Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: Bobi, _BataZiv_0809

jefferson

#701 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson » 05/10/2011 16:24

glockov kolac wrote:Ima li neko iskustva, ili da možda preporuči Fuldine zimske gume? Radi se o 16'' gumama
Jeftinija verzija Good Yeara i Dunlopa. Bolja je od Save zbog ukupnih performansi (snijeg, led, mokro i suho).

goran16v

#702 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v » 05/10/2011 18:00

Ne postoji jeftinija i skuplja verzija necega, pa tako ni Fulda nije jeftinija verzija GY ili Dunlopa, Fulda eventualno moze biti u njihovom vlasnistvu. Sto se kvalitete tice cijena (nazalost ne kod nas jer smo pocesto zrtve prevare) je najbolji indikator kvalitete gume. Ima razloga zasto je Michelin 30% skuplji od GY ili 60% skuplji od Save. Ako hoces neupitno kvalitetnu gumu kupis skupu gumu. Konfiguracija nasih cesta, prosjecnih brzina i prosjecna snage automobila koje vozimo, prosjcna brzina, kao i klimetski uslovi i prosjecna temperatura je takva da npr Sava Eskimo S3 ili ekvivalent, koja spada u kategoriju srednje jeftinih guma, moze pokriti vecinu nasih potreba. Uz zamjenu ljetne - zimske, ta guma bi trebala izdrzati 4 sezone ili nekih 40k km. Svako ko prevazilazi nase prosjeke u bilo kom segmentu mora posegnuti za boljom gumom, odnosno ko je ispod prosjeka moze proci i sa jeftinijom gumom, pa cak i sa protektom. Meni su cudni oni koji se zale na Savu sto se brzo trosi pri povisenim temperaturama, a montiraju i izadju na auto-put i naprave par hiljada sa prosjecnom brzinom preko 100 km/h. Nisu se zapitali zasto je Sava jeftinija od GY, Dunlopa ili Michelina, a ocigledno su ocekivali iste performanse. Sava nije za takav profil voznje, ali zato je vozi po nasim cestama i trajace koliko hoces.
Prije 2 god je uradjen test guma sa 0 km i sa 8000 km, sto je otprilike poslije jedne sezone. To je meni najmeritorniji test jr niko od nas ne kupuje gume samo za jednu sezonu pa da se ravna iskucivo po testu novih guma. Uglavnom, pri 0 km GY UG7+ je bio u prosjeku najbolja zimska guma, Micheline 3. mjesto. Poslije 8k km Michelin ubjedljivo 1. Odstupanje u karakteristikama u odnosno na 0 km nemjerljivo, GY nekih 20%. E tu je caka, zasto je Michelin najskuplji....

jefferson

#703 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson » 06/10/2011 07:05

goran16v wrote:Ne postoji jeftinija i skuplja verzija necega, pa tako ni Fulda nije jeftinija verzija GY ili Dunlopa, Fulda eventualno moze biti u njihovom vlasnistvu. Sto se kvalitete tice cijena (nazalost ne kod nas jer smo pocesto zrtve prevare) je najbolji indikator kvalitete gume. Ima razloga zasto je Michelin 30% skuplji od GY ili 60% skuplji od Save. Ako hoces neupitno kvalitetnu gumu kupis skupu gumu. Konfiguracija nasih cesta, prosjecnih brzina i prosjecna snage automobila koje vozimo, prosjcna brzina, kao i klimetski uslovi i prosjecna temperatura je takva da npr Sava Eskimo S3 ili ekvivalent, koja spada u kategoriju srednje jeftinih guma, moze pokriti vecinu nasih potreba. Uz zamjenu ljetne - zimske, ta guma bi trebala izdrzati 4 sezone ili nekih 40k km. Svako ko prevazilazi nase prosjeke u bilo kom segmentu mora posegnuti za boljom gumom, odnosno ko je ispod prosjeka moze proci i sa jeftinijom gumom, pa cak i sa protektom. Meni su cudni oni koji se zale na Savu sto se brzo trosi pri povisenim temperaturama, a montiraju i izadju na auto-put i naprave par hiljada sa prosjecnom brzinom preko 100 km/h. Nisu se zapitali zasto je Sava jeftinija od GY, Dunlopa ili Michelina, a ocigledno su ocekivali iste performanse. Sava nije za takav profil voznje, ali zato je vozi po nasim cestama i trajace koliko hoces.
Prije 2 god je uradjen test guma sa 0 km i sa 8000 km, sto je otprilike poslije jedne sezone. To je meni najmeritorniji test jr niko od nas ne kupuje gume samo za jednu sezonu pa da se ravna iskucivo po testu novih guma. Uglavnom, pri 0 km GY UG7+ je bio u prosjeku najbolja zimska guma, Micheline 3. mjesto. Poslije 8k km Michelin ubjedljivo 1. Odstupanje u karakteristikama u odnosno na 0 km nemjerljivo, GY nekih 20%. E tu je caka, zasto je Michelin najskuplji....
S obzirom koliko sam promjenio guma, od Save, preko GY do Michelina i Bridgestona samo ti mogu reci da ono sto sam rekao govorim iz iskustva!

goran16v

#704 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v » 06/10/2011 09:36

Postujem iskustvo, ali po cemu je Fulda jeftinija/skuplja varijanta GY/Dunlopa? Istina je da su ukupne performanse Kristall Montera slabije od UG-a ili Wintersporta, da su Fulda gume jeftinije od GY ili Dunlopa, takodjer je istina da je GY vlasnik Fulde, ali je nije nije osnovao. Buduci da se GY spojio sa Dunlopom, sta reci za Dunlop gume, jesu li one skuplja ili jeftinija varijanta GY-a ili obratno? Isto vazi za Falken, Debicu i Savu, cega su one jeftinija varijanta, svega sto je skuplje a u njihovom vlasnistvu? To bi bilo isto kao da je neko napisao da je Volvo skuplja varijanta kineskog Geelya, s obzirom na to da je Geely vlasnik Volva, ili da je Jaguar skuplja varijanta indijske Tate. Ista je stvar sa Tigrom i Michelinom, jeli Tigar jeftinija varijanta Michelina?
Nije mi jasno kako mi odmah vlasnistvo izjednacimo s kvalitetom. Cim je GY kupio Savu njihove gume su odmah postale referenca, ili Tigar, kome smo se svi smijali, je odjednom postao pouzdan kad ga je kupio Michelin? Jest sipak... Istina je da su i Tigar i Sava ulaskom velikih u vlasnicku strukturu postali daleko kvalitetniji nego dok su bili socijalisticki, jer novo vlasnistvo zahtjeva neki minimum kvalitete.
Sve je stvar matematike, u JI Europi prodaja i prihod od prodaje jeftinih guma, kakve Michelin, Bridgestone,GY, ili Continenal ne proizvode na tom podrucju, je xy EUR i puno je veci od prodaje skupih guma. E da bi kajmak od prodaje jefninih guma isao njima oni su pokupovali brendove tipa Debice, Save, Matadora (Baruma), Tigra tako da prihod ide njima a ne tamo nekoj slovenackoj, srpskoj ili ceskoj vladi. Kad se o preuzimanju brendova tice, sve se svodi na pokrivenost trzista i monopol.
Izvinjavam se sto cu biti predug, ali godinama se to nesto poteze... Svo veliki proizvodjaci su vlasnici razlicitih brendova kojima pokrivaju komplet trziste. Evo nekoliko poredanih po obimu proizvodnje koji se mogu ugrubo primijeniti na Europu:
1. Michelin (FR): MIchelin, BF Goodrich, Kleber, Uniroyal (US), Tigar itd
2. Bridgestone (JAP): Bridgestone, Firestone, Daytona, Europa
3. Godyear - Dunlop (US): GY, Dunlop, Fulda, Falken, Sava, Debica itd
4. Continental (D): Continental, Uniroyal (EU), General, Sepmerit, Matador/Barum
Pirelli (IT) - 5. po velicini proizvodjac guma na svijetu, Yokohama (JAP)- 7. po velicini proizvodjac guma na svijetu, Vredestein (NL), Kuhmo (KOR), Toyo (JAP) su zadrzali osnovnu vlasnicku strukturu ali ne ulaze u vecinske vlasnicke strukture drugih proizvodjaca s tim sto je Pirelli pokrenuo svoja dva branda Ceat i Courier.
Kao sto se lijepo vidi, skai od velikih pokriva i premium, i srednji i jeftini segmet trzista kroz razlicite brendove.

jefferson

#705 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson » 06/10/2011 18:49

goran16v wrote:Postujem iskustvo, ali po cemu je Fulda jeftinija/skuplja varijanta GY/Dunlopa? Istina je da su ukupne performanse Kristall Montera slabije od UG-a ili Wintersporta, da su Fulda gume jeftinije od GY ili Dunlopa, takodjer je istina da je GY vlasnik Fulde, ali je nije nije osnovao. Buduci da se GY spojio sa Dunlopom, sta reci za Dunlop gume, jesu li one skuplja ili jeftinija varijanta GY-a ili obratno? Isto vazi za Falken, Debicu i Savu, cega su one jeftinija varijanta, svega sto je skuplje a u njihovom vlasnistvu? To bi bilo isto kao da je neko napisao da je Volvo skuplja varijanta kineskog Geelya, s obzirom na to da je Geely vlasnik Volva, ili da je Jaguar skuplja varijanta indijske Tate. Ista je stvar sa Tigrom i Michelinom, jeli Tigar jeftinija varijanta Michelina?
Nije mi jasno kako mi odmah vlasnistvo izjednacimo s kvalitetom. Cim je GY kupio Savu njihove gume su odmah postale referenca, ili Tigar, kome smo se svi smijali, je odjednom postao pouzdan kad ga je kupio Michelin? Jest sipak... Istina je da su i Tigar i Sava ulaskom velikih u vlasnicku strukturu postali daleko kvalitetniji nego dok su bili socijalisticki, jer novo vlasnistvo zahtjeva neki minimum kvalitete.
Sve je stvar matematike, u JI Europi prodaja i prihod od prodaje jeftinih guma, kakve Michelin, Bridgestone,GY, ili Continenal ne proizvode na tom podrucju, je xy EUR i puno je veci od prodaje skupih guma. E da bi kajmak od prodaje jefninih guma isao njima oni su pokupovali brendove tipa Debice, Save, Matadora (Baruma), Tigra tako da prihod ide njima a ne tamo nekoj slovenackoj, srpskoj ili ceskoj vladi. Kad se o preuzimanju brendova tice, sve se svodi na pokrivenost trzista i monopol.
Izvinjavam se sto cu biti predug, ali godinama se to nesto poteze... Svo veliki proizvodjaci su vlasnici razlicitih brendova kojima pokrivaju komplet trziste. Evo nekoliko poredanih po obimu proizvodnje koji se mogu ugrubo primijeniti na Europu:
1. Michelin (FR): MIchelin, BF Goodrich, Kleber, Uniroyal (US), Tigar itd
2. Bridgestone (JAP): Bridgestone, Firestone, Daytona, Europa
3. Godyear - Dunlop (US): GY, Dunlop, Fulda, Falken, Sava, Debica itd
4. Continental (D): Continental, Uniroyal (EU), General, Sepmerit, Matador/Barum
Pirelli (IT) - 5. po velicini proizvodjac guma na svijetu, Yokohama (JAP)- 7. po velicini proizvodjac guma na svijetu, Vredestein (NL), Kuhmo (KOR), Toyo (JAP) su zadrzali osnovnu vlasnicku strukturu ali ne ulaze u vecinske vlasnicke strukture drugih proizvodjaca s tim sto je Pirelli pokrenuo svoja dva branda Ceat i Courier.
Kao sto se lijepo vidi, skai od velikih pokriva i premium, i srednji i jeftini segmet trzista kroz razlicite brendove.
Postoji razlog zasto jedna kompanija kupi drugo, a to je obicno lose poslovanje kupljene kompanije. To sto je Fulda osnovana davnih dana u njemackoj ne znaci nista danas 2011 godine.
Npr. kada je Sava S3 izasla, oni koji imaju iskustva mogli su primjetiti jednu vrlo ocitu stvar, a to je da je dizajn skoro isti kao na staroj GY UG4 koja je bila mjerilo zimskih guma!

530i

#706 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i » 06/10/2011 22:57

Ne znam samo koji je beskorisniji od dva zadnja posta iznad :roll:
Kakve veze ima ko je šef i kakva je šara...

goran16v

#707 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v » 07/10/2011 00:00

Naravno da ima, da prestane teorija da je Fulda jeftijnija verzija GY i da je bezuslovna garancija da je Tigar dobar samo to sto je u vlasnistvu Michelina.
Sara je mozda najbitnija ali ne i jedina koja odredjuje karakteristiku gume, istina ja da S3 ima saru slicnu kao UG4, ali to ne znaci da imaju slicne performanse. Da je tako ne bih bacao pare na skupe gume nego bi se vozio na protektima sa prekopiranom sarom.

libertyBiH

#708 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by libertyBiH » 07/10/2011 06:36

Trebale bi ove malo skuplje da mogu lagano 70K...

530i

#709 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i » 07/10/2011 15:44

Ko je gazda kome i kakva je šara (na izgled) je apsolutno nebitno. Ono što igra ulogu jesu performanse gume i njena cijena. A gledajući BiH online ponudu vidim da se neću puno usrećiti time, već u auto i tražiti...

Gume mogu i do 100.000, uvjerio sam se par puta, ali moji favoriti su mekše gume koje se prije potroše...te tvrđe manju potrošnju naplaćuju lošijim ležanjem i kočenjem, posebno na mokrom.

newklear

#710 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by newklear » 07/10/2011 16:27

Koja je još obavezna oprema u automobilu ? da vidim imam li sve ... a vjerovatno da nemam ni pola ali eto.. ako neko može da napiše šta se sve tačno mora imati

vnm

#711 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vnm » 07/10/2011 20:59

rezervne sijalice, reflektirajuci prsluk, rezervna guma ili onaj set za reparaturu, sajla za slepanje, trokut, prva pomoc...

goran16v

#713 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v » 10/10/2011 10:18

Hvala, sad samo treba sacekati i test poslije jedne sezone

epik

#714 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by epik » 10/10/2011 22:43

da ne otvaram novu temu, naime imam trenutno ljetne 195 65 r15 gume i zanima me da li mogu na te felge nabaciti 185 65 r15?

abedi

#715 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by abedi » 10/10/2011 23:15

sickboy wrote:adac test zimskih guma 2011

http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... geId=31821

sve ok... al odakle Trayal izvukose :) ja sam ih zadnji put vidio na nekom stojadinu prije ihihi godina ..

drndalo

#716 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drndalo » 10/10/2011 23:46

epik wrote:da ne otvaram novu temu, naime imam trenutno ljetne 195 65 r15 gume i zanima me da li mogu na te felge nabaciti 185 65 r15?
Da...

Qler

#717 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler » 11/10/2011 08:22

Mozes.

Ima li neko broj onih na stupu, prije OMV pumpe, Gumipro ili tako nekako se zovu?

cuske

#718 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by cuske » 11/10/2011 08:36

ljudozder wrote:Ne znam, možda sam laik, al sa Savom sam prilično zadovoljan, da samo vidite po kakvom brdu se penjem... inače ne isplati mi se na staro auto stavljat kakve bolje gume, mislim da su Sava opravdale moje potrebe, naravno neke ekstremne uslove nisam ni probo, dovoljno je da mogu doći do kuće koja je na brdu i to je to :D Znači od 1996. sve Sava, jednom samo sam kupio Toyo i nema neke razlike... jbg bar meni :D To je na starom autu sad već preko 20 godina...
A na drugom autu BF Goodrich Winter Slalom i prezadovoljan, mada imam osjećaj da ovo auto može i bez guma ikakvih, pa ne mogu ništa reć dok ne probam nešto drugo :D
Prijatelju ne razmisljas mi trezveno. na granici si ekonomicnosti i onoga sta je zaista potrebno. Moras to razgraniciti. Ti stavljas glavu svoje na panj s tim gumama, a Guma glavu cuva i na tome ne treba stediti bez obzira koje je auto. od nje zavisi tvoje kocenjei proklizavanje tj zivot :-)

goran16v

#719 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v » 11/10/2011 08:37

Imas one na Stupu koji imaju felge u izlogu. Ako na njih mislis to je Gumi market, 061 131 270 Muhamed

goran16v

#720 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v » 11/10/2011 08:58

cuske wrote:
ljudozder wrote:Ne znam, možda sam laik, al sa Savom sam prilično zadovoljan, da samo vidite po kakvom brdu se penjem... inače ne isplati mi se na staro auto stavljat kakve bolje gume, mislim da su Sava opravdale moje potrebe, naravno neke ekstremne uslove nisam ni probo, dovoljno je da mogu doći do kuće koja je na brdu i to je to :D Znači od 1996. sve Sava, jednom samo sam kupio Toyo i nema neke razlike... jbg bar meni :D To je na starom autu sad već preko 20 godina...
A na drugom autu BF Goodrich Winter Slalom i prezadovoljan, mada imam osjećaj da ovo auto može i bez guma ikakvih, pa ne mogu ništa reć dok ne probam nešto drugo :D
Prijatelju ne razmisljas mi trezveno. na granici si ekonomicnosti i onoga sta je zaista potrebno. Moras to razgraniciti. Ti stavljas glavu svoje na panj s tim gumama, a Guma glavu cuva i na tome ne treba stediti bez obzira koje je auto. od nje zavisi tvoje kocenjei proklizavanje tj zivot :-)
Pa ne mora biti tako, sve zavisi od toga na kakav auto stavlja te Save, koliko prelazi i kuda vozi. Ja koristim dva relativno novija automobila, oba su iste klase s tim sto je jedan je jaci sa 140 KS, a drugi slabiji od 80 KS. Ovaj prvi vise koristim za putovanja van grada (zimi cak samo za ta putovanja) i predjem cca 25k km godisnje od cega dobar dio po autocestama i visokom prosjekom bzine. Na tom autu su zimi relativno skupe zimske gume Dunlop Wintersport 3D. Ovaj drugi se vise vozika po gradu godisnje predje ispod 10k km, od autoceste vidi ovaj nas komadic prema Zenici, uglavnom sluzi za manje zahtjevnu vanjsku vozju, gradsku gradsku voznju i odlazak na skijanje. Sve u svemu prosjecna brzina je veoma niska. Na tom autu su Sava Eskimo S3 i za ono za sta ja koristim taj auto sasvim dovoljna. Naravno da bi bolja guma donijela i bolje performanse ali taj auto i nacin na koji se vozi jednostavno nisu dovoljni da iskoriste kapacitete te gume.

cuske

#721 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by cuske » 11/10/2011 09:02

Ljudi nad japanskim gumama i gume tipa DUNLOP, Michelin, Continetal nema guma,a savi ovi tigrovi jadi su smrt.
Cujem ljudi idu u Magbel po gume :-) :-) :-) :run:
Greska najveca!
Oni rade tamo kopije i fuševe, a o protektovanoj gumi njihovoj da ne govorim. Uzet njihovu protektovanu gumu je samoubistvo!!! :x

Ljudi uzmu staru gumu nožem sastružu do žica i bukvalno lijepe gaznu povržinu za staru gumu :-) :-)

Ako kupuješ protektovanu gumu koaj je mnogo bolja od nove save tigr ai sl kupuješ Fenix iz doboja ili ove sa stupa kod vize što se prave.
Ovi kad prave protekt gumu naprave je tako što istope svu gumu da ostanu samo žice i onda stave novu gumu s više gume, amanje plastike i ponov je kompresuju u mašini. Samo sus stare žice iskorištene, al su zatoi skuplje duplo od Magbelovih.
Protektova je bolja hiljadu puta od save i tigra, al ne Magbelova :!:

cuske

#722 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by cuske » 11/10/2011 09:07

[/quote]

Pa ne mora biti tako, sve zavisi od toga na kakav auto stavlja te Save, koliko prelazi i kuda vozi. Ja koristim dva relativno novija automobila, oba su iste klase s tim sto je jedan je jaci sa 140 KS, a drugi slabiji od 80 KS. Ovaj prvi vise koristim za putovanja van grada (zimi cak samo za ta putovanja) i predjem cca 25k km godisnje od cega dobar dio po autocestama i visokom prosjekom bzine. Na tom autu su zimi relativno skupe zimske gume Dunlop Wintersport 3D. Ovaj drugi se vise vozika po gradu godisnje predje ispod 10k km, od autoceste vidi ovaj nas komadic prema Zenici, uglavnom sluzi za manje zahtjevnu vanjsku vozju, gradsku gradsku voznju i odlazak na skijanje. Sve u svemu prosjecna brzina je veoma niska. Na tom autu su Sava Eskimo S3 i za ono za sta ja koristim taj auto sasvim dovoljna. Naravno da bi bolja guma donijela i bolje performanse ali taj auto i nacin na koji se vozi jednostavno nisu dovoljni da iskoriste kapacitete te gume.[/quote]

Prijatelju mnogo su ti veće šanse u gradu zaginut sa 50Km/h nego na otvorenom jer kod nas čičćenje grada je katastrofa, a i puno češće kočiš u gradskoj vožnji bez obzira što voziš sporije. Meni to dodđe kao jednom dijetetu dati ćevape, a drugom kifle. Takve se stvari ne razdvajaju, al dobro svako ima svoj izbor. :arrow:

goran16v

#723 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v » 11/10/2011 10:20

Mislim da nije bas tako... To je vise kao da sam jednom djetetu dao 10 cevapa, a drugom 5, a razlog je jednostavan drugo dijete ne moze pojesti vise od 5 cepava, tako da bi onih prestalih 5 bacio. Ja ne zelim da tvrdim ista, a pogotovo ne da cu prije zaginuti sa 50 km/h u gradu nego sa 80 na otvorenoj cesti. Ja samo prenosim svoje iskustvo koje praktikujem vec 8 godina (prije ovih bila su dva auta od 110 i 75 KS), a to je da na autu sa relativnom slabim motorom koji se vozi uglavnom po gradu i okolini i voznjom koja je u nekim relativnom granicama postovanja propisa nova Eskimo S3, koja se skida ljeti, pokriva sve moje potrebe 4 zimske sezone. Naravno da bolja guma daje vise, ali u ovom rezimu jednostavno prednosti bolje gume ne bi dosle na red.

corxle

#724 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by corxle » 11/10/2011 11:44

Samo da sazmem svoje iskustvo (2 oceva auta sa po 4 ljetne i zimske gume u zadnjih 11 god).... Pirelli i Continental !! To je prvi red izbora. Michelin je drugi red. Dugotrajne su (normalna voznja), tako da se njihova visa cijena isplati nakon 8 i vise godina eksploatacije. Da ne govorim u kakvim sam situacijama bio gdje sam zahvaljivao Bogu sto kupih te gume, jer sumnjam da bi me neke jeftinije uspjele odrzati u zeljenoj poziciji. Pirelli sam nabavljao od firme PirOil, iz Capljine ja mislim, dostave mi kombijem na zeljenu adresu i ja platim. Mislim da su izgubili licencu, rasprodavali sto im je ostalo i kad sam ja trazio odredjenu gumu DOTa iz tekuce godine direktor me poceo uvjeravati kako samo mi "zaostali" Bosanci obracamo paznju na DOT, da je to u Evropi nebitno i da oni kupuju gume stare i nekoliko godina koje stoje na lageru itd. Zahvalio sam se ali vise ih nisam kontaktirao. Nedavno sam kupio 8 zimskih guma Continental za svoja 2 auta od firme Vibar iz S.Brijega. Dostavili na adresu besplatno. Specifikacije koje sam trazio, DOT iz druge polovine ove godine. Rabat 10%. Na gumama ne treba stediti, to sam se licno uvjerio. Od 8000 dijelova koliko ih ima prosjecan automobil, samo gume dodiruju podlogu po kojoj se vozi.
Savjet: za zimske gume gume trazi one koje pored oznake M+S imaju i sliku pahuljice na planini. Obavezno sto mladji DOT. Neka ti izdiktiraju sta imaju na stanju. Izbjegavaj ove sto imaju po 15 guma od jednog proizvodjaca. Idi na internet stranicu proizvodjaca, pogledaj asortiman i prema svojim potrebama napravi izbor artikala koji ti odgovaraju prema svojim specifikacijama. Onda kontaktiras ovlastenog distributera i dogovoris ostalo.
Nadam se da sam pomogao. Mozda ce biti forumasa koji se ne slazu sa mojim stavovima, ali neka, volim poslusati svacije misljenje.
Sretno!

eeddiinn

#725 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by eeddiinn » 11/10/2011 17:13

Moje mišljenje je da su se vremenske prilike kod nas promjenile u zadnjih nekoliko godina, te da u zimskom periodu se vozimo više po mokrom kolovozu nego po snijegu. Realno zadnjih godina nije bilo ni 15 dana da je cesta bila prekrivena snijegom bar što se tiče Sarajeva. Mislim da bi to trebao biti glavni kriterij za odabir guma odnosno njihovo ponašanje na mokrom osim po snijegu. E tu je razlika između Save, Tigra i skupljih guma Dunlop, Michelin, Pireli, Goodyear i ostalih.
Nekada sam vozio Savu s3 i slažem se da po snijegu može izaći uz dosta nagiba gdje i skuplje gume ali to mislim da to nije toliko relevantno. Bitnije je koliki je put kočenja, kako drži u krivinama i ostale stvari, a ne dali je neko izašao uz Vratnik sa jednom gumom ili drugom. Što se tiče mokre ceste Sava je jednaka samoubistvu, tu nema kočenja nikakvog, posebno za one koji istu tu Savu voze i ljeti. Jedno ljeto odvoženo sa zimskom gumom i ta guma je za smeća. Ja znam da je finansijska situacija u zemlji loša ali svi koji ljeti voze zimsku gumu neka se malo presaberu pa će vidjeti da je daleko isplativije imati dva seta guma, a i povrh svega će se puno sigurnije voziti.
Ja trenutno zimi vozim na Michelin Alpin A4 u dimenziji 195/65/15 na oktaviji i mogu reći samo riječi hvale za ovu gumu.

Post Reply