Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Sve o zdravlju...
ludacha

#26 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by ludacha » 04/08/2008 13:54

covjece! kad citam sta se vama, mladim mamama desavalo, cisto me strah sutra nekad imati dijete - jedino doma roditi kao sto su to nase bake radile. kad su one mogle, sta bi meni falilo

grunt
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.

#27 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by grunt » 04/08/2008 13:56

Prije par godina drug mi je bio u klinickom centru gdje su mu utvrdili upalu slijepog crijeva,nasao je stelu-jednog poznatog hirurga koji je potvrdio dijagnozu.Kada ga je taj doktor operisao pokazalo se da nema upalu slijepog crijeva,pa su naknadno utvrdili da ima cir,sto je zalijecio sa onom trojnom terapijom za dvadesetak dana!
Inace imam veoma pozitivno iskustvo sa "opcom bolnicom Abdulah Nakas",zaista je za svaku pohvalu a klinicki centar je sodoma i gomora,gore se ide samo u krajnjoj nuzdi!

tonkica palonkica

#28 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by tonkica palonkica » 04/08/2008 14:07

7 dana nakon spontanog ja i dalje krvarim.
Odem doktoru na Kosevo (koji je muzev rodjak), pregleda me i napise na nalazu - Ne krvari
Nakon sedam dana ja i dalje krvarim i opet odem kod njega, pregleda me i na nalazu napise - Ne krvari
Nakon jos jednih sedam dana ja jos uvijek krvarim i opet odem, opet pregleda i napise - Ne krvari
Nakon cetrdeset dana od spontanog vidim da ovo vise nije normalno i odem kod druge doktorice koja nakon detaljnog ultrazvuka otkrije da je u materici ostao dio ploda i da zbog toga krvarim - znaci jos jedno kiretiranje.
Moja mama nazove nacelnika klinike kojeg u zivotu nije vidjela, objasni mu da je prvo kiretiranje jedva urađeno i zamoli ga da mi drugo rade pod opstom anestezijom. Covjek kaze da to nije praksa, ali da ce nam izaci u susret. BOGA MI ni marke nam nije trazio, ni marke mu nismo dali ni tad, ni poslije.
A pripreme za odlazak u salu su posebna prica. Mene su doveli u sobu sa jos tri zene koje su lezale poslije carskog reza, one leze na krevetima uz zidove, a ja se na sred sobe moram sva skinuti i obuci neki tanki providni mantil i tako kroz hodnik proci do sale, a okolo hodaju sestre, doktori, stazisti, studenti :shock:
Pet minuta poslije budjenja iz anestezije stomak me rastura, a sestra me pita mogu li ustat i otic jer im treba krevet. Utom anesteziloginja koja je bila sa mnom u sali galami na nju i govori - Hocete li da vam se zena srusi tu, MENE pitate smije li ici, ona mora jos sat vremena lezat.
Nakon sat vremena ja se onako bolna i krvava pokusavam obuc, a u sobu ulazi muz pacijentice da je obidje :x Kad nisam umrla od stida. On izaso i ja se opet pokusam obuc i u po frke ulijece neki deseti doktor da vidi kako mu je pacijentica, a ja se opet pokusavam prekrit mantilom, pa zar me mora po bolnice gledat ko od majke rodjenu?
Zar ne mogu samo metar sa metar odvojit prostora i zastitit paravanom da se covjek moze ljudski presvuc?
Fuj, odvrano, ne daj Boze nikad vise na Kosevo, pogotovo na Ginekologiju

Amazonka27

#29 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Amazonka27 » 04/08/2008 14:10

:x :x :x
hjoj...citam i kontam sto niko nestavlja imena...sto ih niko ne prijavi...a onda se sjetim da ni ja svoje doktore nisam prijavila kad su me zbog ljenosti da me detaljno pregledaju...umalo nisu poslali na onaj svijet...jer sam totalno bila prestala konzumirati hranu zbog bolova u zeludcu....izgubila povjerenje u njih...lezala kuci 2 mjeseca i jela 2 kifle dnevno...znate kako sam dosla sebi? vidio me jedan doktor za plucne bolesti i raspitao se ko sam...dosao do mog tate i rekao da me dovede kod njega u ordinaciju...tada nisam imala ni zdravstveno osiguranje jer poslije zavrsene srednje...dok su prosli prijemni na faxu gdje sam primljena kao vanredni student a samim tim nisam imala pravo ni na zdravstveno....zakasnula na biro i jebi ga...Taj covjek je moj drugi otac,moj doktor, moj drug...sve moje najdraze. Nikad nije htjeo uzeti ni marke iako smo mu mi nudili iz zahvalnosti. Uvrijedio se bio. Lijecio mene, lijeci mi kompletnu porodicu...sve...nazovem ga telefonom i kazem simptome i ako nije ozbiljno da ne dolazim u ordinaciju. Nije privatnik...Kada je na godisnjem...nazovem ga na mobitel a on mi kaze kod kojeg doktora da odem i sta da mi prepise...samo po njegovoj preporuci idem drugim doktorima...
jednom je kod njega dolazila jedna nana koja je imala unuce kojem je otac umro a majka otisla sa drugim (ili obrnuto) i mali je imao 6 godina, nije znao pricati kako treba... znate sta je on uradio? Rekao nani da svaki dan dodvodi malog kod njega i da ce ga on malo razbuditi...i mali je imao jedan sto u ordinaciji gdje je sjedio i ucio pisati slova, kako su ljudi ulazili i pricali sa malim, mali se oslobodio i poceo normalno komunicirati...Krenuo je u skolu i prolazio vrlodobrim...

zato veeeeeeeeeeliko hvala Dr. Edi Selimicu sto je prije svega dobar covjek, pa odlican doktor i moj veliki prijatelj kroz zivot.
Tvoj Culjak (tako on mene zove) :D

Soul_Sista

#30 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Soul_Sista » 04/08/2008 14:30

Amazonka27 wrote::x :x :x
hjoj...citam i kontam sto niko nestavlja imena...sto ih niko ne prijavi...a onda se sjetim da ni ja svoje doktore nisam prijavila kad su me zbog ljenosti da me detaljno pregledaju...umalo nisu poslali na onaj svijet...jer sam totalno bila prestala konzumirati hranu zbog bolova u zeludcu....izgubila povjerenje u njih...lezala kuci 2 mjeseca i jela 2 kifle dnevno...znate kako sam dosla sebi? vidio me jedan doktor za plucne bolesti i raspitao se ko sam...dosao do mog tate i rekao da me dovede kod njega u ordinaciju...tada nisam imala ni zdravstveno osiguranje jer poslije zavrsene srednje...dok su prosli prijemni na faxu gdje sam primljena kao vanredni student a samim tim nisam imala pravo ni na zdravstveno....zakasnula na biro i jebi ga...Taj covjek je moj drugi otac,moj doktor, moj drug...sve moje najdraze. Nikad nije htjeo uzeti ni marke iako smo mu mi nudili iz zahvalnosti. Uvrijedio se bio. Lijecio mene, lijeci mi kompletnu porodicu...sve...nazovem ga telefonom i kazem simptome i ako nije ozbiljno da ne dolazim u ordinaciju. Nije privatnik...Kada je na godisnjem...nazovem ga na mobitel a on mi kaze kod kojeg doktora da odem i sta da mi prepise...samo po njegovoj preporuci idem drugim doktorima...
jednom je kod njega dolazila jedna nana koja je imala unuce kojem je otac umro a majka otisla sa drugim (ili obrnuto) i mali je imao 6 godina, nije znao pricati kako treba... znate sta je on uradio? Rekao nani da svaki dan dodvodi malog kod njega i da ce ga on malo razbuditi...i mali je imao jedan sto u ordinaciji gdje je sjedio i ucio pisati slova, kako su ljudi ulazili i pricali sa malim, mali se oslobodio i poceo normalno komunicirati...Krenuo je u skolu i prolazio vrlodobrim...

zato veeeeeeeeeeliko hvala Dr. Edi Selimicu sto je prije svega dobar covjek, pa odlican doktor i moj veliki prijatelj kroz zivot.
Tvoj Culjak (tako on mene zove) :D
Ovo nesto u stilu Dr. House :D
Jako lijepo! :)

SAAdnan

#31 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by SAAdnan » 04/08/2008 14:41

Pa kad ste se svi toliko raskokodakali o doktorima.... otidite malo na ginekologiju... otorinu ili abdominalnu hirurgiju pa pogledajte kakvi su uslovi za rad pa onda pricajnu a ne tako...moj drug rekao ovo...moj drug ovo.... palo se zamislite kako bi vama bilo da ste vi ta sestra ili doktor koji su citavu noc radili u nikakvim uslovima i da vas ujutro nas NEKULTURNI svijet uzme zajebavati....malo se zapitajte (ima izuzetaka kada je rijec o mitu i korupciji ali sigurno je mnogo vise onih koji svoj posao rade cestito)

Amazonka27

#32 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Amazonka27 » 04/08/2008 14:50

SAAdnan wrote:Pa kad ste se svi toliko raskokodakali o doktorima.... otidite malo na ginekologiju... otorinu ili abdominalnu hirurgiju pa pogledajte kakvi su uslovi za rad pa onda pricajnu a ne tako...moj drug rekao ovo...moj drug ovo.... palo se zamislite kako bi vama bilo da ste vi ta sestra ili doktor koji su citavu noc radili u nikakvim uslovima i da vas ujutro nas NEKULTURNI svijet uzme zajebavati....malo se zapitajte (ima izuzetaka kada je rijec o mitu i korupciji ali sigurno je mnogo vise onih koji svoj posao rade cestito)
a kako bi tebi bilo da ti doktor kaze da ti djete ima temperaturu al da ga neljecis jer ce ti beba svakako do sutra umrijeti?
Kako bi ti bilo da ti dadnu pogresnu terapiju...koja nije vezana za obicnu prehladu...negoza neke ozbiljnije stvari....
kako bi ti bilo da si osudjen na zubara koji redovno lomi vilice ljudima....? nemaju svi para za privatnike, i nekima je najbliza ambulanta udaljena 50km....

uvjek dobar gost

#33 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by uvjek dobar gost » 04/08/2008 14:53

SAAdnan wrote:Pa kad ste se svi toliko raskokodakali o doktorima.... otidite malo na ginekologiju... otorinu ili abdominalnu hirurgiju pa pogledajte kakvi su uslovi za rad pa onda pricajnu a ne tako...moj drug rekao ovo...moj drug ovo.... palo se zamislite kako bi vama bilo da ste vi ta sestra ili doktor koji su citavu noc radili u nikakvim uslovima i da vas ujutro nas NEKULTURNI svijet uzme zajebavati....malo se zapitajte (ima izuzetaka kada je rijec o mitu i korupciji ali sigurno je mnogo vise onih koji svoj posao rade cestito)
Sad su raja kriva za to, što se ne pobune protiv sistema u kojem rade, zašto se šuti o klanovima u zdravstvu o uticaju politike i njenih ključnih ljudi.
Tema je pokrenuta da bi se vidjelo da je ovaj koncept u suprotnosti sa ljudskim potrebama u suprotnosti sa zdravljem.
Zašto se ne oglase ti čestiti doktori o kojim pričaš i sami ne označe one koji im kaljaju profesiju, zašto se ne odrede prema štelama , fol neispravnim uređajima za dijagnostiku.... kad neće oni , nekadašnji heroji u bijelom, šta očekujemo od populacije koja se liječi..?

Zadnji put kad sam ja bio u posjeti ujaku na kožnom odjeljenju na Koševu... došlo mi da povraćam, upeklo sunce, bolesnici navukli one zelene roletne... pomiješali se mirisi... grozota.. jer nema klima ,ventilacija adekvatnih...

Uslovi jesu katastrofa ali trebamo identifikovati problem da bi ga riješiti mogli.... i to svi skupa a ne u frakcijama kako smo naučili...

valter.ba

#34 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by valter.ba » 04/08/2008 15:19

Pa ne mogu da vjerujem da ljudi cak ni pod nickom ne smiju da kazu ime doktora ili sestre koji se ponasju tako monstruozno. Moramo sacuvati dignitet i ponos bosansko hercegovackog covjeka i vec jednom reci DOSTA ! Ljudi su na ovim prostorima imali hrabrosti uzeti puske i sta sve ne i pucati,ginuti,boriti se za sebe,porodicu,ideal,BOSNU I HERCEGOVINU a nemamo hrabrosti obracunati se sa bandom koja parazitira na krvi nas obicnih ljudi u svim sferama zivota. Recimo vec jednom DOSTA.
Evo moj skromni doprinos i pod cjenu da me banuju iako ne mislim da ima bilo kakav razlog jer sam spreman pricu potpisati imenom i prezimenom.
Naime prije nekoliko godina a sjecanja su jos svjeza zavrsim na hirurgiji Univerzitetskog Klinickog Centra Kosevo sa bolovima u stomaku. Kazu slijepo crijevo,imate deset minuta da se odlucite na operaciju!!! Nedjelja je i stazista neki je faca kojem sam se prepustio jer nema niko iskusniji. Zamolim ga samo da me lijepo usije,radi oziljka 8-) Brzo sam se oporavljao ali onda krece rock and roll. Treci dan dobijem temperaturu,gorim. Odem kod sestre a tamo kafa na stolu skupile se da malo porazgovaraju. Pitam mogu li dobiti toplomjer a one hladno odgovorise da nije vrijeme za mjerenje temperature nego za kafu. Boli me rana,tresem se,ne mogu se raspravljati te nazovem kuci da mi posalju toplomjer.
39 C a sada je vec poslijepodne i ne mozes nikoga od doktora naci. Negdje pred vecer vidim nekog doktora na hodniku baca shuplju sa prijateljom,pokusam ih prekinuti sa rijecima 'Doktore molim vas". Ne mogu sada rece,ali ja uporan jer ne mogu vise da izdrzim. Napokon pita u cemu je problem i objasnim mu da sam operisan da imam temperaturu 39 a on gleda kroz mene. Dobro rekoh mogu li staviti Voltaren cepic? Mozete ako vam to pricinjava zadovoljstvo :shock: rece on. Tad mi pukne film i podjem da opalim po labrnji ali bas onako snazno. Kako sam zamahnuo tako mi se rana otvori prokrvarim i bol me presjece. Jedva sam na nogama ostao. Tri puta su mi poslje toga ranu nazivo otvarali,rukama sam zeljezni sto iskrivio od bolova ali mi je teze bilo sto njega ne imadoh snage pogubiti od toga. Saznao sam poslike ko je.
Doktor je predsjednik Udruzenja Hirurga Federacije BiH TANOVIC HARIS!!!!!!!!!
Kada od ovakvog titulara dozivite ovako nesto sta mozete ocekivati od onih malih poltrona koji se tek trebaju nekome uvuci i postati nesto a covjek nikada. Imam i pozitivan primjer ali o njemu nekom drugom prilikom.

neprilagodjena

#35 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by neprilagodjena » 04/08/2008 15:28

Cula sam da kod sunecenja djece roditelji (ili bar jedno od roditelja)nesmiju biti uz djete :shock: :shock:

Jel to stvarno tako??

gurabija78

#36 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by gurabija78 » 04/08/2008 15:34

Enver Efendić, vojna, drzavna, opca kakoliseveczove bolnica, Sarajevo - nema ni dobar dan bez koverte! ukoliko se radi o starijem pacijentu, obavezno poziva djecu da 'poprica' s njima! one koji ne plate, iz bilo kojeg razloga, tretira blago receno kao stoku!!! a one koji plate sfuseri (vidi raniji post)!!! ne znam jel u pitanju neznanje ili nezainteresovanost!!! bezobrazluk i nedostatak minimuma ljudskosti - u svakom slucaju!!!

sheilak

#37 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by sheilak » 04/08/2008 15:46

Uvijek bjezati od doktora i doktorica nakicenih titulama i na celnim pozicijama. To su podobni, " zasluzni " doktori koji u vecini slucajeva veze nemaju o poslu kojeg rade. Barem su to bila moja iskustva na Kosevu i na Stomatologiji. Na Stomatologiji su divljacki kasapini.

Neko je vec spomenuo da ih poslijepodne ne mozes ni za lijeka naci na odjelima. Potpuno tacno. Na poslu su do 13 h ili evtl 15 h, nakon toga ih vidis kako se gegaju pod teretom kesa sa poklonima ka svojim autima. I onda nestanu. U nocnim smjenama se zakljucavaju u svoje sobe,spavaju ili sta vec, dok njihov posao obavljaju mladi stazisti ili cak i medicinske sestre, koje to znaju. Doktori ne smiju biti probudjeni, inace se ljute, grdne moje rane. Ne znam koji je to mentalni sklop ljudi da mogu pustiti bolesnika ( zbog kojeg su, izmedju ostalog, tu ) da vice i da ih doziva u bolovima 2 RAVNA SATA ( bila svjedok, svi smo ih upozoravali da covjeku nije dobro ) dok se pacijent nije mrtav srusio. Onda je , naravno, nastala strka, ali cemu to sve?

Jedino sto moram priznati d a ove mladje generacije doktora savjesno rade svoj posao, ima medju njima i vec sad dobrih dijagnosticara. Nadam se da to nije samo pocetnicka revnost i da se nece ugledati na starije im " uzore " na klinikama i fakultetima.

Eborg

#38 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Eborg » 04/08/2008 15:57

Javljao sam se na jednoj drugoj temi donoseci pogled na istu stvar iz jednog drugog ugla jer pored roditelja imam u porodici josh poprilichan broj doktora...Elem,ono shto vam sa "ove strane" mogu reci je da se i normalnim i savjesnim doktorima gade takve kolege tako da svakako podrzhavam da se navedu imena onih za koje PROVJERENO znate da se bave takim nechasnim radnjama... ;-) Samo tako mozhemo pokazati da nismo stoka vec gradjansko drushtvo!

ljubav_aha

#39 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by ljubav_aha » 04/08/2008 16:08

raja,razgovarala sam sa nekoliko osoba koje licno znaju stare dobre strucnjake u SA,znaci raja koja je ostala i radi u SA,isto tako znam detalje o relacijama osoblja ,doktora i pacijenata
kao sto sam vec ranije napisala,zaposljavaju se osobe koje su "priucene" ili nemaju minimalnog strucnog znanja,naravno preko veza,isto tako ,zaposleno je 3 puta vise osoblja u odnosu na svtarne potrebe bolnice,sto jos vise uzrokuje njeogvanje plata ispod normalnog standarda,razlog vise za grubo ponasnaje prema pacijentima

osoba koja je zaduzena za red i kontrolu rada bolnice,ne moze raditi SVE SAMA,toje prosto nemoguce,a vidim da je svi okrivljuju

ko su osobe koje zaposljavaju tako nepotreban broj ,narocito nestrucnjaka :?:

rad bolnice je jos uvijek pod kontrolom drzave,sto je ocevidno,zar ne :!:

jednog lijepog dana,bolnice ce preci pod privatnu kontrolu,vec se ovecidno desava taj period tranzicijie,samo u pogresnom smijeru,jer neam absolutne kontrole

npr. bolnice u dubai koje su pod kontrolom drzave pocinju mijenjati politku "poslovanja"sa pacijentima,a sve privatizirane bolnice su u totalnoj guzvi u ratu kompeticije

halilova vila

#40 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by halilova vila » 04/08/2008 19:51

Nemam namjeru da na bilo koji nacin opravdam mito i korupciju u zdravstvu, bahatost i nemar zdravstvenih radnika, ali ne mogu da se ne osvrnem na tvrdnju da je u zdravstvu u BiH danas zaposleno vise radnika nego sto treba.

Znam za hirurska odjeljenja gdje 30 polupokretnih i nepokretnih pacijenata provede 12 sati nocne smjene samo uz jednog ljekara i dva medicinska tehnicara. Za 12 sati ti ljudi ne mogu promijeniti ni kese od katetera kako treba i oprati i presvuci pacijente, a kamoli podijeliti terapiju, stici na desetine pregleda u ambulanti, uci u operativnu salu zbog hitnog slucaja. O primarnoj praksi i evropskim normativima u vezi sa brojem zdravstvenih radnika na broj stanovnika da ne govorim.

To kako izgledaju zdravstvene ustanove, sto su zgrade oronule, vlazne, neuslovne, sto su pidzame pocijepane, prozori razbijeni, kreveti provaljeni, najmanje ima veze s time sto zdravstveni radnici, kojima je, kako citam, sadizam nad pacijentima imanentan, nalaze jos jedan nacin da se nasladuju mukama pacijenata. Za zdravstvene ustanove odgovorna su ministarstva i fondovi zdravstvenog osiguranja koji jos malo nece davati pare ni za nabavku lijekova, a kamoli za renoviranje. A za to su krivi oni sto su birali na izborima. Lijepo su izabrali.

Jos jednom, ni na koji nacin ne opravdavam svu strahotu koju prolaze pacijenti sa nekim zdravstvenim radnicima, koji zbog svojih postupaka ne samo da ne zasluzuju bijeli mantil vec ih treba krivicno goniti.

neprilagodjena

#41 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by neprilagodjena » 04/08/2008 20:12

To kako izgledaju zgrade,sobe,pidjame i kreveti mene nebrine.

Mene brine ponasanje njihovo prema pacijentima,to nisu zivotinje nego ljudi i nisu dosli tu zato sto im
je kod kuce dosadno nego zato sto su bolesni i treba im pomoc.
Znam da su sestre i doktori zauzeti ali nekad je i topla rjec ili osmjeh dovoljan da se pacijent smiri.

I ja sam znala vrtiti po 3 smjene jednu za drugom i nisam se ponasala prema svojim pacijentima
ili njihovoj fam kao da su zivotinje :roll: :roll: :roll: :roll:

saniisani

#43 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by saniisani » 04/08/2008 20:36

Vozdra jarani i jaranice iz pretoplog Chicaga....

Slusam sve ove vase price pa reko' da se i ja javim sa svojim iskustvom...

Prije 3 godine sam dijagnoziran sa HIPOFIZNIM TUMOROM (makroadenoma) velicine srenje velicine limuna...

Operacija za 14 dana... od dijagnoze do dana operacije su mi izvadili 108 ampula krvi ... STO OSAM AMPULA KRVI!!!!

jebo me svak ako to nije islo direkt za "black market"...

dosao na dan operacije u jednu elitnu bolnicu u CH i stvarno sve super... dodje hirurg poslije tu i pita sestru " kakvo osiguranje ima ovaj pacijent???" ona mu kaze to i to... on kaze auuuuu malo ce to osigruanje pokriti troskova... ja se sjebo... kaze doktor meni "nije ovo vrijeme za biti doktor, pa se i mi mjenjamo... pacijenti su nama na DRUGOM mjestu... prvo dolazi MOJ (doktorov) licni interes pa onda interes pacijenta..."""

ja kontao da tuzim bolnicu ali hvala Bogu pa je sve u redu proslo sa operacijom pa kontam "haj necu..."....

tako jarani moji, vidite da nije takva situacija samo u Bosni... i ovdje su doktori poceli gledati sebe i svoje interese a tek onda (ako se sve to uklopi) interese pacijena...

Zivjeli vi meni i da Bog da da nikom od nas doktor ne zatreba....

Vozdra...

sheilak

#44 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by sheilak » 04/08/2008 20:44

@saniisani

Od sveg srca ti zelim brzo i potpuno ozdravljenje! :)

Soul_Sista

#45 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Soul_Sista » 04/08/2008 21:48

Centar za istrazivacko novinarstvo (Cin) je objavio nekoliko zanimljivih clanaka i prica o zdravstvenoj klimi samog zdravstvenog sistema tj. zakonima, finansiranju, organizaciji zdravstvenog sistema unutar BiH, mitu, korupciji itd. Mislim da vrijedi to postaviti na ovoj temi i kompletirati sa vasim iskustvima.

Prica 1. http://www.cin.ba/Stories/P1_Healthcare/?cid=124,2,1

Prica 2. http://www.cin.ba/Stories/P1_Healthcare/?cid=125,2,1

Prica 3. http://www.cin.ba/Stories/P1_Healthcare/?cid=136,2,1

Prica 4. http://www.cin.ba/Stories/P1_Healthcare/?cid=128,2,1

Prica 5. http://www.cin.ba/Stories/P1_Healthcare/?cid=141,2,1

Prica 6. http://www.cin.ba/Stories/P1_Healthcare/?cid=126,2,1

Prica 7. http://www.cin.ba/Stories/P1_Healthcare/?cid=127,2,1

Prica 8. http://www.cin.ba/Stories/P1_Healthcare/?cid=144,2,1

Prica 9. http://www.cin.ba/Stories/P1_Healthcare/?cid=395,2,1

Prica 10. http://www.cin.ba/Stories/P1_Healthcare/?cid=393,2,1

Prica 11. http://www.cin.ba/Stories/P1_Healthcare/?cid=391,2,1

Amazonka27

#46 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by Amazonka27 » 04/08/2008 21:49

sheilak wrote:@saniisani

Pridruzujem se zeljama!!! :)

amrica

#47 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by amrica » 04/08/2008 22:21

Prica br. 1, moja osobna:
Problemi sa stomakom, nisam jela dugo, pa pila neko mlijeko sumnjivog datuma, plus stresna situacija.... Uglavnom, zabolio me stomak da se nisam mogla pomaci, uzas, odveli me u hitnu, cekala 2 sata presavijena na stolici, sa jos gomilom ljudi, niko nam se nije ni obratio, obradjivali samo one koje dovedu kola hitne i krvave, djecu... I poslije 2 sata kuci, nana, analgin... ujutro po uputnicu, na Kosevo, kaze neki genijalac : upala slijepog crijeva! Odveli me na ultrazvuk, 2 doktora me gledala (stela :D ) kazu nista nije upaljeno, ni slijepo crijevo, ni bubrezi, ni jajnici... Ali glavni rekao slijepo crijevo i kraj price. Ostajem u bolnici do operacije. Dali mi ledenu infuziju pa dobila temperaturu, pa mi sestra krhnula inekciju u guzu, bolilo me jos 15 dana. Da ne duzim, 3 dana bez hrane, sa povrsnim jutarnjim vizitama kad sam govorila da me nista ne boli... Tek treci dan uhvatila nekog mladog doktora da mu objasnim da sam dobro i da pita glavnog da me pusti, i, eto kao pustili me na moj zahtjev. A niti jedan simptom upale slijepog crijeva nisam imala (pitala ostale pacijentkinje u sobi sta je njima, nidje veze,). A poderali me vene onim kanilama i inekcijama. O podearnoj i isflekanoj posteljini, higijeni i kravavim WC-ima da ne pricam.
A najgori kretenizam je da se sobe abdominalne hirurgije nalaze preko putu zgrade gdje se obavljaju operacije (bivsi CUM). Vidjela svojim ocima, curicu neposredno nakon operacije, jos pod narkozom vozili preko parkinga i ceste na krevetu, samo pod carsafom, a bio decembar.

Prica br.2
Kolegica imala problema u trudnoci, izgubila plodovu vodu zbog stresa, i kaze je doktorica: vase ce dijeti biti gluho i nijemo, a mozda i slijepo, ako prezivi.... Hvala Bogu, curici nekoliko godina, ziva, zdrava.

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#48 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by pape » 04/08/2008 22:23

valter.ba wrote:Pa ne mogu da vjerujem da ljudi cak ni pod nickom ne smiju da kazu ime doktora ili sestre koji se ponasju tako monstruozno. Moramo sacuvati dignitet i ponos bosansko hercegovackog covjeka i vec jednom reci DOSTA ! Ljudi su na ovim prostorima imali hrabrosti uzeti puske i sta sve ne i pucati,ginuti,boriti se za sebe,porodicu,ideal,BOSNU I HERCEGOVINU a nemamo hrabrosti obracunati se sa bandom koja parazitira na krvi nas obicnih ljudi u svim sferama zivota. Recimo vec jednom DOSTA.
Evo moj skromni doprinos i pod cjenu da me banuju iako ne mislim da ima bilo kakav razlog jer sam spreman pricu potpisati imenom i prezimenom.
Naime prije nekoliko godina a sjecanja su jos svjeza zavrsim na hirurgiji Univerzitetskog Klinickog Centra Kosevo sa bolovima u stomaku. Kazu slijepo crijevo,imate deset minuta da se odlucite na operaciju!!! Nedjelja je i stazista neki je faca kojem sam se prepustio jer nema niko iskusniji. Zamolim ga samo da me lijepo usije,radi oziljka 8-) Brzo sam se oporavljao ali onda krece rock and roll. Treci dan dobijem temperaturu,gorim. Odem kod sestre a tamo kafa na stolu skupile se da malo porazgovaraju. Pitam mogu li dobiti toplomjer a one hladno odgovorise da nije vrijeme za mjerenje temperature nego za kafu. Boli me rana,tresem se,ne mogu se raspravljati te nazovem kuci da mi posalju toplomjer.
39 C a sada je vec poslijepodne i ne mozes nikoga od doktora naci. Negdje pred vecer vidim nekog doktora na hodniku baca shuplju sa prijateljom,pokusam ih prekinuti sa rijecima 'Doktore molim vas". Ne mogu sada rece,ali ja uporan jer ne mogu vise da izdrzim. Napokon pita u cemu je problem i objasnim mu da sam operisan da imam temperaturu 39 a on gleda kroz mene. Dobro rekoh mogu li staviti Voltaren cepic? Mozete ako vam to pricinjava zadovoljstvo :shock: rece on. Tad mi pukne film i podjem da opalim po labrnji ali bas onako snazno. Kako sam zamahnuo tako mi se rana otvori prokrvarim i bol me presjece. Jedva sam na nogama ostao. Tri puta su mi poslje toga ranu nazivo otvarali,rukama sam zeljezni sto iskrivio od bolova ali mi je teze bilo sto njega ne imadoh snage pogubiti od toga. Saznao sam poslike ko je.
Doktor je predsjednik Udruzenja Hirurga Federacije BiH TANOVIC HARIS!!!!!!!!!
Kada od ovakvog titulara dozivite ovako nesto sta mozete ocekivati od onih malih poltrona koji se tek trebaju nekome uvuci i postati nesto a covjek nikada. Imam i pozitivan primjer ali o njemu nekom drugom prilikom.
Jeza me prolazi nakon ovakih ispovijesti.
Gdje nestade ponos i hrabrost bosanskog covjeka, nakon onih teskih ratnih godina? Tada smo bili puno bolji ljudi.
Sutimo i nije nikakvo cudo sto su nam sudbine u rukama kojekakvog ljudskog olosha, .... od politike do zdravstva.
A Ti @valter.ba, .... zasluzujes banovanje, ... iz razloga sto mu nisi uspio razvaliti labrnju. :roll:

amrica

#49 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by amrica » 04/08/2008 22:27

Uopste se ne sjecam kako se zvao doktor... Sef hirurgije prije par godina, a ime ni u malom mozgu, meni je jedini cilj bio [pobjeci od tamo. I sve zaboraviti.

ljubav_aha

#50 Re: Doktori ,sestre.... banda nezainteresovana i bahata....

Post by ljubav_aha » 05/08/2008 01:01

Amazonka27 wrote:
sheilak wrote:@saniisani

Pridruzujem se zeljama!!! :)

takodjer :)

inace,prilikom planiranja operacije u USA bolnicama,neophodno je uraditi proces registrovanja,tim putem se automatski ustanovi odnos,odnosno ugovor izmedju licnog zdrastvenog osiguranja i bolnice

moram priznati,da sam sokirana tako glasno izrecenom izjavom,ali ipak M.D. ima fisknu platu,tako da mi nije jasno kako njegova plata moze ovisiti o necijem zdrastvenom osiguranju,naravno postoje grupe strucanjaka koji rade u manjoj klinici,ali i tad se potpisuje ugovor i fiksna plata,ipak doticni nije vlasnik a.k.a schwarzwald klinke

Post Reply