Dokad cemo biti ovce ?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
AmirBaa

Dokad cemo biti ovce ?

Post by AmirBaa » 23/12/2015 18:59

Ovih dana nesto puno klix i vijesti citam oko BiH i ne mogu da vjerujem koje smo mi ovce. Danasnja dva naslova:
"MVP BiH: Kupljeni automobili se ne odlikuju luksuznom opremom"
"Salihagić: Daleko smo od vanrednog stanja zbog zagađenja" i jos jutros onaj neki frajer sa slicnom objavom, gdje nas ubjedjuju strucnjaci da je ovo sasvim normalna situacija u Sarajevu. Pa prije par dana izjava kako je sigurnosna situacija i vise nego zadovaljavajuca u FBiH. Samo me zanima sta vi mislite dokad ce ovaj narod biti jedno veliko stado ovaca ? Da li ce nas ikad ista dotaci od ovih vijesti pa da se ko trzne malo ?

KIseljak12

Re: Dokad cemo biti ovce ?

Post by KIseljak12 » 23/12/2015 19:17

Ako se bosanci i hercegovci nisu dosli pameti do sad, sumnjam da ce biti bolje u buducnosti. Nesto kontam da moze biti samo gore. Dobro ce biti ako ne postanemo novi Honduras.
Ljudi koji ne puse ove price su u manjini i obicno su okruzeni onima koji ne kontaju nista. Vecinu ljudi uopste ne zanima i ne prate situaciju. Ovi koji kontaju da se moze i treba nesto promijeniti su nepovezani sa istomisljenicima i nakon nekog vremena jednostavno odustanu. Ostanu onda plenumasi sa zahtjevima tipa: "Da se Ekrem izbaci iz menze" ili da se uspostavi nekakva nestranacka vlast.
Takodjer veliki broj ljudi nema pojma o politici, vlasti, politickim i ekonomskim uredjenjima, interesnim grupama, soft power-u, izborima, pritisku javnosti, nezavisnim medijima i slicno. Demokratija i ljudska prava i slobode su jako pogresno shvaceni. Prema tome ne mogu ni razviti relevantno misljenje i stav koji bi mogao imati nekih posljedica (pozitivnh).
Last edited by KIseljak12 on 23/12/2015 19:21, edited 1 time in total.

KIseljak12

Post by KIseljak12 » 23/12/2015 19:24

Iza Horizonta wrote:
KIseljak12 wrote:Ako se bosanci i hercegovci nisu dosli pameti do sad, sumnjam da ce biti bolje u buducnosti. Nesto kontam da moze biti samo gore. Dobro ce biti ako ne postanemo novi Honduras.

još 10-15 godina dok pokrepa generacija koja je ratovala onda idu čuda, sad su čuda nemoguća jer su boračke organizacije partner vladi :lol:

Pa jeste, tako nekako. Mislim da je ova post-Dejton generacija naprednija i politicki osvjestenija nego generacije prije njih. Dok oni pozavrsavaju fakultete, pocnu stvarati neku karijeru i ulaziti u vlast, proci ce jos godina.
Cinjenica je da su oni u skoli imali predmet "Demokratija i ljudska prava", a njihovi roditelji "Marksizam". To su dvije nekompatibilne ideologije i treba dosta vremena da jedan nacin razmisljanja zamijeni postojeci (generalno gledano).

AmirBaa

Post by AmirBaa » 23/12/2015 23:09

Mene najvise zanima gdje moze biti granica, dokle nas mogu ovako levatiti i praviti budalama, sve dok ljudi ne puknu. Ali s obzirom na trenutnu situaciju ima jos do toga :)

XXS

Post by XXS » 23/12/2015 23:18

AmirBaa wrote:Mene najvise zanima gdje moze biti granica, dokle nas mogu ovako levatiti i praviti budalama, sve dok ljudi ne puknu. Ali s obzirom na trenutnu situaciju ima jos do toga :)

Samo pricekaj malo, sad ce ti HM2011 objasniti da si ti ustvari sretan i da zivis u rahatluku ali je tvoj problem sto slusas anti SDA medije.
Bosnjacima nikad bolje nije bilo, a zrak nikad cisci zahvaljujuci Bakiru i SDA.
Budi zahvalan, podrzi SDA na svim nivoima. :lol:

HM 2011

Post by HM 2011 » 23/12/2015 23:28

XXS wrote:
AmirBaa wrote:Mene najvise zanima gdje moze biti granica, dokle nas mogu ovako levatiti i praviti budalama, sve dok ljudi ne puknu. Ali s obzirom na trenutnu situaciju ima jos do toga :)

Samo pricekaj malo, sad ce ti HM2011 objasniti da si ti ustvari sretan i da zivis u rahatluku ali je tvoj problem sto slusas anti SDA medije.
Bosnjacima nikad bolje nije bilo, a zrak nikad cisci zahvaljujuci Bakiru i SDA.
Budi zahvalan, podrzi SDA na svim nivoima. :lol:

U jedinstvu je snaga

medjutim

pozitivne kritike moraju uvjek biti dobrodosle....

sad mogu li poluciti zeljeni rezultat - to je veliko pitanje.....

u sumi montiranih oblata protiv nase SDA - konstruktivna kritika skoro da ne moze doci do izrazaja....

Tu kao jedno od rjesenja moze biti i aktivno ukljucivanje u politicki zivot svakog zaintereserianog kroz clanstvo u nasoj stranci (nasoj SDA) te aktivna djelatnost iznutra - gdje to najvise dolazi do izrazaja - na stavljanju akcenta na bitne teme....

Kako god samo SDA na svim nivoima - U jedinstvu je snaga...

Podrzite i mene na listi cim budem na istoj.

It_is_a_Leclerc

Post by It_is_a_Leclerc » 24/12/2015 00:53

Pa šta hoćete ?

Ko zagađuje zrak ?

Nemojte mi samo reći da cca 200-tinjak političara.

AmirBaa

Post by AmirBaa » 24/12/2015 00:58

It_is_a_Leclerc wrote:Pa šta hoćete ?

Ko zagađuje zrak ?

Ja ga sigurno ne zagadjujem, a nisam nadlezan da kaznjavam one koji zagadjuju. :)

Logovan

Post by Logovan » 24/12/2015 00:59

Ko zagađuje zrak ?

A ko treba riješiti problem zagađenosti?

It_is_a_Leclerc

Post by It_is_a_Leclerc » 24/12/2015 01:03

Pa eto. Da krenu kažnjavati ove što voze krholjčine, da uvedu "par-nepar" sistem vožnje automobila u gradu, uvedu kontrolu kvaliteta uglja koji se loži, bila bi pobuna, protesti i slično.

Ljudi bi im da im država rješava probleme, a da pritom ne utiču na njihovu komociju.

AmirBaa

Post by AmirBaa » 24/12/2015 01:05

It_is_a_Leclerc wrote:Pa eto. Da krenu kažnjavati ove što voze krholjčine, da uvedu "par-nepar" sistem vožnje automobila u gradu, uvedu kontrolu kvaliteta uglja koji se loži, bila bi pobuna, protesti i slično.

Ljudi bi im da im država rješava probleme, a da pritom ne utiču na njihovu komociju.

Pa o tome je upravo tema. Niti vlast ista radi niti se narod nesto posebno buni protiv toga. Zbog toga nam i jeste ovako, ali mene zanima dokad, sta se to jos treba desiti pa da ljudi puknu... Zaboravih u uvodnom postu napisati i kako u 2015. godini u glavnom gradu jedne drzave u Europi nema vode :)

Edin H.

Post by Edin H. » 24/12/2015 01:06

It_is_a_Leclerc wrote:Pa eto. Da krenu kažnjavati ove što voze krholjčine, da uvedu "par-nepar" sistem vožnje automobila u gradu, uvedu kontrolu kvaliteta uglja koji se loži, bila bi pobuna, protesti i slično.

Upravo tako, bila su i u Londonu svojevremeno velike magle, pa sada skoro pa da i i nema.
Izmedju ostalog zabrana lozenja ugljem.

Logovan

Post by Logovan » 24/12/2015 01:10

Je l' gledaš u kašike ili u grah, pa znaš šta će biti? :D Ako urade nešto što ne bi trebali, onda će se narod i pobuniti, tako to ide.

Kako je krenulo, neće ništa uraditi.

AmirBaa

Post by AmirBaa » 24/12/2015 01:12

Ukidaju ljudima svakodnevno vodu vec par godina pa jel ikakav protest bio ?

cyprus

Post by cyprus » 24/12/2015 01:15

AmirBaa wrote:

Pa o tome je upravo tema. Niti vlast ista radi niti se narod nesto posebno buni protiv toga. Zbog toga nam i jeste ovako, ali mene zanima dokad, sta se to jos treba desiti pa da ljudi puknu... Zaboravih u uvodnom postu napisati i kako u 2015. godini u glavnom gradu jedne drzave u Europi nema vode :)

Ova standardna ''političari su govna, a mi šutimo i trpimo - dokle više'' bojim se da nije u potpunosti dobra... Više bi odgovarala ova konstatacija ''mi smo govna, a ni političari nisu puno bolji''...

AmirBaa

Post by AmirBaa » 24/12/2015 01:26

@cyprus jednim dijelom se slazem s tobom. Neki dan sam pricao sa jednim prijateljem o tome kako mi gradjani trebamo promijeniti svijest, najprije oko korupcije u zdravstvu ili sa policijom gdje je korupcija bas vidljiva. Onda on meni kaze (a igra fudbala dugo vremena): pa dobri amire, ja da nisam povukao neke veze i pocastio doktora na operaciju koljena bi cekao najmanje godinu dana, oporavak jos pola godine i sva karijera ode u kur**. Onda se sjetim kako sam trebao na stomatologiji imati poprilicno tezak zahvat, izvaditi osmicu koja je krivo narasla i kako su mi tamo otvoreno rekli da cu se fino nacekati da dobijem termin kod oralnog hirurga, ili da odem kod njega privatno... To je jedan veliki zacarani krug iz kojeg cemo tesko izaci :)

Logovan

Post by Logovan » 24/12/2015 01:31

Image

AmirBaa

Post by AmirBaa » 24/12/2015 01:34

Logovan wrote:Image

:thumbup:

HM 2011

Post by HM 2011 » 24/12/2015 01:38

ne bih da kvarim ugodjaj al dok su kod nas padale granate - stranke zelenih sa politickim programom koji se bazira na ekoloskom pristupu u EU su dozivljavale ekspanziju....

Samo zeleno - SDA ima veze i sa bojom....

Samo jos nedostaje da i to bude cilj funkcionisanja...

U svakom slucaju - samo SDA - U jedinstvu je snaga......

Ironmen

Post by Ironmen » 24/12/2015 02:06

Kao ovce smo rodjeni, kao ovce zivimo i kao ovce cemo umrijeti.

muha_sa

Post by muha_sa » 24/12/2015 06:53

Ko zagađuje zrak ?

nego ko nego ga politicari zagadjuju, dozvolili su bespravnu gradnju--kuce nicu ko gljive nakon kiše----umjesto da šire grad skoro sve i jedan park su pretvorili u neke zgradurine---još malo pa ni vjetar ovo rastjerat nece moci...................................ima toga još, al hajd da ne duljim-tek sam usto, necu da si handrim ionako zagadjeno jutro

da se razumijemo--o Sarajevu je rijec

Cherry-Cherry

Post by Cherry-Cherry » 24/12/2015 07:27

KIseljak12 wrote:
Iza Horizonta wrote:
KIseljak12 wrote:Ako se bosanci i hercegovci nisu dosli pameti do sad, sumnjam da ce biti bolje u buducnosti. Nesto kontam da moze biti samo gore. Dobro ce biti ako ne postanemo novi Honduras.

još 10-15 godina dok pokrepa generacija koja je ratovala onda idu čuda, sad su čuda nemoguća jer su boračke organizacije partner vladi :lol:

Pa jeste, tako nekako. Mislim da je ova post-Dejton generacija naprednija i politicki osvjestenija nego generacije prije njih. Dok oni pozavrsavaju fakultete, pocnu stvarati neku karijeru i ulaziti u vlast, proci ce jos godina.
Cinjenica je da su oni u skoli imali predmet "Demokratija i ljudska prava", a njihovi roditelji "Marksizam". To su dvije nekompatibilne ideologije i treba dosta vremena da jedan nacin razmisljanja zamijeni postojeci (generalno gledano).

Ove sad nove generacije su gore. Starije generacije su zapamtite neka bolja vremena, ove mlađe generacije znaju samo za ovo sad i ne znaju da može biti bolje, ovo im je sve normalno i ok. Rođeni su i odrastaju u bespuću. Dijete koje se rodilo 1996 godine sada ima 19 godina i zna samo za ovaj čemer, odrasta uz Pink i Farmu, uzor su mu jalijaši i kurve i ima skroz pogrešan sistem vrijednosti. Nema se ovdje ko boriti za budućnost. Džaba predmet ljudska prava u školi, nema to veze.

muha_sa

Post by muha_sa » 24/12/2015 07:33

KIseljak12 wrote:
Iza Horizonta wrote:

u Travniku il na Kobiljaci :?

:lol: :lol: :lol:

cyprus

Post by cyprus » 24/12/2015 10:28

AmirBaa wrote:
Logovan wrote:Image

:thumbup:

Mi jesmo ovce, ali je ova slika deplasirana... Ja u Bosni još nisam čuo čovjeka koji kaže da mu je dobro i koji se ne žali... Od onih koji jedva preživljavaju, do onih čija su mjesečna primanja više hiljada... Kukanje je neizostavni dio našeg mentaliteta i rečenica ''Dobro nam/mi je'' jednostavno nesvojstvena bosanskohercegovačkom čovjeku, te zvuči jako čudno, pa i drsko kada se izgovori...

Naša pripadnost ovčijem stadu se ogleda u nečem drugom... A to je da se osjećamo bolje kao dio stada, individualno se slabo snalazimo, mišljenje nam formira što čoban, što blejanje drugih ovaca, uzimanje svoje sudbine u svoje ruke nam je vrlo stran koncept... Ukratko - 'kud svi Turci, tu i mali Mujo' i 'linija manjeg otpora'...

GeeTnT

Post by GeeTnT » 24/12/2015 10:52

Cyprus, umalo da pogodis...

Sjecam se iz rata naslova jednog stiva u kojem jedan srpski autor kaze ovako: "Uzivajte u ratu, tesko vama kada mir nastupi"... Skontao covjek da se od pljacke i otimanja tudjeg nece dugo lijepo zivjeti. Prodase se resursi, a pare se potrosise...Narodu ili "ovcama" je bio bitan prestanak pucanja, granatiranja (bar u ovom dijelu od 51 ili ako hocete 23 %)... dokle god ima onih koji se sjecaju ratnih desavanja...sutice., a vi (mi) ih mozemo do mile volje prozivati da su ovce...

Post Reply