Dilema oko upisa

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Locked
tutku
Been thanked: 2 times

Dilema oko upisa

Post by tutku » 18/06/2011 12:16

Posto sam novi ovdje najprije bih pozdravio sve forumase/ice :D

Eh ovako ljudi, ja sam u jednoj dosta bitnoj dilemi vezanoj za daljne obrazovanje. Naime, imam dilemu izmedju, i ne bas tako povezana fakulteta. Prvi je ekonomija, tacnije menadzment, ne znam nekako mi se taj fakultet u neku ruku i svidio, jer je onako dosta pristojan, samo sto nisam bas upucen kakva je situacija sa poslom poslije. Tacnije, vecinom su to neki kancelarijski poslovi, koji su onako fino placeni, ali u neku ruku i pomalo dosadni...
Drugi faks je stomatologija.. Mislim kao i menadzment dosta mi je privlacan fakultet, cinjenica je da je tezi, ali nakon zavrsenog ovog fakulteta imam obezbijedjenu privatnu ordinaciju... to je mozda i glavna stvar koja me privlaci u vezi ovog fakulteta, a nekako me jedino strah tih godina, mislim stomatologija je 5 godina i to sve, ponekad se moze i oduziti...

bilo kakvi komentari ce fkt pomoci, narocito neka licna iskustva u vezi s ovim fakultetima, posebno ovim drugim, hvala raja (:

Čovjek i po'

Re: Dilema oko upisa

Post by Čovjek i po' » 18/06/2011 12:30

Evo ti jasan odgovor:

Stomatolog uvjek moze da radi kao menazer i ekonomista, ali ekonomista ne moze da radi kao stomatolog.

Kad zavrsis menadzment tri godine - onda si bachelor, plus dvije godine si master. Dakle, nakon pet godina imas MA ili MBA titulu, koja bas i nije nesto reprezentativno u drustvu.
Kad zavrsis stomatologiju pet godina, onda imas Dr. titulu, bez obzira sto si stomatolog ;), koja je itekako priznata u drustvu.

Trece, sa stomatologijom nece faliti posla i para, a sa ekonomijom moze da se zazas po birou godinama.

Sto se tice studija, oba se svode na pet godiina (bar ako zelis da imass potpunu kvalifikaciju)

tutku

Post by tutku » 18/06/2011 14:02

Čovjek i po' wrote:Evo ti jasan odgovor:

Stomatolog uvjek moze da radi kao menazer i ekonomista, ali ekonomista ne moze da radi kao stomatolog.

Kad zavrsis menadzment tri godine - onda si bachelor, plus dvije godine si master. Dakle, nakon pet godina imas MA ili MBA titulu, koja bas i nije nesto reprezentativno u drustvu.
Kad zavrsis stomatologiju pet godina, onda imas Dr. titulu, bez obzira sto si stomatolog ;), koja je itekako priznata u drustvu.

Trece, sa stomatologijom nece faliti posla i para, a sa ekonomijom moze da se zazas po birou godinama.

Sto se tice studija, oba se svode na pet godiina (bar ako zelis da imass potpunu kvalifikaciju)

hvala na jasnom komentaru :)

Mariella

Post by Mariella » 18/06/2011 18:28

Hajd probaj ovako... Zamisli da bi i s jednim i drugim zavrsio na istom, istom vremenskom duzinom studiranja, istom platom kad se zaposlis... Sta bi u tom slucaju radije izabrao? Ako ikako mozes ovako zamislit :D

tutku

Post by tutku » 19/06/2011 23:43

Mariella wrote:Hajd probaj ovako... Zamisli da bi i s jednim i drugim zavrsio na istom, istom vremenskom duzinom studiranja, istom platom kad se zaposlis... Sta bi u tom slucaju radije izabrao? Ako ikako mozes ovako zamislit :D

pa i nisam bas siguran da bi zavrsio na istom... da je na istom isao bi na menadzment jer je dosta laksi... al opet po prici a boga mi i po iskustvu dva su to svijeta ...

Mariella

Post by Mariella » 20/06/2011 10:43

Pa je li ti ijedan od ova dva fakulteta uopste ZELIS da studiras, ili samo gledas kako bi lakse prosao a da sto vise dobijes... Sve zavisi od toga u cemu si bolji...

tutku

Post by tutku » 20/06/2011 12:39

Mariella wrote:Pa je li ti ijedan od ova dva fakulteta uopste ZELIS da studiras, ili samo gledas kako bi lakse prosao a da sto vise dobijes... Sve zavisi od toga u cemu si bolji...

pa dobro ja zelim, tj. imam simpatije prema oba fakulteta i onome sto se tamo radi i uci. i to mi lezi.. ali opet naravno da ce bitnu razliku odredjivati i ono sta nakon toga, naravno tamo gdje imam vece sanse za uspjeh, to ce uveliko odrediti odabir fakulteta.. a bolji ne znam u cemu sam dok ne probam, mislim da je tako... gledajuci eto po tim nekim predmetima koji su hajmo reci kljucni za oba fakulteta, nekako mi vise idu ove prirodne nauke koje su na stomatologiji, nego recimo jedna matematika...

Mariella

Post by Mariella » 20/06/2011 12:52

Ako mislis da se mozes dovoljno posvetiti stomatologiji onda to upisi, ali da je teze od ekonomije, u smislu da ces vise vremena morati provesti nad knjigom a manje na kafama, ja mislim da jeste. Bar kad uporedim studente s jednog i drugog fakulteta. Imam prijateljicu kojoj nikad nije bilo tesko uciti, uvijek super ocjene, pa evo obnavlja i muci se... A kako ces na kraju zavrsiti s bilo kojim od ova dva fakulteta je najvise do tebe, i do toga sta ti budes radio :)

Kako god, niko ne moze za tebe odluciti, izvagaj sta ti je najbitnije :)

tutku

Post by tutku » 20/06/2011 13:04

Mariella wrote:Ako mislis da se mozes dovoljno posvetiti stomatologiji onda to upisi, ali da je teze od ekonomije, u smislu da ces vise vremena morati provesti nad knjigom a manje na kafama, ja mislim da jeste. Bar kad uporedim studente s jednog i drugog fakulteta. Imam prijateljicu kojoj nikad nije bilo tesko uciti, uvijek super ocjene, pa evo obnavlja i muci se... A kako ces na kraju zavrsiti s bilo kojim od ova dva fakulteta je najvise do tebe, i do toga sta ti budes radio :)

Kako god, niko ne moze za tebe odluciti, izvagaj sta ti je najbitnije :)

hvala ti na savjetima i pomoci :)

Lakat Jebić
Been thanked: 1 time

Post by Lakat Jebić » 20/06/2011 14:19

ako imas obezbjedjenu ordinaciju, kao sto kazes, pretpostavljam da ti je neko u familiji zubar. ako nemas odbojnosti prema stomatologiji, nemoj izmisljat toplu vodu

tutku

Post by tutku » 20/06/2011 18:11

Lakat Jebić wrote:ako imas obezbjedjenu ordinaciju, kao sto kazes, pretpostavljam da ti je neko u familiji zubar. ako nemas odbojnosti prema stomatologiji, nemoj izmisljat toplu vodu

hvala na komentaru. nemam ja odbojnosti, ali normalno je da postoji odredjena vrsta hajmo reci straha - rizika u vezi s ovim fakultetom, ima puno onih prici tipa to ti je tezak fakultet, osijedit ces da ga zavrsis :D
ipak ja nekako mislim da to nije nesto pretesko :)

Critty Bo

Post by Critty Bo » 20/06/2011 23:12

tutku wrote:
Lakat Jebić wrote:ako imas obezbjedjenu ordinaciju, kao sto kazes, pretpostavljam da ti je neko u familiji zubar. ako nemas odbojnosti prema stomatologiji, nemoj izmisljat toplu vodu

hvala na komentaru. nemam ja odbojnosti, ali normalno je da postoji odredjena vrsta hajmo reci straha - rizika u vezi s ovim fakultetom, ima puno onih prici tipa to ti je tezak fakultet, osijedit ces da ga zavrsis :D
ipak ja nekako mislim da to nije nesto pretesko :)

Stomatologija je u svakom slucaju perspektivnija. Zasto je jednostavno ne upises, pokusas godinu dana, vidis kako je i ako skontas da mozes, nastavis, ako ne skontas prebacis se na menadzment. To je tvoja buducnost, i ta godina ti nikako ne bi bila izgubljena posto mogu da se kladim da ti je to prva misao bila :).

[email protected]

Post by [email protected] » 20/06/2011 23:30

Od ekonomije nećeš imati puno koristi izuzev ako nisi babin sin 8-) Što se tiče stomatologije iz prve ruke ću ti reći pošto znam ih dosta koji su nedavno završili od mog prijatelja jarani i jaranice.Zapošljavaju se kod privatnika najviše milju mogu dobiti i to po preporuci znači ne mogu svi, zatim rade ko trgovački putnici za farmaceutske kompanije u tom fazonu i u dom zdravlja ako imaju štelu tu je plata do 1500KM otprilike sa toplim obrokom.To da ćeš zarađivati velike pare ako završiš stomatologiju zaboravi možda tamo negdje u četrdesetoj.Najbolje je završiti ako su ti roditelji stomatolozi.U suprotnom nije nešto isplativo kako djeluje na prvi pogled jer je dosta težak fakultet i treba dosta vremena da naučiš raditi i specijaliziraš.

tutku

Post by tutku » 21/06/2011 00:02

[email protected] wrote:Od ekonomije nećeš imati puno koristi izuzev ako nisi babin sin 8-) Što se tiče stomatologije iz prve ruke ću ti reći pošto znam ih dosta koji su nedavno završili od mog prijatelja jarani i jaranice.Zapošljavaju se kod privatnika najviše milju mogu dobiti i to po preporuci znači ne mogu svi, zatim rade ko trgovački putnici za farmaceutske kompanije u tom fazonu i u dom zdravlja ako imaju štelu tu je plata do 1500KM otprilike sa toplim obrokom.To da ćeš zarađivati velike pare ako završiš stomatologiju zaboravi možda tamo negdje u četrdesetoj.Najbolje je završiti ako su ti roditelji stomatolozi.U suprotnom nije nešto isplativo kako djeluje na prvi pogled jer je dosta težak fakultet i treba dosta vremena da naučiš raditi i specijaliziraš.

jako korisne informacije. zahvaljujem :)

Keksich

Post by Keksich » 22/06/2011 19:06

Mariella wrote:uvijek super ocjene, pa evo obnavlja i muci se...

Sjoo paradoksa :-)
Pa nek se odluči ona, ne može i imati super ocjene i obnavljati u isto vrijeme :lol:

maxell_sarajevo
Been thanked: 4 times

Post by maxell_sarajevo » 22/06/2011 19:20

Upiši stomatologiju, odbaci drustveni zivot pet godina, zavrsi fax, otvori ordinaciju i onda uzivaj u zivotu.
Cim je to posao koji se radi u klompama to mora da valja. :D

Lakat Jebić

Post by Lakat Jebić » 22/06/2011 19:21

maxell_sarajevo wrote:Upiši stomatologiju, odbaci drustveni zivot pet godina, zavrsi fax, otvori ordinaciju i onda uzivaj u zivotu.

ma ima vec obezdjedjenu ordinaciju kaze, i jos se dvoumi :D

maxell_sarajevo
Been thanked: 4 times

Post by maxell_sarajevo » 22/06/2011 19:24

Lakat Jebić wrote:
maxell_sarajevo wrote:Upiši stomatologiju, odbaci drustveni zivot pet godina, zavrsi fax, otvori ordinaciju i onda uzivaj u zivotu.

Eto jos samo da zavrsi, zaduzi kljuc i da otvara svako jutro oko 11:00 ordinaciju. :D

Lakat Jebić

Post by Lakat Jebić » 22/06/2011 19:25

maxell_sarajevo wrote:
Lakat Jebić wrote:

Eto jos samo da zavrsi, zaduzi kljuc i da otvara svako jutro oko 11:00 ordinaciju. :D

do 3, eventualno pola 4 :D

Mariella

Post by Mariella » 22/06/2011 19:39

Keksich wrote:
Mariella wrote:uvijek super ocjene, pa evo obnavlja i muci se...

Sjoo paradoksa :-)
Pa nek se odluči ona, ne može i imati super ocjene i obnavljati u isto vrijeme :lol:

Mozda da si bolje procitao/la, vidjeo/la bi da se to odnosi na ocjene u srednjoj skoli (zubotehnicka) :roll: I hajd sad samo reci, da uci, polozila bi :roll:

Ocigledno nije tako jednostavno :wink:

Chmoljo
Forum administrator
Has thanked: 14 times
Been thanked: 62 times

Post by Chmoljo » 22/06/2011 19:43

ima milijardu tema sa identičnom tematikom. :-)

Locked