Dilema oko upisa fakulteta

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Cukan91

Dilema oko upisa fakulteta

Post by Cukan91 » 08/06/2011 22:52

Iz Sandzaka sam, planiram ovog jula upisati nesto u Sarajevu, samo jos nisam siguran sta. Razmisljao sam zadnje dvije godine o svemu... bio na testu profesionalne orijentacije... razgovarao sa mnogima koji imaju iskustva u oblasti obrazovanja... i jos uvijek nisam odlucio sta i kako.
Izbor se sveo na

Sociologiju
Psihologiju
Engleski jezik i knjizevnost

Razmislj'o sam o pravu i ekonomiji, posto sam sa odlicnim uspjehom zavrsio ekonomsku, ali su mi pomenute oblasti nekako suhoparne, pogotovo ekonomija... zgradila mi se u skoli, i tek shvatam da sam pogrijesio sto nisam zavrsio gimnaziju! Da ne spominjem da verovatno ko i u Bosni, i ovde masovno svi upisuju te dvije oblasti... pa ako se samo pola sa studija vrati u rodni grad... bice zestoka konkurencija... vec zamisljam njih 30 ispred intervjua za posao :D

Engleski jezik znam poznajem savrseno i u njemu duboko uzivam. Neki kazu da bas zato treba da ga upisem, a drugi da je glupo posto ga vec znam... da 4 godine provedem uceci... umesto da naucim jos nesto korisno i prakticno. U svakom slucaju se za njega ne bih trebao posebno spremati za prijemni jer ga drzim u malom prstu.

Psihologija mi je zanimljiva iz prostog razloga sto volim posmatrati ljude. Tip sam koji je pomalo introvertan... vise volim da posmatram i donosim zakljucke o ljudima (koji se kasnije, gle cuda, pokazu kao tacnim..). Primijecujem detalje u njihovom ponasanju (govor tijela, recenicne konstrukcije, stavove...) i na osnovu toga ih procjenjujem.

Socoiologija mi je zanimljiva iz razloga sto volim i da posmatram drustvene promene i da i njih procijenjujem... skroz amaterski... na nekim banalnim primerima... tipa, svi su u gradu odjednom poceli da nose jedan model trenerki... djevojke su pocele da bivaju mnoooogo slobodnije... i onda mi je strasno zanimljivo da vidim sta je to izazvalo.. sta to ima u covjeku sto ga tjera da imitira druge, da se prilagodjava promjenama. Ujedno... svijet, a posebno ovaj nas Balkanski prostor u buducnosti ocekuju velike promjene... pa ce sociolozi biti potrebni da te promjene objasne.

U svakom slucaju... za ove gore nabrojane stvari sam jako zainteresovan.
Volio bih da mi iz vaseg iskustva kazete... kakva je perspektiva studiranja istih? Da li ce biti posla/para? Sta mislite o svemu tome... ostalo je jos mjesec dana do prijemnog... a ja nisam jos odlucio :(

Jasmin2803

Re: Dilema oko upisa fakulteta

Post by Jasmin2803 » 08/06/2011 22:57

ekonomija ti je najuniverzalnija i najperspektivnija...i ne gledaj na konkurenciju...ali najbolje ti je da ucis i sutra radis ono sta volis...uglavnom SRETNO! nadam se da neces pogrijesiti :D

TRANCE

Post by TRANCE » 08/06/2011 23:41

U inostranstvu je jedno 80% oglasa za posao vezano za menadžment i IT. Druga je stvar što ovi naši upisuju previše studenata na ekonomiju, tako da se kod nas ekonomija smatra neperspektivnom, jer ih ima puno na birou sa završenom ekonomijom. Ako misliš živjeti na Balkanu, onda ganjaj građevinu, farmaciju, medicinu, jer ih nema puno na birou sa tim faksovima... Također, niko ti ne može garantovati kakva će situacija biti za 4-5 godina kada završiš. Sretno uglavnom

antropolog

Post by antropolog » 08/06/2011 23:44

Upisi ruski i perzijski njih isto nema na birou, a ni konkurencija pri upisu nije jaka

Azrute

Post by Azrute » 08/06/2011 23:51

Sretno! :)
Last edited by Azrute on 09/06/2011 17:58, edited 2 times in total.

Critty Bo

Post by Critty Bo » 09/06/2011 00:00

Kako me nerviraju ljudi koji studiranje jezika smatraju besmislenim ako misle da ga znaju. Engleski ne znas savrseno, jako malo ljudi svoj maternji jezik savrseno poznaje. Pogledaj drugu slicnu temu, vec sam napisala sta Anglistika trazi i donosi. Ja ga ucim cijeli zivot, pohadjala sam srednju skolu na engleskom jeziku, studiram engleski i jos jedan jezik i ne znam nijedan ni blizu savrseno. Ne zanosite se ljudi.

Cukan91

Post by Cukan91 » 09/06/2011 01:20

Uh, meni je mama socijalni radnik u penziji i cio zivot nas je savjetovala da nikad ne pomisljamo na slican posao... jer je jako tezak i nezahvalan. Radis u kancelariji 2 sa 2 (bar je tako u nasem gradu... sumnjam da je na drugim mjestima puno drugacije), dolaze ljudi da traze jednokratne pomoci... kad ima u budzetu das... kad nema... jako ih je tesko odbiti... susreces se sa raznoraznim socijalnim patologijama na koje ne mozes mnogo da utices kao individualac... vec koje mijenjati moze iskljucivo drzava. Pritom je plata poprilicno bedna... a posao rutinski... tako da iz ugla onog kroz sta sam vidio da moja majka prolazi.. ne bih preporucio socijalni rad!

Sociologija je opet malo sira nauka... mozes posle nje da se bavis i naucnim radom pri fakultetu/drustvenim i filozofskim institutima, mozes da predajes u skoli, mozes da budes angazovan od strane marketingskih agencija (pogotovo stranih... koje cijene sirinu u obrazovanju), mozes da radis u medijima... a i na kraju krajeva po zakonu su svi centri za socijalni rad obavezni imati po jednog dipl. sociologa... koji uglavnom radi metodologiju i sastavlja statisticke izvjestaje...

Ja sam ekonomiju zamrzio zbog racunovodstva. Predavao nam je profesor kome je nadimak "MELJO" (pritom mu nadimak nismo dali mi, vec je zadnjih 30 godina tako poznat u gradu) - znaci po cio cas on samo melje, kritikuje, nalazi mane, drzi pridike.... a ne zna da objasni... I onda od 30 ucenika na pismenom bude 15 jedinica. Obarao je maturante, cak je jednu drugaricu iz moje generacije (prosle godine) ostavio za avgust... iako je u junu trebala da se upise na faks u Njemackoj... tako da je zbog njega propustila rok i psihicki se sjebala, cuo sam da je bila na lijecenju. Samo zato ne volim ekonomiju... i da budem iskren, nemam taj ekonomski nacin razmisljanja... ja ipak volim slobodu, ne volim brojke, proracune...

Azrute

Post by Azrute » 09/06/2011 15:17

:-)

Post Reply