) :D

opis je pomalo perverzan,i moze se dvojako shvatiti,no dobro :thumbup:
Neću behar,grehota je :-)

Ma opis kakav god je najmanje je trebao biti perverzan.... :wink:
da znas kako se bijeli od behara...fascinirajuce..samo sto znam iz iskustva da ni jedna desetina ploda ne dozrije..dosta opadne prije vremena....
vidis ti si jedina na ovom forumu koja zna nesto o vocu izgleda :roll:
Imala sam nekad svoj voćnjak,više ga nemam :roll: Sad po tatinom ponekad zbijam zjale al ni nalik :roll:
ps.Rekla sam ti već svaki raspust sam provodila u voćarskom kraju. :)
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#16 Re: domace sorte voca

Post by zelenashica »

pss. Još ako imaš i ašlamu i hrušt da se namah selim u komšilu :D
mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#17 Re: domace sorte voca

Post by mighty_duck »

jbg,klasicna sudba gradskog djeteta...bolje bez kruske u gradu odrasti,no sa kruskom biti neki treci sloj drustva ;-)
mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#18 Re: domace sorte voca

Post by mighty_duck »

zelenashica wrote:pss. Još ako imaš i ašlamu i hrušt da se namah selim u komšilu :D
tresnji imam par,a hrust ne znam ni sta ono bi tacno :zoka:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#19 Re: domace sorte voca

Post by zelenashica »

mighty_duck wrote:
zelenashica wrote:pss. Još ako imaš i ašlamu i hrušt da se namah selim u komšilu :D
tresnji imam par,a hrust ne znam ni sta ono bi tacno :zoka:
isto vrsta trešnje,nalik na malo podivljalu :lol:

ps.Kakve imaš :shock:
mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#20 Re: domace sorte voca

Post by mighty_duck »

zelenashica wrote:
mighty_duck wrote:
zelenashica wrote:pss. Još ako imaš i ašlamu i hrušt da se namah selim u komšilu :D
tresnji imam par,a hrust ne znam ni sta ono bi tacno :zoka:
isto vrsta trešnje,nalik na malo podivljalu :lol:

ps.Kakve imaš :shock:
pa imam stelu..bjelicu..i jos neke,ne znam koje su sorte...
a vidis zaboravili smo dobru staru domacu krusku lubenicarku..ona je ummmmmmmmmmmmm :-) :D
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#21 Re: domace sorte voca

Post by zelenashica »

mighty_duck wrote:
zelenashica wrote:
mighty_duck wrote: tresnji imam par,a hrust ne znam ni sta ono bi tacno :zoka:
isto vrsta trešnje,nalik na malo podivljalu :lol:

ps.Kakve imaš :shock:
pa imam stelu..bjelicu..i jos neke,ne znam koje su sorte...
a vidis zaboravili smo dobru staru domacu krusku lubenicarku..ona je ummmmmmmmmmmmm :-) :D
Je l to ona sto je unutra roze,nesto crvenkasta :shock:
mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#22 Re: domace sorte voca

Post by mighty_duck »

bas ta...nomen est omen....ti bas sve znas :lol:
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#23 Re: domace sorte voca

Post by zelenashica »

mighty_duck wrote:bas ta...nomen est omen....ti bas sve znas :lol:
ejs jos da imas ašlamu trešnju :roll:

Imaš li onu jabuku što kad je zagrizeš potamni,...bjelica je moja nana zvala,vazda je mravi napadali :lol: .....budu onako srednje veličine,slatke,...pekmez se od njih pekao... :-)
mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#24 Re: domace sorte voca

Post by mighty_duck »

zelenashica wrote:
mighty_duck wrote:bas ta...nomen est omen....ti bas sve znas :lol:
ejs jos da imas ašlamu trešnju :roll:

Imaš li onu jabuku što kad je zagrizeš potamni,...bjelica je moja nana zvala,vazda je mravi napadali :lol: .....budu onako srednje veličine,slatke,...pekmez se od njih pekao... :-)
ako mislis na ranu petrovacu,imam i tu...petrovaca ili bjelica....odlicna sam prilika vidis :D sve imam :D ko dobri duh na jastuku :D
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#25 Re: domace sorte voca

Post by cat lover »

da nije sumlija :-?
Post Reply