Diskriminacija od strane domacina...?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

hrle1976

Diskriminacija od strane domacina...?

Post by hrle1976 » 05/05/2012 20:10

U par navrata sam cuo razlicite price o diskriminaciji u drugim drzavama EU, od strane domacina (tj. ljudi ili institucija drzave). Jel ima toliko diskriminacije npr. u Holandiji i Svedskoj ili ljudi to malo velicaju? Zivot u Ceskoj nije neki hit ako cemo gledati po pitanju standarda ali nisam nikad cutijo ili vidio neku formu diskriminacije, barem ne prema ljudima iz BiH. Ponekad bi se tu i tamo znao naci koji komentar ili clanak u novinama vezano za Makedonce (opisani kao kriminalci) ali poslovno, skolski ili nako u slobodnom vremenu - nisam jos vidio niti cuo.

Govore kako u BENELUX drzavama tesko se dolazi do posla ako si stranac? Kao da mozes poslati 100 aplikacija a da ti niko ne odgovori ili te da te pozove na razgovor? Kao moras duplo bolji biti da bi ti priznali rad? Opet po Skandinaviji govore kako ljudi iz BiH cesto se nadju u meti zakonske prakse zbog sitnice?

Kako stoje stvari kod vas (mislim u drzavi gdje zivite) ?

insomnia78

Re: Diskriminacija od strane domacina...?

Post by insomnia78 » 05/05/2012 20:33

Ja zivim i radim u Francuskoj evo skoro dvije godine i sto se tice mene nisam primjetio nikakvu diskriminaciju sa bilo koje strane.
Ima je prema crncima i arapima, prema meni ne iako svi skontaju da sam stranac kad progovorim :) a i prema imenu

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Last edited by insomnia78 on 06/05/2012 02:09, edited 2 times in total.

B6Redhell
Has thanked: 1 time

Post by B6Redhell » 05/05/2012 21:09

Diskriminacije ima u Bosni ako si naseljen da drugom podrucju poslije rata, A kamoli da je ne bude u dijaspori bilo gdje. Opet zavisi na koga "naletis". To vazi za individualca ili instituciju. Trenutna politicka situacija u svijetu dovela je do toga da vecina deskriminacije desava se prema osobama druge rase. Odnosno boje koze. Narocito zapadnjaka prema arapima ili slicno....

insomnia78

Post by insomnia78 » 05/05/2012 21:47

Vala kako se arapi ponasaju u Fr i nebilo

Jack Be Nimble
Been thanked: 1 time

Post by Jack Be Nimble » 06/05/2012 01:56

Meni super.

sha_ba

Post by sha_ba » 06/05/2012 02:24

insomnia78 wrote:Vala kako se arapi ponasaju u Fr i nebilo

isto 'vamo u CH... inace licno nisam imala problema....

cindrlimindrli

Post by cindrlimindrli » 06/05/2012 19:52

Ne znam, kako god okrenes cini mi se da ja njih vise ne podnosim nego oni mene. :D

insomnia78

Post by insomnia78 » 06/05/2012 19:55

cindrlimindrli wrote:Ne znam, kako god okrenes cini mi se da ja njih vise ne podnosim nego oni mene. :D
He he

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 07/05/2012 19:14

hrle1976 wrote:U par navrata sam cuo razlicite price o diskriminaciji u drugim drzavama EU, od strane domacina (tj. ljudi ili institucija drzave). Jel ima toliko diskriminacije npr. u Holandiji i Svedskoj ili ljudi to malo velicaju? Zivot u Ceskoj nije neki hit ako cemo gledati po pitanju standarda ali nisam nikad cutijo ili vidio neku formu diskriminacije, barem ne prema ljudima iz BiH. Ponekad bi se tu i tamo znao naci koji komentar ili clanak u novinama vezano za Makedonce (opisani kao kriminalci) ali poslovno, skolski ili nako u slobodnom vremenu - nisam jos vidio niti cuo.

Govore kako u BENELUX drzavama tesko se dolazi do posla ako si stranac? Kao da mozes poslati 100 aplikacija a da ti niko ne odgovori ili te da te pozove na razgovor? Kao moras duplo bolji biti da bi ti priznali rad? Opet po Skandinaviji govore kako ljudi iz BiH cesto se nadju u meti zakonske prakse zbog sitnice?

Kako stoje stvari kod vas (mislim u drzavi gdje zivite) ?
Tolika je diskriminacija da se evo svi nabijaju nogom u guzicu da se vrnu nazad u BiH :mrgreen: .
Veoma cesto ljudi svoju licnu nesposbnost pravadaju koje cime :mrgreen: jedno od opravdanja je i diskriminacija.

insomnia78

Post by insomnia78 » 07/05/2012 19:24

Definitivno

Ko to smat

Post by Ko to smat » 07/05/2012 19:57

Mene ova Holandija pravo diskriminirala.Dali mi kucu,poso,avto vozam koje hocu sram ih bilo,kontam da se zalim Helsinskom komitetu ali sacekacu jos malo ali ako ovako nastave najebace.

hrle1976

Post by hrle1976 » 07/05/2012 20:16

Ko to smat wrote:Mene ova Holandija pravo diskriminirala.Dali mi kucu,poso,avto vozam koje hocu sram ih bilo,kontam da se zalim Helsinskom komitetu ali sacekacu jos malo ali ako ovako nastave najebace.

:D :D :D ma dobro! Zar nije bilo prije par godina u jednoj od Skandinavskih drzava, da su kod nekog momka iz BiH nasli radni noz u autu, a momak bio na putu sa posla kuci. Pa su tamosnji mediji podigli citavu hajku kako stranci sa opasnim nozevima hodaju itd. Kao momak izgubio posao i morao cak ici u zatvor zbog radnog noza...

insomnia78

Post by insomnia78 » 07/05/2012 21:30

Ko to smat wrote:Mene ova Holandija pravo diskriminirala.Dali mi kucu,poso,avto vozam koje hocu sram ih bilo,kontam da se zalim Helsinskom komitetu ali sacekacu jos malo ali ako ovako nastave najebace.
Pa dobro nije bas da su mi dali al su mi dali mogucnost da uzmem odnosno zatadim i kupim

Troll_Happens

Post by Troll_Happens » 07/05/2012 22:10

veca je diskriminacija u bosni nego vani tako da nema vecih problema... stranac si u svojoj zemlji stranac si vani... onda bolje biti stranac vani gdje ce ljudi prepoznati i cijeniti tvoje kvalitete a ne ovi nasi ublehasi koji samo cekaju da te srozaju i na dno povuku ako si iole bolji i uspjesniji od njih... :oops:

sinuhe

Post by sinuhe » 08/05/2012 11:56

Od drzave nisam nikad bio ostecen, ali jesam se sreo sa mrznjom prema strancima.

Jack Be Nimble

Post by Jack Be Nimble » 08/05/2012 16:07

Meni je uvijek falila diskriminacija :( , Amerikanci supci! Staro i mlado, bijelo i crno....odma od prvog dana ruku oko tvog ramena stave i kazu 'ti si sada jedan od nas i Amerikanac si koliko sam i ja, ako ne i veci'. To mi uvijek islo na zivce i dan danas mi to kazu :x. Zivio u pet razlictih drzava i svugdje ista prica 'ti si jedan od nas a mozes da glumis da si Bosanac/vanzemaljac koliko god hoces'.

hrle1976

Post by hrle1976 » 08/05/2012 23:25

Jack Be Nimble wrote:Meni je uvijek falila diskriminacija :( , Amerikanci supci! Staro i mlado, bijelo i crno....odma od prvog dana ruku oko tvog ramena stave i kazu 'ti si sada jedan od nas i Amerikanac si koliko sam i ja, ako ne i veci'. To mi uvijek islo na zivce i dan danas mi to kazu :x. Zivio u pet razlictih drzava i svugdje ista prica 'ti si jedan od nas a mozes da glumis da si Bosanac/vanzemaljac koliko god hoces'.

To malo vuce na ono "sta nam to znaci sto smo razliciti kad smo u istim gov**ma" :D

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 08/05/2012 23:36

Regularno, evo skoro sest punih godina u Washington DC-u i jos nisam skontao da sam stranac...

star(i)mo

Post by star(i)mo » 09/05/2012 16:21

sha_ba wrote:

Cuj nisi nikad osjetila u CH? Vjerovatno zivis i radis u jednom od francuskih kantona pa ih manje osjetis.
Ja jesam, i to redovno. Primjera "na bacanje" kako u privatnom tako i radnom zivotu.
Najbolji primjer je apliciranje za radno mjesto ili dobijanje drzavljanstva (naturalizacije)... Ako si na -ić, diskriminacija moguca cak vjerovatna.
Nedavno su muslimanima zabranili izgradnju munara (krscani, zidovi, budisti, peti, deseti naravno i dalje smiju graditi zvonike, sinagoge, hramove...).
Idemo dalje, 1997 je na snagu stupio "zakon o oruzju i municiji" kojim se iskljucivo drzavljanima Ex-Jugoslavije,Turske, Alzira i Albanije zabranjuje posjedovanje i nosenje vatrenog oruzja i municije. Ko ne vjeruje, izvolite, clanak 12:
http://www.admin.ch/ch/d/sr/5/514.541.de.pdf
itd, itd, itd...
Kad drzava ima ovakve predrasude prema pojedinim nacionalnim i vjerskim grupacijama, sta onda ocekivati od obicnog covjeka na ulici?

p.s. I ovo je tako neprikladno o Arapima. Po cemu se oni razlikuju od Sri Lanke, Indije, Kine, Bosne!? Ali jok, Svicarcima, ksefonobima br. 1 u Evropi naravno smetaju Arapi. Jos kad mi pocnu pricu kako se oni sirom planete bore za ljudska prava... :-)
Last edited by star(i)mo on 09/05/2012 16:39, edited 1 time in total.

hrle1976

Post by hrle1976 » 09/05/2012 16:38

Jedan001 wrote:veca je diskriminacija u bosni nego vani tako da nema vecih problema... stranac si u svojoj zemlji stranac si vani... onda bolje biti stranac vani gdje ce ljudi prepoznati i cijeniti tvoje kvalitete a ne ovi nasi ublehasi koji samo cekaju da te srozaju i na dno povuku ako si iole bolji i uspjesniji od njih... :oops:

Nekontam koja je rijec o diskriminaciji u BiH. Da ima ne ljubaznosti na raznim salterima od raznih institucija, to da - ima izuzetaka, ali na bas neku diskriminaciju nebi mogao uprt prst. Opet smatram i znam licno koja je diskriminacija ako se to moze tako reci od strane rodbine. Moji su roditelji prije nekih 10tak godina prekinuli sve kontakte sa rodbinom jer im nije moguce bilo nanjeti ni lopatom.

star(i)mo wrote:
sha_ba wrote:

Cuj nisi nikad osjetila u CH? Vjerovatno zivis i radis u jednom od francuskih kantona pa ih manje osjetis.
Ja jesam, i to redovno. Primjera "na bacanje" kako u privatnom tako i radnom zivotu.
Najbolji primjer je apliciranje za radno mjesto ili dobijanje drzavljansta (naturalizacije)... Ako si na -ic, diskriminacija moguca cak vjerovatna.
Nedavno su muslimanima zabranili izgradnju munara (krscani, zidovi, budisti, peti, deseti naravno i dalje smiju graditi zvonike, sinagoge, hramove...).
Idemo dalje, 1997 je na snagu stupio "zakon o oruzju i municiji" kojim se iskljucivo drzavljanima Ex-Jugoslavije,Turske, Alzira i Albanije zabranjuje posjedovanje i nosenje vatrenog oruzja. Ko ne vjeruje, izvolite, clanak 12:
http://www.admin.ch/ch/d/sr/5/514.541.de.pdf
itd, itd, itd...
Kad drzava ima ovakve predrasude prema pojedinim nacionalnim i vjerskim grupacijama, sta onda ocekivati od obicnog covjeka na ulici?

p.s. I ovo je tako glupo napisati o Arapima. Po cemu se oni razlikuju od Sri Lanke, Indije, Kine, Bosne!? Ali jok, Svicarcima, ksefonobima br. 1 u Evropi naravno smetaju Arapi. Jos kad mi pocnu pricu kako se oni sirom planete bore za ljudska prava... :-)
Cuo sam pricu od ceha koji su zivili u Suisse da je tamo svak policajac. Neki su opisivali kako su imali utisak da im se svaki korak prati. Ali opet kazu i za Skandinavske drzave isto - kao da ako si 1% koristis javne usliuge odmah si pod lupom drzave. :? Znaci svicarac moze imati pistolj a recimo neko iz ex-YU ne jer je iz ex-YU? :lol: i ovo da cujem.

star(i)mo

Post by star(i)mo » 09/05/2012 17:04

Slovenac, Afganistanac, Sudanac, Somalac, Amerikanac pa cak i jedan Breivik (Svedjanin) moze imati oruzje ali ja ne mogu jer sam drzavljanin BIH. Logika! Ali nije to diskriminacija... vjerovatno smo zasluzili poseban tretman jer svako malo cujes na vijestima kako je neko iz ex-Jugoslavije upucao nevinu, cetveroclanu svicarsku familiju. A poznato je da krv nije voda. :D

p.s. prisjetih se jos i ovog primjera s osiguravajucim drustvima: drzavljani ex-Jugoslavije placaju vece premije od ostalih jer su dio posebne riziko grupe. Tako da imate slucajeva da u jednoj familiji sin (Svicarac) placa 50% manju premiju za osiguranje auta od sopstvenog oca (nazalost nije dobio drzavljanstvo i ostao Bosanac). Mali "pici" 200 km/h autoputem a otac iskusan, miran, stalozen... Ha ja. Cuj diskriminacija!? Ma daj.

hrle1976

Post by hrle1976 » 09/05/2012 18:01

star(i)mo wrote:Slovenac, Afganistanac, Sudanac, Somalac, Amerikanac pa cak i jedan Breivik (Svedjanin) moze imati oruzje ali ja ne mogu jer sam drzavljanin BIH. Logika! Ali nije to diskriminacija... vjerovatno smo zasluzili poseban tretman jer svako malo cujes na vijestima kako je neko iz ex-Jugoslavije upucao nevinu, cetveroclanu svicarsku familiju. A poznato je da krv nije voda. :D

p.s. prisjetih se jos i ovog primjera s osiguravajucim drustvima: drzavljani ex-Jugoslavije placaju vece premije od ostalih jer su dio posebne riziko grupe. Tako da imate slucajeva da u jednoj familiji sin (Svicarac) placa 50% manju premiju za osiguranje auta od sopstvenog oca (nazalost nije dobio drzavljanstvo i ostao Bosanac). Mali "pici" 200 km/h autoputem a otac iskusan, miran, stalozen... Ha ja. Cuj diskriminacija!? Ma daj.
Nekontam po kojem pitanju su riziko grupa? :? Jel to majketi uvoze balvane na autima? Nekontam logiku tog paragrafa ili sta je argumentacija za tako nesto? Ako je potpuna istina da kao drzavljnin BiH moras placati vecu premiju. Sto je ta Zenevska konvencija cudo o humanih prava :D

Jack Be Nimble

Post by Jack Be Nimble » 09/05/2012 19:29

U Americi balkanci/rusi/ukrajinci dobiju malo vecu ratu pogotovo ako su dosli iz Njemacke i imaju neka bjesna kola. To sam cuo od nasih, nemam nekog dokaza sem da imigranti placaju malo vecu ratu. Da li sada druge imigrante tako skresu ili da li Njemac odma automatski mora da placa vise nego Japanac nemam pojma.

cindrlimindrli

Post by cindrlimindrli » 09/05/2012 23:08

Jack Be Nimble wrote::29

U Americi balkanci/rusi/ukrajinci dobiju malo vecu ratu pogotovo ako su dosli iz Njemacke i imaju neka bjesna kola.
Glupost, al` bas teska glupost. Vecu ratu na osiguranje placaju tinejdzeri i oni koji na vozackom rekordu imaju
kilometre prekrsaja. Za ovo sto si ti cuo, a vjerujem da je plod nasih briljantnih mahala koka mozgova, u ovoj
zemlji se ide u tvorza.

Jack Be Nimble

Post by Jack Be Nimble » 09/05/2012 23:58

Naravno, posto cuo po to i prodao. Od nasi cuo, ali sjecam se da sam citao jedan clanak sada da li je iz Cikaga ili St. Louisa cija policija govori da istocni evropljani vecinom brze/ludo voze jer su dosli iz Njemacke u Ameriku :-).

Post Reply