Dioptrija

Sve o zdravlju...
Post Reply
erised traeh

Dioptrija

Post by erised traeh » 19/03/2007 22:41

E vako. Moj jedan rođak ima 15-tak godina i ima veliku dioptriju. U pitanju je nasljedna i počela mu je rasti od 8 godine, te bi trebala rasti sve do kraja puberteta. Sad je već oko -5 i još raste. Zna li neko ili ima li neko kakvu stranicu o tome? Dokad bi mogla rasti - 17,18 godine? Koja je najgora moguća stvar koja se može desiti -10 dioptrija? On se baš i ne brine previše o tome, više se ja brinem. I koliko su sigurne laserske operacije? Može li doći do povreda odnosno koliko su česte povrede? (naravno poslije puberteta na operaciju). Ako ko ima kakvih informacija....

motika

Post by motika » 25/03/2007 01:00

eh ovako...
dioptrija ce se mijenjati sve dok ne zavrsi period puberteta,znaci moze potrajati jos nekoliko godina,a moze se i dosta brzo prestati povecavati...zavisi od njegovog organizma...
-10 dioptrija ( iako ti to nije najsretniji izraz :-) ) nije najgore sto se moze desiti jer normalno je da neki ljudi imaju takvih problema tokom puberteta...inace postoje ljudi koji nose naocale i do -20,00...
laserske operacije mogu pomoći u skidanju visokih dioptrija poput te - medjutim nikad ne mogu ukloniti dioptriju u potpunosti - bar ne na duzi period...takodjer treba reci da se takve operacije u konkretnom slucaju trebaju sprovoditi tek nakon zavrsne faze njegovog razvoja, znaci kad se kretanje dioptije ustabili...toliko

pozdrav

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 25/03/2007 09:03

Dioptrija se mo¾e nastaviti poveæavati i poslije puberteta... Ko vam je rekao da staje poslije puberteta?

Prije nego poènete vri¹tati evo mi dokazi u glavi :D, a ja davno iz puberteta iza¹ao... Doktoru - i nek doktor ka¾e svoje a ne po forumu...

motika

Post by motika » 25/03/2007 22:30

ztluhcs wrote:Dioptrija se može nastaviti povećavati i poslije puberteta... Ko vam je rekao da staje poslije puberteta?

naravno da moze ali se u ovakvim slucajevima radi o tome da zavrsetkom puberteta prestaje nagli rast dioptrije...poslije se stanje opet moze poceti pogorsavati ali iz drugih razloga...

pozdrav

Post Reply