Djeca prosjaci

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Melami

#226 Re: Djeca prosjaci

Post by Melami » 13/08/2012 12:03

Pa i treba ih nadegenecit ko je god imalo agresivan, a vecina su, i nesto skontat za policiju, bila bi na tvojoj strani def, iako ne bi oni ni smjeli to prijavit policiji.
Mnogi su agresivni i ne popustaju, rijeci ne pomazu.
Na boljim mjestima prosjaci zaradjuju vise od prosjecne plate, ustvari, 80% njih zaradjuje oko prosjecne plate.
Kao sto rekoh da oni ne prose sto nemaju da jedu, vec sto imaju niske moralne norme i lakse im prosit nego radit, to im dodje kao posao. Ponudite jednom od njih da radi jedan dan, cisti avliju za 80-100KM, pa cete vidjeti odgovor, a niko od vas/nas ne zaradjuje 100KM na dan.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#227 Re: Djeca prosjaci

Post by plain vanilla » 13/08/2012 12:19

Ja razumijem da su neki ogorceni, ali polako..pricamo o djecici od 4-6 godina. Pa ako im toliko zavidite posaljite i vi svoje dijete da prosi..cuj ako im ponudis da radi nece..pa cije to dijete od toliko godina radi?

Ta jadna djeca nisu ni imala priliku za normalan zivot, oni ne znaju drugacije..njih od rodjenja uce da tako zive, i oni ce svoju djecu tako uciti..Ta djeca nemaju djetinjstvo, zivot im se svodi na prosjacenje, smucanje po hladnoci, vrucini..

Na prvu te to dijete moze naljutiti, ali kad razmislis koliko se sad ugadja djeci, kupuje im se sve sto postoji, dirlika i pazi, a ta su djeca maltene cim prohodaju prepustena sama sebi...

Melami

#228 Re: Djeca prosjaci

Post by Melami » 13/08/2012 12:36

plain vanilla wrote:Ja razumijem da su neki ogorceni, ali polako..pricamo o djecici od 4-6 godina. Pa ako im toliko zavidite posaljite i vi svoje dijete da prosi..cuj ako im ponudis da radi nece..pa cije to dijete od toliko godina radi?

Ta jadna djeca nisu ni imala priliku za normalan zivot, oni ne znaju drugacije..njih od rodjenja uce da tako zive, i oni ce svoju djecu tako uciti..Ta djeca nemaju djetinjstvo, zivot im se svodi na prosjacenje, smucanje po hladnoci, vrucini..

Na prvu te to dijete moze naljutiti, ali kad razmislis koliko se sad ugadja djeci, kupuje im se sve sto postoji, dirlika i pazi, a ta su djeca maltene cim prohodaju prepustena sama sebi...
Ne prica se sad samo o prosjacima uzrasta 4-6 godina(to nije nigdje navedeno od pocetka teme, ne znam kako si zakljucio to o godinama), vec opcenito o prosjacima.
Samo zato sto je neko njeg prinudio da prosi ne znaci da se ja trebam smilovati, te pare nece ionako njemu vec onome ko ga je poslao.
Bilo je nekoliko navedenih slucajeva gdje ljudi prose kao za lijekove djeci i slicno.
On tih 50KM ''koliko treba za lijekove'' moze lako zaraditi ako hoce. Neka moli za posao kako moli za pare i def ce debiti posao.

plain vanilla

#229 Re: Djeca prosjaci

Post by plain vanilla » 13/08/2012 12:46

Melami wrote:
plain vanilla wrote:Ja razumijem da su neki ogorceni, ali polako..pricamo o djecici od 4-6 godina. Pa ako im toliko zavidite posaljite i vi svoje dijete da prosi..cuj ako im ponudis da radi nece..pa cije to dijete od toliko godina radi?

Ne prica se sad samo o prosjacima uzrasta 4-6 godina(to nije nigdje navedeno od pocetka teme, ne znam kako si zakljucio to o godinama), vec opcenito o prosjacima.
Samo zato sto je neko njeg prinudio da prosi ne znaci da se ja trebam smilovati, te pare nece ionako njemu vec onome ko ga je poslao.
Bilo je nekoliko navedenih slucajeva gdje ljudi prose kao za lijekove djeci i slicno.
On tih 50KM ''koliko treba za lijekove'' moze lako zaraditi ako hoce. Neka moli za posao kako moli za pare i def ce debiti posao.
pa pogledaj naziv teme-djeca prosjaci

ne moras se ti smilovati, niko se na silu i ne moze smilovati

ali ja kad vidim malo dijete samo na cesti, odmah se sjetim bratica od 8 godina kojeg jos uvijek za ruku uhvate pa vode u skolu...a ova puno manja djeca su prepustena sama sebi
njih niko ne pita je li im hladno, boli li ih sta, jesu li gladni, zedni.. i taman da zaradjuju 1000KM dnevno, ja to nijednom djetetu ne bih pozeljela

Melami

#230 Re: Djeca prosjaci

Post by Melami » 13/08/2012 12:54

plain vanilla wrote:
pa pogledaj naziv teme-djeca prosjaci

ne moras se ti smilovati, niko se na silu i ne moze smilovati

ali ja kad vidim malo dijete samo na cesti, odmah se sjetim bratica od 8 godina kojeg jos uvijek za ruku uhvate pa vode u skolu...a ova puno manja djeca su prepustena sama sebi
njih niko ne pita je li im hladno, boli li ih sta, jesu li gladni, zedni.. i taman da zaradjuju 1000KM dnevno, ja to nijednom djetetu ne bih pozeljela
pa osoba od 13-14 je dijete jos uvijek. Ne smao od 4-6.
Kao sto rekoh, vec odavno nije razgovor o dijeci vec o prosjacima opcenito.
Ti izvoli pa se smiluj svima njima pa im daj svima po 10KM svaki dan.
Ja ne bjezim da pomognem nekom, cak sta vise, trudim se da pomognem kome znam da je pomoc potrebna, a tako davati novac, ko ti god trazi je malo glupo, izvini na izrazaju.
Oni i igraju na tu kartu, da se neko smiluje, vecinom zene ili djevojke kao ti, moja zena i slicni, i vidjeces da vecinom od vas i traze.
I jos jednom, te pare ne idu njima, smilovala se ti ili ne, ti dajes novac onima koji su tu djecu natjerali da prose, razmisli malo.
Znaci ti nagradjujes onog sto je njih natjero da prose. Svaka cast, ja zenske mi pameti(bez uvrede), mnogo me podsjecas na moju zenu bgm.
Kad ti ih je tako zao, uradi nesto da se oni sklone sa ulice, to ce im mozda pomoci, uclani se u neku organizaciju ili sta ja vec znam.

plain vanilla

#231 Re: Djeca prosjaci

Post by plain vanilla » 13/08/2012 13:07

Melami wrote:
Ja ne bjezim da pomognem nekom, cak sta vise, trudim se da pomognem kome znam da je pomoc potrebna, a tako davati novac, ko ti god trazi je malo glupo, izvini na izrazaju.
Oni i igraju na tu kartu, da se neko smiluje, vecinom zene ili djevojke kao ti, moja zena i slicni, i vidjeces da vecinom od vas i traze.
I jos jednom, te pare ne idu njima, smilovala se ti ili ne, ti dajes novac onima koji su tu djecu natjerali da prose, razmisli malo.
Znaci ti nagradjujes onog sto je njih natjero da prose. Svaka cast, ja zenske mi pameti(bez uvrede), mnogo me podsjecas na moju zenu bgm.
Kad ti ih je tako zao, uradi nesto da se oni sklone sa ulice, to ce im mozda pomoci, uclani se u neku organizaciju ili sta ja vec znam.
osoba od 13-14 godina jeste dijete, ali to dijete prosi otkako zna za sebe, a vjerovatono je pocelo i prije. to dijete nije otisle od mame i babe koji su mu priustili normalno djetinjstvo, pa iz nekakvog bijesa prosi, nego jer ne zna za drugacije.kao sto su tebe tvoji roditelji vjerovatno ucili da trebas ici u skolu, da ne smijes krasti, da starijem kazes VI, da pozdravis komsije, njih uce da prose...

Nemocna sam ja sama uraditi nesto, ali o tome ti i govorim, oni nemaju sanse za drugaciji zivot...Dok druga djeca surfaju netom, igraju PS, idu na more, voze bicikl,..oni samo znaju za prosjacenje...tuzan je to zivot jednog djeteta

I da se razumijemo, ljuta sam i ja na njih, skoro su jedno dijete napali, oteli bicikl i pola marke :D ali to sto su djeca, oteli su to djecaku koji ih zna po imenu..pa ih policija odmah nasla.. dakle, ljuta sam i ja, ali shvatam da problem nije u toj djecici

Melami

#232 Re: Djeca prosjaci

Post by Melami » 13/08/2012 13:12

plain vanilla wrote:
Melami wrote:
osoba od 13-14 godina jeste dijete, ali to dijete prosi otkako zna za sebe, a vjerovatono je pocelo i prije. to dijete nije otisle od mame i babe koji su mu priustili normalno djetinjstvo, pa iz nekakvog bijesa prosi, nego jer ne zna za drugacije.kao sto su tebe tvoji roditelji vjerovatno ucili da trebas ici u skolu, da ne smijes krasti, da starijem kazes VI, da pozdravis komsije, njih uce da prose...

Nemocna sam ja sama uraditi nesto, ali o tome ti i govorim, oni nemaju sanse za drugaciji zivot...Dok druga djeca surfaju netom, igraju PS, idu na more, voze bicikl,..oni samo znaju za prosjacenje...tuzan je to zivot jednog djeteta

I da se razumijemo, ljuta sam i ja na njih, skoro su jedno dijete napali, oteli bicikl i pola marke :D ali to sto su djeca, oteli su to djecaku koji ih zna po imenu..pa ih policija odmah nasla.. dakle, ljuta sam i ja, ali shvatam da problem nije u toj djecici
Ako se uclanis u neku organizaciju nisi sama.(ne znam ni kakve organizacije imaju, al sigurno ima nesto)
Ako im das pare problem nisi rijesila, vec nasuprot.
Moras priznati da bez obzira sto proble nije u toj dijeci, da su oni ruglo grada, da sad napadaju mozda drugu dijecu i zene, a sutra ce postati kriminalci koji ce nositi nozeve, otimati lance sa vrata, razvaljivati auta za cd player i slicno.
Razumijem te jer si zensko i imas malo ''mekse srce''.
Oni su opasnost za tvoju sigurnost a ne moju, mene sig nece napasti jer imam 190cm i preko 100 kila.

plain vanilla

#233 Re: Djeca prosjaci

Post by plain vanilla » 13/08/2012 13:20

Melami wrote:
Ako se uclanis u neku organizaciju nisi sama.(ne znam ni kakve organizacije imaju, al sigurno ima nesto)
Ako im das pare problem nisi rijesila, vec nasuprot.
Moras priznati da bez obzira sto proble nije u toj dijeci, da su oni ruglo grada, da sad napadaju mozda drugu dijecu i zene, a sutra ce postati kriminalci koji ce nositi nozeve, otimati lance sa vrata, razvaljivati auta za cd player i slicno.
Razumijem te jer si zensko i imas malo ''mekse srce''.
Oni su opasnost za tvoju sigurnost a ne moju, mene sig nece napasti jer imam 190cm i preko 100 kila.
Ne pomaze tu nijedna organizacija, nas sistem je takav, ne mogu ih kazniti kad ih pola nigdje nije ni evidentirano..nemaju im od cega naplacivati kazne kad nemaju nikakve legalne prihode..i sl

A razumijem ja da oni jesu opasnost, sve to stoji..samo me zaprepastilo par postova u kojima kao da osjetim zavist jer oni zarade 100KM..beli da putuju i Diznilend :roll:

Ko god misli da im je lijepo, nek posalje svoje dijete :evil:

alibegoa

#234 Re: Djeca prosjaci

Post by alibegoa » 13/08/2012 13:22

Jedino rješenje za sve ovo gore pobrojano je da ima države kao što nema i nadležnih službi i lijepo oduzeti djecu, u dom, a da su domovi kako treba. Samo ovako se može prekinuti začarani krug.

saibaba

#235 Re: Djeca prosjaci

Post by saibaba » 13/08/2012 16:33

Stvano i meni je nevjerovatno ... Postoji li u ovog gradu zanimanje socijalni radnik i za sta on prima platu ...

Smail Aga

#236 Re: Djeca prosjaci

Post by Smail Aga » 13/08/2012 16:50

saibaba wrote:Stvano i meni je nevjerovatno ... Postoji li u ovog gradu zanimanje socijalni radnik i za sta on prima platu ...
Socijalnih radnika koliko hoces sa masnim platama ali ne rade nista. No,ima jedna kvaka a to sto nam je drzava nakazna ,pa je svaki kanton drzava a vecina Roma i drugih prosjaka su iz drugih kantona. Isto jako puno Roma su izbjeglice sa Kosova a ima ih i iz Juzne Srbije. Tesko je njih kaznjavati,ne samo tu djecu ,nego i roditelje im ALI zato izuzetno je lako kaznjavati njihove pomagace i saucesnike. To jeste one koje ih novcano podupiru. Treba donijeti zakon o kaznjavanju pomaganja prosjacenja ,kao sto ima u Sloveniji. Pa lijepo stane patrola kod socijalnoga i koga god uhvati da daje pomoc prosjacima,300-500 KM kazne ili jos bolje kakvu lijepu kaznenu prijavu. Za 15 dana kod socijalnoga ne bi bilo nijednoga prosjaka a za par mjeseci ne bi ih nigdje u drzavi mogli naci.

anonimnaosoba

#237 Re: Djeca prosjaci

Post by anonimnaosoba » 26/09/2012 15:49

evo djelimičnog off-topica (al' bar se radi o prosjacima :D ):
vraćam se iz grada i ulazim u Amko na Austrijskom Trgu, izlazim i čujem kojekakve kletve od neke crne žene pokrivene maramom i pita je neki čovjek što tol'ko kune, ona odgovara: Dala mi piru, jebla je pira... e u šta se ovaj svijet pretvara...

lara b.

#238 Re: Djeca prosjaci

Post by lara b. » 27/09/2012 00:05

ovo sa djecom je organizovani kriminal, tu ne mogu nista udruge, ni soc.radnici, nego drzava i tuzilastvo...
ne mogu se malodobna djeca hapsiti i privoditi i odvoditi, a ako ih i odvedu budu jedan dan u boravku i zele da se vrate "porodici", jer oni za drugo ne znaju, tako navikli cio zivot....plus sto su sa drugih kantona...

A oni ako dnevno dovoljno ne zarade, budu kaznjeni, tako da se moraju potruditi da naprose dovoljno....oni su opasni i prefrgani, moraju se boriti za zivot, kada porastu bit ce sigurno jos veci problem... zao mi je djece, njihove borbe za opstanak, nemogucnosti drzave da to rijesi....a i nas koji dajemo, koji ne dajemo, koji se plasimo ove situacije...
zacarani krug :-)

Acta

#239 Re: Djeca prosjaci

Post by Acta » 27/09/2012 12:13

Ne može se ništa protiv maloljetnika, ali se itekako može protiv ljudi koji ih na to tjeraju. Do njih se može doći i to što oni rade je krivično djelo...

Ali BiH nema sređene mehanizme za mnoge druge stvari, kamoli za to.

S4mpion

#240 Re: Djeca prosjaci

Post by S4mpion » 27/09/2012 17:50

Smail Aga wrote:
saibaba wrote:Stvano i meni je nevjerovatno ... Postoji li u ovog gradu zanimanje socijalni radnik i za sta on prima platu ...
Socijalnih radnika koliko hoces sa masnim platama ali ne rade nista. No,ima jedna kvaka a to sto nam je drzava nakazna ,pa je svaki kanton drzava a vecina Roma i drugih prosjaka su iz drugih kantona. Isto jako puno Roma su izbjeglice sa Kosova a ima ih i iz Juzne Srbije. Tesko je njih kaznjavati,ne samo tu djecu ,nego i roditelje im ALI zato izuzetno je lako kaznjavati njihove pomagace i saucesnike. To jeste one koje ih novcano podupiru. Treba donijeti zakon o kaznjavanju pomaganja prosjacenja ,kao sto ima u Sloveniji. Pa lijepo stane patrola kod socijalnoga i koga god uhvati da daje pomoc prosjacima,300-500 KM kazne ili jos bolje kakvu lijepu kaznenu prijavu. Za 15 dana kod socijalnoga ne bi bilo nijednoga prosjaka a za par mjeseci ne bi ih nigdje u drzavi mogli naci.
Ali u Limburgu,ne znam da li citavo Sarajevo ima 10 socijalnih radnika kako treba.Za socijalne radnike ima posla more,ali nema radnih mjesta.Diplomiraju i 1 od 300 se zaposli kako treba,a ostali idu raditi u pekarama,prodavnicama,kaficima.Samo im se nude volonterska mjesta,a od toga se zivjeti ne moze.

To da socijalni radnici ne rade nista je suplja,ali stvori se takva iluzija kada 3-4 socijalna radnika treba da rijese probleme 5000 ljudi.

gerberica

#241 Re: Djeca prosjaci

Post by gerberica » 14/12/2012 23:48

Vec nocima slusam i gledam djecaka koji zaustavlja prolaznike "moze jedno pitanje, imate li marku jer sam gladan".Vjerujte da ga mnogi odvedu i kupe mu pune kese hrane ali nakon par minuta on opet isto uradi.Neki mu daju pare da kupi hranu a on vjerovatno to samo proslijedi nekom starijem koji ga je tu postavio da prosi.
Nije covjeku zao da mu pomogne ali mislim da tu djecu iskoristavaju odrasli.Kako covjek da ne pomogne a da se ne ogrijesi i da li da ako misli da mu pomaze ne puni dzepove nekom ko iskoristava tu djecu?

Neradnik

#242 Re: Djeca prosjaci

Post by Neradnik » 15/12/2012 00:56

To onaj malac na carsiji jel sto lici na tifusara? :roll:
Ih ima ih koliko hoces unosan poso tebra 8-)

mrtva kokoš

#243 Re: Djeca prosjaci

Post by mrtva kokoš » 15/12/2012 01:22

postoji, ali nazalost samo za one koji nece nista da rade, a ovi i koji zele da rade ne mogu da rade od ovih sto ne zele, na celu sa direktoricom mirsadom p. sto je najtuznije poznajem par osoba iz ovog miljea koje bi radile samo za topli i za kartu ali od uhljupa koji su se ukancelarili ne mogu ni prismrditi tim mjestima...

Konjanik

#244 Re: Djeca prosjaci

Post by Konjanik » 18/12/2012 16:19

alibegoa wrote:Jedino rješenje za sve ovo gore pobrojano je da ima države kao što nema i nadležnih službi i lijepo oduzeti djecu, u dom, a da su domovi kako treba. Samo ovako se može prekinuti začarani krug.
Odlicno rjesenje definitivno osim toga uvesti stroge kazne za organizatore prosjacenja , ja cesto u Zenici vidjam isti kombi vec godinama dovozi tu djecu i odvozi ostaljaju ih polugole na ovoj studeni i tako godinama, ne mogu da vjerujem da makar SIPA ne ucini nesto po ovog stvarno groznom organizovanom kriminalu

Meteor_iz_Sehera

#245 Re: Djeca prosjaci

Post by Meteor_iz_Sehera » 18/12/2012 18:29

Melami wrote:
matic.ivan wrote:Neki dan pricam sa djetom koji prosi, kaze oko 100 KM dnevno isposi - a radi na autobuskoj u SA. kao prosac
Nista cudno.
Ne vjerujem, skontajte malo, da ste na njegovom mjestu bil vi govorili da uzimate 100 km dnevno ili bi govorili da nista ne dobijate da bi se drugi sažalili nad vama i dali vam ?

gerberica

#246 Re: Djeca prosjaci

Post by gerberica » 18/12/2012 18:35

Gospodin_bez_kravate wrote:To onaj malac na carsiji jel sto lici na tifusara? :roll:
Ih ima ih koliko hoces unosan poso tebra 8-)

aha

julisiz es grant

#247 Re: Djeca prosjaci

Post by julisiz es grant » 18/12/2012 19:03

Meteor_iz_Sehera wrote:
Melami wrote:
matic.ivan wrote:Neki dan pricam sa djetom koji prosi, kaze oko 100 KM dnevno isposi - a radi na autobuskoj u SA. kao prosac
Nista cudno.
Ne vjerujem, skontajte malo, da ste na njegovom mjestu bil vi govorili da uzimate 100 km dnevno ili bi govorili da nista ne dobijate da bi se drugi sažalili nad vama i dali vam ?
Ciganska posla...vole da se kurče od malih nogu.

smurf

#248 Re: Djeca prosjaci

Post by smurf » 18/12/2012 21:12

Meteor_iz_Sehera wrote:
Melami wrote:
Nista cudno.
Ne vjerujes jer se nikada nisi upustio u pricu sa njima.
smurf wrote:Radnja se odigrava '96-e, prodavali kokice u kinu Radnik za 250 DM, nas trojica demobilisani u iscekivanju nekog posla, ono, nije neka pljacka ali imamo za cigara, kafe, pive u Kinemi. Uvijek ostavljamo sice kod sebe da imamo cime vracati kusur, medjutim prethodnu noc se malo vise zadernecilo i ode sica iz pazara :D Ujutro mi kafenisemo u pomenutom objektu, kontamo gdje cemo rasitniti lovu kada prilaze dvojica klinaca, Romi koji prose na semaforu ispred kina i mole nas da im posudimo po marku za kafu i po cigaru. Jaran i ja ih pocastimo kafom, damo im po' kutije cigara i dogovorimo se da nam nista ne vracaju vec kada skupe sice da dodju kod nas i da im ukrupnimo. Njima dvojici po jedno 10-12 g., ne znaju ni citati ni pisati ali izbrojati marke i te kako znaju, nisu odmah pristali na "uslove" dok ih nismo ubijedili da im necemo oteti pare i da nam fakat pravo treba sica. Okafenisali oni, pozdravise se i odose na posao. Njih dvojica, svakome po jedna traka, cca 20 m hodaju od auta do auta i eto ih za 40 minuta da nas pocaste i ukrupne "pazar". Izbroji jaran i 'vako :shock: Izbrojim ja... ma kad nisam uzeo utoku i porok'o ih... 72,50 DM za 40 min. Jebo te led, pa sta mi ovdje radimo :-) Smirimo se, ukrupnimo im lovu, ponudimo picem i oni odose. Nakon toga smo se pravo trudili da ne kontaktiramo sa njima kako se ne bi doveli u iskusenje, mada smo i kontali upratiti njihove "poslodavce" i malo ih olaksati.
Imali smo lani u naselju ekipu klinaca koji su trazili 10-20 feninga, medju njima bio mali Ado, najmanji ali najzafrkaniji i najsimpaticniji. Njega sam prvog naucio da kaze hvala i nije bio naporan. Ujutro dodje kombi, stari ih istrese i pokupi ih predvece, nekada kada je "los dan" ostavi ih do kasno u noc dok ne sakupe "dnevnicu". Mi smo se pravo sjaranili sa Adom i ekipom, u glavnom im nismo davali lovu vec ih hranili, a i kada ih ponudis necim ako ne mogu zahvale se; "jaaranee, ne mooogu saada, druugi puut". :D Nemam pojma sta je sa njima, nema ih odavno, moguce da su "napredovali" u cistace sajbi i farova, barem im je to bio jedan od ciljeva 8-)

Kakvi god da smo i 'naki i 'vaki i jos gori od toga, jos uvijek imamo merhameta i ne zahtjevamo od prosjaka protuuslugu kao sto je to obicaj na Zapadu tako da smo pogodno tlo za prosjacenje. I dok vlast ne preduzme neke ozbiljnije korake to ce i dalje biti imidz naseg i susjednih gradova.

Meteor_iz_Sehera

#249 Re: Djeca prosjaci

Post by Meteor_iz_Sehera » 18/12/2012 21:17

Vrijedilo je procitati ovaj tekst :thumbup:

alenthekiller

#250 Re: Djeca prosjaci

Post by alenthekiller » 18/12/2012 21:23

Na Ilidzi kod studentskih domova na semaforu ima onaj momcic, fali mu nazad kose. Neki dan sa autom i meni prljava sajba, i on uze i ocisti fino stvarno. Gleda u mene i ceka da mu pare dam, nista nije rekao i kad sam izvadio pola marke on se fino zahvali i vidim na retrovizoru namjesti mi zadnji brisac jer je pokvaren i malo visi. Zna li neko o njemu nesto, nekako se sazalim kad ga vidim, slomi se cisteci sajbe :-)

Post Reply