Djela koja izvode covjeka iz Islama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

kojeime

#251 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime » 23/11/2012 19:29

"šta ste se uopće nadigli da uvjeravate jedni druge? tu nastaju sva sranja"

Ma ne mogu ja Kroksicu ubijediti ni u sta u sta ona ne zeli da vjeruje, pa nije stvar u ubjedjivanju. I ona i ja jedno pred drugim strastveno branimo svoje stavove :)

Kroksica

#252 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Kroksica » 23/11/2012 19:29

kojeime wrote:"Ja nemam potrebu da dokazujem (ne)postojanje Boga. Ako Bogu nije bitno hoces li ti vjerovati u njega, zasto bi meni bilo? Ja nisam insan od nauke, ali to ne znaci da imam nesto protiv iste. Hawking je tebi dokazao nepostojanje Bog, sto je OK, ali meni to niko ne moze dokazati. Slobodno smatraj da sam "izgubila slucaj". :D"

Da. To je elegantan nacin izbjegavanja.
Elegancija mi je drugo ime. :D

nasa

#253 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by nasa » 23/11/2012 19:30

kojeime wrote:"Ma @ kojeime sta ti se desava danas... :D nevjernici postoje od kada postoje i vjernici,a kako su ih u kojem vremenskom periodu nazivali je potpuno nebitno..."

Ma ne postoje. Postoje ljudi koji nisu vjerovali u zvanicnu vladajucu religiju, trenutno vladajuceg Boga, ali su vjerovali u neku drugu, nekog drugog Boga. Sve do iza renesanse ljudi su se isuvise plasili i bili isuvise velike neznalice da bi mogli uopste predstaviti sebi svijet bez Boga.

I Muhammed je covjek koji je zivio u drustvu u kojem je postojala jedna religija koja mu se nije svidjala pa je osnovao drugu, islam. Ali nevjernika, ateista, nije bilo.

Ako grijesim, molim te, gdje i kada su zivjeli ateisti, gdje se spominju i u kojim istorijskim tekstovima ili drugim dokumentima ljudi koji ne vjeruju u bilo kog Boga. Ne oni koji ne vjeruju u trenutno vladajuceg Boga na tom podrucju, vec koji ne vjeruju uopste u koncept Boga. Ako postoje ja bih volio znati te cinjenice, ne ironisem. Koliko ja znam onako je kako sam rekao, ali ako grijesim, volio bih znati bolje i vise.
Ostavi na stranu izjasnjavanje kao ateista koje istina dolazi nesto kasnije,ali nevjera je prisutna od kada i vjera....ili smatras da je Bog znao pa ih spominje u Kur'anu :D
Npr.probaj krenuti od anticke Grcke pa ces vidjeti da debelo grijesis....

pussysmoke

#254 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by pussysmoke » 23/11/2012 19:31

@kojeime

Da li stvarno vjeruješ da su tek jučer nastali ljudi koji znaju da bog ne postoji? Meni ni iz džepa, ni u džep, zato što i da jeste tako, to ništa ne dokazuje. Ali da li je moguće da misliš da nije bilo ljudi koji su razmišljali kao današnji ateisti? To je problem danas u svijetu, što nove generacije misle da su one sve izmislile.

kojeime

#255 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime » 23/11/2012 19:32

"Pa dje ces tako. Cuj nije bilo ateista? Mozda nije bilo "registrovanih" ateista ali je definitivno bilo ljudi koji nisu vjerovali u boga/bogove. Mozda hoces da kazes da nije postojala definicija ateizma, ali nevjerovanje jeste."

Ja opet govorim da bih zaista volio vidjeti istorijsku potvrdu. Na primjer da je neko osudjen na neku kaznu negdje ne zato sto nije vjerovao u trenutno vladajuceg Boga ali je vjerovao u nekog drugog Boga, vec zato sto nije vjerovao ni u jednog Boga. Nemam nikakav problem priznati da grijesim, i takav bi dokument to dokazao. Dakle, kada mi pokazete istorisku potvrdu postojanja ateista prije nego sto sam ja rekao da su otprilike definisani, ja cu primiti to k znanju kao nesto novo sto sam naucio.

pussysmoke

#256 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by pussysmoke » 23/11/2012 19:33

Kroksica wrote: Mozda nije bilo "registrovanih" ateista ali je definitivno bilo ljudi koji nisu vjerovali u boga/bogove. Mozda hoces da kazes da nije postojala definicija ateizma, ali nevjerovanje jeste.
:thumbup:

amazon

#257 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by amazon » 23/11/2012 19:37

Zasto u zapadnim razvijenim zemljama sve vise ljudi ne vjeruje u Boga kako ga crkva prikazivala do sada,,mozda i postoji nesto, ali ono sto crkva tumacila vjekovima a sama je radila sasvim druge stvari, vise ne pije vode. Jer koliko je poznato crkva a posebno njene vodje Pape su sve drugo radili samo nisu sluzili Bogu. A Islam vjerovatno nije nista drugaciji, sve se svodi na isto, koliko ljudi toliko i Bogova..

kojeime

#258 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime » 23/11/2012 19:37

"Elegancija mi je drugo ime. :D"

Nisam mislio na tebe licno. To religije rade. Kada je doslo vrijeme za odgovaranje na teska i neprijatna pitanje, ako na primjer ako jeBOg dobro i milostiv odakle onda zlo i patnja, onda su religije izmislile slijedece tehnike izbjegavanja:

1. Djavo
2. Slobodna volja
3. To je na Bogu da zna, a ne na ljudima pa se to ne smije propitivati ili kao podvarijanta Ne smiju ljudi u to ulaziti to je Bozija stvar
4. Cudni su i misteriozni putevi Boziji
5. To Bog iskusava, a kazna i nagrada slijede na onom svijetu

i tako dalje.

fatamorgana

#259 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana » 23/11/2012 19:40

kojeime wrote:"Elegancija mi je drugo ime. :D"

Nisam mislio na tebe licno. To religije rade. Kada je doslo vrijeme za odgovaranje na teska i neprijatna pitanje, ako na primjer ako jeBOg dobro i milostiv odakle onda zlo i patnja, onda su religije izmislile slijedece tehnike izbjegavanja:

1. Djavo
2. Slobodna volja
3. To je na Bogu da zna, a ne na ljudima pa se to ne smije propitivati ili kao podvarijanta Ne smiju ljudi u to ulaziti to je Bozija stvar

i tako dalje.
Fali ti ona :A Allah najbolje zna ....

underwater

#260 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by underwater » 23/11/2012 19:46

kojeime wrote:"Elegancija mi je drugo ime. :D"

1. Djavo
2. Slobodna volja

i tako dalje.
:D
Jes tako, al u tvom plitkoumnom logiciranju i elementarnom neznanju.
Zlo bolan ne postoji. Zlo dolazi od nedostatka dobra (kao sto npr. se tama pojavljuje od nedostatka svjetla, sjena od stapa itd).
Samo je jedan Stvoritelj (i stapa i sjene mu), al On nije uveo sjenu u postojanje nego stap. KOntas sad? :-)

kojeime

#261 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime » 23/11/2012 19:46

"Da li stvarno vjeruješ da su tek jučer nastali ljudi koji znaju da bog ne postoji? Meni ni iz džepa, ni u džep, zato što i da jeste tako, to ništa ne dokazuje. Ali da li je moguće da misliš da nije bilo ljudi koji su razmišljali kao današnji ateisti? To je problem danas u svijetu, što nove generacije misle da su one sve izmislile."

Da. Pogledaj samo kada se pojavila prva drzava koja nije imala religijske zakone kao drzavne zakone. To bi otprilike bio trenutak kada se pocelo shvatati da Bog ipak nije sve i da se svakodnevni zivot moze zivjeti odvojeno od boga i njegovih zakona, to jeste da ljudi mogu zivjeti samo po ljudskim zakonima i da boziji zakoni ne trebaju. To bi otprilike bio trenutak kada se zacela klica ateizma. Jer dok god je religijski zakon bio drzavni zakon razlog za to je nepostojanje svijesti o zivotu van religije, zivotu bez Boga.

A sta znaci tek juce? u Evropi je to otprilike prije 300 godina.

Cak su i Njutn, Galileo, Kopernik i ostali, koji su dokazali da religija grijesi u oblastima u kojima su oni eksperimentisali, cak su dakle i oni bili vjernici. To sto su dokazivali na primjer da Zemlja nje centar svemira nije ponistavalo njihovo vjerovanje u Boga, Isusa, itd..

kojeime

#262 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime » 23/11/2012 19:48

Undewater, ako si nesposoban za komunikaciju bez vrijedjanja i ako nepostujes sugovornika sa kojim se ne slazes, razguli. Niko te nije nista pitao.

kojeime

#263 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime » 23/11/2012 19:49

"Fali ti ona :A Allah najbolje zna ...."

Vidi pod 3. :)

pussysmoke

#264 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by pussysmoke » 23/11/2012 19:49

@kojeime

Ako je čovjek izmislio religiju (sa ciljem lakšeg manipulisanja širim narodnim masama), kako je moguće da u to vrijeme nije bilo ateista?

underwater

#265 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by underwater » 23/11/2012 19:54

kojeime wrote:Undewater, ako si nesposoban za komunikaciju bez vrijedjanja i ako nepostujes sugovornika sa kojim se ne slazes, razguli. Niko te nije nista pitao.
Ajebemu.
Pa nisam ja kriv sto ne kontas. Kolko je plitkoumno to sto pises.
Fakat jest.
Pa nemres bolan napisat da religija tvrdi nesta ako to nije istina. Narodski receno - lupetas.
Mojne se ljutit, pa bas sam ti na finjaka kazo. 8)

amazon

#266 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by amazon » 23/11/2012 19:56

pussysmoke wrote:@kojeime

Ako je čovjek izmislio religiju (sa ciljem lakšeg manipulisanja širim narodnim masama), kako je moguće da u to vrijeme nije bilo ateista?
Pa prv su nastali ateisti dok ih vjernici nisu preobratili miroljubivim metodama :D

kojeime

#267 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime » 23/11/2012 19:57

"@kojeime

Ako je čovjek izmislio religiju (sa ciljem lakšeg manipulisanja širim narodnim masama), kako je moguće da u to vrijeme nije bilo ateista?"

Ako mislis na onaj period izmedju vreena naseg silaska sa drveta i vremena pokusavanja odgovaranja na primjer na pitanje "Otkud kisa?" "Sa neba" "Aha onda mora da je nesto stvorilo" i tako dolaska do pojma tvorca dogadjaja koji se kasnije definisao u pojam Boga, to bi mozda bilo tacno. Ali pitanje je koliko je covjek tada imao razvijenu svijest da definise pojmove, pa da tako definise i Boga i nepostojanja Boga ili ateizam.

Covjek je izmislio religiju i Boga kao pokusaj odgovora na razna pitanja kao i na najvece pitanje od svih a to je smrt. Tek kasnije religija postaje tehnika manipulacije, kada su ljudi shvatili da na strahu od smrti i sa religijom koja je nastala kao pokusaj rjesavanja tog straha mogu doci do moci i bogatstva, tada se pocelo manipulisati religijom.

amazon

#268 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by amazon » 23/11/2012 19:59

underwater wrote:
kojeime wrote:Undewater, ako si nesposoban za komunikaciju bez vrijedjanja i ako nepostujes sugovornika sa kojim se ne slazes, razguli. Niko te nije nista pitao.
Ajebemu.
Pa nisam ja kriv sto ne kontas. Kolko je plitkoumno to sto pises.
Fakat jest.
Pa nemres bolan napisat da religija tvrdi nesta ako to nije istina. Narodski receno - lupetas.
Mojne se ljutit, pa bas sam ti na finjaka kazo. 8)
Kak se samo oni koji propagiraju mir i dobrotu, kad im proturjecis, pretvaraju u sasvim suprotne osobe koje prvo pocinju da upotrebljavaju ruzne rijeci..

kojeime

#269 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime » 23/11/2012 20:00

Underwater, nazalost na ovom racunaru imam problem sa forumom pa te ne mogu trenutno staviti na ignore listu. Zato cu ti reci lijepo ne komentarisi moje postove. Nemam problem da se neslazes sa mnom, ali imam problem sa tvojim vrijedjanjem. Sto se tice mojih postova, zacepi.

harač

#270 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by harač » 23/11/2012 20:02

to što bog zna za patnju, čuje ljudske molitve, to može spriječiti u bilo kojem trenutku, ali to ne čini, nije problem, i ne dovodi u pitanje njegovo postojanje. to nije pitanje koje je smisleno - jer, kakva patnja; patnje nema, patnja je odsustvo nepatnje
na šta se srozala vjersta apologija; ovaj je bježao i iz mekteba.
Last edited by harač on 23/11/2012 20:03, edited 1 time in total.

Cossack

#271 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Cossack » 23/11/2012 20:03

odr0n wrote:Stah od nečeg što ne postoji, ne ide ni to. :)
Upravo si povrdio moju rečenicu. Hvala! :thumbup:
odr0n wrote:Znači bog ne postoji. :mrgreen: :thumbup:
Ne nego činjenicu sa ćafiri poput tebe jednostavno ne znaju sjahati sa ovakvih tema.

I da, nick ti odlicno stoji! :thumbup:

pussysmoke

#272 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by pussysmoke » 23/11/2012 20:08

Došao čovjek da kaže "ćafirima" da sjašu i da im nik odlično stoji. :lol:

underwater

#273 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by underwater » 23/11/2012 20:09

kojeime wrote:Underwater, nazalost na ovom racunaru imam problem sa forumom pa te ne mogu trenutno staviti na ignore listu. Zato cu ti reci lijepo ne komentarisi moje postove. Nemam problem da se neslazes sa mnom, ali imam problem sa tvojim vrijedjanjem. Sto se tice mojih postova, zacepi.
Cuj "ne komentarisi mi postove" :D
Pa chemu onda sluzi forum? Nemres bolan bezze lupetat ... a sto ti meni lepo ne argumentiras te svoje teze?
Vec me samo ad homeini napadas :x

fatamorgana

#274 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana » 23/11/2012 20:13

amazon wrote: Kak se samo oni koji propagiraju mir i dobrotu, kad im proturjecis, pretvaraju u sasvim suprotne osobe koje prvo pocinju da upotrebljavaju ruzne rijeci..
dr Jekill i mr. Hyde sindrom ....

pussysmoke

#275 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by pussysmoke » 23/11/2012 20:17

underwater wrote:
kojeime wrote:Underwater, nazalost na ovom racunaru imam problem sa forumom pa te ne mogu trenutno staviti na ignore listu. Zato cu ti reci lijepo ne komentarisi moje postove. Nemam problem da se neslazes sa mnom, ali imam problem sa tvojim vrijedjanjem. Sto se tice mojih postova, zacepi.
Cuj "ne komentarisi mi postove" :D
Pa chemu onda sluzi forum? Nemres bolan bezze lupetat ... a sto ti meni lepo ne argumentiras te svoje teze?
Vec me samo ad homeini napadas :x
Da si imalo tolerantan poslušao bi ga.

Post Reply