Doktorat, u najkrace moguce vrijeme... pomoc

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
saniiado

Doktorat, u najkrace moguce vrijeme... pomoc

Post by saniiado » 03/04/2012 11:14

Cao ljudi...

nakon skolovanja po bijelom svijetu, standardnih (i da dodam, JEDINIH VALIDNIH, aludiram na ovu smijuriju zvanu Bolonja) 4 godine i 2.5 godine magistrata, skontah da mi za neki jaci napredak na trenutnom poslu treba doktorat.

Znajuci da je od pamtivjeka kod nas bilo vrlo zajebano zavrsiti Magistrat a da je doktorat kao 'kruna' na magistratu (jedno godinu do 18 mjeseci max) ja se uputim po internetu da istrazim sta to ima u ovoj nasoj BiH.

Sem sto sam bio sokiran i zatecen da ljdi zavrsavaju fax za 3 godine a magistrat za 1 ili 2 ??????? :? :? :? :? :shock: :shock: :shock: jos vise sam bio sokiran kad mi je receno da doktorat ovdje traje T R I godine.

Postoji li NORMALAN fakultet u ovoj drzavi u kojem se moze odraditi doktorat za krace vremena???

Necu da kenjam o sebi kako sam ovo, ono ali ja mogu da budem 3 puta doktor svim ovim ovdje doktorima (govorim o PHD programu, ne medicinskom) i ne pada mi na pamet da zrtvujem jos 3 godine svog zivota da bi me neko handrio koga ja mogu pojesti znanjem...

Hajmo vasa iskustva... sta kako... je li preostao ijedan fakultet sa 'normalnim' doktoratom

Hvala!!! :bih: :sax:

Jay Gatsby

Re: Doktorat, u najkrace moguce vrijeme... pomoc

Post by Jay Gatsby » 03/04/2012 11:20

Doktorski studij po Bolonji traje tri godine. Kraće ne može. Cijena bi trebala biti oko 7000 KM po godini.

Doktorat po starom sistemu možeš prijaviti do 30.09. ove godine, a naučni stepen doktora nauka na taj način možeš steći do 30.09.2016. godine.

suncica24

Post by suncica24 » 03/04/2012 11:20

Oprosti, ali kakav je to "normalni" doktorat?

Doktorat nikad nije bio "kruna" na magisteriju (od nekih god do godinu i pol dodatnog studija). I prije, po starom sistemu, nakon magisterija slijedilo min 2,5-3god doktorskog studija.

I, da, buduci da vec imas toliko iskustva po bijelom svijetu :oops: trebao bi znati da i drugdje, tj. vanka, doktorski studij traje od 3 do 5 godina.

Nego, pokusaj ti u Kiseljaku, Travniku, na Romaniji... Ima tih fakulteta gdje se doktorat zavrsava za dan samo tako koliko hoces...
Last edited by suncica24 on 03/04/2012 11:22, edited 1 time in total.

Bušman

Post by Bušman » 03/04/2012 11:21

Ne postoji fakultet u svijetu u kome se doktorat moze brzo uraditi. Ako postoji, onda taj doktorat vezi macku o rep. A pravi doktorat svakako nije stvar vremena nego ispunjavanja odredjenih uvjeta (objavljeni radovi na konferencijama i zurnalima).

Ako ti je bas stalo do vremena vidi sta nudi univerzitet u Sirokom Brijegu. :D :D :D

Bountiful

Post by Bountiful » 03/04/2012 11:21

A gdje to u svijetu ima da doktorat traje krace od 3 godine? Koliko ja znam u Engleskoj doktorat traje 3 godine, neki programi cak i duze, a u Americi ako upises doktorat odmah poslije 4 godine fakulteta traje sigurno 5 godina

Jay Gatsby

Post by Jay Gatsby » 03/04/2012 11:25

Bountiful wrote:A gdje to u svijetu ima da doktorat traje krace od 3 godine? Koliko ja znam u Engleskoj doktorat traje 3 godine, neki programi cak i duze, a u Americi ako upises doktorat odmah poslije 4 godine fakulteta traje sigurno 5 godina
Teoretski, može puno kraće. Ako prijavi doktorat po starom sistemu, sam rad (u određenim okolnostima) može završiti i za godinu. Prije rata su ljudi sam rad završavali i za tri mjeseca (ako im se sve poklopilo).

Bountiful

Post by Bountiful » 03/04/2012 11:29

Jay Gatsby wrote:
Bountiful wrote:A gdje to u svijetu ima da doktorat traje krace od 3 godine? Koliko ja znam u Engleskoj doktorat traje 3 godine, neki programi cak i duze, a u Americi ako upises doktorat odmah poslije 4 godine fakulteta traje sigurno 5 godina
Teoretski, može puno kraće. Ako prijavi doktorat po starom sistemu, sam rad (u određenim okolnostima) može završiti i za godinu. Prije rata su ljudi sam rad završavali i za tri mjeseca (ako im se sve poklopilo).
Ocigledno je tada svako mogao imati doktorat :-) Ja znam ljude koji trenutno rade doktorat u inostranstvu i vidim koliko truda i istrazivanja ide u to. Ne znam kako je neko mogao napisati to za 3 mjeseca :roll:

foton

Post by foton » 03/04/2012 11:32

Mislim da je to standardno vrijeme studiranja za doktorat - tri do pet godina, bilo ovdje ili u inostranstvu. Tako da tesko moze za manje od te tri godine...

suncica24

Post by suncica24 » 03/04/2012 11:32

Jay Gatsby wrote:
Dok su prakticno ti ljudi iza sebe imali po 10, 20 godina iskustva u polju u kojem za koje su pisali istrazivacki rad.

ps: kad kazem "iskustva", mislim na naucni rad.
Last edited by suncica24 on 03/04/2012 11:34, edited 1 time in total.

baustelac

Post by baustelac » 03/04/2012 11:34

saniiado wrote:Cao ljudi...

nakon skolovanja po bijelom svijetu, standardnih (i da dodam, JEDINIH VALIDNIH, aludiram na ovu smijuriju zvanu Bolonja) 4 godine i 2.5 godine magistrata, skontah da mi za neki jaci napredak na trenutnom poslu treba doktorat.

Znajuci da je od pamtivjeka kod nas bilo vrlo zajebano zavrsiti Magistrat a da je doktorat kao 'kruna' na magistratu (jedno godinu do 18 mjeseci max) ja se uputim po internetu da istrazim sta to ima u ovoj nasoj BiH.

Sem sto sam bio sokiran i zatecen da ljdi zavrsavaju fax za 3 godine a magistrat za 1 ili 2 ??????? :? :? :? :? :shock: :shock: :shock: jos vise sam bio sokiran kad mi je receno da doktorat ovdje traje T R I godine.

Postoji li NORMALAN fakultet u ovoj drzavi u kojem se moze odraditi doktorat za krace vremena???

Necu da kenjam o sebi kako sam ovo, ono ali ja mogu da budem 3 puta doktor svim ovim ovdje doktorima (govorim o PHD programu, ne medicinskom) i ne pada mi na pamet da zrtvujem jos 3 godine svog zivota da bi me neko handrio koga ja mogu pojesti znanjem...

Hajmo vasa iskustva... sta kako... je li preostao ijedan fakultet sa 'normalnim' doktoratom

a da se ti malo (vise) ne qrcis

JThomas
Been thanked: 29 times

Post by JThomas » 03/04/2012 11:42

može kod vinka u travniku :D

Jay Gatsby

Post by Jay Gatsby » 03/04/2012 11:48

suncica24 wrote:
Jay Gatsby wrote:
Dok su prakticno ti ljudi iza sebe imali po 10, 20 godina iskustva u polju u kojem za koje su pisali istrazivacki rad.

ps: kad kazem "iskustva", mislim na naucni rad.
Jedan Kemal Hanjalić je diplomirao 1964, magistrirao 1966 i doktorirao 1970.

Zavisi sve to od niza faktora. Zavisi od oblasti u kojoj se radi doktorat - npr. književnost ili medicina. Je li čovjek sam ili već ima porodicu. Radi li veći dio doktorata na studijskom boravku vani ili ovdje, paralelno s redovnim poslom i da ne nabrajam dalje.

Teoretski, po starom sistemu sve to (u određenim okolnostima) može trajati kraće od tri godine. Po Bolonji, ne može.

saniiado

Post by saniiado » 03/04/2012 12:33

baustelac wrote:
saniiado wrote:Cao ljudi...

a da se ti malo (vise) ne qrcis
a da tebe ne bi trebalo banovat? HALOOO administrator.... spavas Ili ???

ozdrlje_donje

Post by ozdrlje_donje » 03/04/2012 12:47

Ja trenutno radim doktorat na veterini u Becu, tacnije "poultry science - infectious diseases" i po ugovoru mi je trajanje 3 godine ali tesko da cu za to vrijeme zavrsiti jer je posla previse. Iskreno sumnjam da mozes bilo gdje zavrsiti za krace od 3 god. ako trazis kvalitetnu edukaciju. Pozz

VjecitiStudent

Post by VjecitiStudent » 03/04/2012 12:50

Ruku na srce, domaci doktorat i kad traje tri godine, je smijurija od doktorata, svejedno da li su drzavni ili privatni fakulteti u pitanju.

suncica24

Post by suncica24 » 03/04/2012 13:03

Zavisi sve to od niza faktora. Zavisi od oblasti u kojoj se radi doktorat - npr. književnost ili medicina. Je li čovjek sam ili već ima porodicu. Radi li veći dio doktorata na studijskom boravku vani ili ovdje, paralelno s redovnim poslom i da ne nabrajam dalje.

Teoretski, po starom sistemu sve to (u određenim okolnostima) može trajati kraće od tri godine. Po Bolonji, ne može.
64-66 = 2god
66-70 = 4god
...
?

sheilak

Post by sheilak » 03/04/2012 13:27

Dajte, ljudi, pa kako bi se doktorat mogao zavrsiti u kratkom roku? Razmislimo malo sta je doktorat, koje obimno istrazivanje je potrebno (koje je tek jedan dio studija) da bi se stekla (i zasluzila) titula doktora. :-)
Last edited by sheilak on 03/04/2012 15:03, edited 1 time in total.

nermin9200

Post by nermin9200 » 03/04/2012 14:05

pa kupi brate diplomu onda :lol:
hebo vas, pa svi bi da budu doktori nauka, a niko pojma o zivotu nema... kad vidim sve ko je doktorir'o i ko ce da doktorira na mom faxu, pa smuci mi se zivot... malo se potrudite jbmu! :x

Svejetorokenrol
Been thanked: 1 time

Post by Svejetorokenrol » 03/04/2012 14:07

Tri godine traje i u Dijasporlandiji, nemam pojma gdje si ti to bauljao po bijelome svijetu. Vjerovatno postoje izuzeci, npr. ako si bog u svojoj struci, kao što je Miljenko bio bog za kompjutere i elektrotehniku, pa da se na osnovu svog renomea i publikacija dofatiš kak’e prečice. Ali većini običnih smrtnika treba i više od 3 godine da doktoriraju.

baja

Post by baja » 03/04/2012 14:15

imaš u Kiseljaku može za 1 godinu...ono s desne strane puta, lijevo mesara, desno univerzitet 8-)

foton

Post by foton » 03/04/2012 14:19

sheilak wrote:Dajte, ljudi, pa kako bi se doktorat moago zavrsiti u kratkom roku? Razmislimo malo sta je dokotorat, koje obimno istrazivanje je potrebno (koje je tek jedan dio studija) da bi se stekla (i zasluzila) titula doktora. :-)
Da... Samo da se objavi jedan naucni rad treba najmanje sest mjeseci - od momenta kad se gotov rad posalje editoru do samog objavljivanja. Polaganje predmeta je opet najmanje godina dana... Istrazivanje... Pisanje rada...

Mislim da smo se svi slozili da ne moze ispod tri godine :) I ako neko ozbiljno misli ici putem doktorata, motiv za to bi realno trebao biti entuzijazam za naukom, znanjem, istrazivanjem, zelja za doprinosom covjecanstvu :-) ... a ne napredovanje na postojecem poslu.

Jay Gatsby

Post by Jay Gatsby » 03/04/2012 14:21

suncica24 wrote:

64-66 = 2god
66-70 = 4god
...
?
Ti reče ovako: "Dok su prakticno ti ljudi iza sebe imali po 10, 20 godina iskustva u polju u kojem za koje su pisali istrazivacki rad."

Danas se magistrira (po Bolonji) sa 22-23 godine. U nekim naučnim oblastima, doktorat možeš imati već sa 26-27. I ne pričam o BiH.

suncica24

Post by suncica24 » 03/04/2012 14:32

Ti reče ovako: "Dok su prakticno ti ljudi iza sebe imali po 10, 20 godina iskustva u polju u kojem za koje su pisali istrazivacki rad."

Danas se magistrira (po Bolonji) sa 22-23 godine. U nekim naučnim oblastima, doktorat možeš imati već sa 26-27. I ne pričam o BiH.
Kemo je od pocetka bio pravi streber. :D Po ps-u. Jedno za drugim.

Ja sam mislila vise na to kad se kaze "doktorirao za pola godine", tj. prijavio rad da tako kazem danas, a rad za pola godine odbranjen.
Samo sto se ne gleda se ni koliko godina je osoba imala tada, ni koliko staza, istrazivanja prije toga, iskustva, itd, itd.

A sto se tice ovog modernog doktoriranja, ja jos ne znam nikog ko je spicio cijeli proces sa 23. Sa 26-27 vec regularno moze (ali oper se vracamo na proces 3+2+3, min).
Znamo sta je uzrok tome (amerikanizacija obrazovanja gdje je cilj da se sto prije dodje do produktivne faze).
Sad, da ponovo ulazimo u raspravu o kvalitetu... a-a.
Za godinu vala ne znam da igdje moze.

Jay Gatsby

Post by Jay Gatsby » 03/04/2012 14:51

suncica24 wrote:

Kemo je od pocetka bio pravi streber. :D Po ps-u. Jedno za drugim.

Ja sam mislila vise na to kad se kaze "doktorirao za pola godine", tj. prijavio rad da tako kazem danas, a rad za pola godine odbranjen.
Samo sto se ne gleda se ni koliko godina je osoba imala tada, ni koliko staza, istrazivanja prije toga, iskustva, itd, itd.

A sto se tice ovog modernog doktoriranja, ja jos ne znam nikog ko je spicio cijeli proces sa 23. Sa 26-27 vec regularno moze (ali oper se vracamo na proces 3+2+3, min).
Znamo sta je uzrok tome (amerikanizacija obrazovanja gdje je cilj da se sto prije dodje do produktivne faze).
Sad, da ponovo ulazimo u raspravu o kvalitetu... a-a.
Za godinu vala ne znam da igdje moze.
Ja govorim o starom sistemu. Po Bolonji se proces nikako ne može skratiti. Po starom sistemu, koliko znam, nema jasno definiranih vremenskih ograničenja. U društvenim naukama, godina dana detaljno planiranog, istrajnog intenzivnog rada (recimo 10-12 sati dnevno) u pravom okruženju bi čovjeka mogla dovesti do završetka rada, posebno ako je na nekom programu u inostranstvu, a doktorat ima prijavljen ovdje. Naravno, takvih ljudi je malo, a ne čekaju nikoga ni ostali aspekti života.

baustelac

Post by baustelac » 03/04/2012 16:15

Svejetorokenrol wrote:Tri godine traje i u Dijasporlandiji, nemam pojma gdje si ti to bauljao po bijelome svijetu. Vjerovatno postoje izuzeci, npr. ako si bog u svojoj struci, kao što je Miljenko bio bog za kompjutere i elektrotehniku, pa da se na osnovu svog renomea i publikacija dofatiš kak’e prečice. Ali većini običnih smrtnika treba i više od 3 godine da doktoriraju.
Ja, ali da je njemu kakve guzovace, jerbo to sto je vani zavrsio sve do doktorata, valjda to znanje vrijedi naseg doktorata, onako na lijepe oci.

Locked