Djela koja izvode covjeka iz Islama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
odr0n

#126 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by odr0n » 22/11/2012 21:37

J3r1ch0 wrote:
odr0n wrote:
nasa wrote:X ray
ovo si 100% upravu za muslimanske zemlje,medju dobrim stvarima je zaista ovo da ljudi ostave otvoreno sve i izadju,prava rijetkost je da neko nesto ukrade,uglavnom kradu stranci :-D i to je tako i u nekim zemljama koje nemaju seriat !

Interesuje me da li neko zna koliko se cesto u seriatskim zemljama primjenjuje kazna odsjecanja ruke!
Žalosno je da neko može nešto tako stravično da smatra razumnim, moraš imati baš krvoločan um da to prihvatiš, pogledati klip:

http://www.liveleak.com/view?i=9a0_1296838241

Kao što kroksica reče: "Kako ce se pokajati covjek kojem su ruke odsjecene? I ako se pokaje, kakvo ce on dobro bez ruka uraditi?" U pitanju je "primitivno rješavanje primitivnog problema" u prijevodu, postajete zvijer da biste pobjedili zvijer, što je naravno katastrofalno.

Koja bi kazna bila pravedna za lopova ili za ubicu?
Fizičko kažnjavanje (tortura, odsjecanje ili smrt) spada u primitivno rješavanje primitivizma, što nije moralno nit korisno. Trenutni pravni sistem nudi moralan i razuman način kažnjavanja.

J3r1ch0

#127 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by J3r1ch0 » 22/11/2012 21:39

Nisam pitao za sisteme te kako oni kažanjavaju, pitam konkretno koja je kazna pravedna?

nasa

#128 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by nasa » 22/11/2012 21:42

miskin wrote:Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, je rekao: ''Jevreji su se podijelili na 71 skupinu, kršćani na 72 skupine, a muslimani će se podijeliti na 73 skupine, i sve će u vatru izuzev jedne.' Upitan je: ''A ko su oni?'' - pa je odgovorio: ''To su oni na čemu sam danas ja i moji ashabi."
Ti si u jednoj i mislis da si u pravoj ili?Vjeruj mi da i ostale 72 misle isto i tu lezi zamka,u onom trenutku kada pomislis da si sigurno na pravoj strani i da ne treba jos truda,rada,znoja....drugi te prestignu i nadjes se tamo gdje ne zelis!
Bog zna koje upravu,ali mozemo Ga moliti za uputu....

odr0n

#129 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by odr0n » 22/11/2012 21:42

nasa wrote:@odron
Ti si nepopravljiv :D
Pa,vidis da sam napisala u zemljama koje nemaju serijat(Citaj:muslimanske koje ne odsjecaju ruke),nisam nikad bila u serijatskoj,tesko dobiti vizu
Generalizujes skroz...kazes sto ljudi idu na zapad...ma ljudi bolan idu za parama kakvi ideali i prazne price...uzmi emirate,para ima,ima i stranaca...
Skoro bas gledam dokumentarac u kojem kazu da u pojedinim djelovima emirata omjer domaci ,stranci je 20-80% :shock: i Englez se pita koliko jedan narod moze ostati svoj u takvom omjeru itd.
Ja samo navodim činjenicu gdje ljudi teže, istok ka zapadu (u to spada i EU), pune ambasade i države imigranata. Ima para u emiratima, ali nema slobode.

odr0n

#130 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by odr0n » 22/11/2012 21:44

J3r1ch0 wrote:Nisam pitao za sisteme te kako oni kažanjavaju, pitam konkretno koja je kazna pravedna?
Rekao sam već koja, nema potrebe ponavljati.

J3r1ch0

#131 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by J3r1ch0 » 22/11/2012 21:44

odr0n wrote:
Pa,vidis da sam napisala u zemljama koje nemaju serijat(Citaj:muslimanske koje ne odsjecaju ruke),nisam nikad bila u serijatskoj,tesko dobiti vizu
Generalizujes skroz...kazes sto ljudi idu na zapad...ma ljudi bolan idu za parama kakvi ideali i prazne price...uzmi emirate,para ima,ima i stranaca...
Skoro bas gledam dokumentarac u kojem kazu da u pojedinim djelovima emirata omjer domaci ,stranci je 20-80% :shock: i Englez se pita koliko jedan narod moze ostati svoj u takvom omjeru itd.
Ja samo navodim činjenicu gdje ljudi teže, istok ka zapadu (u to spada i EU), pune ambasade i države imigranata. Ima para u emiratima, ali nema slobode.
Misliš ne mogu ljudi SLOBODNO da kradu?

JoseMujica

#132 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by JoseMujica » 22/11/2012 21:45

J3r1ch0 wrote:Nisam pitao za sisteme te kako oni kažanjavaju, pitam konkretno koja je kazna pravedna?
to zavisi od zlobe ili pohlepe svakog oštećenog pojedinca...dobar čovjek će biti zadovoljan i ako mu vrate ukradeno a zlobnika neće zadovoljiti ni odsječena ruka

odr0n

#133 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by odr0n » 22/11/2012 21:47

J3r1ch0 wrote:
odr0n wrote:
Misliš ne mogu ljudi SLOBODNO da kradu?
Ili NE kradu, izbor je sloboda pojedinca, a svako je svjetan da li je to uredu raditi ili ne, koje su posljedice itd.

nasa

#134 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by nasa » 22/11/2012 21:48

odr0n wrote:
Iskreno daj Boze meni njihovu(domacih u emiratima)neslobodu za bosansku slobodu,ma milion puta ga molim...
I ti nisi realan nikako,ima za bogate svega svuda,nije ni u Njemackoj bajno na baustelu,sta ce ti sloboda kad ne vidis od tereta nista...pare su danas pokretac svega,zalosno ali istinito,niko ne ide na zapad radi uredjenja i sloboda vec para

J3r1ch0

#135 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by J3r1ch0 » 22/11/2012 21:49

odr0n wrote:
Pa ima smisla konkretno odgovoriti, ne možemo mješat sisteme i njihove načine kažnjavanja...
Pitam te da navedeš konkretno odgovarajuću sankciju za lopova, koja bi to bila najpravednija?

Evo imam ja jedan prijedlog, treba svakom lopovu kojeg uhvate u krađi dati po jedno milionče maraka/eura da ne bi više nikada krao, mislim, ko smije njemu uskratiti pravo na ugodan život?

harač

#136 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by harač » 22/11/2012 21:51

J3r1ch0 postaje sve konstruktivniji sagovornik. prije par stranica je argumentovano dokazao zašto je korisno udariti ženu s vremena-na-vrijeme, a sada ukazuje na blagodati sakaćenja :D

J3r1ch0

#137 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by J3r1ch0 » 22/11/2012 21:51

JoseMujica wrote:
to zavisi od zlobe ili pohlepe svakog oštećenog pojedinca...dobar čovjek će biti zadovoljan i ako mu vrate ukradeno a zlobnika neće zadovoljiti ni odsječena ruka

To uključuje emocionalno, trenutno nismo oštećeni pa možemo rasuđivati bez pristrasnosti...

J3r1ch0

#138 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by J3r1ch0 » 22/11/2012 21:52

harač wrote:J3r1ch0 postaje sve konstruktivniji sagovornik. prije par stranica je argumentovano dokazao zašto je korisno udariti ženu s vremena-na-vrijeme, a sada ukazuje na blagodati sakaćenja :D
Adolescencija...

odr0n

#140 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by odr0n » 22/11/2012 21:55

nasa wrote:
odr0n wrote:
Iskreno daj Boze meni njihovu(domacih u emiratima)neslobodu za bosansku slobodu,ma milion puta ga molim...
I ti nisi realan nikako,ima za bogate svega svuda,nije ni u Njemackoj bajno na baustelu,sta ce ti sloboda kad ne vidis od tereta nista...pare su danas pokretac svega,zalosno ali istinito,niko ne ide na zapad radi uredjenja i sloboda vec para
To što bi ti htjela zamjeniti, uništilo bi unikatni bosanski identitet, iako sam ateista uveliko gotivim bosanski tradicionalni islam koji se ne tumači, shvata i sprovodi radikalno kao na istoku. Eno nedavno vijest da nam i Njemci zavide na tome i kažu da možemo biti primjer. To za pare, pa da je dobro na istoku u vezi para kao što si rekla, nebi onda na zapad svi trčali, ali opet sloboda je glavna.
Last edited by odr0n on 22/11/2012 21:59, edited 1 time in total.

odr0n

#141 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by odr0n » 22/11/2012 21:58

J3r1ch0 wrote:
odr0n wrote:
Pa ima smisla konkretno odgovoriti, ne možemo mješat sisteme i njihove načine kažnjavanja...
Pitam te da navedeš konkretno odgovarajuću sankciju za lopova, koja bi to bila najpravednija?

Evo imam ja jedan prijedlog, treba svakom lopovu kojeg uhvate u krađi dati po jedno milionče maraka/eura da ne bi više nikada krao, mislim, ko smije njemu uskratiti pravo na ugodan život?
Ovdje se mora i crtati, pa valjda zatvor. Primjer ti je parodija.

J3r1ch0

#142 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by J3r1ch0 » 22/11/2012 21:59

OK, zatvor, koliko godina zatvora? Ili da konkretiziram, sa koliko godina zatvora bi kaznio ovu dvojicu (mislim da su ista dvojica) koji danima operišu po Sarajevu i pune crnu hroniku Klixa, opljačkaše svaki manji Konzum , Mercator...
Last edited by J3r1ch0 on 22/11/2012 22:04, edited 2 times in total.

avicena

#143 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by avicena » 22/11/2012 22:00

miskin wrote:http://www.klix.ba/vijesti/svijet/mladi ... /121121130

Evo braca hoce malo da đuskaju..
...i da sreća nije u ferarijima i jahtama. Unhappy muslims.

odr0n

#144 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by odr0n » 22/11/2012 22:02

J3r1ch0 wrote:OK, zatvor, koliko godina zatvora?
Opet postavljaš pitanja koja su dio pravnog sistema, a tražiš odgovore mimo njega, zapetljo si se.

nasa

#145 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by nasa » 22/11/2012 22:02

odr0n wrote:
nasa wrote:
odr0n wrote:
To što bi ti htjela zamjeniti, uništilo bi unikatni bosanski identitet, iako sam ateista uveliko gotivim bosanski tradicionalni islam koji se ne tumači, shvata i sprovodi radikalno kao na istoku. Eno nedavno vijest da nam i Njemci zavide na tome i kažu da možemo biti primjer. To za pare, pa da je dobro na istoku u vezi para kao što si rekla, nebi onda na zapad svi trčali.
Pa,ja bih bogatstvo iskoristila u pametnije svrhe ;-)
Ne bih ja ovdje emiratsko uredjenje jer to ovdje ne moze i gotovo!
Nego bih ja da odem tamo na par desetaka godina :lol: a oni neka dodju ovdje da malo vide kako je udobno biti bosanski musliman pa nece vise nikad nijednom bratu i sestri iz tih krajeva pasti na pamet da sumnjivo gleda na nas iman!
A ovo ostalo...ma ....predobro je i u nekim istocnim oko para...plate za moje zanimanje i isto u emiratima je :-) tu mi dvojbe sve pretegnu na istok

JoseMujica

#146 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by JoseMujica » 22/11/2012 22:06

J3r1ch0 wrote:
JoseMujica wrote:

To uključuje emocionalno, trenutno nismo oštećeni pa možemo rasuđivati bez pristrasnosti...
ima i ta emocionalna komponenta, ali sam mislio reći da je pravda apstraktan pojam....iako ćemo svi misliti u istom pravcu kao nekoj vrsti obeštećenja ili zadovoljštine, sam sadržaj je veoma rastezljiv.

Zato i postoji i u primjeni jeste pravo, kao standardizirani kodeks kažnjavanja....sam razvoj civilizacije svjedoči odmak od starog poimanja pravde /principa oko za oko zub za zub/ što jeste bio smisao pravde prvobitnih ljudskih zajednica, ka složenom i kodificiranom pravnom sistemu koji teži preodgoj i integraciju prestupnika...već je to neko gore fino elaborirao.

Al samo razmisli kako bi danas bilo živjeti u društvu gdje vlada npr. krvna osveta, koja je tradicionalni dinarski pojam pravde? A dovoljan je samo trenutak nepažnje npr. u saobraćaju da pokrene čitav krvavi lanac ubijanja

J3r1ch0

#147 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by J3r1ch0 » 22/11/2012 22:07

odr0n wrote:
J3r1ch0 wrote:OK, zatvor, koliko godina zatvora?
Opet postavljaš pitanja koja su dio pravnog sistema, a tražiš odgovore mimo njega, zapetljo si se.
Nisam se zapetljao, dao si svoje viđenje o odsjecanju ruke, samo tražim da daš svoje viđenje pravedne kazne...Ništa drugo.

harač

#148 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by harač » 22/11/2012 22:17

PINK :D

đe nađoše ove goste, isuse dragi :-)

Almond

#149 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Almond » 22/11/2012 22:31

nasa wrote:
miskin wrote:Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, je rekao: ''Jevreji su se podijelili na 71 skupinu, kršćani na 72 skupine, a muslimani će se podijeliti na 73 skupine, i sve će u vatru izuzev jedne.' Upitan je: ''A ko su oni?'' - pa je odgovorio: ''To su oni na čemu sam danas ja i moji ashabi."
Ti si u jednoj i mislis da si u pravoj ili?Vjeruj mi da i ostale 72 misle isto i tu lezi zamka,u onom trenutku kada pomislis da si sigurno na pravoj strani i da ne treba jos truda,rada,znoja....drugi te prestignu i nadjes se tamo gdje ne zelis!
Bog zna koje upravu,ali mozemo Ga moliti za uputu....
Ne mora značiti da je samo jedna od 73 skupine ispravna,već da unutar svake skupine postoji ona spašena grupa koja iskreno ispovijeda vjeru i čija su dobra djela mnogobrojnija i teža od nevaljalih.
Allahova vjera je jednostavna,jer je njena suština Ljubav.
Onoliko ljubavi koliko dajemo,toliko smo bliži Pravom putu.

Ovo je samo moje mišljenje,a Allah najbolje zna.

fatamorgana

#150 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana » 22/11/2012 22:31

nasa wrote:
Kroksica wrote: Ma ne sekiram se ja za tebe, pitanje je bilo namjenjeno sestri Amatullah. Bas me zanima njen odgovor.
Mislim da sestra ne koristi tvoju literaturu :lol:
Sjo vam sestre, :roll:

Post Reply