Dokumentacija za konkurse

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Dokumentacija za konkurse

Post by avatar » 15/02/2010 11:27

S obzirom da za konkurse, posebno za one u državnoj službi, traže hrpu dokumentacije i moram priznati da je meni, kao početniku bilo pravo teško prikupiti i saznati na koji način prikupiti pojedinu dokumentaciju, predlažem da ovdje postavljamo i odgovaramo na takva pitanja. Ja ću rado odgovoriti i pomoći sa onime što ja znam, a nadam se da će se i ostali priključiti.
Mene konkretno zanima ovaj dio zahtjeva u konkursima:
[b]...da se ne nalazi pod optužbom Međunarodnog tiribunala za bivšu Jugoslaviju (član IX.stav1. Ustava Bosne i Hercegovine), što se dokazuje Izjavom lica (datom pod moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću), ovjerenom kod nadležnog općinskog organa po mjestu prebivališta, ne starijim od tri mjeseca...[/b]

Ja koliko znam taj se papir kupi u opštini, popuni i ovjeri. Jesam li upravu? I šta zapravo treba napisati na tom papiru?
Mislim da nam je svima pomoć u vezi ovakvih stvari dobrodošla :)

rahmanjin

Re: Dokumentacija za konkurse

Post by rahmanjin » 15/02/2010 11:45

avatar wrote:S obzirom da za konkurse, posebno za one u državnoj službi, traže hrpu dokumentacije i moram priznati da je meni, kao početniku bilo pravo teško prikupiti i saznati na koji način prikupiti pojedinu dokumentaciju, predlažem da ovdje postavljamo i odgovaramo na takva pitanja. Ja ću rado odgovoriti i pomoći sa onime što ja znam, a nadam se da će se i ostali priključiti.
[b]...da se ne nalazi pod optužbom Međunarodnog tiribunala za bivšu Jugoslaviju (član IX.stav1. Ustava Bosne i Hercegovine), što se dokazuje Izjavom lica (datom pod moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću), ovjerenom kod nadležnog općinskog organa po mjestu prebivališta, ne starijim od tri mjeseca...[/b]

Ja koliko znam taj se papir kupi u opštini, popuni i ovjeri. Jesam li upravu? I šta zapravo treba napisati na tom papiru?

u pravu si. nista, samo napises ja taj i taj izjavljujem da se ne nalazim... i prepises sve ostalo

freedom within

Post by freedom within » 15/02/2010 11:47

avatar wrote:S obzirom da za konkurse, posebno za one u državnoj službi, traže hrpu dokumentacije i moram priznati da je meni, kao početniku bilo pravo teško prikupiti i saznati na koji način prikupiti pojedinu dokumentaciju, predlažem da ovdje postavljamo i odgovaramo na takva pitanja. Ja ću rado odgovoriti i pomoći sa onime što ja znam, a nadam se da će se i ostali priključiti.

Obrazac za izjave uzmeš (besplatno) u opštini i napišeš upravo ono što traže:"da se ne nalazim pod optužbom Međunarodnog tiribunala za bivšu Jugoslaviju (član IX.stav1. Ustava Bosne i Hercegovine)."

leigh

Post by leigh » 15/02/2010 12:02

Ili sam otkucaš izjavu u vidu
IZJAVA

Ja, Xxxx Yyyy, rođen dd.mm.gggg. u zzzzz (JMBG aaaaaaaaaaaaa), sa prebivalištem u zzzzzz, pod punom moralnom, krivičnom i materijalnom odgovornošću izjavljujem da se ne nalazim pod optužnicom Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju.

U zzzzzz, dana tog i tog

Xxxxx Yyyyy

i ovjeriš u opštini ili kod notara :D

Kad smo već kod dokumentacije, šta poslati za konkurs u kom se ne traži biografija, da li je ubaciti ili ne.
Sve ostale dokumente imam, razmišljam da li da ubacujem biografiju (nigdje nije navedena kao dokument koji treba), ili se podrazumijeva da diploma i potvrde o engleskom i radu na računaru pokrivaju ono što bi biografija predstavila.

badalpur

Post by badalpur » 15/02/2010 12:31

leigh wrote:Kad smo već kod dokumentacije, šta poslati za konkurs u kom se ne traži biografija, da li je ubaciti ili ne.
Sve ostale dokumente imam, razmišljam da li da ubacujem biografiju (nigdje nije navedena kao dokument koji treba), ili se podrazumijeva da diploma i potvrde o engleskom i radu na računaru pokrivaju ono što bi biografija predstavila.

salji samo ono sto ti traze! poslodavci ne vole da ih se bespotrebno zatrpava dokementima koje nisu trazili :)!!

Post by avatar » 15/02/2010 12:48

Hvala svima na odgovorima, puno ste mi pomogli!

@Leigh, što se tiče biografije, zavisi na koje konkurse misliš. Ako je u pitanju konkurs za državnu službu, oni imaju svoj obrazac koji popunjavaš, tako da biografija nije ni potrebna. Evo pokušavam da ga nađem, ali kako su promijenili stranicu ne ide mi :-? Ako neko uspije prije naći, neka javi, ako ne javi se na pp da ti pošaljem mailom.

leigh

Post by leigh » 15/02/2010 13:57

Jeste, jeste, ads, nemaju više formulara na ovoj stranici, niti ga koriste, ne znam za koji se konkurs prijavljuješ (pripravnik za statističku??), jer npr- konkurs za nepripravnička mjesta u agenciji za statistiku imaju svoj obrazac, ali pripravnički konkurs nema nikakav, a i u konkursu piše samo "tražena dokumenta dostaviti na ...", a od dokumenata traže rodni list, državljanstvo, nevođenje krivičnog obično, nevođenje krivičnog Haag, diplomu, engleski, rad na računaru i radnju knjižicu/potvrdu o nezaposlenosti duže od godinu.
Razmišljam još malo, vjerovatno da šaljem danas, pa ću poslati bez biografije. Hvala badalpur na savjetu, tako sam i sam mislio, mada mi zvuči gotovo nevjerovatno da neko ne želi biografiju.

Post by avatar » 25/02/2010 12:25

Imam pitanje vezano za uvjerenje o nekažnjavanju. Zna li neko mora li se izvaditi u kantonu u kojem si trenutno prijavljen ili su naši sudovi povezani pa to nije bitno (mada čisto sumnjam). Trenutno nisam u Sarajevu, pa se pitam mogu li u bilo kojem kantonu izvaditi to uvjerenje..
I usput, koliko se čeka na njega, dan-dva?
pozdrav!

Clint_Eastwood

Post by Clint_Eastwood » 25/02/2010 13:26

avatar wrote:Imam pitanje vezano za uvjerenje o nekažnjavanju. Zna li neko mora li se izvaditi u kantonu u kojem si trenutno prijavljen ili su naši sudovi povezani pa to nije bitno (mada čisto sumnjam). Trenutno nisam u Sarajevu, pa se pitam mogu li u bilo kojem kantonu izvaditi to uvjerenje..
I usput, koliko se čeka na njega, dan-dva?
pozdrav!

Uvjerenje o nekažnjavanju se vadi prema mjestu rođenja i evidenciju ne vode sudovi, nego ministarstva unutarnjih poslova, znači to uvjerenje vadiš u policiji. E sad, vrijeme koje je potrebno da izdaju to uvjerenje ovisi o mjestu gdje ga vadiš, evo npr. ako su rođen u Sarajevu, minimalno čekaš 7 dana nakon podnošenja zahtjeva, a npr. u mjestu gdje sam odrađivao pripravnički (SBK Kanton), u jednoj policijskoj stanici, bude gotovo za 10 minuta. Sve ovisi od frekventnosti broja predatih zahtjeva, naravno u Sarajevu je taj broj izrazito veći nego drugdje zato se i čeka 7 dana. Ne moraš dolaziti u Sarajevo da predaš zahtjev, možeš to učiniti preko MUP-a kantona u kojem se nalaziš, odnosno preko policijske stanice tvog mjesta prebivališta, ali tada ćeš još duže čekati to uvjerenje.
I još nešto, ako već vadiš uvjerenje u Sarajevu, ponesi potvrdu s biroa (pretpostavljam da ti uvjerenje treba za posao) jer ako je nemaš plaća se 35KM,ovako je besplatno. To je još jedna nelogičnost u ovoj državi, u mom kantonu se plaća 6KM, a naravno besplatno je ako ti je potrebno za zaposlenje!!!

Eto, nadam se da sam pomogao...

leigh

Post by leigh » 25/02/2010 13:47

Vjerovatno misli na uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka, koje daje sud, i to moraš u mjestu prebivališta.
Ako si sa TK košta te ukupno 15 KM, 5 za opštinski i 10 za kantonalni, ili 15 odjednom, ovisno od opštine do opštine.

vozač

Post by vozač » 25/02/2010 14:40

savjet za one koji predaju papire za bilo koji konkurs
sve dokumente koje predajete napišite na posebnom listu papira po rednim brojevima npr.
1.rodni list
2.uvjerenje o ...
3.diploma iz...
i tako redom, onda završite spisak sa
zaključno sa rednim brojem npr. 12
na tom listu vam stave pečat sa protokola i to zadržite za sebe kao potvrdu da ste predali i da se vidi šta ste predali, ni po koju cijenu bez spiska dokumenata,

ovo za slučaj da vam se dokumenti misteriozno ne zagube pa vas zbog toga odbiju, vlastito iskustvo je uvijek najgore
puno sreće

Post by avatar » 25/02/2010 16:12

Hvala puno @Clint_Eastwood, evo riješeno je i to! Znači u MUP-u se vadi i to po mjestu rođenja. Sutra u 13h kažu da će biti gotovo, znači relativno brzo :)
@leigh, piše uvjerenje o nekažnjavanju, mada je i meni malo bilo čudno, ali to ću im i poslati. Uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka već imam, a inače ne plaćam ništa od toga jer sam na birou i zato što je za svrhu prijave na konkurs. Nemoj da te zeznu, pa da ti naplate nešto od toga ako si u istoj situaciji kao i ja!
@vozač, hvala i tebi za preneseno iskustvo, dobro je znati sa čime se sve možemo susresti!
Hvala još jednom svima na pomoći!

igorailwayman

Post by igorailwayman » 08/10/2011 12:32

Može li mi ko pomoći dati odgovor gdje se vada slijedeće uvjerenja:

1. Uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka izdato od nadležnog suda (ne starije od tri mjeseca)

2. Izjavu lica (datu pod moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću), ovjerenom kod nadležnog opštinskog organa, da nije obuhvaćen odredbom člana IX stav 1. Ustava Bosne i Hercegovine, ne stariju od tri mjeseca

Nastanjen sam u Novom Sarajevu pa n koje adrese da pokucam (neki kažu općina, neki sud pa neznam više...)

Asmara

Post by Asmara » 08/10/2011 18:26

igorailwayman wrote:Može li mi ko pomoći dati odgovor gdje se vada slijedeće uvjerenja:

1. Uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka izdato od nadležnog suda (ne starije od tri mjeseca)

2. Izjavu lica (datu pod moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću), ovjerenom kod nadležnog opštinskog organa, da nije obuhvaćen odredbom člana IX stav 1. Ustava Bosne i Hercegovine, ne stariju od tri mjeseca

Nastanjen sam u Novom Sarajevu pa n koje adrese da pokucam (neki kažu općina, neki sud pa neznam više...)

Ako si duže nastanjen od 6 mjeseci u KS, onda Uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka izdaje ti kantonalni sud u Sarajevu, nalazi se s bočne strane Pravnog fakulteta preko puta EP pumpe, taksa je 15 Km bez obzira jesi li zaposlen ili ne.

Izjavu ovjeravaš na šalter sali u općini Novo Sarajevo. Kako se piše izjava stoji negdje u prethodnim postovima...

Sretno

igorailwayman

Post by igorailwayman » 08/10/2011 22:51

Hvala lijepo na odgovoru!

tanap

Post by tanap » 02/03/2012 17:41

U oglasu za posao piše da je potrebno dostaviti, između ostalog, i dokaz o aktivnom znanju engleskog jezika i o poznavanju rada na računaru.
E sad, mene interesuje šta u slučaju da nemam nikakav dokaz o tome tj. nisam završila ni jedan kurs ali se odlično služim engleskim jezikom a i sa računarima se dobro snalazim.
Ako nemam nikakav dokaz za to znači li to onda da ne mogu ni konkurisati za to radno mjesto?
Unaprijed hvala :)

shuma.ispod.pazuha

Post by shuma.ispod.pazuha » 02/03/2012 18:36

tanap wrote:U oglasu za posao piše da je potrebno dostaviti, između ostalog, i dokaz o aktivnom znanju engleskog jezika i o poznavanju rada na računaru.
E sad, mene interesuje šta u slučaju da nemam nikakav dokaz o tome tj. nisam završila ni jedan kurs ali se odlično služim engleskim jezikom a i sa računarima se dobro snalazim.
Ako nemam nikakav dokaz za to znači li to onda da ne mogu ni konkurisati za to radno mjesto?
to ti od gazde zavisi...uglavnom ako je nešto na državnim jaslama onda insistiraju na tom papiru vezano za engleski, mada ja lično znam ljude sa tim istim papirom a veze nemaju engleski :D

enx

Post by enx » 02/03/2012 19:04

shuma.ispod.pazuha wrote:
tanap wrote:U oglasu za posao piše da je potrebno dostaviti, između ostalog, i dokaz o aktivnom znanju engleskog jezika i o poznavanju rada na računaru.
to ti od gazde zavisi...uglavnom ako je nešto na državnim jaslama onda insistiraju na tom papiru vezano za engleski, mada ja lično znam ljude sa tim istim papirom a veze nemaju engleski :D
A ja znam firme koje traže potvrde o završenom kursu računara za ljude koji su završili SSS informatika i računarstvo. da ih sad ne provaljujem. (i to državne) hahahahahahah

convict
Been thanked: 1 time

Post by convict » 02/03/2012 20:38

Ako se radi o državnoj službi potvrdu moraš dostaviti taman da imaš nostrifikovanu diplomu sa Oksforda. S druge strane, ako imaš potvrdu, ne moraš znati ni riječ. Isto tako za računare. Evo mi pritisak skočio :run:

tanap

Post by tanap » 03/03/2012 13:41

Ako se radi o državnoj službi potvrdu moraš dostaviti taman da imaš nostrifikovanu diplomu sa Oksforda. S druge strane, ako imaš potvrdu, ne moraš znati ni riječ. Isto tako za računare. Evo mi pritisak skočio :run:
A ja znam firme koje traže potvrde o završenom kursu računara za ljude koji su završili SSS informatika i računarstvo. da ih sad ne provaljujem. (i to državne) hahahahahahah

ma jeste državna služba, tako da su ti "dokazi" vjerovatno obavezni :(
ali pokušaću za svaki slučaj, pa šta bude... možda neće praviti problem jer se radi o mjestu za pripravnika... možda...

hurmasica

Post by hurmasica » 04/03/2012 22:49

...da se ne nalazi pod optužbom Međunarodnog tiribunala za bivšu Jugoslaviju (član IX.stav1. Ustava Bosne i Hercegovine), što se dokazuje Izjavom lica (datom pod moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću), ovjerenom kod nadležnog općinskog organa po mjestu prebivališta, ne starijim od tri mjeseca...

papir se ne kupuje, uzmes ga u opstini, nadji clan IX na internetu, preisi ga i stavi da izjavljujes da se to ne odnosi na tebe i predas na salter da ti ovjere.

dinoo1898

Post by dinoo1898 » 07/03/2012 12:54

hurmasica wrote:
...da se ne nalazi pod optužbom Međunarodnog tiribunala za bivšu Jugoslaviju (član IX.stav1. Ustava Bosne i Hercegovine), što se dokazuje Izjavom lica (datom pod moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću), ovjerenom kod nadležnog općinskog organa po mjestu prebivališta, ne starijim od tri mjeseca...

papir se ne kupuje, uzmes ga u opstini, nadji clan IX na internetu, preisi ga i stavi da izjavljujes da se to ne odnosi na tebe i predas na salter da ti ovjere.
u mojoj opstini kosta pola marke :D pa ti gledaj sad haha :P

budva

Post by budva » 09/07/2013 12:37

sta se podrazumjeva pod dodatak diplomi ako je zavrseno po bolonjskom sistemu?

bahar

Post by bahar » 09/07/2013 15:07

budva wrote:sta se podrazumjeva pod dodatak diplomi ako je zavrseno po bolonjskom sistemu?
To ti je ono gdje imas izlistane sve predmete i ocjene.

budva

Post by budva » 14/07/2013 19:26

hvala puno

Post Reply