Djeca prosjaci

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

HomeArt

#26 Re: Djeca prosjaci

Post by HomeArt » 25/02/2010 12:43

melbaa wrote:Ova problematika je stara i rasprostranjena ne samo u nasem gradu no i dalje.
Nedavno su se u Sarajevu pojavili romi iz Makedonije i rasporedjivali djecu da prose po raskrsnicama.

Imala sam priliku slusati (na tuzilastvu) jednu romkinju koja je govorila o "sistemu" rada. Romkinje i djeca moraju ici u prosnju a sav novac donose "galvi porodice" a oni to trose na aklohol. Cak sto vise, imaju dnevnu kvotu koju moraju ispuniti.
Od tada nikada ne dajem ni jednom malom romu koji prosi. Jeste da mi ih je zao gledati ali sam svjesna da i ako im dam njima nista nece biti bolje. Niti ce imati vise i bolje da jedu niti ce biti bolje obuceni. Ako kojim slucajem imam koju bombonu to i dam. Ili kad upratim da su konstanta na nekoj od raksrnica na kojima svakodnevno prolazim pripremim nesto gardarobe od svog djetata koje mu je preraslo pa dam tom djetetu na raskrsnici (a ni to nije tako cesto).
Mene je jednom scena na stupskoj petlji ostavila bez daha kada sam vidjela da maleno djete (oko 3-4 godine sigurno nije imalo vise) se provlaci ispod kamiona dok je stajo na semaforu. Hej covjece, ispod kamiona.... Pa vozac je mogao krenuti i da ne zna da je to djete ispod kamiona!!!!

Naravno da je ovo problem drzave (ha jesam rekla nesto novo!). Nije krivica policije tolika koliko se misli. Oni su jeno vrijeme znali cesto i privoditi ali sudija za prekrsaje nemoze tu nista. Mogu odraslu osobu koja prosjaci zatvoriti na dan-dva i to je sve.
Centar za socijalni rad moze oduzeti djete takvim roditeljima ali je problem smjestaja. Nema mjesta u domu za nezbrinutu djecu.
I tako krug zatvoren.
Sve dok imamo ministra koji ne trazi vise novaca kad se kreira budzet, za izgradnju ustanova koja bi se brinula za ovu problematiku (izmedju ostalih) nema nikakvog rjesenja ni pomaka od ovakve situacije.
Jednio bi se moglo nesto promieniti kada niko ali bas niko nebi udjeljivao nijednom prosjaku nista. Valjda bi onda i oni potrazili neki drugi nacin da dodju zarade. Nadam se da im nece pasti na pamet otimanje po ulici ili obijanje objekata.
Pa onda je degenek jedina opcija, ne djece naravno nego tih koji ih tjeraju da prose. Imao sam komsiju prije rata policajca, ruka ko lopata, prcao mi je kako su degenecili ove sitne razbojnike, dzeparose i sl. Ko se sjeca tog vremena zna da nije bilo razbojnista kao danas, al hebi ga furamo se na ljudska "prava" pa sad samo gledaj gdje ces dobiti sarafciger, noz ili iglu u stomak. Pih. Vrate nam Miliciju i pendreke!
Last edited by HomeArt on 25/02/2010 13:05, edited 1 time in total.

Neelix

#27 Re: Djeca prosjaci

Post by Neelix » 25/02/2010 12:53

nazalost, njima (prosjacima, ne govorim za sve rome) djeca predstavljaju investiciju. zato i takav odnos prema njima :( nikad im ne dajem novac. ako vec dajem prosjaku, onda je to starija osoba za koju vidim da ne moze zaraditi, i da ju je nuzda natjerala na prosnju.

melbaa

#28 Re: Djeca prosjaci

Post by melbaa » 26/02/2010 16:29

[quote="sahan
Pa onda je degenek jedina opcija, ne djece naravno nego tih koji ih tjeraju da prose. Imao sam komsiju prije rata policajca, ruka ko lopata, prcao mi je kako su degenecili ove sitne razbojnike, dzeparose i sl. Ko se sjeca tog vremena zna da nije bilo razbojnista kao danas, al hebi ga furamo se na ljudska "prava" pa sad samo gledaj gdje ces dobiti sarafciger, noz ili iglu u stomak. Pih. Vrate nam Miliciju i pendreke![/quote]

Potpisujem!

A ima i jos jedno rjesenje - ono sto su primijenili u Sloveniji: Zabranili da se prosjecima udjeljuje, pa kad nisu mogli tako da zarade jednostavno nestali. :thumbup:

Nekako s proljeća

#29 Re: Djeca prosjaci

Post by Nekako s proljeća » 26/02/2010 21:29

Oduzeti im djecu, jer ih ne zasluzuju.Naravno, centar za socijalni rad to može i treba uraditi....

Bosanac_i_Hercegovac

#30 Re: Djeca prosjaci

Post by Bosanac_i_Hercegovac » 26/02/2010 21:35

Jsu li to Romi ili bosanska djeca? Ako su bosanska djeca ja bi da sam tu bio svakom djetetu dao po 50 maraka u ruke. Ako su Romi nebi jer nemam dobra iskustva sa njima.

Jednom prilikom mi je na vrata pozvonilo Romsko djete i reklo je da je gladno. Ja sam otisao u kuhinju i uzeo sam hljeb, dvije pastete i pavlaku. I to sam dao. Kada sam pogledao kroz prozor vidim kako to isto djete uzima zalogaj tog hljeba a ostatak tog citavog hljeba je bacio na trotuar. Od tada samo bosancima dajem, "ciganima" tj. Romima vise nikada.

minjonja

#31 Re: Djeca prosjaci

Post by minjonja » 27/02/2010 14:21

Bosanac_i_Hercegovac wrote:Jsu li to Romi ili bosanska djeca? Ako su bosanska djeca ja bi da sam tu bio svakom djetetu dao po 50 maraka u ruke. Ako su Romi nebi jer nemam dobra iskustva sa njima.

Jednom prilikom mi je na vrata pozvonilo Romsko djete i reklo je da je gladno. Ja sam otisao u kuhinju i uzeo sam hljeb, dvije pastete i pavlaku. I to sam dao. Kada sam pogledao kroz prozor vidim kako to isto djete uzima zalogaj tog hljeba a ostatak tog citavog hljeba je bacio na trotuar. Od tada samo bosancima dajem, "ciganima" tj. Romima vise nikada.
sta reci na ovakav rasisticki post?

ko god svoje dijete salje da prosi i da radi dan i noc treba kaznu platit ili u cuzu, a dijete u dom. to bi bilo idealno, ali domovi su prepuni jer nam je drzava crna rupa, da sad ne pricam zasto su domovi takvi kakvi jesu.

primijetila sam u zadnje vrijeme i "ne-roma" koji prose, valjda bas zbog toga sto ima dosta ljudi koji razmisljaju kao ovaj bh. gradjanin. kad bi svi prestali davati ista bilo kome, ne bi roditelji i biznismeni iznudjivali djecu.

Gospoda Ministarka

#32 Re: Djeca prosjaci

Post by Gospoda Ministarka » 27/02/2010 17:05

Zaista sam prije davala, bilo me stid da imam sice , zutih kovanica u novcaniku a da nedam kad dode da zatrazi dok...
Ljeto, basta puno i dolazi cigance i prosi... i ja povadim sve zute kovanice sto je bilo, nekih 1,30KM-1,50KM i dajem mu, kad on pogleda i ostavi na sto kaze "Necu, ti ja ovo, ostavi sebi" ja se zacrvenila stid me... kako me obruka. :x
Prosi ciganka pred postom, i ja opet izvadim koliko sam imala sitno, udem u postu da platim racun kad ta ista ciganka ulazi i trazi dopunuu od 10KM :shock: :x
Kad sam shvatila da je to zaista unosan, organizovani kriminal rekla sam nikad vise ni feninga...
Danas na Socijalnom dode cigance do auta... moli, prosi... gleda.. stoji nece da se pomakne pored svog ignorisanja... zato opsujem kazem da produzi jer nece pf. dobiti.

minjonja

#33 Re: Djeca prosjaci

Post by minjonja » 27/02/2010 17:11

ma dok neko ne nastrada, niko nista pokrenuti nece, onda ce se optuziti ministar ovog, ministar onog, gradonacelnik, onaj nacelnik, premijer ovoga i onoga... stvarno je samo pitanje vremena kad ce neko nastradati. danas gledam u nedzaricima kako dijete, nema ni 5 godina, hoda po glavnoj, a cenat od njega auto 60 km/h prolazi.

mayab

#34 Re: Djeca prosjaci

Post by mayab » 27/02/2010 17:17

minjonja wrote:ma dok neko ne nastrada, niko nista pokrenuti nece, onda ce se optuziti ministar ovog, ministar onog, gradonacelnik, onaj nacelnik, premijer ovoga i onoga... stvarno je samo pitanje vremena kad ce neko nastradati. danas gledam u nedzaricima kako dijete, nema ni 5 godina, hoda po glavnoj, a cenat od njega auto 60 km/h prolazi.
Bas tako, to je stvarno uzasno, vise nema raskrsnice da nema prosjaka i "peraca" sajbe.A to je samo jos jedan pokazatelj koliko je ova nazovi drzava u qrcu :x

Gospoda Ministarka

#35 Re: Djeca prosjaci

Post by Gospoda Ministarka » 27/02/2010 17:38

Mislim da je red da pokrenemo neku akciju po uzoru na Slovence," nedas mu danas sutra ti nece traziti".

minjonja

#36 Re: Djeca prosjaci

Post by minjonja » 27/02/2010 18:00

Gospoda Ministarka wrote:Mislim da je red da pokrenemo neku akciju po uzoru na Slovence," nedas mu danas sutra ti nece traziti".
definitvno treba vise medijske paznje posvetiti ovom problemu. neka progovore zrtve koje su roditelji prodali da bi u drugoj drzavi od kontejnera zivjeli.

Gospoda Ministarka

#37 Re: Djeca prosjaci

Post by Gospoda Ministarka » 27/02/2010 18:03

Pa eto ako ima zainteresovanih iz ostalih medija i organizacija nek se organizuju i poprate... ja sam spremna pomoc... uz simbolicnu nadoknadu :D

Eborg

#38 Re: Djeca prosjaci

Post by Eborg » 27/02/2010 19:14

Ja se slažem da je slovenački princip najbolji. Niti je protuzakonit niti moralno upitan. Ali odmah bi se našao neko da bude dušebrižik i zaštitnik kao što su "Majke Srebrenice" imale onaj svoj debilni istup u vezi "Lud, zbunjen, normalan". :x

tendertech

#39 Re: Djeca prosjaci

Post by tendertech » 27/02/2010 19:45

atko wrote:Bas sam ovoj problematici razmisljao neki dan ... cesto primjetim u BBI djecaka koji je na izgled zdrav 100%, fino obucen, samouvjeren ... oko 9-10 godina, nije rom ... ide od stola do stola i prodaje kojekave privjeske i slicno ... zna li iko sta to djete radi tu i ima li ono roditelje? jel primorano? zasto ne ide u sklolu ???
taj djecak nije dio ovih organizovanih folova, ne mogu sa 100% sigurnoscu tvrditi ali vjerujem da sta god zaradi od te prodaje ide njegovoj porodici. nema oca - duga prica - pa je tu zaista potrebno sistematsko rjesenje, kao sto si primijetio nije rom ali ne vjerujem da mu majka ima dovoljno novca niti da bi ga slala u školu da ima.

nazalost, situacija je kao u izreci "od losa oca - od gore matere", mali nema sanse da izadje na dobro. ovo s prodajom drangulija je i dobro, jedno vrijeme je hapao stvari iz radnji. osiguranje ga uprati ali ne moze nista, najbolje je kad mu uspiju oduzeti to sto je ukrao. sutradan se on svejedno vrati.

sistematsko rjesenje je potrebno u svakom slucaju, i za siromasne, i za roditelje koji "nabijaju" broj djece da bi zivjeli od doplataka :?: :!: :?: (zaista se desava, koliko god se cinilo bolesno) i za prosjake koje iskoristavaju "biznismeni"

Tiberije

#40 Re: Djeca prosjaci

Post by Tiberije » 09/03/2010 12:56

nađoh ovu temu na pretrazi pa da komentiram svoje jutrošnje iskustvo iz tramvaja. Svako jutro idem na posao sa Ilidže u centar grada. Danas oko podneva krenuh sa Ilidže i vjerujte mi od Ilidže do Skenderije sigurno se smjenilo jedno deset prosjaka, što djece od par godina do žena od 50 i kusur godina, nevjerojatno, kao po nekoj matrici, kao da su dogovorili zone odgovornosti prema gradskim četvrtima. Da ne spominjem ulične trgovce svega i svačega koji ulijeću u tramvaje i maltretiraju pošten svijet sa svojom ponudom od religijskih artikala do lokomotiva.
Ovo je strašno što se dešava, a kao kantonalni MUP je krenuo sa sprečavanjem prosjačenja u gradu :lol: :lol:
Ovo nije bilo kada sam ja bio klinac u svom gradu, mislim za gradski prevoz, fujjj, fujjj :x

KadSeMrtviProbudimo

#41 Re: Djeca prosjaci

Post by KadSeMrtviProbudimo » 09/03/2010 13:06

Tiberije wrote:nađoh ovu temu na pretrazi pa da komentiram svoje jutrošnje iskustvo iz tramvaja. Svako jutro idem na posao sa Ilidže u centar grada. Danas oko podneva krenuh sa Ilidže i vjerujte mi od Ilidže do Skenderije sigurno se smjenilo jedno deset prosjaka, što djece od par godina do žena od 50 i kusur godina, nevjerojatno, kao po nekoj matrici, kao da su dogovorili zone odgovornosti prema gradskim četvrtima. Da ne spominjem ulične trgovce svega i svačega koji ulijeću u tramvaje i maltretiraju pošten svijet sa svojom ponudom od religijskih artikala do lokomotiva.
Ovo je strašno što se dešava, a kao kantonalni MUP je krenuo sa sprečavanjem prosjačenja u gradu :lol: :lol:
Ovo nije bilo kada sam ja bio klinac u svom gradu, mislim za gradski prevoz, fujjj, fujjj :x
Čini se da je sa 8.martom u grad došla nova grupa prosjaka, zaista ih ima na svakom metru... Vjerujem da bi se mogli zadržati koji dan, da šta zarade, pa će se vratiti (osim ako ne odu na Čaršiju, da se vode napiju :D )

chuchumbamayumbe

#42 Re: Djeca prosjaci

Post by chuchumbamayumbe » 09/03/2010 14:00

Jedino rjesenje je prestati davati novac prosijacima, kao sto su uradili u Ljubljani.
Stvarno ne shvatamo ovu nasu raju?!
Kada vidim nanu i dedu tamo kod Rijaseta da prose, ili negdje drugo, njima dam, a ovo ostalo, Romi, Cigani, zovite ih kako god hocete, od mene ni marke.
A pogotovu kada procitas svjedocenja ljudi koji su vidjeli kako bacaju pare, hljeb i slicno.
Nama su na Alipasinom zaredali da zvone direktno na vrata, otvoris, oni prose...nedjelja, 9 ujutro, neko zvoni...trazi marku, hljeb...
Nema...

Cholina_Lokica

#43 Re: Djeca prosjaci

Post by Cholina_Lokica » 09/03/2010 14:06

chuchumbamayumbe wrote:Jedino rjesenje je prestati davati novac prosijacima, kao sto su uradili u Ljubljani.
Stvarno ne shvatamo ovu nasu raju?!
Kada vidim nanu i dedu tamo kod Rijaseta da prose, ili negdje drugo, njima dam, a ovo ostalo, Romi, Cigani, zovite ih kako god hocete, od mene ni marke.
A pogotovu kada procitas svjedocenja ljudi koji su vidjeli kako bacaju pare, hljeb i slicno.
Nama su na Alipasinom zaredali da zvone direktno na vrata, otvoris, oni prose...nedjelja, 9 ujutro, neko zvoni...trazi marku, hljeb...
Nema...
joj ima kod nas ona zenska sto stalno dolazi, nije romkinja i vec nekih 6-7 godina ima malu bebu i treba joj para :x al' dolazi svako 4-5 dana i tako 8-9 ujutro, i nakaci se na zvono i nece da sidje sa njega :x meni je zadnjih par mjeseci prestala dolaziti jer sam joj zadnja 2-3 puta rekla da cu je baciti sa 8. sprata ako mi jos jednom pozvoni, sad maltretira ostali komsiluk kod mene je nema :lol:

uvjek dobar gost

#44 Re: Djeca prosjaci

Post by uvjek dobar gost » 09/03/2010 14:09

Čudno je kako korumpirano i obespravljeno stanovništvo (NARODI) peru svou savijest davajući uličnim proscima pola marke il marku.... nebi njih bilo na svakoj raskrsnici da im se ne isplati....
Sa druge strane razmišljamo li mi o posljedicama .... djeca ostaju bez škole, bez prava na obrazovanje... sa skučenim mogućnostima... jeli iko iz centara za socijalni rad dobio otkaz, koliko su opštine učiile na prevenciji, koliko grad a koliko kanton.... ???

Probajte prosca angažovati da radi i vidjeti ćete kakav će odgovor usljediti !

Black swan

#45 Re: Djeca prosjaci

Post by Black swan » 09/03/2010 15:35

samo ponavljajte u sebi

NE DAJI PARE ne idu njima NE DAJI PARE ne idu njima NE DAJI PARE ne idu njima NE DAJI PARE ne idu njima NE DAJI PARE ne idu njima NE DAJI PARE ne idu njima NE DAJI PARE ne idu njima NE DAJI PARE ne idu njima NE DAJI PARE ne idu njima
samo čekam šta je sljedeće... imam osjećaj da će bez lubanje hodati gradom ili izvađene jetre i bubrega :roll: :roll: :roll: :roll:

ako baš želite dati dajite u narodne kuhinje...

frngla

#46 Re: Djeca prosjaci

Post by frngla » 09/03/2010 15:51

licno sam gledao kad je vjerovatno ceribasa sa bmw-om ne starijim od 3-4 godine dovukao puno auto djecurlije da ih ostavi na raskrsnici u nedzaricima, tad sam se uvjerio da je "to to" i pare im ne dajem, sok, cigaru, bilo sta drugo moze... moj prijedlog bi bio da se postave kutije po trznim centrima, kaficima, apotekama i tako tim mjestima (kutije kao za merhamet) da se izgradi dom za djecu i svu onu djecu da pokupi socijalna sluzba i da ih smjesti kako treba, da se djeca mogu skolovati i postati normalni ljudi...

brina

#47 Re: Djeca prosjaci

Post by brina » 09/03/2010 16:09

zna li neko nesto o onoj djevojci sto za sestru prosi pred Interksom i Wisom?. skoro 2 godine skuplja pare za sestrino lijecenje navodno. kaze da je iz Tuzle i da se majka preudala i njih dvije ostavila a sestra ima problema sa srcem pa joj je potrebna operacija a nije osigurana pa se mora platiti. zna li neko je li to istina ili foliranje?

Gospoda Ministarka

#48 Re: Djeca prosjaci

Post by Gospoda Ministarka » 09/03/2010 16:13

frngla wrote:licno sam gledao kad je vjerovatno ceribasa sa bmw-om ne starijim od 3-4 godine dovukao puno auto djecurlije da ih ostavi na raskrsnici u nedzaricima, tad sam se uvjerio da je "to to" i pare im ne dajem, sok, cigaru, bilo sta drugo moze... moj prijedlog bi bio da se postave kutije po trznim centrima, kaficima, apotekama i tako tim mjestima (kutije kao za merhamet) da se izgradi dom za djecu i svu onu djecu da pokupi socijalna sluzba i da ih smjesti kako treba, da se djeca mogu skolovati i postati normalni ljudi...

Bile su im izgradene zgrade, naselje ja mislim u Ilijasu... vidjeli smo kako je to zavrsilo... ja jednostavno nevjerujem da Romi (da ne fasujem ban) cergasi mogu da promjene nacin zivota... to su ljudi kojima je u genima da prosjace i skitaju.

neprilagodjena

#49 Re: Djeca prosjaci

Post by neprilagodjena » 09/03/2010 16:20

Ako se ne varam ima film sa Ljubisom Samardzicem u kojem on glumi novinara i prati Rome
i pokusava da pomogne toj djeci. Mislim da je napravljen po istinitoj prici.

Michun

#50 Re: Djeca prosjaci

Post by Michun » 09/03/2010 16:32

Neko rece gore postaviti kutije pa da se daje...slabo, slabo.
Ja sam vec dodijala raji sa trazenjem za kojekakve dobre stvari..prestala :shock:
Nazalost, ne mozes pomoci svima a ne moze stalno ni jedna grupa ljudi davati.
Za jedan projekat sam skupljala 750 do 1000 KM gotovo dva mjeseca. A znam puno raje, raje koja radi, ima OK plate.

Post Reply