Djela koja izvode covjeka iz Islama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

NIN

#26 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by NIN » 21/11/2012 23:24

fatamorgana wrote:
NIN wrote:
Chisum wrote:pravi zaostali, zatucani Bushmani... (izvinjavam se plemenima na jugozapadu Afrike na ovoj posudbi imena, ali ono "pecinski ljudi" se vec izlizalo, mada im najbolje pristaje)
nemoj mi njih! :wink: nadji prikladniju paralelu. :)
Krleža je rado koristio izraz trogloditi ....
Slozio bih se vremenskim segmentom ali ne i hronoloskim jer smatram da bi ova paralela trebala biti mnogo mladjeg porijekla, mnogo mladja. Recimo, nesto iz doba od prije 12-ak hiljada godina - onda kada smo prelazili sa sjedilackog nacina bivstva na poljoprivredu. U tom periodu je, sudeci po forenzici, najvise nasilnih smrti se desio ljudima u kasnim 30-tima. U prijevodu, ljudi su tek tada skontali da s viskom dobara moze imati vise djece, naravno, uz rizik radi drugih muskaraca sa aspiracijama na sto zgodniju zenu u grupi. E sad, ko ne riskira on i ne profitira!

:D

novikorisnik

#27 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by novikorisnik » 21/11/2012 23:27

JoseMujica wrote:kjafir je i onaj ko se drzne da određuje ko je kjafir a ko nije i pravi pravilnik za kjafire...jedino se Allahov sud pika ili se možda ulema poistovjećuje s Allahom?
Ova mi konstatacija bas i ne stoji, jer su ovo kvalifikacije po Kur'anu i Sunnetu. Da je covjek rekao: ,,Za mene je kafir taj i taj, jer JA mislim tako", onda bi mi tvoj komentar bio na mjestu.
A sto se tice ko je sta, to je u Islamu jasno i precizno definisano i nigdje ne stoji... "Svidja li vam se ko je vjernik, a ko nije" i "Koga bi ste vi uveli, a koga izveli iz vjere".
I nema tu mjesta nikakvoj diskusiji. Uzmi il ostavi.
Spominjati ove stvari ima smisla iz drugog razloga, ali ne vjerujem da forumase to zanima. Tu onda nema bas puno mjesta za pljuvanje po raji i ismijavanje.

LeonardoAC

#28 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by LeonardoAC » 21/11/2012 23:31

[youtube]http://www.youtube.com/embed/Fp4SeArLJ7M[/youtube]

ovo ti reci svojim Saudima i njihovima fetvama
Last edited by LeonardoAC on 21/11/2012 23:34, edited 2 times in total.

fatamorgana

#29 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana » 21/11/2012 23:31

NIN wrote: Slozio bih se vremenskim segmentom ali ne i hronoloskim jer smatram da bi ova paralela trebala biti mnogo mladjeg porijekla, mnogo mladja. Recimo, nesto iz doba od prije 12-ak hiljada godina - onda kada smo prelazili sa sjedilackog nacina bivstva na poljoprivredu. U tom periodu je, sudeci po forenzici, najvise nasilnih smrti se desio ljudima u kasnim 30-tima. U prijevodu, ljudi su tek tada skontali da s viskom dobara moze imati vise djece, naravno, uz rizik radi drugih muskaraca sa aspiracijama na sto zgodniju zenu u grupi. E sad, ko ne riskira on i ne profitira!

Tak sad naslućujem kompleksnost ovakvog izazova, zahtijeva nadasve trijezan naučni pristup najvjerojatnije multidisciplinarnog karaktera, ....

nasa

#30 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by nasa » 21/11/2012 23:35

novikorisnik wrote:
JoseMujica wrote:kjafir je i onaj ko se drzne da određuje ko je kjafir a ko nije i pravi pravilnik za kjafire...jedino se Allahov sud pika ili se možda ulema poistovjećuje s Allahom?
Ova mi konstatacija bas i ne stoji, jer su ovo kvalifikacije po Kur'anu i Sunnetu. Da je covjek rekao: ,,Za mene je kafir taj i taj, jer JA mislim tako", onda bi mi tvoj komentar bio na mjestu.
A sto se tice ko je sta, to je u Islamu jasno i precizno definisano i nigdje ne stoji... "Svidja li vam se ko je vjernik, a ko nije" i "Koga bi ste vi uveli, a koga izveli iz vjere".
Spominjati ove stvari ima smisla iz drugog razloga, ali ne vjerujem da forumase to zanima. Tu onda nema bas puno mjesta za pljuvanje po raji i ismijavanje.
Ali ona je to stavila na forum ... ne ide!
Naravno da su tu neke osnove vjere i o tome nema diskusije ali su i neke koje nisu primjenjive za sve pravce u islamu,nisu za nase drustvo u kojem zivimo izmijesano s nevjernicima,serijatsko uredjenje koje jod nas ne postoji itd.

fantom slobode

#31 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fantom slobode » 21/11/2012 23:36

eto ti nam ih servira i sta sad, kakva diskusija...

Kroksica

#32 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Kroksica » 21/11/2012 23:36

novikorisnik wrote:
Ovo je odluka Sabora uleme iz Saudijske Arabije
Rijad - 1418 god. po hidzri, znaci, nije u pitanju ni Kur'an ni sunnet.

Upade mi u oci ovo cijepanje ajeta za dokazivanje argumenta, i to je sad ko OK, pa se sjetih da se ulema birvaktile bunila protiv iscjepanih ajeta u romanu Dervis i smrt. Double standards, as usual.

miskin

#33 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by miskin » 21/11/2012 23:43

u tom slucaju su tvoji nalogodavci saudi i sami nevjernici jer suradjuju sa cionistima, otvorenim neprijateljima islama. vehabiti placenici i cionisti protiv sirije; muslimana vjernika. tvoji saudi trose milijarde da se odrzi glupava ideologija i sektasko sljepilo zvano wehabizam. u slucaju Gaze - ni glasa.
sram vas i stid bilo, nije vam ovo afganistan..prokazani ste!
You're Busted :D

NIN

#34 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by NIN » 21/11/2012 23:52

fatamorgana wrote:
NIN wrote: Slozio bih se vremenskim segmentom ali ne i hronoloskim jer smatram da bi ova paralela trebala biti mnogo mladjeg porijekla, mnogo mladja. Recimo, nesto iz doba od prije 12-ak hiljada godina - onda kada smo prelazili sa sjedilackog nacina bivstva na poljoprivredu. U tom periodu je, sudeci po forenzici, najvise nasilnih smrti se desio ljudima u kasnim 30-tima. U prijevodu, ljudi su tek tada skontali da s viskom dobara moze imati vise djece, naravno, uz rizik radi drugih muskaraca sa aspiracijama na sto zgodniju zenu u grupi. E sad, ko ne riskira on i ne profitira!

Tak sad naslućujem kompleksnost ovakvog izazova, zahtijeva nadasve trijezan naučni pristup najvjerojatnije multidisciplinarnog karaktera, ....
Jelde? :lol:

Chisum

#35 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Chisum » 22/11/2012 00:09

fatamorgana wrote:

Da... ali samo ukoliko sa druge strane stola imas nekoga cije je razmisljanje barem priblizno razmisljanjima stanovnika planete zemlje; datum 21. 11. tekuce godine....

A posto to ovdje nije slucaj, a citav diskurs obiljezava uvijek i samo konflikt - i to onaj sustinski, nepremostivi civilizacijski konflikt - onda ne znam zasto bih nekoga ko, i pored svog znanja i iskustva koje mu je covjecanstvo, mada sam to nicim nije zasluzio, ostavilo, bira da od sebe pravi klovna kojem se smije citav svijet, zasto bih, dakle, nekog takvog pocastio nekim ozbiljnim "naucnim" pristupom....

Najbolje im pristaje ime teletabisi.

miskin

#36 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by miskin » 22/11/2012 00:12

Da... ali samo ukoliko sa druge strane stola imas nekoga cije je razmisljanje barem priblizno razmisljanjima stanovnika planete zemlje; datum 21. 11. tekuce godine....
Ti zaboravljas da je kod nas tek 1434 godina.

illuminated

#37 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by illuminated » 22/11/2012 00:13

U pakao mi se ide zbog drustva a u raj samo zbog klime. :D

Kroksica

#38 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Kroksica » 22/11/2012 00:14

miskin wrote:
Pa i hidzretska ima 21.11-og :P

fatamorgana

#39 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana » 22/11/2012 00:15

miskin wrote:
Jest' a već se i Nova proslavila, :D

miskin

#40 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by miskin » 22/11/2012 00:15

Kroksica wrote:
miskin wrote:
Pa i hidzretska ima 21.11-og :P
Naravno.

fatamorgana

#41 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana » 22/11/2012 00:20

Nego Miske, đeš' ti za Novu godinu, jesil' već odlučio?

nasa

#42 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by nasa » 22/11/2012 00:22

@amatullah je sve ovo stavila nakon teme o serijatskoj drzavi da nam dokaze da nismo bas muslimani(da ne koristim teze rijeci :-D )zato sto smo se izjasnili protiv ili nismo podrzali neke od njenih ideja za koje smatra da su obavezne u Islamu!

Tako da je ovo upuceno muslimanima ,ne bih rekla da se ona bavi ili sikira s nevjernicima i njihovim misljenjem.... ;-)

zlafa

#43 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by zlafa » 22/11/2012 00:22

@amatullah_

Prvo pises na forumu koji nije vjerski i pises odmah ni manje ni vise o djelima koja (po tebi) izvode iz islama.
Pola insana ovdje nema predstavu o islamu kakvu treba nego onakvu kakvu su mediji naturili i onda dodjes brate moj sa stavovima ono iz neba pa u rebra i dokazes im da su upravu. I sada koliko god ljudi pokusali ispraviti tu sliku islama sadasnju ne mogu. Cijenim tvoj nijjet( namjeru) ne sumnjam ja da on nije iskren al pusti prvo da te taj hammas popusti pa onda polahko procitaj jos koju knjigicu po mogucnosti i da nije islamska malko da vidis da ljudi mogu i drugacije razmisljati. i kada se podkujes sa znanjem opstim i islamskim brate moj uzmi tastaturu u ruke..
Ovako si puno vise stete nanio nego koristi. Neam ovdje namjeru te napadati al pogledajdobro sta si napravio tim stavom..

miskin

#44 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by miskin » 22/11/2012 00:23

@fatamorgana, jel to poziv neki između redova da procitam

@nasa, reci slobodno cafiri

zlafa

#45 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by zlafa » 22/11/2012 00:25

nasa wrote:@amatullah je sve ovo stavila nakon teme o serijatskoj drzavi da nam dokaze da nismo bas muslimani(da ne koristim teze rijeci :-D )zato sto smo se izjasnili protiv ili nismo podrzali neke od njenih ideja za koje smatra da su obavezne u Islamu!

Tako da je ovo upuceno muslimanima ,ne bih rekla da se ona bavi ili sikira s nevjernicima i njihovim misljenjem.... ;-)
P.S. ja tek sada vidio da je ona :)
Halalli @amatullah_ mrsko mi edit pa ti stavi gdje god je brat sestro :)

fatamorgana

#46 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana » 22/11/2012 00:28

zlafa wrote:@amatullah_

Prvo pises na forumu koji nije vjerski i pises odmah ni manje ni vise o djelima koja (po tebi) izvode iz islama.
Pola insana ovdje nema predstavu o islamu kakvu treba nego onakvu kakvu su mediji naturili i onda dodjes brate moj sa stavovima ono iz neba pa u rebra i dokazes im da su upravu. I sada koliko god ljudi pokusali ispraviti tu sliku islama sadasnju ne mogu. Cijenim tvoj nijjet( namjeru) ne sumnjam ja da on nije iskren al pusti prvo da te taj hammas popusti pa onda polahko procitaj jos koju knjigicu po mogucnosti i da nije islamska malko da vidis da ljudi mogu i drugacije razmisljati. i kada se podkujes sa znanjem opstim i islamskim brate moj uzmi tastaturu u ruke..
Ovako si puno vise stete nanio nego koristi. Neam ovdje namjeru te napadati al pogledajdobro sta si napravio tim stavom..
Slažem se , prvo se poDkuj, ne zanemari ni pravopis, ugodnije je za čitanje , :wink:

Kroksica

#47 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Kroksica » 22/11/2012 00:32

fatamorgana wrote:
Slažem se , prvo se poDkuj, ne zanemari ni pravopis, ugodnije je za čitanje , :wink:
Image

fatamorgana

#48 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana » 22/11/2012 00:33

miskin wrote:@fatamorgana, jel to poziv neki između redova da procitam
Ma nije, samo da znam jesil' već proslavio il' ćeš tek slavit', :wink:

miskin

#49 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by miskin » 22/11/2012 00:36

Sto se on meni sekira za mene, dusa draga :kiss:

zlafa

#50 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by zlafa » 22/11/2012 00:37

fatamorgana wrote:
zlafa wrote:@amatullah_

Ma malko mi mrsko to je nafika net pisanja ;)

Post Reply