Dodik: Sarajevo je kao Teheran

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
japaja

Dodik: Sarajevo je kao Teheran

Post by japaja » 21/08/2006 17:17

http://www.kurir-info.co.yu
INTERVJU: Milorad Dodik
SRBENDA

Premijer RS preti da će tražiti vraćanje svih entitetskih nadležnosti koje su prenete na BiH ukoliko Sarajevo nastavi da Srbe pravi ludim i zločincima

BANJALUKA - Premijer Republike Srpske Milorad Dodik u ekskluzivnom razgovoru za Kurir kaže da mu je preko glave omalovažavanja Republike Srpske (RS) i poručuje da će zatražiti vraćanje svih entitetskih nadležnosti RS koje su prenete na nivo BiH ukoliko se nastavi sa takvim odnosom.

- Ogorčen sam na politiku u Sarajevu koja nas ignoriše, pravi ludim i zločincima, koji su izvršili genocid, pa misle da mogu da rade šta hoće. Stalno nameću atmosferu u kojoj smo mi loši momci, a oni su kao dobri.To je završena priča. RS je dala nesumnjiv doprinos afirmaciji BiH, a to je omalovaženo i ignorisano. Ukoliko nastave, zatražiću da se preispitaju sve nadležnosti koje smo preneli na nivo BiH. Imamo pravo da ih vratimo.

To pravo stoji zato što nisu uspele ustavne promene i moguće je samo u slučaju da se slože oba entitetska i državni parlament, što je malo verovatno. Nije li takav vaš stav, ipak, predizborna retorika?
- Mi nismo krivci što ustavne promene nisu uspele. I u tom procesu pokušali su da nas predstave kao stalne krivce, a pametnjakovići poput Silajdžića su govorili: "E, ne može". Sada se pojavila i Rezolucija Saveta Evrope, koja je gora od Silajdžićevih govora. Ako neko misli da će Evropa urediti naše odnose, u gadnoj je zabludi. RS je jasno rekla da prihvata BiH, a kada čujemo da BiH prihvata RS, to će biti temeljni okvir u izgradnji društva. Kao čovek molio sam Boga da ustavne promene ne uspeju, a sada neka odgovaraju oni koji za njih nisu glasali.

Dokle su stigli razgovori oko reforme policije?
- Lansirana je i priča da će Dodik da razvali sve ako se ukine OHR. Mi smo svoj stav rekli - RS reformu policije vidi kroz tri principa, koja je u svojoj monstruoznoj glavi smislio Ešdaun, pa onda poslao u Brisel, odakle se to vratilo kao stavovi EU i mi prihvatili. RS hoće da se direkcija formira u skladu sa Sporazumom o rekonstrukciji policije: po tri predstavnika vlada RS, FBiH i zajedničkih organa, bez učešća stranaca.

Dokle je stigla istraga u vezi s pretnjama atentatom na vas?
- Imam informacije, ali nema potreba da govorim o tome. Tačno znamo odakle je šta naručeno, ali ne treba javnost time zamarati. Imam problema sa kriminalnim miljeom, protiv koga se Vlada bori i odatle dolaze te pretnje. Raščistićemo sve afere. Ne bojim se i ne odustajem.

U petak ste u Palama održali prvu sednica Vlade nakon 1998. godine, kada ste upravo vi izmestili sedište institucija RS u Banjaluku. U nekim krugovima nazivaju vas novim Karadžićem, ima li tu neke simbolike?
- Verovatno će oni iz Sarajeva i tu nešto da izvuku. I zbog toga je dobro što smo udaljeni od Sarajeva, jer da nismo, oni bi rekli da na pet kilometara ne mogu biti dva sedišta.

Šta ako to dovede do prekida pregovora o Stabilizaciji i pridruživanju EU?
- Neka se prekinu, pa šta. Živeli smo bez Evrope dosad, živećemo još deset godina. Do tada će se promeniti još tri sastava Evropske komisije, a možda i njihovo mišljenje.

A šta ako visoki predstavnik u BiH Švarc Šiling opet nametne rešenje?
- Nema nametanja rešenja. Ja sam to rekao i Šilingu. To priželjkuju oni iz Sarajeva, ali neće biti reforme policije koja znači ukidanje policije RS, taman da visoki predstavnik ostane u Bosni još sto godina. A, ako zakon donesu preglasavanjem, Vlada RS će ga odbiti, a propise BiH proglasiti nevažećim u RS, a parlament će raspisati referendum, svidelo se to kome ili ne. Znam da Srbija i svet ne podržavaju ideju o referendumu u RS, ali i neki raniji referendumi su naknadno dobili legitimitet.

Izjavili ste da ste u budućnost BiH više verovali 1995. godine nego danas. Zašto tako mislite?
- Tada sam mislio da u BiH želimo da normalizujemo odnose, ali sada da nikada neće prihvatiti RS, a mi nećemo da se odreknemo RS. Pa, to je nemoguće. Ni moja deca to ne dozvoljavaju. Moj sedamnaestogodišnji sin ima daleko radikalniji politički stav nego što sam ga ja ikada imao. Njega Sarajevo apsolutno ne interesuje. Kada se vratim iz posete Sarajevu, on mene pita: "Tata, šta ima u Teheranu?" A u našoj kući nikada nije bilo priče o tome. Ta generacija misli tako.

Koliko vas interesuje Sarajevo?
- Mene Sarajevo interesuje samo onoliko koliko mora.

Ali Sarajevo je, ipak, glavni grad države u kojoj živite?!
- To samo za nekoga može biti glavni grad. Za mene jeste formalno, ali ga ne doživljavam tako. Ima više glavnih gradova i oni su locirani na nekim drugim prostorima.

Koji?
- Pa, valjda je jasno.

Dali je vama jasno?

windas

Post by windas » 21/08/2006 17:24

Covjek je realan,
hoce da pobijedi na izborima u RS i nista vise !

danas

Re: Dodik: Sarajevo je kao Teheran

Post by danas » 21/08/2006 17:28

japaja wrote:Dali je vama jasno?

jeste, jasno mi je... sve mi je jasno...
:roll:

ding-dong

Post by ding-dong » 21/08/2006 17:37

japaja wrote: Pa, to je nemoguće. Ni moja deca to ne dozvoljavaju. Moj sedamnaestogodišnji sin ima daleko radikalniji politički stav nego što sam ga ja ikada imao. Njega Sarajevo apsolutno ne interesuje. Kada se vratim iz posete Sarajevu, on mene pita: "Tata, šta ima u Teheranu?" A u našoj kući nikada nije bilo priče o tome. Ta generacija misli tako.

Koliko vas interesuje Sarajevo?
- Mene Sarajevo interesuje samo onoliko koliko mora.

NI mi to ne dozvoljavamo :D :D I nasi sedamnaestogodisnjaci imaju daleko radikalnije politicke stavove nego njihovi roditelji. Ni njih Banjaluka uopce ne interesuje. Kada im se neko vrati iz Banjaluke pitaju:"Sta ima u zloglasnom cetnickom brlogu, kopiji Kabula?". I u njihovim se kucama nije pricalo o tome. Ta generacija misli tako.

-Mene Banjaluka uopce ne interesuje.

BECHO

Post by BECHO » 21/08/2006 17:38

Izjavili ste da ste u budućnost BiH više verovali 1995. godine nego danas. Zašto tako mislite?
- Tada sam mislio da u BiH želimo da normalizujemo odnose, ali sada da nikada neće prihvatiti RS, a mi nećemo da se odreknemo RS. Pa, to je nemoguće. Ni moja deca to ne dozvoljavaju. Moj sedamnaestogodišnji sin ima daleko radikalniji politički stav nego što sam ga ja ikada imao. Njega Sarajevo apsolutno ne interesuje. Kada se vratim iz posete Sarajevu, on mene pita: "Tata, šta ima u Teheranu?" A u našoj kući nikada nije bilo priče o tome. Ta generacija misli tako

Sin mu je finim puteljkom kren'o. Samo mu sajkacu na glavicu nabit, kokardu prisit' i ode Dodo Jr. u planinare! :D

Odisej

Post by Odisej » 21/08/2006 17:53

Ma ..bes Dodika , sve sto radi radi samo da zaradi , iako dobro prodaje muda za bubrege kao veliki Srbin neukom i nepismenom narodu!
A uradiće na kraju priče sve što mu kažu stranci!
Majstor za obmane i prevare!
Ne treba mu dati mjesta na forumu!
A onima koji su svršavali nakon njegove izjave da je RS sretniji blentitet
neka su dragi Bog i narodne kuhinje na pomoći!

semso poplava

Post by semso poplava » 21/08/2006 17:58

dodik je jedna vreca govana ImageImageImageImage

cpt.picard

Post by cpt.picard » 21/08/2006 18:04

japaja wrote:
- Ogorčen sam na politiku u Sarajevu koja nas ignoriše, pravi ludim i zločincima, koji su izvršili genocid,

Dali je vama jasno?

Kao oni nisu ludi, nisu zlocinci i nisu pocinili genocid... Treba da sad poslije svega mi njima popustamo? fuck.off

sekspir

Post by sekspir » 21/08/2006 18:09

[quote="semso poplava"]dodik je jedna vreca govana ImageImageImage[img]h

Sa svakom drugom pricom i strasni Mile bi pusio.Jer iz penzije se nista ne da uraditi ]
Last edited by sekspir on 21/08/2006 18:14, edited 1 time in total.

sekspir

Post by sekspir » 21/08/2006 18:12

Sve su to igranke davno vidjene u svrhu postizanja odredjenog rejtinga.Dodik samo prica sta narod voli da cuje.

branimir_s

Post by branimir_s » 21/08/2006 18:25

ma pustite seljaka iz Laktasa nek laprda dok jos moze. Okrenimo se mi nasim problemima...

dizZaster

Post by dizZaster » 21/08/2006 18:34

citat;
- Mi nismo krivci što ustavne promene nisu uspele. I u tom procesu pokušali su da nas predstave kao stalne krivce, a pametnjakovići poput Silajdžića su govorili: "E, ne može". Sada se pojavila i Rezolucija Saveta Evrope, koja je gora od Silajdžićevih govora. Ako neko misli da će Evropa urediti naše odnose, u gadnoj je zabludi. RS je jasno rekla da prihvata BiH, a kada čujemo da BiH prihvata RS, to će biti temeljni okvir u izgradnji društva. Kao čovek molio sam Boga da ustavne promene ne uspeju, a sada neka odgovaraju oni koji za njih nisu glasali.kraj citata.
Ultranacionalista M.Dodik stvarno se pravi lud.Njega može izliječiti samo
Haris Silajdžić.

KAMI666

Post by KAMI666 » 21/08/2006 19:12

Pomeni su ti tamo iz Sumske vec odavno pod nazivom Kurdistanci. :D
Uporedimo samo Kurde u Turskoj koji traze nekakvu svoju autonomiju a Turcin ih ne hebe ni 5%. Koja paralela :-)
Kurdistanci su to od glave do pete 8)

danas

Post by danas » 21/08/2006 19:16

ma ja sve nesto mislim, tu nema pomaka... treba ih pustiti da idu... jer njima nista drugo nije na pameti...
jer bolje je biti sretno razveden nego nesretno ozenjen za nekoga ko te mrzi i prezire, tuce, krade, vara sa komsinicom... :roll:

muha_sa
Has thanked: 11 times
Been thanked: 13 times

Post by muha_sa » 21/08/2006 19:22

danas wrote:ma ja sve nesto mislim, tu nema pomaka... treba ih pustiti da idu... jer njima nista drugo nije na pameti...
jer bolje je biti sretno razveden nego nesretno ozenjen za nekoga ko te mrzi i prezire, tuce, krade, vara sa komisnicom... :roll:

Treba da idu a zemljicu Bosnu sa sobom ponijet ne mogu jer je nisu ni donijeli na opancima svojim.

spongebob

Post by spongebob » 21/08/2006 19:22

danas wrote:ma ja sve nesto mislim, tu nema pomaka... treba ih pustiti da idu... jer njima nista drugo nije na pameti...
jer bolje je biti sretno razveden nego nesretno ozenjen za nekoga ko te mrzi i prezire, tuce, krade, vara sa komsinicom... :roll:

oni i hoce da tako mislis. to im je i cilj
To je pola drzave ba!

KAMI666

Post by KAMI666 » 21/08/2006 19:23

Nema "samse"!
Ne odrice se onog sto je nama pripadalo, pripada i sto ce pripadati.
Komentari doticnog iznad mene pod nickom "danas" su se inace koristili u filmu "Prohujalo s vihorom" i cesci su izrazi "one druge strane". :D

danas

Post by danas » 21/08/2006 19:38

spongebob wrote:

oni i hoce da tako mislis. to im je i cilj
To je pola drzave ba!

znam da im je to cilj. a sad mi ti reci kako ces ih ti, ili bilo ko drugi privoljeti (milom? silom?) da vide sarajevo kao glavni grad, ili da drzavu BH dozivljavaju kao svoju istinsku domovinu? da navijaju na utakmicama za nju a ne za srbiju; da sa ponosom polazu zakletvu zajednickoj himni a ne necijoj tudjoj. evo ovaj dodigov balo -- ni ne sjeca se rata, ali mu je sarajevo teheran. nece da zna za njega. cime ces ga ti, molim te lijepo, ubijediti da sarajevo nije teheran i da ga treba srcem dozivljavati kao svoj glavni grad?

elem, uspjeti neces nikada, i natezacemo se -- i ko zna sta gore -- sa njima ko zna do kada. da bi brak uspio treba da postoji ljubav i povjerenje sa obje strane, a ovoga vec odavno nema. mozda je se bolje onda razvesti i vise ne muciti sam sebe.

@muha_sa:
jeste, najveci problem je sto u ovom razvodu nas bahati mladozenja hoce da uzme i kucu koju mu je zena donijela u miraz. a zena ce se jednom morati zapitati sta joj je vaznije, kuca (u koju vise i ne ulazi jadnica jer ne smije) ili nesto drugo.

@kami666:
odrekli su se vec aljo i haris onoga sto je nase, a mi sad mozemo svirat qurcu dok dodik i njegova bratija znaju koji im je glavni grad...

muha_sa
Has thanked: 11 times
Been thanked: 13 times

Post by muha_sa » 21/08/2006 19:46

Nit smo se vjenčavali nit udruživali--mogu oni guslat do mile volje al Sarajevo će im za vijek vijekova glavni grad biti.

danas

Post by danas » 21/08/2006 19:50

muha_sa wrote:Nit smo se vjenčavali nit udruživali--mogu oni guslat do mile volje al Sarajevo će im za vijek vijekova glavni grad biti.

ma brak je koristen samo kao metafora... :-) pa i ako je tako kako ti kazes -- koja je fajda od glavnog grada ako ga pola naroda mrzi i ne dozivljava ga tako? zasto hoces da zivis sa nekim ko te mrzi?

lahor

Post by lahor » 21/08/2006 19:52

Zna on dobro da je ta tvorevina propala.Sad samo moze da sere isto ko Seselj u Hagu.Ovaj dodik ili Mile traktorista iz Laktasa najvise me na Seselja podsjeca....Lazu narod i gledaju pravo u oci a sve suplje price prodaju naravno kad ima budala koji to vole. :lol:

addem

Post by addem » 21/08/2006 19:52

Sarajevo je kao Teheran. Milorad Dodik je kao krmak cetnicki.

danas

Post by danas » 21/08/2006 19:53

addem wrote:Milorad Dodik je kao krmak cetnicki.

a sto ce ti "kao"? :lol:

Pusur

Post by Pusur » 21/08/2006 20:19

Sto se koprcaju i rukama i nogama da im opstane RS ali ako Bog da dragi ukinut ce se ona fino pa ce se morat smiriti.
Cim prije to skontaju bit ce im lakse.

zavrzlama
Been thanked: 1 time

Post by zavrzlama » 21/08/2006 20:20

Dodik prica ono sto mora.... zadatak mu je stvarati stanje sto gore-to bolje ,prodat neku vazniju firmu(rafinerija ili telekom) zakuhat medunacionalno sranje,pokupit lovu i pravac Beograd i tamo podijeliti dobit sa mentorima....kao Mandic,Sarovic,Klickovic,Kalinic i ostali borci za srpsku stvar....samo je problem sto to kosta i nas puno...a najvise bas njegov srpski narod...Bosancima i Hercegovcima nemoze bit gore nego sto jest svakako...Koliko Dodik ima podrske u EU i od zapada je cinjenica da kao posljednji potrcko ide u Beograd da se zali i da trazi daljnje instrukcije...njegove izjave samo pokazuju nervozu i frustriranost,jer ne ide kako bi on htio.Govoriti jedan los primjer i to jos za sopstvenog sina je samo potvrda dezorjenitacije i ocajnicki krik gubitnika.

Post Reply