domaće pivo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
uhljebljeni dvopek

#126 Re: domaće pivo

Post by uhljebljeni dvopek » 07/07/2012 18:32

kakva iskrenost i pristup temi..kakve riječi i oda ka pivu..brewer-u imaš moj naklon... :dance:
pivopoija sam inače iako mislim da nisam nešto puno vrsta piva prob`o jer nikad nije dosta...
pogotovu sad s ovim tvojim izlaganjima ostadoh zatečen i nagonom vodjen da probam i ja tako nešto uraditi..tj napraviti šta pametno u životu svom :D ..piti svoje pivo ...ama proizvesti ga

nadam se da ćeš aktuelan biti na temi ovoj i da ću te jednog dana upoznati..zaljubih se u tebe..ljudino :mrgreen:

brewer

#127 Re: domaće pivo

Post by brewer » 07/07/2012 18:34

nadovezao bih se na moj prethodni post o belgijskim trapističkim samostanskim pivima koja su tradicionalno stoljećima proizvodili katolički svećenici trapisti. zaboravio sam gore napomenuti da je u Bosni kod nas također postojala jedna takva trapistička pivara. inače ovaj red uopšte ne postoji pod tim imenom zvanično u crkvenim krugovima, nego su dobili ime po samostanu La Trappe u Francuskoj. Njihova životna filozofija je rad, rad i rad. Specijalizirani su za proizvodnju sira (trapist) i piva.

1894. godine trapisti su registrovali djelatnost proizvodnje piva u okružnom sudu u Banjaluci a iste godine je počela i izgradnja pogona. puno su sarađivali sa česima prilikom formulacije recepata. do 1900. godine distribuirali su pivo u Gradišku, Tešanj, Teslić, Prijedor, Kotor Varoš, Bosanski Novi, Kulen Vakuf, Jajce, Travnik, Krupu, Livno, Bihać, Sanski Most, Dubicu, Dobrljin i najviše u Banjaluku.

Pivara se širila pa su konačno nabavili i parnu mašinu jačine 50 ks. Ovo im je omogućilo da olakšaju i prošire proizvodnju. Osim proizvodnog pogona za pivo imali su i vlastiti mlin (što je u pivarstvu jako bitno, ali im je donosio i dodatne prihode od mljevenja žita za lokalno stanovništvo)

Na žalost proizvodnja je još davno ugašena, a samostan još uvijek postoji koliko mi je poznato. Nedavno su se fokusirali isključivo na proizvodnju sira i mislim da se taj sir može kupiti već na tržištu kod nas.

ovako je tada izgledala etiketa bosanskog trapističkog piva

Image
Last edited by brewer on 07/07/2012 18:47, edited 1 time in total.

brewer

#128 Re: domaće pivo

Post by brewer » 07/07/2012 18:36

nosara wrote:Jedva cekam malo detaljniji opis postupka kojim si ti, u dvosobnom stanu, uspio skuhat toliko pivo... :D

Sta mislis o ovome...?
Mini-pivara, aparat njemačke kompanije “Spiedel”, namijenjen kućnom spravljanju piva, zbog jedinstvenih mogućnosti budi izuzetnu pažnju posjetilaca 78. međunaronog sajma poljoprivrede koji se održava u Novom Sadu.

Na Sajmu je izložen potpuno automatizovan aparat, kapaciteta 20 litara, koji kad se “napakuje” sladom, hmeljom, pivskim kvascem i vodom daje pivo vrhunskog ukusa i kvaliteta.

Kako je rečeno novinarima na štandu “Spiedela”, kućno pivo je i znatno jeftinije od “industrjskog”, jer pola litra košta od 0,10 eura do 0,11 eura.

Kućna proizvodnja piva počinje kuvanjem pivske šire, sastavljene od ovih sastojaka, a proces traje 80 minuta. Potom se skuvano pivo ohladi i stavi u bure da “odleži” nekoliko nedjelja, nakon čega je spremno za upotrebu.

Cijena izloženog modela mini-pivare kapaciteta 20 litara je 2.050 eura, a na Sajmu se mogu naručiti i modeli od 50 i 200 litara.

Mini-pivara izložena je na štandu firme ADT iz Mladenova koja je zastupnik “Spiedela” za Srbiju.

Na otvorenom i zatvorenom prostoru Novosadskog sajma u toku je 78. međunarodni poljoprivredni sajam koji traje do subote, 21. maja.

ovo ti je poznati braumeister. jako skupa igračka. sastaviš jednog dobrog elektroničara i jednog dobrog zavarivača i ostaviš im gajbu domaćeg na korištenje i možeš ovo napraviti da duplo manje para. :)

međutim i ovaj sistem ima svoje određene mane, ali je sigurno jedan od najboljih kompaktnih sistema dostupnih na tržištu. inače ovo je baš i smišljeno za korištenje u malim prostorima, u stanovima i tako.... mada ima i varijanta kapaciteta 200 litara po varenju, a to bi se već moglo iskoristiti za neki pub koji proizvodi vlastito pivo....

flag

#129 Re: domaće pivo

Post by flag » 07/07/2012 18:45

Evo i ja sam pribilježio na ovu temu dobri Braumeister-u
A ovo, valja li šta????
http://www.beermachine.com/

brewer

#130 Re: domaće pivo

Post by brewer » 07/07/2012 18:46

flag wrote:Evo i ja sam pribilježio na ovu temu dobri Braumeister-u
A ovo, valja li šta????

ovo ti je u pivarstvu otprilike isti rang kao što je kosmodisk u medicini :D

znači marketing onaj najmrtviji američki :D

ništa ovo prijatelju.....

nosara

#131 Re: domaće pivo

Post by nosara » 07/07/2012 18:48

Upravo citam tvoje dogodovstine na pivarstvo.info... Tamo je opaka ekipa, a za neupucene, kao sto sam i sam, pravljenje piva je NAUKA... :D

Pratim, naravno...

brewer

#132 Re: domaće pivo

Post by brewer » 07/07/2012 18:49

nosara wrote:Upravo citam tvoje dogodovstine na pivarstvo.info... Tamo je opaka ekipa, a za neupucene, kao sto sam i sam, pravljenje piva je NAUKA... :D

Pratim, naravno...
kako znaš koji sam :D

flag

#133 Re: domaće pivo

Post by flag » 07/07/2012 18:50

brewer wrote:
flag wrote:Evo i ja sam pribilježio na ovu temu dobri Braumeister-u
A ovo, valja li šta????

ovo ti je u pivarstvu otprilike isti rang kao što je kosmodisk u medicini :D

znači marketing onaj najmrtviji američki :D

ništa ovo prijatelju.....
I mislio sam... Odlično ti je poređenje :lol:

nosara

#134 Re: domaće pivo

Post by nosara » 07/07/2012 18:54

brewer wrote:
nosara wrote:Upravo citam tvoje dogodovstine na pivarstvo.info... Tamo je opaka ekipa, a za neupucene, kao sto sam i sam, pravljenje piva je NAUKA... :D

Pratim, naravno...
Pretpostavio sam po lokaciji, a kad sam procitao par postova, samo se kazalo...

Kolege forumasi, "pivar" je regionalni pivarski guru... Postovanje, molim... :D

uhljebljeni dvopek

#135 Re: domaće pivo

Post by uhljebljeni dvopek » 07/07/2012 18:56

kao i što sam kažeš sebi ga praviš...tj da bi uživao u ćejfu i vremenu kao i trudu koji si mu poklonio
mene zanima jedna banalna stvar,a možda i nije

imaju li veze dimenzije(veličina..može li boca od 1l npr.)boce pri skladištenju (već gotovog proizvoda jel) i boja istih...tj...kako sam proces djeluje u takvima..ili je bolje što manja boca..o,25 npr ili je to sve marketinški fol

nekako mi je logičnije u bocu 1l to "arhivirati" ionako ću je popiti svu kada je otvorim

inače sam ljubitelj Lager-a... :D

brewer

#136 Re: domaće pivo

Post by brewer » 07/07/2012 19:00

nosara wrote:
brewer wrote:

Pratim, naravno...
Pretpostavio sam po lokaciji, a kad sam procitao par postova, samo se kazalo...

Kolege forumasi, "pivar" je regionalni pivarski guru... Postovanje, molim... :D

:D

Ajatolah_

#137 Re: domaće pivo

Post by Ajatolah_ » 07/07/2012 19:03

Već sam upoznat da se ljudi bave ovim, i sasvim sigurno ću se i ja upustiti u ovo, kad-tad... trenutno baš nisam u prilici.
Nego, brewer, de mi reci kako se snalaziš sa pivskim flašama? Ima li negdje za kupiti prazne? Pošto si napisao da mora biti sterilno, je li moguće nekako već iskorištenu bocu očistiti?

brewer

#138 Re: domaće pivo

Post by brewer » 07/07/2012 19:05

uhljebljeni dvopek wrote:kao i što sam kažeš sebi ga praviš...tj da bi uživao u ćejfu i vremenu kao i trudu koji si mu poklonio

imaju li veze dimenzije(veličina..može li boca od 1l npr.)boce pri skladištenju (već gotovog proizvoda jel) i boja istih...tj...kako sam proces djeluje u takvima..ili je bolje što manja boca..o,25 npr ili je to sve marketinški fol

nekako mi je logičnije u bocu 1l to "arhivirati" ionako ću je popiti svu kada je otvorim

e ovako. što se ambalaže tiče... pivo je gazirani napitak i ono proizvodni određeni pritisak unutar boce. pivske smeđe boce dizajnirane su na taj način da mogu izdržati taj pritisak, vinske nisu (osim onih za šampanjac). takođe, boce koje su "povratna ambalaža" su puno čvršće od boca koje su nepovratna ambalaža (jer logično je da su čvršće uzevši u obzir da se konstantno toče i da su reusable)...

najbolje su smeđe povratne boce. one će najduže izdržati.

ako flaširaš u one litarske imaju dvije kvake. jedna je da se teoretski može desiti da boca eksplodira od pritiska koji ne može da izdrži jer nije dizajnirana za to, a druga je da kad jednom otvoriš pivo moraš ga popiti u roku od nekih sat vremena jer ishlapi.

ima i treća kvaka koja mi je sad pala na pamet - ako radiš pivo od recimo 9% alc. (recimo neko zimsko ili specijal) onda je najbolje da ga flaširaš u boce od 0,2 ili 0,33. ovo su piva koja se sporo piju i kao što vidiš jaka su, tako da je bolje da su flaširana u manju ambalažu.

brewer

#139 Re: domaće pivo

Post by brewer » 07/07/2012 19:07

EdoI wrote:Već sam upoznat da se ljudi bave ovim, i sasvim sigurno ću se i ja upustiti u ovo, kad-tad... trenutno baš nisam u prilici.
Nego, brewer, de mi reci kako se snalaziš sa pivskim flašama? Ima li negdje za kupiti prazne? Pošto si napisao da mora biti sterilno, je li moguće nekako već iskorištenu bocu očistiti?
naravno, ja koristim korištene boce naših pivara. boce prije flaširanja sam steriliziram. postoji nekoliko metoda i sredstava za sterilizaciju. boce nakon što popijem pivo koje sam natočio, samo isperem hladnom vodom dobro i vratim u gajbe. one kao takve su spremne za flaširanje idući put, samo ih neposredno pred flaširanje treba opet sterilizirati.
Last edited by brewer on 07/07/2012 19:36, edited 2 times in total.

uhljebljeni dvopek

#140 Re: domaće pivo

Post by uhljebljeni dvopek » 07/07/2012 19:12

brewer wrote:
uhljebljeni dvopek wrote:kao i što sam kažeš sebi ga praviš...tj da bi uživao u ćejfu i vremenu kao i trudu koji si mu poklonio

e ovako. što se ambalaže tiče... pivo je gazirani napitak i ono proizvodni određeni pritisak unutar boce. pivske smeđe boce dizajnirane su na taj način da mogu izdržati taj pritisak, vinske nisu (osim onih za šampanjac). takođe, boce koje su "povratna ambalaža" su puno čvršće od boca koje su nepovratna ambalaža (jer logično je da su čvršće uzevši u obzir da se konstantno toče i da su reusable)...

najbolje su smeđe povratne boce. one će najduže izdržati.

ako flaširaš u one litarske imaju dvije kvake. jedna je da se teoretski može desiti da boca eksplodira od pritiska koji ne može da izdrži jer nije dizajnirana za to, a druga je da kad jednom otvoriš pivo moraš ga popiti u roku od nekih sat vremena jer ishlapi.

ima i treća kvaka koja mi je sad pala na pamet - ako radiš pivo od recimo 9% alc. (recimo neko zimsko ili specijal) onda je najbolje da ga flaširaš u boce od 0,2 ili 0,33. ovo su piva koja se sporo piju i kao što vidiš jaka su, tako da je bolje da su flaširana u manju ambalažu.

ma da.... imam ja neke teorije po glavi ali sam impresioniran iznad boldiranom rečenicom...totalni sam laik ali neopisivo sretan svim ovim tvojim riječima...možda malo i po-glup kako nisam upoznat uopšte sa ovom vrstom hobija,života jal kako da to nazovem

impresioniran sam uglavnom i nadam se da ću želji ugoditi i istarajati zajedno sqa tvojim savjetima tu

fakat si Pivski guru :dance:

idemo dalje ne odustaj...budi nam zvijezda vodilja :mrgreen:

Eborg

#141 Re: domaće pivo

Post by Eborg » 07/07/2012 19:15

Moje društvo u svojim pijankama ono mlako bljutavo pivo sa dna flaše zove "muhur" i piju ga govoreći da od njega raste ćuna. :lol:

Elem, da li fakat postoji neki talog na dnu boce ili je to samo pivo koje je ishlapilo i nastalo od one pjene sa stijenki flaše?

brewer

#142 Re: domaće pivo

Post by brewer » 07/07/2012 19:23

Eborg wrote:Moje društvo u svojim pijankama ono mlako bljutavo pivo sa dna flaše zove "muhur" i piju ga govoreći da od njega raste ćuna. :lol:

Elem, da li fakat postoji neki talog na dnu boce ili je to samo pivo koje je ishlapilo i nastalo od one pjene sa stjenki flaše?
pivo koje ste vi pili (sarajevko, karlovačko, ožujsko, nektar, pan, becks, heineken itd...)ne sadrži nikakav talog jer je filtrirano mikronskim filterima i iz njega je izbačen/odstranjen sav kvasac koji je korišten prilikom fermentacije.

vrhunska piva su refermentirana u bocama i nefiltrirana, tako da još uvijek u sebi sadrže kvasac koji se istaloži na dnu boce.

kvasac je vrlo koristan za ljudsko zdravlje. to možete proguglati da vam sad ne objašnjavam. inače, postoji ona priča kako je pivo zdravo zbog vitamina B - međutim to nije slučaj s ovim pivima koja sam nabrojao jer ona u sebi ne sadrže kvasac, a kvasac je zapravo bogat vitaminom B.

to što vi pijete sa dna boce je jednostavno loše pivo :)

inače za one koji ne znaju, temperatura piva je marketinško oružje velikih pivara u zadnjih tridesetak godina. različiti stilovi piva se piju na različitim temperaturama. jača, tamnija i "teža" piva se piju toplija, na temperaturi podruma, dok se lagana i osvježavajuća piva piju hladnija recimo ne nekih 5-7°

nakon ogromne komercijalizacije pivarstva, velike pivare su bile prisiljene mijenjati svoje recepte na način da štede i škrtare na sirovinama, te da koriste dosta substituta ječmenom sladu (kukuruz, riža, heljda itd.) na ovaj način pivo je dobijalo poprilično čudan okus i miris. oni su tehnološkim postupcima nastojali da smanje te efekte na minimum, ali je ipak ostajalo prepoznatljivo.

tada su plasirali priču da se pivo pije na 1-2˘. namjerno, naravno, jer kad piješ tako hladno pivo oni receptori na jeziku su praktično komirani i ne mogu ništa da detektuju. :)

to što ostane na dnu je zapravo toplo i ishlapjelo pivo koje je pokazalo "svoje pravo lice"

Eborg

#143 Re: domaće pivo

Post by Eborg » 07/07/2012 19:29

I pretpostavljao sam tako. :) A pije li se onda fakat taj talog sa dna flaše domaćeg piva, tj. koliko puno bude taloga?

brewer

#144 Re: domaće pivo

Post by brewer » 07/07/2012 19:32

Eborg wrote:I pretpostavljao sam tako. :) A pije li se onda fakat taj talog sa dna flaše domaćeg piva, tj. koliko puno bude taloga?

talog se pije, naravno. međutim iz estetskih razloga možeš i natočiti pivo u čašu na taj način da ne istočiš talog sa dna, jer taj talog zamuti pivo. to mutnije pivo je nekome simpatično čak. taloga bude jako malo, recimo to tako, dva milimetra na dnu boce.

što se tiče okusa, taj talog nikako (ili sasvim malo) utiče na okus piva. neko voli, neko ne voli, a neko samo konta da ne voli, a zapravo nema pojma šta propušta.

isto ko pače u aščinici. neko voli, neko ne voli, ali najviše ljudi samo misli da ne voli :D

postoji pivo za koje je obavezno istakanje taloga, a to je hefeweizen.

Eborg

#145 Re: domaće pivo

Post by Eborg » 07/07/2012 19:35

:thumbup:

Ma ima tu svega oko piva generalno. Npr. Guinness nekako najviše forsira tu jedinstvenost i pripremu. Te toči ga ovako, te onako, te iz dva puta, nagni čašu pod tim i tim uglom, čuvaj ga na toj i toj temperaturi. Ne znam fakat ima li neke fajde od svega toga, ali ona krema na vrhu Guinnessa je ipak jedinstvena. :)

brewer

#146 Re: domaće pivo

Post by brewer » 07/07/2012 19:36

evo uputstvo sa boce hefeweizena, način na koji se toči (ovo vrijedi i za erdinger weiss)

Image

brewer

#147 Re: domaće pivo

Post by brewer » 07/07/2012 19:38

Eborg wrote::thumbup:

Ma ima tu svega oko piva generalno. Npr. Guinness nekako najviše forsira tu jedinstvenost i pripremu. Te toči ga ovako, te onako, te iz dva puta, nagni čašu pod tim i tim uglom, čuvaj ga na toj i toj temperaturi. Ne znam fakat ima li neke fajde od svega toga, ali ona krema na vrhu Guinnessa je ipak jedinstvena. :)
guinness nije gaziran sa CO2 (ugljični-dioksid) nego sa N (dušik, azot)

tu je tajna kremaste pjene kod točenog guinnessa, ali i mnogih drugih piva. ovaj flaširani nije gaziran sa azotom. ima u HRV kupiti (sad sam kupovao kad sam bio na moru) limenka guinessa sa malom "dozom" azota unutra koji se oslobodi u pivo kad otvoriš limenku.

pjena bude, može kovanica od 5 KM stajat na njoj :D

inače guinness sam klonirao nekoliko puta već. poprilično je jednostavan recept, recimo to tako, početnički.

za one koji ne znaju guinness je najpoznatiji predstavnik pivskog stila Stout.

Ajatolah_

#148 Re: domaće pivo

Post by Ajatolah_ » 07/07/2012 19:42

Breweru, pošto sam se ja sad strašno naložio :D , a kao što rekoh neću sigurno imati priliku ove godine početi, imaš li kakvu posebnu literaturu, ili bilo kakav izvor da se ja u međuvremenu što više edukujem? :) Kako si ti došao do ovog nivoa, šta moram znati i gdje da naučim?

Ja živim na selu pa sam u prednosti što se ovog tiče, ko zna, možda i kakav biznis nekad razvijem. :oops:

Pitarrr82

#149 Re: domaće pivo

Post by Pitarrr82 » 07/07/2012 19:43

@brewer

Jel bila i neka kuglica u toj limenki? :mrgreen:

Znam da sam probao Guiness iz limenke s nekakvom kuglicom, vjerovatno je to o cemu ti pricas...

brewer

#150 Re: domaće pivo

Post by brewer » 07/07/2012 19:44

Pitarrr82 wrote:@brewer

Jel bila i neka kuglica u toj limenki? :mrgreen:

Znam da sam probao Guiness iz limenke s nekakvom kuglicom, vjerovatno je to o cemu ti pricas...
to u kuglici je doza dušika koji se oslobodi prilikom otvaranja limenke. :)

Post Reply