Dobar regionalni auto-atlas

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Hamzza

Dobar regionalni auto-atlas

Post by Hamzza » 09/02/2012 23:16

Zdravo!

Molim vas da mi preporučite neki što bolji regionalni auto-atlas (i gdje ga kupiti u Kantonu Sarajevo).

Dakle, treba mi knjiga (NE TREBA mi poster!) koja što detaljnije prikazuje cestovnu i željezničku infrastrukturu regiona (bivše Jugoslavije).

Kada kažem detaljno, pod time mislim na sljedeće:
1.] Da je ucrtano što više lokalnih puteva, putića, makadama i šumskih puteva;
2.] Da je ucrtano što više mjesta, sela, naseobina, pećina, historijskih spomenika, infrastrukturnih objekata, itd.;
3.] Da su upisane udaljenosti između što više dodirnih mjesta na što više puteva;
4.] Da su sve te informacije tačne i savremene

Ja sam do sada koristio staaarog FAMOS-ovog auto atlasa (osmo izdanje iz 1972. godine :D) i vjerno me služi i dan danas. Nevjerovatno je kvalitetno i detaljno urađen. Međutim, koliko god se na ovim prostorima slabo gradi, ipak se u zadnjih ravno 40 godina dovoljno izgradilo da mi u mnogim situacijama ovaj atlas više ne daje mjerodavne informacije.

Evo kako izgleda jedna od stranica iz tog starog atlasa:
http://i40.tinypic.com/23l1f5x.jpg

P.S.: Ne preporučujte mi GPS navigaciju! Znam i za to i to je super stvar, i to mi treba. Ali mi treba i ovo klasično. GPS navigacija nije ovdje tema.

eyesburn

Re: Dobar regionalni auto-atlas

Post by eyesburn » 10/02/2012 08:29

nažalost, toga kod nas još nema...

trenutno najbolje karte su ti one freytag&berndt (imaš ih po gradu svuda, bbi, onda onaj book caffe na čaršiji preko puta merlinove magaze, sve su u zelenoj omotnici).

ja sam na sajmu knjiga prije 2 ili 3 godine uzeo neki hrvatski autoatlas 1:250 (ili 300, nisam siguran) 000 (slo, cro, bih) ali fali dosta toponima, pogrešno ukucane entitetske linije, fale i neki putevi... sve ono što ne bi trebalo da fali na takvom razmjeru.

jednostavno i začuđujuće, kvalitetnog izdanja na ex yu prostorima nema trenutno.

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 10/02/2012 09:40

kud se ne javi ranije prije nego sam bacio, imao sam JNA kartu BiH tj. rolu od jedno 50ak karti A2 formata a koordinatama i kotama.
samo ti je trebala haubica i teblica :lol: :lol:

eyesburn

Post by eyesburn » 10/02/2012 09:44

AmADin_gospo wrote:kud se ne javi ranije prije nego sam bacio, imao sam JNA kartu BiH tj. rolu od jedno 50ak karti A2 formata a koordinatama i kotama.
samo ti je trebala haubica i teblica :lol: :lol:
pa što ne reče bolan nebio :D

danas niko od ovih naših izdavača ne radi te karte i atlase kako treba. imamo npr. istu knjigu od 20 izdanja, a kvalitetne karte ili atlasa nigdje. a prije rata su se jako dobre karte pravile.

jedan poznanik je donedavno radio u šahinapašiću i jednom prilikom kad sam bio kod njih, dao sam im ideju da naprave nešto u tom fazonu, kvalitetne karte ili auto atlasa bih i ex yu. i kao ideja je super, oni tako nešto imaju u planu ali naravno od tog ništa nije bilo. a to je bilo negdje 2008 ako se ne varam.

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 10/02/2012 10:26

problem je u tome što se sad ne isplati to raditi, jer će atlas kao takav uzeti par ljudi. nego, ako nijei baš toliko zagrizao za papirnatu verziju. postoje elektronske mape koje možeš instalirati na tablet računar te kao tako ih isčitavati. google offline mape npr.

sad mi pade ideja. što nebi pogledao nekako u BG u karografskom zavodu srbije, vjerujem da oni imaju karata BiH i balkana koje su možda zastarile il negdje kupe prašinu... neznam da li postoji kartografski zavod BiH.

eyesburn

Post by eyesburn » 10/02/2012 10:36

itekako se isplati... svaka "papirnata" verzija može biti detaljnija nego bila koja online, a u mnogim situacijama i praktičnija... npr. izvan granica ex yu, u zemljama EU se prave i dan danas savršene karte i atlasi, zaviri tamo u bilo koju knjižaru ili neki turist biro... samo kod nas prave nekakve bezveze i to još sitnog razmjera, netedaljne, itd...
Last edited by eyesburn on 10/02/2012 10:36, edited 1 time in total.

shlauf

Post by shlauf » 10/02/2012 10:36

Prije rata je bila institucija koja je pravila karte a nalazila se iznad Anex-a gdje je sada sud. Hebiga, gdje god da pitaš misliće da se sprema novi rat pa ti trebaju tačne kordinate. :D

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:

eyesburn

Post by eyesburn » 10/02/2012 10:40

jedna od institucija koja je pravila i dan danas pravi jako dobre karte je geodetski zavod bih.

ali problem je što tih karata nema u slobodnoj prodaji, po nekoj nerazumljivoj šemi oni to rade za institucije i sl.

npr. nedavno sam poslom nekim morao do zgrade kantona i kad sam vidio tamo kakav plan sarajeva imaju, koja detaljnost, čak i novi nazivi ulica i novoizgrađene u istočnom sarajevu, toponimi po trebeviću i sl... i vidim geodetski zavod bih u potpisu. i najgore takve dobre karte nigdje ne možeš kupiti, dok je u evropi i svijetu to sasvim dostupno svima.

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 10/02/2012 11:00

što nebi pokušao da odeš do geodetskog zavoda i kod njih provjeriš kome oni prave karte i kako bi mogao doči do njih?

eyesburn

Post by eyesburn » 10/02/2012 11:10

pa vjerovatno prave po narudžabama institucijama. ne vjerujem da možeš tek tako doći i reći "eto ja bih tu i tu kartu".

poenta teme je da su takva izdanja prije bila rađena i dostupna u prodaji. i svuda u svijetu toga ima osim kod nas.

i taman me ova tema podsjetila da se sjetim još jednog fenomenalnog prijeratnog izdanja, a zvalo se "atlas jugoslavije", ako me sjećanje ne vara. radi se o tvrodkoričnom izdanju sa reljefnim/topografskim kartama cijele bivše juge, velikog razmjera i sa odličnom detaljnošću i bogatsvom toponima.

što toga danas nema? pa ako ništa mogu, ponovo izdati to taj isti atlas, samo apdejtovati ceste/autoceste i ostale novine.

isto važi i za taj famosov autoatlas kojeg je spomenuo otvarač teme. dakle, takva izdanja postoje, treba ih samo ažurirati i ponovo izdati.

Prolaznik

Post by Prolaznik » 10/02/2012 11:33

Ja imam kompletne i čiste JNA topografske karte BiH i HR u raznim mjerilima. Do njih sam dolazio na razne načine pa čak i kupovao od pojedinaca. Ne mogu se kupiti u geodetskom zavodu jer su mi rekli da moraš imati ozbiljan razlog zašto ti trebaju a inače ne prodaju pojedincima već firmama tipa elektroprivreda, telekomi i civilne zaštite. Jedino možeš kupiti onu zidnu 1:200.000 bilo sa entiteskim i kantonalnim granicama ili bez ičega.

Imam čak neke sekcije NATO kopnenih i avijatičarskih karata za BiH. Nisu našim ni do koljena.

Ovo je moja kolekcija:
BiH u 1:200.000 i 1:25:000
HR u 1:100.000 i 1:25.000
i kompletnu nautičku kolekciju Jadrana.

Koristim ih za sve. Od vožnje po regionalnim i sporednim putevima do hodanja po planinama.

Sve su jako dobro skenirane i kalibrirane. Osim za offline navigaciju često ih printam pa sastavljam da imam u rukama papir jer tako više volim.

Ako te zanima jedna ili dvije sekcije bez kalibracije, mogu ti poslati ali cijeli komplet ne dam nikome. Jednostavno ne želim da se dijele okolo jer sam potrošio mjesece rada na njima. Niko mi ne može platit silne sate mog rada.

poznanik

Post by poznanik » 10/02/2012 11:45

shlauf wrote:Prije rata je bila institucija koja je pravila karte a nalazila se iznad Anex-a gdje je sada sud. Hebiga, gdje god da pitaš misliće da se sprema novi rat pa ti trebaju tačne kordinate. :D

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Ta institucija se zvala Vojno-geografski institut, pripadala je JNA, a bila je usko poslom vezana za Geodetski zavod SRBiH, smješten u zgradi Željeznica. I danas se tamo nalazi.

Auto-karte, atlase, može kreirati i izrađivati iole bolja štamparija, bitne su matrice i ažurirani podaci.

Prolaznik

Post by Prolaznik » 10/02/2012 11:55

Karte su specifična "roba". Rade se u malim serijama za ograničen sloj korisnika i podložne su brzom zastarijevanju. Poznanik je u pravu kada kaže da ih može štampati skoro svaka štamparija ali su bitne matrice i njihovo redovno ažuriranje. Danas se topografske karte u malim serijama više ne štampaju već printaju na digitalnim printerima velikih formata.

Izrada topografske karte je jako skup proces. U Jugoslaviji je jedino JNA imala kapacitete (ljudske, materijalne, tehničke...) da uradi sveobuhvatan posao "skeniranja" države. Nije to samo preletanje avionima već se mora pješke doći na mnoga mjesta i pokupiti podatke sa lica mjesta i kasnije sve to obraditi ručno. Naš geodetski zavod ima neke djelove BiH ažurne a to su uglavnom urbane zone. Ostalo je na nivou sedamdesetih kada su se radile JNA karte. Danas je tehnika napredovala pa ne bi bio problem uraditi digitalizaciju tih karata i dopuniti ih sa današnjim stanjem. Bilo je nekih pokušaja na nivou opština gdje su geodetski uredi naručivali foto snimanje teritorija ali to nije sistematično i unificirano.

eyesburn

Post by eyesburn » 10/02/2012 12:45

Prolaznik wrote:Ja imam kompletne i čiste JNA topografske karte BiH i HR u raznim mjerilima. Do njih sam dolazio na razne načine pa čak i kupovao od pojedinaca. Ne mogu se kupiti u geodetskom zavodu jer su mi rekli da moraš imati ozbiljan razlog zašto ti trebaju a inače ne prodaju pojedincima već firmama tipa elektroprivreda, telekomi i civilne zaštite. Jedino možeš kupiti onu zidnu 1:200.000 bilo sa entiteskim i kantonalnim granicama ili bez ičega.

Imam čak neke sekcije NATO kopnenih i avijatičarskih karata za BiH. Nisu našim ni do koljena.

Ovo je moja kolekcija:
BiH u 1:200.000 i 1:25:000
HR u 1:100.000 i 1:25.000
i kompletnu nautičku kolekciju Jadrana.

Koristim ih za sve. Od vožnje po regionalnim i sporednim putevima do hodanja po planinama.

Sve su jako dobro skenirane i kalibrirane. Osim za offline navigaciju često ih printam pa sastavljam da imam u rukama papir jer tako više volim.

Ako te zanima jedna ili dvije sekcije bez kalibracije, mogu ti poslati ali cijeli komplet ne dam nikome. Jednostavno ne želim da se dijele okolo jer sam potrošio mjesece rada na njima. Niko mi ne može platit silne sate mog rada.

pa zar to samo po sebi što sam boldirano nije glupo? eto neko planira minobacački napad, pa mu trebaju karte. prije rata je bilo raznih karata, između ostalog i od geodetskog zavoda, koje su štampane za javnost i bile dostupne. sad ništa. eno nekom strancu da zatreba plan grada sarajeva, zadnji dostupan je iz 2008, a i tu pola stvari fali jer je rađen po onom iz 1996. kartografija nam je totalno u nekoj stvari. i ta sama ta zatvorenost tim kartama koje postoje mi je totalno nejasna.

a reci mi šta bi mi mogao poslati od tog što imaš? i šta znači to kalibrirane?

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 10/02/2012 13:11

a da postaviš oglas na PIK? vjerujem da ima dosta starih JNA karata po šupama i podrumima, možda se neko javi ko ima pa kupi

Prolaznik

Post by Prolaznik » 10/02/2012 13:20

Vidi, je li glupo ili nije što neće da prodaju, ne znam. Mene firma poslala u zavod da kupim neke sekcije pošto im je nešto trebalo i tako mi je tamo rečeno.

Kalibracija je urađena i za svaku sekciju postoji kalibracijski fajl. Nije problem pretvarati fajl u bilo koji drugi. Pošto sam promjenio nekoliko programa i platformi (sada sam na Androidu i koristim OruxMap te Androzic) sa manje ili više truda sve je moguće dobiti.

Kalibracija je rađena ručno tako što sam svaku pojedinačnu mapu otvorio i u googlu tražio referentne tačke čije sam koordinate prenosio u kalibracijski program. Znam da Google nije precizan ali u praksi sam primjetio da samo mali dio karata ima grešku koja je u prihvatljivim okvirima za snalaženje na terenu. Imam samo nekoliko sekcija koje imaju enormnu grešku od 100m ali to nije zbog mog rada već je sama mapa loše urađena.

Znam da će neko reći što nisi prepisivao koordinate koji su ti dati u uglovima svake sekcije ali problem je što večina karata nije imala onaj bijeli obrub već su bile cropane.

Mogu ti poslati bilo koju sekciju ali mi moraš reći mjerilo i njenu oznaku. Ako ne znaš oznaku onda bar neko objašnjenje. Jednom sam nekom sa foruma slao predio Prenja.

eyesburn

Post by eyesburn » 10/02/2012 14:05

@poznanik

imaš PP.

Prolaznik

Post by Prolaznik » 10/02/2012 14:27

eyesburn wrote:@poznanik

imaš PP.
Nije poznanik već Prolaznik. Nema veze, dobio sam pp i imaš odgovor.

baja

Post by baja » 10/02/2012 23:31

MK mladinska knjiga je imala dobar atlas za cijelu evropu, knjiga sa info o zakonima, putevima i kartama reda 300 str...dobio sam na poklon, al zna da nije bilo jeftino.

eyesburn

Post by eyesburn » 11/02/2012 00:52

Prolaznik wrote:
eyesburn wrote:@poznanik

imaš PP.
Nije poznanik već Prolaznik. Nema veze, dobio sam pp i imaš odgovor.
greška u tipkanju ;)

eyesburn

Post by eyesburn » 11/02/2012 00:53

baja wrote:MK mladinska knjiga je imala dobar atlas za cijelu evropu, knjiga sa info o zakonima, putevima i kartama reda 300 str...dobio sam na poklon, al zna da nije bilo jeftino.
ma ok to, toga ima kupiti, ali ovdje je riječ o bih i ex yu prostorima. toga nema, a da je kvalitetno odrađeno.

baja

Post by baja » 11/02/2012 08:57

pa samim tim imaju i ti prostori, samo ne znam do koje dubine interesuje pokretaca teme. a sigurno je da se nece naci takav kvalitet kakav su pravili u bivsoj jugi za taj prostor

530i
Been thanked: 1 time

Post by 530i » 11/02/2012 09:08

auto klub je izdao auto atlas (čitave evrope doduše), prije možda 5 godina, ako ne i više...i prilično je dobar i obiman, ima i ucrtane udaljenosti, samo ne znam koliko bi zadovoljio apetite pod 1. i 2. moga se naći za neke smiješne pare u hrvatskoj tipa 50 kuna...

chengaba

Post by chengaba » 11/02/2012 09:28

Prolaznik wrote:Vidi, je li glupo ili nije što neće da prodaju, ne znam. Mene firma poslala u zavod da kupim neke sekcije pošto im je nešto trebalo i tako mi je tamo rečeno.

Kalibracija je urađena i za svaku sekciju postoji kalibracijski fajl. Nije problem pretvarati fajl u bilo koji drugi. Pošto sam promjenio nekoliko programa i platformi (sada sam na Androidu i koristim OruxMap te Androzic) sa manje ili više truda sve je moguće dobiti.

Kalibracija je rađena ručno tako što sam svaku pojedinačnu mapu otvorio i u googlu tražio referentne tačke čije sam koordinate prenosio u kalibracijski program. Znam da Google nije precizan ali u praksi sam primjetio da samo mali dio karata ima grešku koja je u prihvatljivim okvirima za snalaženje na terenu. Imam samo nekoliko sekcija koje imaju enormnu grešku od 100m ali to nije zbog mog rada već je sama mapa loše urađena.

Znam da će neko reći što nisi prepisivao koordinate koji su ti dati u uglovima svake sekcije ali problem je što večina karata nije imala onaj bijeli obrub već su bile cropane.

Mogu ti poslati bilo koju sekciju ali mi moraš reći mjerilo i njenu oznaku. Ako ne znaš oznaku onda bar neko objašnjenje. Jednom sam nekom sa foruma slao predio Prenja.
Nije ti baš GoogleEarth nešto referentan za georeferenciranje, zna bježati 400 metara. Bolje koristi trigonometre (ko male piramide sa brojevima) i poredi sa kartama za koje već imaš podatke.
Ili se javi na pm, imam ti ja cijelu BiH sa obrubima (1:25 000) ;-)

eyesburn

Post by eyesburn » 11/02/2012 15:18

mi ovdje govorimo o auto atlasu ex yu, a ne evrope.

znači govorimo o većim razmjerama 1:200 000 pa do max 1:400 000. sve više od toga ne može biti detaljno.

pustite se auto atlasa evrope.

Post Reply