Dodatni upis suvlasnika u d.o.o.

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
hmlol
Posts: 10
Joined: 04/12/2010 15:41

#1 Dodatni upis suvlasnika u d.o.o.

Post by hmlol »

Pozdrav forumasi, dali je neko imao iskustvo sa upisom dodatnih suvlasnika u d.o.o.? Interesuje me iskljucivo iz poreznog aspekta, posto zelim upisati brata kao suvlasnika firme koji radi zajedno samnom, dali to na neki nacin se smatra oporezivim cinom? Dakle firma je trenutno 100% na meni ali zelio bih upisati i brata kao suvlasnika jer je i on zasluzan za razvoj firme.

Niko mi nije sa sigurnoscu reci dali je to oporezivo.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11340
Joined: 10/03/2022 22:16

#2 Re: Dodatni upis suvlasnika u d.o.o.

Post by ZoomZoomKiwi »

Pretpostavljam da se to mora tretirati nekim ugovorom. Pošto za davanje dijela vlasništva odnosno udjela u kompaniji nećeš dobiti novčanu naknadu, onda je u pitanju Ugovor o poklonu.
Ti njemu poklanjaš određeni udio u firmi.

Za dalje, što se tiče poreza na isto, to ti neko drugi ovdje sa sigurnošću može reći.
Ci-Nick
Posts: 5282
Joined: 15/03/2015 17:38

#3 Re: Dodatni upis suvlasnika u d.o.o.

Post by Ci-Nick »

Da se razumijemo, nisam pravnik a ni računovođa ali,...
Oporezuje se prihod, zarada, pa i poklon iznad neoporezivog iznosa a ne sticanje vlasnickog udjela.
E sad koliko vrijedi taj udio procentualno i finansijski tu treba traziti nacin. Sto je manja vrijednost to je lakse rijesiti upis..

Brata upisati kao suvlasnika vjerovatno je najlakse kroz povećanje osnivackog kapitala. A naravno moze i kao poklon al ne kao nagrada, bonus, prihod,.. onda je to oporezivo.
Uglavnom svaki iole dobar pravnik bi trebao da ti zna dati najbolji put.
Post Reply