domaće pivo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
smak

#26 Re: domaće pivo

Post by smak » 06/07/2012 19:30

pratim :mrgreen:

Slo Burner

#27 Re: domaće pivo

Post by Slo Burner » 06/07/2012 19:32

brewer wrote:
Slo Burner wrote:ja zelim biti tvoj drug :thumbup:

prvo ćeš nosati vreće ječma neko vrijeme, pa se onda možemo družiti uz pivo :D
Ee u formi sam :lol:

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#28 Re: domaće pivo

Post by O'zone » 06/07/2012 19:33

Ovdje već svi trljaju brkove kako će se nakon par sedimca oblokavati za 0,50 KM po flaši :lol: :lol: :lol: :lol:

Tvrtko II Kotromanić

#29 Re: domaće pivo

Post by Tvrtko II Kotromanić » 06/07/2012 19:37

prvi put cujem za ovako nesto, svaka ti cast :thumbup:

i gdje se ja mogu prijavit da ti nosim te vrece jecma? :D

duspi

#30 Re: domaće pivo

Post by duspi » 06/07/2012 19:41

respect, sve moguće pohvale i čestitke! :)

dabogda se ti jednog dana obogatio na njima i prodavao za masne pare (ako odlučiš da ih prodaješ naravno), a mi svi imali dovoljno love da ih kupujemo :D

brewer

#31 Re: domaće pivo

Post by brewer » 06/07/2012 19:43

što se tiče osnovne opreme treba vam sljedeće. ovo je znači samo osnovno, najosnovnije (i najjeftinije), a može se poslije dograđivati i unaprijeđivati:

1. Lonac (cijena cca. 40 KM za emajl ili nabavite od komšije ili poznanika)

Image
najbolje inox (skuplja varijanta), može i emajl (puno jeftinija). nikako cink, aluminij ili bakar! volumen lonca najbolje da bude 30 litara.

2. Fermentacijska posuda

Image

fermentacijska posuda je zapravo obično plastično (gora varijanta) ili stakleno (bolja varijanta), burence ili demižon. ako kuhate u loncu od 30 litara, morate imati fermentacijsku posudu kapaciteta najmanje 30 litara. iako se staklo smatra boljim, i ja sam ga koristio nekad, prebacio sam se na plastiku iz nekoliko razloga - jeftinija je, sigurnija je (pucanjem punog demižona piva prilikom prenošenja možete se gadno ozlijediti), jednostavnija je za pranje i održavanje. samo je bitno da se dobro i kvalitetno pere i da je "food grade" plastika. to ćete znati po uvarenom logu na dnu plastične posude sa malim escajgom (nož i viljuška). cijena ovakve posude je maksimalno do 20 KM.

3. Airlock ili "Vrenjača"

Image

ovo je zapravo sigurnosni ventil koji stoji zabijen na vrhu poklopca fermentacijske posude i koji dopušta da CO2 koji nastaje prilikom fermentacije izlazi van, a ne pušta O2 izvana da ulazi unutar fermentacijske posude. na ebayu košta oko 1$ a ako vam se ne da da ga kupujete, onda ga možete i sami napraviti. Cijena cca. 2 KM

4. 2 metra silikonskog crijeva za pretakanje

Image

dakle, ovo možete kupiti svugdje. služi za pretakanje već fermentiranog piva sa taloga kvasca

5. tri gajbe opranih i doooooobro očišćenih iskorištenih pivskih boca.

Image

dakle treba vam šesdesetak boca. o tehnikama čišćenja mogu poslije u nastavku. boce ne samo da moraju biti čiste, nego moraju biti STERILNE prije točenja piva. Cijena: poznavanje konobara - džaba.

6. Čepilica

Image

ovo je kao što pretpostavljate za čepljenje boca nakon točenja piva. ovo što vidite je jednostavnija varijanta. Cijena u Robotu: 20 KM

7. Čepovi

Image

ovo su krunski čepovi ili crown caps. ima ih u konzumu, obiju, interexu... ma svuda. ima ih u raznim bojama što je super kada imate više vrsta piva da ih možete razlikovati. Cijena: 4 KM 100 komada.

8. Hidrometar

Image

jedan od najbitnijih instrumenata u pivarstvu. služi za mjerenje otopljenog šećera u sladovini. dostupan na ebayu. Cijena: cca. 15 KM.

9. Termometar

Image

uz hidrometar sigurno najvažniji instrument. termometar mora imati visoki raspon mjerenja recimo do 120°C. mora biti vatrostalan. imate mogućnost da birate između digitalnih ili analognih. i jedni i drugi imaju svoje prednosti i mane. s obzirom da su temperature najvažniji kriterij koji s mora ispoštovati kod proizvodnje piva - termometar mora biti precizan i kvalitetan. kad ga kupite dobro ga je baždariti u čaši vode s ledom - mora pokazivati 0°, a ako ne pokazuje onda kompenzirati za tu vrijednost koliko ima otklona. Cijena: varira od 3$ do 100$. vas može zadovoljiti onaj od 10$. Znači cca. 15 KM.

to je otprilike to. ima još samo jedna stvar ali o tome ću poslije.... :) ovo je MINIMUM MINIMUMA, ali s ovim što sam nabrojao možete proizvesti fantastično pivo.
Last edited by brewer on 06/07/2012 19:52, edited 5 times in total.

edo_m1

#32 Re: domaće pivo

Post by edo_m1 » 06/07/2012 19:43

Druze, pa gdje si ti ranije sa ovim. Ovo je ono sto nam treba

Slo Burner

#33 Re: domaće pivo

Post by Slo Burner » 06/07/2012 19:43

Najljepsa tema na forumu ikad, vidi bolan zelja cestitki i pozdrava

brewer

#34 Re: domaće pivo

Post by brewer » 06/07/2012 19:55

neko je pitao za prostor koji je potreban. ja kuham pivo u dvosobnom stanu u sred grada. :D bilo bi idealno kad bih imao neku kuću i neku garažicu ili neki podrumčić, ali i ovako stvar fercera jako dobro i nemam nikakvih problema.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#35 Re: domaće pivo

Post by O'zone » 06/07/2012 19:56

brewer wrote:neko je pitao za prostor koji je potreban. ja kuham pivo u dvosobnom stanu u sred grada. :D bilo bi idealno kad bih imao neku kuću i neku garažicu ili neki podrumčić, ali i ovako stvar fercera jako dobro i nemam nikakvih problema.
Gotovo je sad će svaka gasonjera u Sarajevu imati svoju pivaru :lol: :lol: :lol: :lol:

Dendrlix

#36 Re: domaće pivo

Post by Dendrlix » 06/07/2012 19:58

Tuspas mene!

Kako gaziras pivo? Ili vec nakon vrenja bude gazirano?

cindrlimindrli

#37 Re: domaće pivo

Post by cindrlimindrli » 06/07/2012 20:04

Konacno tema od koje obicni smrtnik moze imati neku korist. Ovo ide pravo u "favorites".

radostan dan

#38 Re: domaće pivo

Post by radostan dan » 06/07/2012 20:04

O'zone wrote:
brewer wrote:neko je pitao za prostor koji je potreban. ja kuham pivo u dvosobnom stanu u sred grada. :D bilo bi idealno kad bih imao neku kuću i neku garažicu ili neki podrumčić, ali i ovako stvar fercera jako dobro i nemam nikakvih problema.
Gotovo je sad će svaka gasonjera u Sarajevu imati svoju pivaru :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: , joj kad sad počne kao sa rakijom.
svrati na jednu..
a, šta kažeš?
koliko stepeni? šta ti misliš, eto probao si...
valja, a?
vidi boje, a vidi pjenu.

lajkujMe

#39 Re: domaće pivo

Post by lajkujMe » 06/07/2012 20:06

Dendrlix wrote:Tuspas mene!

Odkad je pivo gazirano :?

brewer

#40 Re: domaće pivo

Post by brewer » 06/07/2012 20:09

Dendrlix wrote:Tuspas mene!

pivo se gazira refermentiranjem u bocama. da to malo detaljnije objasnim. kada kvasac (kvaščeve ćelije) dođu u kontakt sa šećerom (bilo kojim fermentabilnim šećerom - maltozom, glukozom, fruktozom itd.) počinje proces alkoholnog vrenja ili fermentacije. tom prilikom kvasac "konzumira" jednu molekulu šećera, a oslobađa dvije molekule CO2 i jednu molekulu etilnog alkohola. to je predstavljeno formulom:

C6H12O6 →2CH3CH2OH + 2CO2

ovo je samo teoretski da se predstavi. u biti ovo niko ne mora ni znati.

e sad, kada u onoj fermentacijskoj posudi završi proces fermentacije (to znači kada kvasac pojede sav šećer iz sladovine i sladovinu time pretvori u pivo, to pivo ne sadrži u sebi CO2, odnosno nije gazirano jer smo stavili jednosmjerno propusni ventil koji pušta CO2 van fermentacijske posude.)

zato se prije točenja u boce po određenoj formuli (postoji kalkulator) dodaje određena dodatna količina običnog bijelog šećera da bi se ponovo započeo proces fermentacije s malom količinom šećera, ali ovaj put u hermetički zatvorenim bocama. na taj način se stvara CO2 unutar hermetički zatvorene boce i time se pivo gazira.

cindrlimindrli

#41 Re: domaće pivo

Post by cindrlimindrli » 06/07/2012 20:10

I ako moze procedura i recept za ovo? :D

Image

brewer

#42 Re: domaće pivo

Post by brewer » 06/07/2012 20:15

cindrlimindrli wrote:I ako moze procedura i recept za ovo? :D

Image
ti bi odma sve tajne da ti otkrijem. :D btw fat tire je odlično pivo. ko ima priliku da ga proba, neka ga obavezno proba. ja ga nisam nikad (još) probao, ali sam pročitao jako puno tekstova i recenzija.

bosnjo89

#43 Re: domaće pivo

Post by bosnjo89 » 06/07/2012 20:15

O'zone wrote:
trenutno sam u stanu cirka 65 kvadrata pa mi je bitno :lol:

e drug hvala ti za odgovore :thumbup:

O'zone
Globalni moderator

#44 Re: domaće pivo

Post by O'zone » 06/07/2012 20:17

Vidim ogormnu priliku za privatni biznis u budućnosti-uvozit ću kikiriki i pistacije jer se piva mora nečim zameziti :mrgreen:

bosnjo89

#45 Re: domaće pivo

Post by bosnjo89 » 06/07/2012 20:20

O'zone wrote:Vidim ogormnu priliku za privatni biznis u budućnosti-uvozit ću kikiriki i pistacije jer se piva mora nečim zameziti :mrgreen:
mudro zboris :thumbup: :D

brewer

#46 Re: domaće pivo

Post by brewer » 06/07/2012 20:22

samo bih još da naglasim u vezi "gaziranja"....

komercijalne pivare nakon fermentacije filtriraju svoje pivo. filtracijom se potpuno odstranjuju svi ostaci proteina, ali i kompletan kvasac iz piva. u tom slučaju refermentacija u bocama je nemoguća jer tamo nema više kvasca. zato se u slučaju ovih svih nama poznatih domaćih i regionalnih piva pivo gazira uz pomoć CO2 u bocama, baš kao koka-kola ili drugi gazirani napitci.

međutim, ako odete u inostranstvo u supermarket i odete na sekciju piva vidjet ćete da su ova piva koja još uvijek u sebi sadrže kvasac i na kojima piše "refermented in the bottle" puno skuplja. ja vam mogu potvrditi da su i puno kvalitetnija.

u njima pijete i kvasac koji ima nebrojene medicinske blagodati po organizam. refermentacija stvara poseban ukus i aromu. takva nefiltrirana piva imaju daleko bogatiji bouqet i specifičan okus. za njihovu proizvodnju potrebno je puno više znanja i puno preciznosti i ljubavi.

brewer

#47 Re: domaće pivo

Post by brewer » 06/07/2012 20:25

O'zone wrote:Vidim ogormnu priliku za privatni biznis u budućnosti-uvozit ću kikiriki i pistacije jer se piva mora nečim zameziti :mrgreen:

što se meze tiče, imaš raznih piva i pivo se uparuje s hranom jednako kao vino. postoji mnoštvo knjiga na tu temu. postoje desertna piva, jako suha, srednje suha, slatka, desertna, s voćnim bouqetom, sa tzv "zemljanim" bouqetom, tamna, pržena, dimljena.... mah.... da ne nabrajam....

tako da kikiriki i pistacije i nisu baš neki izbor... :)

Altsa

#48 Re: domaće pivo

Post by Altsa » 06/07/2012 20:29

a da mi neko odgovori...zasto bi montirao svu ovu skalameriju u dnevnu sobu i proizvodio pivo kad pivo mogu kupiti u granapu :? :?

cindrlimindrli

#49 Re: domaće pivo

Post by cindrlimindrli » 06/07/2012 20:31

brewer wrote:što se meze tiče, imaš raznih piva i pivo se uparuje s hranom jednako kao vino. postoji mnoštvo knjiga na tu temu. postoje desertna piva, jako suha, srednje suha, slatka, desertna, s voćnim bouqetom, sa tzv "zemljanim" bouqetom, tamna, pržena, dimljena.... mah.... da ne nabrajam....
Svega sam probao, a nikad mi nece biti jasno kako je neko imao potrebu za ovim,

Image

Mislim da je mjesavina pivE i sirceta :?

brewer

#50 Re: domaće pivo

Post by brewer » 06/07/2012 20:38

Altsa wrote:a da mi neko odgovori...zasto bi montirao svu ovu skalameriju u dnevnu sobu i proizvodio pivo kad pivo mogu kupiti u granapu :? :?
evo ja ti mogu odgovoriti. kako sam ja počeo ovo raditi. jedne prilike u jednom društvu, rekoše mi ovaj gazda napravio domaće pivo.

i ja ostadoh ovako :?

ajde toči se, pa reko da i ja probam.....

i kad sam ja onu čašu stavio pod nos i kad je mene opalila ona aroma bukvalno kao da mi je neko šamar spuco. onda sam prvi gutljaj probao.... i prosto ostao paf. nisam mogao vjerovati, prosto nisam mogao vjerovati kakav je to okus i kakva je to aroma i kakav je to osjećaj u odnosu na pivo koje kupiš u supermarketu.

i rekao sam sebi - moraš i ti probati. to je bilo prije nekih 5-6 godina, i ja evo do dana današnjeg nisam kupio pivo :)

e sad odgovor na tvoje pitanjE - zašto jednostavno ne kupiti pivo.

1. komercijalne pivare (npr. sarajevska), kao što sam naveo u početnom postu su industrije koje su troškovno orijentisane. dakle one su isključivo orijentisane na trošak a ne na kvalitet. ti piješ sarajevsko pivo od 11% ekstrakta, a ja pravim kući pivo od 15% + ekstrakta. kao razlika između majstora kojeg zovneš da ti kreči i kad sam sebi krečiš :) sam sebi radiš maksimalno dobro. (isto vrijedi i za karlovačko, ožujsko, nektar, becks, heineken i sva ostala masovno dostupna piva i pivare...)

2. umjesto ječma koriste kukuruz koji je daleko jeftiniji, ali od njega se ne može jednostavno napraviti dobro i kvalitetno pivo. ja koristim najkvalitetnije sirovine i opet me pivo izađe 0,5 KM po flaši. koriste najjeftinije sorte hmelja i škrtare na istom.

3. filtriraju pivo i time izbacuju sav kvasac i sve proteine iz njega koji su bitna komponenta okusa i mirisa.

4. jedan od razloga zašto ne kupiti nego praviti je zato što je samo nebo granica- mogućnost izbora pivskog stila i okusa i intenziteta gorčine/slatkoće, boje, količine alkohola, je isključivo na tebi. možeš praviti belgijska, češka, američka, novozelandska piva i zapravo koja god poželiš.

5. okus koji ja proizvedem je neuporediv sa kupovnim pivom. kao nebo i zemlja. također svi mi kada probaju često koriste taj izraz "svježe". okus, miris, količinu alkohola, boju, slatkoću, gorčinu - sve mogu kontrolisati.

6. neizmjerno zadovoljstvo je popiti pivo koje si sam proizveo. NEIZMJERNO.

eto, otprilike....
Last edited by brewer on 06/07/2012 20:47, edited 4 times in total.

Post Reply