DOKIĆ: OD HERCEGOVINE DO BANJE LUKE - MODERNA AUTOCESTA

Post Reply
Jeff
Posts: 162
Joined: 09/10/2004 10:10

#1 DOKIĆ: OD HERCEGOVINE DO BANJE LUKE - MODERNA AUTOCESTA

Post by Jeff »

BRANKO DOKIĆ, MINISTAR KOMUNIKACIJA I TRANSPORTA BiH,
O NOVOJ CESTOVNOJ MREŽI OD HERCEGOVINE DO BANJE LUKE - MODERNA AUTOCESTA


Postoji dosta naglašen interes gospodarstva zapadne Hercegovine da se izgradnja autoceste od Okučana do Banje Luke produži k ovom području, što je sasvim realna opcija. To prije jer se najveći dio novca dobivenog od triju GSM operatera treba utrošiti upravo na području djelovanja gravitirajućeg GSM operatera - ističe ministar Dokić

Međunarodni monetarni fond (MMF) najavljeni kredit od 50 milijuna dolara za socijalne programe u BiH uvjetuje prekidom planova državne vlade o samofinanciranju gradnje autocesta u BiH. Naime, MMF traži da se novac od GSM licenci koristi za podmirenje unutarnjeg duga BiH, te da se prebaci na poseban račun pod njegovom kontrolom.
— Vjerujem da će pregovarači iz BiH imati dovoljno argumenata za obranu odluke Vijeća ministara da se ovaj novac usmjeri na razvoj cestovne mreže. Argumenata ima sasvim dovoljno. BiH je u jednom sporom razvoju ekonomije i zaista su joj potrebni veći strukturni projekti. Razumljivo je da MMF inzistira na većoj financijskoj disciplini, oni imaju svoje standarde kojih se pridržavaju. Ovakvi projekti omogućavaju pokretanje ekonomije, a to znači i brže punjenje državne kase - rekao nam je Branko Dokić, ministar komunikacija i transporta BiH. Punu podršku ovakvom stavu je iskazao i presjedavajući Vijeća ministara Adnan Terzić, koji je izjavio da Vijeće ministara neće odustati od svoje odluke.
— Ovakav stav MMF-a je pomalo iznenađujući, jer tijekom prošle godine kada je u konzultacijama s MMF-om traženo povećanje proračunskoga novca, dogovoreno je da se to pokuša riješiti na drugi način, i već je bilo nagovješteno da se to ostvari od novca dobivenog prodajom GSM licenci. Mislim da svaka zemlja treba imati vlastitu strategiju i svoju politiku i mi smatramo da je ovo pitanje veliki prioritet.
MMF ima svoje standarde i razloge, ali uvijek postoje izuzeci. Jedan od njih je i Hrvatska koja je prošla sve faze kroz koje mi prolazimo. Ona je uradila jedan povijesni posao kada je u pitanju izgradnja autocesta i jednostavno uvećala vrijednost države - smatra Dokić i nastavlja:
— Ako, ipak, ne dođe do usuglašavanja stavova s MMF-om, može se dogoditi da ne dođe do potpisivanja sljedećeg paketa stand by aranžmana. Smatram da je i to cijena, manja od one koju bi BiH platila kada bi se zaustavili projekti na izgradnji autocesta u BiH. Ovakav stav je kočnica u razvoju bh ekonomije. Na našim vlastima je da napravi procjenu i donese odluku. Od toga ovisi hoće li jedna generacija doći u situaciju da se pita zašto je ostala na ovim prostorima.
Smatram da odnos MMF-a prema ovom pitanju ne bi trebala biti nikakva kočnica i ne sumnjam da će se s njima naći zajednički stav. Mi smo zemlja koja je izišla iz rata, zemlja u tranziciji, i svaki od tih razloga je jak argument da MMF promatra BiH kao izuzetak od svojih uhodanih standarda - tvrdi Dokić.
On također naglašava kako postoji dosta naglašen interes gospodarstva zapadne Hercegovine da se već izvjesna izgradnja autoceste od Okučana do Banje Luke produži k ovom području. Prepreka ovakvim ciljevima je nepostojanje bilo kakve projektne dokumentacije za ovakav projekt.

— Dok sam bio resorni ministar u RS, mi smo još od 1996. godine radili na izradi ove dokumentacije za navedenu trasu od Okučana do Banje Luke. To nam je omogućilo da smo danas došli u poziciju da dobijemo međunarodni kredit za gradnju ove dionice.

Po meni, nastavak ove autoceste dalje k zapadnoj Hercegovini sasvim je realna opcija. To prije jer je poznato da se najveći dio novca dobivenog od tri GSM operatera treba utrošiti upravo na području djelovanja gravitirajućeg GSM operatera - ističe ministar Dokić.
Gdje su sad oni koji kazu da Dokic namjerno nestopa izgradnju Koridora 5C?

Od pocetka price kroz institucije BIH o izgradnji koridora 5C (april prosle godine) proslo je vec 18 mjeseci i za tih 18 mjeseci Dokic (Ivaniceva stranka) je uradio ogroman posao? Raspisao je natjecaj i prije nekoliko dana proglasio pobjednika? Projektna dokumentacija za koridor 5C ce biti zavrsena za 18 mjeseci ako bude i tada? Hrvati su Dalmatinu napravili za 36 mjeseci, dok ce Bosanci napraviti projektnu dokumentaciju za koridor 5C za to vrijeme ako i to vrijeme bude dovoljno? Pa kad to prodje onda ce se jedno deset godina raspravljati odakle lova i da li se zaduzivati ili dati koncesiju, pa ce gradnja onda trajati jedno 16 godina?

Taman kad sve to Dokic zavrsi, BiH ce trebati ocajnicki autocestu sa 16 traka ili vise necemo koristiti aute nego helikoptere.

Medjutim sto ce nam koridor 5C ako budemo spajali Hercegovinu sa Banja Lukom novom autocestom sto glavni i odgovorni za izgradnju koridora 5C predlaze? Mislim zar ta dva pravca nece biti konkurenti? Inace iz kojih sredstava Dokic mislil graditi to? Da se BiH zaduzi kako bi spojila Bluku sa Dalmacijom, pa ako u buducnosti nesto bude od "Velike Srbije" da se moze posteno otici okupati na srpsko more?

DOKIC MORA BITI SMIJENJEN AKO MISLIMO DO 2010 IMATI KORIDOR 5C ZAVRSEN, U SUPROTNOM BOJIM SE DA ODMAH TREBAMO PRAVITI PROJEKTNU DOKUMENTACIJU ZA AUTOCESTU SA 16 TRAKA JER CE BITI ZAVRSENA 2084 GODINE.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#2

Post by Prenj »

Jeff, ovo ti je peta tema sa istim sadrzajem :x
Engram::X
Posts: 1037
Joined: 17/10/2004 12:08
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#3

Post by Engram::X »

Jeff
Posts: 162
Joined: 09/10/2004 10:10

#4

Post by Jeff »

Prenj wrote:Jeff, ovo ti je peta tema sa istim sadrzajem :x
Cekaj bice ih jos 16 dok se ne pocne ozbiljno sa gradnjom.
Jeff
Posts: 162
Joined: 09/10/2004 10:10

#5

Post by Jeff »

Jekane moram se sloziti sa linkom pogotovo u vezi crvene gamadi, ali uvijek ima ono ali ...

Prvo ako se uzme karta moze se vidjeti vrlo jasno da ce 2084 godine kad ta autocesta bude izgradjena prolaziti kroz Federaciju 99% trase. Onda ako je to tako zasto tvoja zelena raja stavlja jednog Dokica i Srbina iz Bluke na mjesto koje je odgovorno za izgradnju te autoceste? Druga stvar zasto je tvoja zelena raja, sa sahistima to u opste napravila kao BiH projekt, a ne Federalni projekt?

Nema sumnje Jekane, da Hrvati i Srbi zele preuzeti BiH privredu, pogotovo onu na bosnjackoj teritoriji ali zar nije to posao tvoje zelene raje da ih zaustavi? Mislis da ce u dzamiji zaustaviti recimo kupovinu u bescijenje bosnjacke privrede?

Kako vidim preuzeli su Sarajevsku Burzu, preuzeli su kompletan uvoz u BiH (dovoljno je pogledati podatke za uvoz po kantonima u odnosu na broj stanovnika tj. potrebe), preuzeli su sve sto se preuzeti moze i tvoja raja to posmatra i nista ne cini. Da, jeste da crvena gamad navlaci vodu na njihov mlin, medjutim to ne moze biti izgovor tvojoj zelenoj raji niti nekom drugom iz druge partije vecinski bosnjacke.

Jekane moj kad bi bio uzorit vjernik koji iftari poslije posta, naravno da bi glasao za tvoju zelenu raju ali kad bi imali strong lidera, a ne onu klempavu karikaturu.

Jekane bojim se da tvoju zelenu raju zajedno sa crvenom gamadi Bosnjaci nece pamtiti po dobru nego po losem.

Mislim da je vrijeme da se i vi mjenjate, da nadjete sebi strong lidera koji ce ne samo stititi interese Bosnjaka od napada sa istocno-zapadnih strana, nego ce i stititi interese Bosnjaka iznutra od korumpiranih malih i to zeleni koji takodjer izjedaju bosnjacko bice.

Jekane sapni zelenoj raji da se mjenja za bilion stepeni dok imaju vremena. :D :D :D
User avatar
Nacionalniid_BOSANCI
Posts: 767
Joined: 02/09/2003 00:00

#6

Post by Nacionalniid_BOSANCI »

Ako se osvrnemo na samo jedan segment kao sto je izgradnja autoputeva kroz BiH i izjave Dokica? Ko stoji iza njega i njegovih izjava? Ko stoji iza paravana i presutno podrzava te izjave?. Izjava da se gradi autocesta Bl - Hercegovina znaci stratesko dijelenje BiH a ne povezivanje citave BiH u nepodijeljenu drzavu. Ako bi se ta ideja ostvarila gradovi kao sto su Sarajevo, Tuzla, Zenica, Gorazde bi se izolovali i pripali ekonomskoj i politickoj sferi Srbije i srpskih interesa. Bihac i drugi gradovi bi se izolovali od Sarajeva i Tuzle i pripali bi ekonomskoj i politickoj sferi Srbije. :skoljka:?????????????????????
Engram::X
Posts: 1037
Joined: 17/10/2004 12:08
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#7

Post by Engram::X »

Jeff wrote:[
Jekane sapni zelenoj raji da se mjenja za bilion stepeni dok imaju vremena. :D :D :D
Sapni im ti, dobri moj...na istoj si distanci ;)
arnaut
Posts: 65
Joined: 03/04/2004 01:05

#8

Post by arnaut »

[quote]Ako se osvrnemo na samo jedan segment kao sto je izgradnja autoputeva kroz BiH i izjave Dokica? Ko stoji iza njega i njegovih izjava? Ko stoji iza paravana i presutno podrzava te izjave?. Izjava da se gradi autocesta Bl - Hercegovina znaci stratesko dijelenje BiH a ne povezivanje citave BiH u nepodijeljenu drzavu. Ako bi se ta ideja ostvarila gradovi kao sto su Sarajevo, Tuzla, Zenica, Gorazde bi se izolovali i pripali ekonomskoj i politickoj sferi Srbije i srpskih interesa. Bihac i drugi gradovi bi se izolovali od Sarajeva i Tuzle i pripali bi ekonomskoj i politickoj sferi Srbije. ?????????????????????[/quote]

- ja cu ti reci ko stoji, zidovi, masoni, iluminati:)))))))))) globalna zavjera protiv "dobrih" Bosnjana

Jeff dobro si rekao, dok se kler zavukao u dzamije i trazi unutrasnjeg neprijatelja, zlocinci se pozivaju na iftare, sve zarad vlasti
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#9

Post by Qwert »

Nek mi neko objasni na koju foru ce ova varijanta biti ekonomsko rentabilna, uzimajuci u obzir cinjenicu da ce prolaziti vecinski kroz najnenaseljeniji dio BiH. :-)

Ocigledno da je uvazenom ministru glavni cilj svog mandata opstruiranje i zakasnjenje vec postojeceg projekta, za sta smo se vec davno uvjerili. No vazno je da on dobija podrsku od koalicionog partnera. :D Kojeg???Nije to toliko ni bitno koliko je bitna borba za vlast. :roll: I ne cudi me kada se skoro svaka firma poistovecuje sa partijskim neprijateljem.

No nije on jedini, tu je i ministarstvo poljoprivrede isto tako cijenjeno, negdje van BiH. Mozda bacanje carki pomogne, izgleda ih se dosta njih i za tu opciju opredijelilo.
Jeff
Posts: 162
Joined: 09/10/2004 10:10

#10

Post by Jeff »

arnaut wrote: Jeff dobro si rekao, dok se kler zavukao u dzamije i trazi unutrasnjeg neprijatelja, zlocinci se pozivaju na iftare, sve zarad vlasti
Posao klera i jesta da bude u dzamijama, crkvama itd, medjutim posao vlasti nije da bude u dzamiji ili crkvi, barem ne da vlada sa drzavom i da se krije po dzamijama ali i crkvama.

Posto govorimo o malim zelenim onda bi se skoncentrisao na njih ovaj put.

Mali zeleni nisu zlocinci i koristis rijec koja nije prikladna i ne moze ici u istoj recenici sa malim zelenim.

SDA jeste sve samo nisu zlocinci. Oni su cisto malo korumpirani, jako puno lijeni i nesposobni i jednostavno boli ih qrac za Bosnjacima. Medjutim to je sve. Doduse njihova korupcija, lijenost i nesposobnost nekada imaju slicne rezultate kao i klasicna izdaja.

Problem kod Bosnjaka je taj sto nemaju izbora, a nije da nece promijene, liberalizam, zakonitost, business, EU itd za razliku od ostala dva naroda koja non stop glasaju za nacionalizam, sebicnost, kriminal, korupciju, ekstremne religije itd. Bosnjaci su 2000 pokazali sta zele, medjutim drugo je pitanje sto su se i tu zajebali pa sa loseg otisli na jos losije ili da budem precizniji sto su 2000 male zelene zamijenili sa navodno multikulti samo kad su se dijelile politicke funkcije u vecinski bosnjackim kantonima i gradovima u zemlji u kojoj na 70% teritorije Bosnjak ne moze biti vise od portira ako i to moze zbog svoje religije ili zbog svoje nacionalnosti, crvenom gamadi.
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#11

Post by Qwert »

Kad mu vise istice taj mandat? :? :D
Post Reply