Doktori - Mito i Korupcija - Otimanje novca

Sve o zdravlju...
abdulazizsarajevo

Doktori - Mito i Korupcija - Otimanje novca

Post by abdulazizsarajevo » 17/04/2008 09:30

Dok sam odgovarao na jednu temu..odlucih da bi moj zakljucak na tu temu moggao biti uspjesna nova tema sa dobrom buducnoscu - nazalost

nazalost jer se radi o mito i korupciji doktora istih onih koje mi debelo placamo kroz budzet i koji nam vracaju noz u ledja kad su nam najpotrebniji...
evo jedne od situacija...

Evo ako nista onda ovako javno da svi znaju...

Mali rodjak trebao je krajnike da operise..
Kod nekog doktora kapidzica je dodjeljen...mozete zamisliti te kretencine...odmah je roditeljima rekao.."samo da znate moje je 500KM"
Roditelji kako bi sve uradili za dijete tako i postupise...nakon operacije..Kapidzic: "Hajdemo sada u moju kancelariju da rijesimo finansijski dio"

Eto ako neko dodje do njega nek se pripremi na to je spreman...

Da li je neko cuo za ovu bitangu kapidzica??
Kako se boriti proviv ovoga..da covjek to sve snimi..OK ali mislim da se takvo snimanje ne moze koristiti kao dokazni materijal na sudu..

abdulazizsarajevo

Re: Doktori - Mito i Korupcija - Otimanje novca

Post by abdulazizsarajevo » 17/04/2008 09:37

Ne znam smijem li spomenuti...desavanja na ginekologiji...i o kakvim se tu ciframa radi...

Volio bi kad bi neko napisao svoja iskustva i o tim doktorima..npr. Doktor Basic (koliko li njegov trud kosta??) ili Dr Masic (drzavna - opca bolnica)za koga sam cuo da nikad ni marke niej uzeo (ima i svijetlih primjera)

hvala

Mala sirena

Post by Mala sirena » 17/04/2008 13:40

pomenutog sto operise krajnike bije glas da je u svom fahu najbolji. je li sam sebe promovirao u najboljeg da moze serbes uzimati novce ko zna. u sustini bi trebalo ovakve slucajve prijaviti odmah tuzilastu, policiji, zasto ne i medijima. razumljivo i zasto ljudi to ne rade, ipak zdravlje njihovo ili najblizih je u pitanju, a za to se uvijek nadju novci. a ko bi rizikovao da zbog takve banalnosti kao sto je par stotina maraka rzikova da ga ne tretira najbolji stručnjak. na kraju krivi smo mi i nasa svijest.

a za masica iz vojne/opce bolnice sve najnajbolje u svakom pogledu.

Jara

Post by Jara » 17/04/2008 14:44

Iskustva moje porodice (po ne znam koji put ću napisati ) - nikad nam niko nije tražio pare za medicinski tretman, niti smo ikad ikome nudili...a nemamo štelu...

pesak

Post by pesak » 17/04/2008 15:49

u beogradu radi korupcija zestoko.
postoji mafija u belim mantilima koja je i povezana sa krimosima, pa zavrsavaju posao za njih i tajnu policiju u bolnicama..postoje njihovi lekari koji dobijaju pare da ubijaju. posle ubistva djindjica neki beli mantili su pobegli u kanadu ili ameriku i nikom nista.
tajna policija je vazda povezana sa mafijom-kao i u rusiji.tajna policija je svuda-pa i medju belim mantilima..dakle, ako nisi dobar, mogu te ubiti svuda.
onda postoje ovi tzv. normalni koji uzimaju mito po par hiljada evra.
i postoje budale koje su postene.
a ministar zdravlja se pravi blesav, kao on to nista ne zna.
a ljudi su toliko kivni na lekare, da se desava da ih fizicki napadnu, sto i nije tako lose, s obzirom da im niko nista ne moze, niti hoce, posto je i sudstvo mafijasko-manje-vise. sve je u srbiji pod sapom udbo/mafije.

ZANMAR95

Post by ZANMAR95 » 17/04/2008 16:11

90% njih je korumpirano i trazi novac, samo sto nikad nece otvoreno reci. Ja sam imala iskustva s tim, nazalost. Vojna bolnica je nesto sasvim drugo od Koseva, a na Kosevu je haos opsi - niko te nece raditi ako ne platis. Cijene su opce poznate, a pogotovo doktor Beslic (koji vazi za jednog od najboljih hirurga nece ni da te pogleda ako mu se njegova tarifa ne plati). Zalosno je to, da doktor koji radi operacije karcinoma i koji se susrece sa ljudima koji boluju od te bolesti radi na taj nacin....

Onda se pitam cemu ta njihova Hipokratova zakletva sto je polazu ? Cemu ? Cemu kad je se niko ne pridrzava ?

Drugi veliki problem jeste sto je tu vrstu korupcije tesko dokazati. Moras imati cvrst dokaz ta takvo nesto, a materijalni dokaz pada na sudu npr.ako ga snimas diktafonom- odakle ti dozvola za snimanje, Mobitelom ne mozes jer nisu ni oni glupi. Ne smijes nuditi mito, jer ih time podstices na korupciju tako da i to pada u vodu. Zato oni sute, i sve se cita izmedju redova.

Razmisljala sam o tome dosta o tome kada mi se desio slucaj u porodici, pa smo morali dati novce kako bi se operacija desila uopste. Pa sam se raspitala koji bi dokazi bili valjani na sudu, jedino oznacen novac koji ce biti pronadjen kod doktora od strane policije ili određenih inspektora.

Jako me ljuti takav stav i doktora i drzave koja na sve to cuti, a ljudi umiru sto zbog njihovih greski sto zbog nemorala.

Ima li ko kakav prijedlog za konkretnu akciju povodom toga?

Ne zelim da sutra moje dijete zivi u ovakvoj drzavi, sa ovakvim doktorima i u ovakvom korumpiranom drustvu u svim mogucim slojevima. :x

felichi

Post by felichi » 17/04/2008 16:23

ja sam da se takvim otimacima novca odmah uzme 1/2 mjesecne plate.

pa nek zive sa 400km. a ne ovako, gospoda uzmu 800km mjesecno i hoce jos.

misle sto su citav zivot ucili da vrijede vise od 800km.

djubrad...

ZANMAR95

Post by ZANMAR95 » 17/04/2008 16:30

Ma vrijede oni, stvarno. Kad te nesto zaboli, a nemas pojma sta je gdje ces drugo nego doktoru. Ja sam za to da se oni plate duplo vise nego sada, ali da se korupcija najstrozije kaznjava. Strpala bih svakog u zatvor, ko god uzme pare od pacijenta.

Pa kakve su sve kuce i vikendice kupili, malo ih je koji nisu a sve to od para bolesnog naroda. Sramota !

Od nekoga se mora poceti cistiti ova drzava, predlazem da krenemo od doktora a do vrha drzave cemo doci lagano. Stvarno se nesto mora uraditi po tom pitanju.

memlija

Post by memlija » 17/04/2008 18:17

Za DOKTORA Mašića :dance: :thumbup: mogu reći samo jedno: Ljudina i čovjek od glave do pete, ustvari kako se kaže po naški INSAN....Cijelo vrijeme je vodio suprugu u toku trudnoće i takav odnos doktor-pacijent se rijetko gdje sreće, čak i u filmovima :D .....i pored insistiranja da primi poklon od srca, čovjek jednostavno samo kaže: neka je sve u redu sa bebom a za ostalo hvala Allahu....RESPECT....

acomegas

Post by acomegas » 17/04/2008 19:06

Ja sam se liječio 2 godine,a sada redovno odlazim na kontrole na VMA BG i za "god. nisam nikada niodkog dobio signal da trebam da ga podmitim a kamo li da mi je neko javno trazio.
Ljekarima je dovoljno kupiti poklon od srca naravno ako ste zadovoljni njihovim radom. U mom slucaju ja sam prezadovoljan.

semmy

Post by semmy » 17/04/2008 20:09

memlija wrote:Za DOKTORA Mašića :dance: :thumbup: mogu reći samo jedno: Ljudina i čovjek od glave do pete, ustvari kako se kaže po naški INSAN....Cijelo vrijeme je vodio suprugu u toku trudnoće i takav odnos doktor-pacijent se rijetko gdje sreće, čak i u filmovima :D .....i pored insistiranja da primi poklon od srca, čovjek jednostavno samo kaže: neka je sve u redu sa bebom a za ostalo hvala Allahu....RESPECT....

potpisujem :thumbup:

abdulazizsarajevo

Post by abdulazizsarajevo » 18/04/2008 11:21

semmy wrote:
memlija wrote:Za DOKTORA Mašića :dance: :thumbup: mogu reći samo jedno: Ljudina i čovjek od glave do pete, ustvari kako se kaže po naški INSAN....Cijelo vrijeme je vodio suprugu u toku trudnoće i takav odnos doktor-pacijent se rijetko gdje sreće, čak i u filmovima :D .....i pored insistiranja da primi poklon od srca, čovjek jednostavno samo kaže: neka je sve u redu sa bebom a za ostalo hvala Allahu....RESPECT....

potpisujem :thumbup:

Zar ima i takvih....hvala Bogu..svaka cast tom doktoru..mislim da bi trebali malo temu okrenuti i pokusati ako nista onda pobrojati korumpirane i one koji casno rade svoj posao...kako bi covjeku koji ovo cita bilo jasno sa kakvom budalom se susrece..(koja mu je vec tarifa ako nema zamjenu) odnosno da skrenemo paznju i istaknemo i pohvalimo one koji casno rade svoj posao..

nazalost i mediji ne zele o ovome da pricaju..zasto?? pa vjerovatno zato jer se radi o nekom talu...ko zna..

Isto tako nevjerovatno i zalosno je sto je na celu KC Kosevo..Faris Gavrankapetanovic....zamislite... Hafiz...dragi Boze..:((((

alica.k
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post by alica.k » 18/04/2008 14:55

kad vam doktor trazi pare to prijavit. objavit. da svi znaju.

kad sami dajete pare, to je onda u vama problem. dobri doktori kod nas imaju platu blizu 2000KM. ne treba njima da im neko daje.

ako vam doktor trazi pare, vjerujte da mozete naci boljeg, ne znam kakav glas da ga prati. dobar doktor nikad ne trazi pare.

x0z0y0

Post by x0z0y0 » 19/04/2008 01:47

danas sam bas dozivjela groznu...gadnu ..ma bljak situaciju
odem na pregled u studentsku kliniku...ocni
negdje sam pisala da zelim kupiti sociva i onda skontam najbolje mi dodje otici do svoje klinike i uraditi kompletan pregled
nema guzve nikakve pred vratima..kontam ma super
studenti ionako rijetko idu ljekarima
pokucam..jer ne postoji salter da se ostavi knjizica
sestra otvori i pita sta zelimm (Trick or Treat! cuj sta zelim)
objasnim kako zelim pregled (!?) ali za utvrdjivanje dioptrije za kontaktna sociva
odgovor a ne ne moze...
?! kako ne moze
knjizica ovjerena prije pola sata...u cemu je fol?!
doktorica nije tu...a i na pregled se ne dolazi ovako kasno (bilo je 12 doduse)...a sem toga ne moze te doktorica pregledati jer tvoje osiguranje ne pokriva sociva...a i doktorica ide pa je nece biti do 12. maja ali eto ako ces sociva kupiti u Lorisu e onda moze pregled..
moj sok...pa pitanja...kako mislite moje osiguranje ne pokriva pregled za sociva...vi naravno shvatate da ja ne trazim nikakvu participaciju u troskovima kupnje vec samo pregled..i kako to da samo ako cu kupiti u Lorisu mogu dobiti pregled..
nakon ponovljene price kako me doktorica nece pregledati bivam maltene istjerana van...pricekajte doktoricu (koja je odjednom tu i koja je naravno bila na kafi u susjednoj prostoriji)
pricekam...dodje drugi pacijent ..prime ga prije mene
hajd ok imam vremena..
pokucam poslije tog pacijenta...udjem doktorica me doceka i pita sta zelim (?!)
objasnim opet kako zelim samo pregled za utvrdjivanje dioptrije sociva..
i onda ista prica opet...
da skratim...dobila sam pregled..toliko fus i odfrlje da cu ponovno ici u neku od privatnih ordinacija i platiti jer ne vjerujem nalazu..
uz pregled sam dobila i dozu komentara...
koji fax studiras (kobiva sta se pravim pametna kad ne studiram medicinu) ,
odakle sam ( jer za pregled je izuzetno bitno iz kog sela dolazim) - a da naglasim da niti u jednom trenutku nisam povisila glas..opsovala ...mada sam htjela sjetiti im se objema citave familije....
receno mi je da se pravim glupa...
kako to da imam knjizicu ministarstva obrazovanja a imam preko 26 god. i onda komentar aaa to se ministarstvo sazali na vas pa vam daje osiguranje..
i na kraju, kad sam doktoricu pitala zar ne misli da je monopol u tome sto me uslovljava kupnjom sociva u lorisu, dobila odgovor da ne nikako...da su ostala sociva koja se prodaju u gradu po nizim cijenama falsifikati..kako su i vani cak ona skuplja (haha) ta gdje sam ja to nasla sociva koja su jeftinija od tih u lorisu..kako je ona meni sad ucinila uslugu pregleda itd itd

e sad jedva cekam ponedjeljak da odem do socijalnog i zasigurno utvrdim da li zaista moje osiguranje ne pokriva ovakav, po meni rutinski, pregled...

ne moram ni reci kako sam se osjecala kad sam napustila "kliniku" i moje zaljenje sto direktno nisam otisla kod privatnika

ne pada mi nikakav vid odmazde na pamet sem da im zazelim isti tretman kad im bude najteze :(

melb26sa

Post by melb26sa » 19/04/2008 01:55

Compos_Sui wrote:danas sam bas dozivjela groznu...gadnu ..ma bljak situaciju
odem na pregled u studentsku polikliniku...ocni
negdje sam pisala da zelim kupiti sociva i onda skontam najbolje mi dodje otici do svoje poliklinike i uraditi kompletan pregled
nema guzve nikakve pred vratima..kontam ma super
studenti ionako rijetko idu ljekarima
pokucam..jer ne postoji salter da se ostavi knjizica
sestra otvori i pita sta zelimm (Trick or Treat! cuj sta zelim)
objasnim kako zelim pregled (!?) ali za utvrdjivanje dioptrije za kontaktna sociva
odgovor a ne ne moze...
?! kako ne moze
knjizica ovjerena prije pola sata...u cemu je fol?!
doktorica nije tu...a i na pregled se ne dolazi ovako kasno (bilo je 12 doduse)...a sem toga ne moze te doktorica pregledati jer tvoje osiguranje ne pokriva sociva...a i doktorica ide pa je nece biti do 12. maja ali eto ako ces sociva kupiti u Lorisu e onda moze pregled..
moj sok...pa pitanja...kako mislite moje osiguranje ne pokriva pregled za sociva...vi naravno shvatate da ja ne trazim nikakvu participaciju u troskovima kupnje vec samo pregled..i kako to da samo ako cu kupiti u Lorisu mogu dobiti pregled..
nakon ponovljene price kako me doktorica nece pregledati bivam maltene istjerana van...pricekajte doktoricu (koja je odjednom tu i koja je naravno bila na kafi u susjednoj prostoriji)
pricekam...dodje drugi pacijent ..prime ga prije mene
hajd ok imam vremena..
pokucam poslije tog pacijenta...udjem doktorica me doceka i pita sta zelim (?!)
objasnim opet kako zelim samo pregled za utvrdjivanje dioptrije sociva..
i onda ista prica opet...
da skratim...dobila sam pregled..toliko fus i odfrlje da cu ponovno ici u neku od privatnih ordinacija i platiti jer ne vjerujem nalazu..
uz pregled sam dobila i dozu komentara...
koji fax studiras (kobiva sta se pravim pametna kad ne studiram medicinu) ,
odakle sam ( jer za pregled je izuzetno bitno iz kog sela dolazim) - a da naglasim da niti u jednom trenutku nisam povisila glas..opsovala ...mada sam htjela sjetiti im se objema citave familije....
receno mi je da se pravim glupa...
kako to da imam knjizicu ministarstva obrazovanja a imam preko 26 god. i onda komentar aaa to se ministarstvo sazali na vas pa vam daje osiguranje..
i na kraju, kad sam doktoricu pitala zar ne misli da je monopol u tome sto me uslovljava kupnjom sociva u lorisu, dobila odgovor da ne nikako...da su ostala sociva koja se prodaju u gradu po nizim cijenama falsifikati..kako su i vani cak ona skuplja (haha) ta gdje sam ja to nasla sociva koja su jeftinija od tih u lorisu..kako je ona meni sad ucinila uslugu pregleda itd itd

e sad jedva cekam ponedjeljak da odem do socijalnog i zasigurno utvrdim da li zaista moje osiguranje ne pokriva ovakav, po meni rutinski, pregled...

ne moram ni reci kako sam se osjecala kad sam napustila "kliniku" i moje zaljenje sto direktno nisam otisla kod privatnika

ne pada mi nikakav vid odmazde na pamet sem da im zazelim isti tretman kad im bude najteze :(

Je li ta doktorica tamne ili crvene kose? Ja sam isto kao student otisla na pregled za sociva u studentsku ali je tada uslov bio da se ide u neku malu radnjicu u Cekalusi da se preda recept pa onda oni naruce i cekas 7 dana da dobijes sociva. Znam da ta radnjica vise ne radi. Ja sam samo prvu kutiju sociva uzela kod njih a sve ostalo narucivala iz vana jer mi je bilo jeftinije.

Inace, privatno za odredjivanje dioptrije za lece ili Sefic ili doktor u SaNaSi :thumbup: Cula sam i da u Barosu imaju dobrog doktora ali nisam licno provjeravala.

x0z0y0

Post by x0z0y0 » 19/04/2008 01:59

ono sto je mene iznenadilo/zaprepastilo/naljutilo je cinjenica da imam regulisano zdravstveno osiguranje i svejedno nemam nista od toga...cak ni pregled
kakve joj je boje kosa...zaista ne znam ...toliko sam bila iznervirana da se ne sjecam uopste ...ne bi je mogla sad opisati ni da moram..
zove se Amira...ako ti sta znaci

Bumbar

Post by Bumbar » 19/04/2008 02:03

da se nadovezem na Compos... mene je sa studentske na CUM poslala da mi pregledaju zuc...prvo sam jedva skontala gdje trebam uci...a na prvom hodniku lezi zena koja je umrla a nisu je ni pokrili...sok broj jedan...

udjem unutra i odmah dobijem dozu pogleda kako-se-usudjujes...kazem zasto sam tu...njih dvoje me samo odmjere i doktorica kaze...a zasto? paaa rekoh, doktorica je smatrala da trebam slikati...ah...svasta, za sve zivo ljude salju...vama je dobro vidim ja to po vama...rekoh, ok ali doktorica...mah, hocete li da operisete?. Ja u soku, rekoh naravno da necu pod noz ako ne moram. Pa, kaze doticna, zasto ste onda dosli? Meni tlak na 500...u tom momentu mi tehnicar uzima knjizicu da on vidi odakle sam to ja...pogleda, ahhhh...Bihac, i pokaze doktorici knjizicu...jaoj kad je ova raspalila...na kraju odlucim i ja biti bezobrazna i kazem, vasa kolegica iz studentske me poslala, bila sam kod nje prije 20 minuta...tek me onda pregledala...i to preko odredjene stvari...

melb26sa

Post by melb26sa » 19/04/2008 02:05

Compos_Sui wrote:ono sto je mene iznenadilo/zaprepastilo/naljutilo je cinjenica da imam regulisano zdravstveno osiguranje i svejedno nemam nista od toga...cak ni pregled
kakve joj je boje kosa...zaista ne znam ...toliko sam bila iznervirana da se ne sjecam uopste ...ne bi je mogla sad opisati ni da moram..
zove se Amira...ako ti sta znaci

Je, to je ta. I ja sam dodatno platila sociva ali primila je knjizicu bez problema. Pregled mora biti besplatan dokle god ti imas ovjerenu knjizicu. Ako si platila, fino sa racunom u zavod za zdravstveno pa nek ti vrate pare. [znam kad je moja sestra uklanjala mladez da su slali na biopsiju i da je morala platiti 50 KM a onda je jedan dan dosao postar sa povratom novca iz zavoda].

Klodovik

Post by Klodovik » 19/04/2008 02:06

Kad se već spominju osobni primjeri... Državna bolnica, operacija žuči - 500 EUR.

norah

Post by norah » 19/04/2008 14:23

Dobra tema...naravno da se placa doktorima....oni to ocekuju...ne mozes im reci direktno, ali izmedju redova se odlicno razumijemo....Nazalost, tako je. A imaju veoma dobre plate, plus koliko uzimaju od jadnih pacijenata...Neki od njih su potpuno nemotivisani za svoj posao. Ima i izuzetaka, ima divnih ljekara koji su prije svega dobri ljudi. Desilo mi se par puta da me lose tretiraju i u privatnim ordinacijama...e, tada mi je stvarno pukao film...ima da mi prostres crveni tepih kada ti dodjem privatno kao pacijent i da odgovoris na svako moje, pa i ono glupo, pitanje!!!

semmy

Post by semmy » 19/04/2008 15:08

norah wrote:Dobra tema...naravno da se placa doktorima....oni to ocekuju...ne mozes im reci direktno, ali izmedju redova se odlicno razumijemo....Nazalost, tako je. A imaju veoma dobre plate, plus koliko uzimaju od jadnih pacijenata...Neki od njih su potpuno nemotivisani za svoj posao. Ima i izuzetaka, ima divnih ljekara koji su prije svega dobri ljudi. Desilo mi se par puta da me lose tretiraju i u privatnim ordinacijama...e, tada mi je stvarno pukao film...ima da mi prostres crveni tepih kada ti dodjem privatno kao pacijent i da odgovoris na svako moje, pa i ono glupo, pitanje!!!

sa ovim boldiranim se ne slazem...provjereno 100% da su im plate mizerne za posao koji obavljaju, pa cak i za godine koje su grijali stolice da zavrse fakulete...
a kao sto vec na ovoj temi viewtopic.php?f=42&t=49811&st=0&sk=t&sd=a rekoh, za svo mito smo sami krivi...

pesak

Post by pesak » 20/04/2008 01:54

nisi sama kriva, nego nece da operise ako ne pljunes pare.

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 20/04/2008 08:13

Jednostavan je odgovor.

U BiH je doktor placen slabo u poredenju s doktorima drugdje u svijetu.

Ako jedan administrativac OHR-a moze imati placu 3000 KM mjesecno, gdje ces to uporediti bolan s hirurgom? Ako moze sudija imati platu od vise hiljada maraka - a vidimo kakva je situacija u pravoj sferi, onda koliko to doktor treba biti placen?

To je jedan segment.

Drugi segment je proces privatizacije zdravstva. Sve sto je privatno - cvijeta i buja. Sve sto je drzavno - propada. Svako bi zeljeo da bude dio onog sto ide nekako a ne dio onog sto propada. Svako bi voljeo da mu dodje covjek koji ima nesto love i koji znaci, ima i bolji lifestyle u BiH, nego covjek koji nema nista, i jos je uz to bolestan. Dakle u privatnoj sferi osiguravas ne samo platu vec imas i kontrolu nad tim koga ces i koga neces vidjeti. Koliko ces biti zauzet ili ne. I naravno, koliko ces naplatiti nesto ili ne. Kako je vrijeme poprilicno neregularno, i kako smo mi ne-navikli da nekako reformisemo zdravstvo - svako koristi nacin na koji moze da dodje do zdravstva. Na drugu ruku do privatne klinike se ne moze doci posteno - radeci za platu pa neka je i par hiljada km-ova. Sama klinika i prostor koliko kostaju a koliko oprema - za dijagnostiku ili tretman. Dakle - ko pokrade vise imace i bolju kliniku. Ko naplati vise, sutra ce moci vise. Sto si dakle gori i okorijeliji - to sam sebi stvaras bolje preduslove da uspijes da se iskobeljas iz polja koje se zove javno zdravstvo i koje nakon par godina pocinje da svakog zivog deprimira, depresira i cini apaticnim prema svom jadu i bijedi koju moze vidjeti.

Prva stvar koju bih ja ukinuo je zdravstvo za sve nezaposlene od 18 do 65 godina.

Da bi imao zdravstvo - moras doprinjeti budzetu drzave. Ne mozes prazniti kasu, a onda drkati karu i ici na biro za nezaposlene samo da bi dobio zdravstveno osiguranje i onda - obijao doktorima vrata kad te nesto zaboli, a zaboli od silne dosade.

Studenti su tu bitna kategorija ali moj je rezon ovakav. Uvali se u dug za zdravstvo - dok studiras. Uzmi od drzave - ako je procjena godisnja doprinosa zdravstvu jednog zaposlenog npr. bubam - 200km - kao student moras ili uplatiti ili uvaliti se u dug za te pare. Pa kad zavrsis - vratiti. A ako ne zavrsis - opet vratiti. Ako ne vratis - u odredjenom roku - sve i da si zaposlen - nema zdravstvenog dok ne istekne period u kojem si podigao zajam i imao zdravstvenu njegu besplatno.

S ovim ekstra parama - podigao bih plate doktorima ali samo po inicijativi koja glasi -
# pacijenata vidjenih sedmicno X koliko je komplikovan pacijent = plata.
# pacijenata operiranih sedmicno X koliko je komplikovana procedura = plata.

Na taj nacin - neka ljudi sami odreduju sebi koliko ce raditi i zaraditi. Ako im je malo - neka rade 2-3h duze svaki dan.

Nakon toga - onome ko primi mito bih suspendirao dozvolu da praktikuje medicinu u BiH.
Onima koji su kupili diplome - medicine - BiH takodje oduzeo dozvolu da rade u zdravstvu.
Profesore na medicini koji prodaju ispite - bih strpao u zatvor dozivotno bez prava na zdravstvenu skrb. Neka sjede u KPD Zenica.
A njihove stranacke lidere koji ih obezbjedise fotelje - bih fino objesio na Bascarsiji - pa neka vise fino par dana kod Sebilja.

I na kraju sve ove price - pitanje koje nema odgovora je sljedece. Oprema tehnicka iz svijeta medicine kosta sve vise i vise. BiH je jedino nada da ce moci polovnu opremu uvoziti - npr CT skenere, MRI i ostalo. Dakle - u 21 vijeku - nama treba ono sto je staro 10-15 godina. Da bi to funkcioniralo potrebni su tehnicari koji ce odrzavati tu tehnologiju. Ima li kod nas ijedna skola - koja ljude skoluje kako odrzavati takvo nesto, ili ne daj boze mozda - da postoji grupa inzinjera koji su fokusirani na bio-medicinskih inzinjering. Kaki' bola, pa kod nas ta struka ni ne postoji, barem koliko ja znam.

I na kraju ono sto je potrebno ljudima implementirati je da nije zdravlje - dzaba, nije zivot besplatan i zbog toga - nemoj 50 godina pusiti, piti, zgembu uzgajati, nikad se fizickom aktivnoscu ne baviti, i onda kad dodje stani pani - pomo'z doture. To je jos jedan spektar onih kojima ja nebi dao zdravstvo bez duplo vece rate - ako imas 30kg viska, ako pusis kutiju cigara, ako imas droge u sistemu, ako su te uhvatili da pjan vozis - pa nije zdravstvo pravo - zdravsto bi trebalo biti privilegija. Onima koji se ne brinu o sebi samima - sto bi se to drustvo brinulo o njima - narucito drustvo koje radi toga onda nema banke da se brine samo o sebi vec bude po onome - svako se zabrinuo za sebe, a druge ko shisa.

Ali nemam pretenzija da ce nesto ovavko ikad biti implementirano kod nas. Mi smo navikli na socijalno zdravstvo koje je moglo fercerati onda kad su direktor preduzeca i cistacica oboje zivjeli u istoj zgradi. Kako toga vise nema danas, i kako se drustvo raslojava, normalno je da ce tendencija biti da se mora platiti za ono za sta se nema izbora, a sve drugo kako bude, u tome prvom je dobar dio zdravstva, koje nije regulirano, i gdje moze svako da radi sta hoce, kako od doktora tako i od pacijenata koje misle da mogu biti fukare i zahtjevati operaciju koja kosta - ako nista drugo 2-3h vremena 6-7 ljudi u operativnoj sali, plus 2-3 dana hospitalizacije u bolnici, plus troskovi za tehnologiju plus sav materijal koji se koristi prilikom operacije - i koji naravno 90% ga je uvezenog iz vana, jer nemamo sposobnih kolektiva da kopiraju nista osim gaze i flastera ili farmeceutsku industriju koja je odmakla dalje od paracetamola. Sto je to tako? Jer je dugo vremena bilo drzavno tj neko cekao da ili kupi i pohara ili kupi i onda skonta kako od toga ne zna mnogo, i slicno.

Ali najgori su talovi. Kod nas vladaju talovi. Tajni lobiji koji drze sve pod svojim uticajem. Oni koji imaju dovoljno love da se ljece po Sloveniji i sire. Sta te briga kakva je situacija zdravstva u BiH? Mene interesuje jel iko igdje od politicara ikada diskutovao uopste kako reformisati ovaj sistem i nije mi jasno da je javna tajna da se ljudi plase toga sta buducnost nosi, a svakom je od nas u toj buducnosti biti bola - ono sto se ljudi samo nadaju je da nece biti fukare i da ce moci to da plate. Ja sam za to da se plati - ali ne na crno. Nego fino legalno. Radis, uplacujes doprinos, zna se koliko godisnje - toliko mozes potrositi resursa, i poslje toga - izvadi iz dzepa visak. Ko ne radi, a nije invalid - nema zdravstva dzabalesku. Samo kesic. I to stati u posebnu liniju - za nezaposlene. Pa neka malo vise sa svojom rajom, mozda niknu poslje toga kakvi plastenici po planinama il' nesto tako korisno. Najgora mi je kategorija onih koji rade na crno a ne placa onaj koji ih zaposljava doprinos. To je poseban krmetnjak koji treba ocistiti, od do.

KYLIE

Post by KYLIE » 20/04/2008 09:40

Nosferatu wrote:
I na kraju ono sto je potrebno ljudima implementirati je da nije zdravlje - dzaba, nije zivot besplatan i zbog toga - nemoj 50 godina pusiti, piti, zgembu uzgajati, nikad se fizickom aktivnoscu ne baviti, i onda kad dodje stani pani - pomo'z doture. To je jos jedan spektar onih kojima ja nebi dao zdravstvo bez duplo vece rate - ako imas 30kg viska, ako pusis kutiju cigara, ako imas droge u sistemu, ako su te uhvatili da pjan vozis - pa nije zdravstvo pravo - zdravsto bi trebalo biti privilegija. Onima koji se ne brinu o sebi samima - sto bi se to drustvo brinulo o njima - narucito drustvo koje radi toga onda nema banke da se brine samo o sebi vec bude po onome - svako se zabrinuo za sebe, a druge ko shisa.

slazem se definitivno, danas ti je zdravlje najveci kapital

Black swan

Post by Black swan » 20/04/2008 12:19

alica.k wrote:kad vam doktor trazi pare to prijavit. objavit. da svi znaju.

kad sami dajete pare, to je onda u vama problem. dobri doktori kod nas imaju platu blizu 2000KM. ne treba njima da im neko daje.

ako vam doktor trazi pare, vjerujte da mozete naci boljeg, ne znam kakav glas da ga prati. dobar doktor nikad ne trazi pare.

gladna smo mi nacija

da su im američke plate opet bi uzimali

Post Reply