Dilema: kupiti ili rentati stan

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
ivory_eyes

Dilema: kupiti ili rentati stan

Post by ivory_eyes » 19/01/2016 13:37

Prije svega, izvinjavam se ako je tema na pogresnom mjestu, ali cinilo mi se kao naprikladnije.
Naime, namjeravam da pocnem zivjeti sa momkom, odnosno buducim suprugom. Oboje smo zaposleni tako da nam ne bi bio veliki problem dici kredit.
Medjutim, nismo sigurni da li cemo zauvijek ostati u ovom gradu (Tuzli) jer ce nas mozda posao odvesti u drugi grad ili cak drzavu.
Da li bi bilo bolje da kupimo stan pa da ga kasnije prodamo, ako odlucimo otici, ili je bolje rentati stan dok ne znamo sa sigurnoscu gdje cemo tacno ostati da zivimo?
Ja bih radije da ga kupimo posto sam cula ruznih prica u vezi rentanja, a i nekako mi je to bacanje para. Radije bih te pare ulozila u svoj posjed. A i ugodnije bih se osjecala u svom stanu. Medjutim, on kaze da je stan jako tesko prodati i/ili da mu moze dosta pasti cijena, a ako ga budemo rentali (ako odemo) tu moze biti raznih problema i neugodnosti. A i lakse se odseliti ako ne ostavljas sa sobom neku odgovornost.
Taj prelazni period bi trajao 3-5 godina tako da se zaista svasta moze desiti u tom periodu.
Da li ima neko sa znanjem i iskustvom u vezi ovih stvari da nas posavjetuje?

suza81

Re: Dilema: kupiti ili rentati stan

Post by suza81 » 20/01/2016 01:34

Ako uzmete oboje po 30 000 za stan na 5 godina rata je oko 600 KM a kamata oko 7000-7500 KM , a kirija od 300 KM za tih 5 god 18 000. Dakle, kamata 14 000-15 000 za oboje manja od kirije. Kupovina bolja!

insomnia78

Post by insomnia78 » 20/01/2016 01:45

Jasta je
I odmah se vjencati za njeg
Za stan, mislim

spreca

Post by spreca » 20/01/2016 07:23

Ja imam stan :oops: :mrgreen: :lol:......naravno da treba kupiti.....cijene nekretnina nece padati kod nas nego ce rasti kako blize budemo na putu ka EU

drunken tiger

Post by drunken tiger » 20/01/2016 07:37

Za mene tu nema dileme. Kupovina je jedina ispravna opcija. Nekretnina nikada neće propasti i uvijek se može prodati. A možda i najbolji razlog da se kupi stan jeste to što zakonom podstanari nemaju nikakvu zaštitu. Može ti vlasnik stana dati otkaz kad god se njemu to prohtije.
Iskreno ne mogu da shvatim da neko vaga između kupovine i rentanja. (Kad već ima mogućnost da kupi stan).
Ja sam bio podstanar dok nisam stekao uslove za kupovinu nekretnine. Sam osjećaj da živiš u tuđem stanu i da ne smiješ sliku postaviti na zid, da moraš paziti kako hodaš po stanu je jako ružan. Osjećaš se kao da imaš veliki teški ranac na leđima. Kvalitetnije se živi kada živiš u nečemu što je tvoje vlasništvo.
Da se ne miješam puno, mislim da tvoj dečko ima neke druge planove zbog kojih neće da se veže za nekretninu i kredit s tobom.
U svakom slučaju, sretno šta god da odlučite.

Walther

Post by Walther » 20/01/2016 07:47

spreca wrote:Ja imam stan :oops: :mrgreen: :lol:......naravno da treba kupiti.....cijene nekretnina nece padati kod nas nego ce rasti kako blize budemo na putu ka EU

Jasta ce... Pogotovo zbog puta ka EU :-)

Walther

Post by Walther » 20/01/2016 07:52

ivory_eyes wrote:Prije svega, izvinjavam se ako je tema na pogresnom mjestu, ali cinilo mi se kao naprikladnije.
Naime, namjeravam da pocnem zivjeti sa momkom, odnosno buducim suprugom. Oboje smo zaposleni tako da nam ne bi bio veliki problem dici kredit.
Medjutim, nismo sigurni da li cemo zauvijek ostati u ovom gradu (Tuzli) jer ce nas mozda posao odvesti u drugi grad ili cak drzavu.
Da li bi bilo bolje da kupimo stan pa da ga kasnije prodamo, ako odlucimo otici, ili je bolje rentati stan dok ne znamo sa sigurnoscu gdje cemo tacno ostati da zivimo?
Ja bih radije da ga kupimo posto sam cula ruznih prica u vezi rentanja, a i nekako mi je to bacanje para. Radije bih te pare ulozila u svoj posjed. A i ugodnije bih se osjecala u svom stanu. Medjutim, on kaze da je stan jako tesko prodati i/ili da mu moze dosta pasti cijena, a ako ga budemo rentali (ako odemo) tu moze biti raznih problema i neugodnosti. A i lakse se odseliti ako ne ostavljas sa sobom neku odgovornost.
Taj prelazni period bi trajao 3-5 godina tako da se zaista svasta moze desiti u tom periodu.

Sad se kupuje ako imas nesto dobro tj. konkretno u igri. Kupovina samo zbog kupovine (da ne rentas) je glupost, pogotovo ako nekretnina ima falinke.
Rentanje u BIH je relativno povoljno tako da je automatska kupovina upitna. Provjeri koliko renti trebas za recimo nov parket u svom stanu... Ili toalet.... Ili stagod vec. Znaci rentajte bar prvu godinu i pratite trziste. Nikako kupovati nesto samo da se "ne renta".

Altsa

Post by Altsa » 20/01/2016 08:05

ivory_eyes wrote:Prije svega, izvinjavam se ako je tema na pogresnom mjestu, ali cinilo mi se kao naprikladnije.

Dok ste momak i cura rentati. Ako se uzmete onda kupiti. Kupovina je svakako isplativija i pozeljnija.

spreca

Post by spreca » 20/01/2016 08:21

Walther wrote:
spreca wrote:Ja imam stan :oops: :mrgreen: :lol:......naravno da treba kupiti.....cijene nekretnina nece padati kod nas nego ce rasti kako blize budemo na putu ka EU

Hoces reci da ce cijene padati?

apsidejzi

Post by apsidejzi » 20/01/2016 08:31

suza81 wrote:Ako uzmete oboje po 30 000 za stan na 5 godina rata je oko 600 KM a kamata oko 7000-7500 KM , a kirija od 300 KM za tih 5 god 18 000. Dakle, kamata 14 000-15 000 za oboje manja od kirije. Kupovina bolja!

Kako ga zapakova, bas kao pravi bankar. Ma milina za procitati :lol: :lol: :lol: Samo sto nije 600 nego 1200 jer oboje moraju vracati kredit i samo sto to na kraju ne bude 7500KM kamate nego 20-30 hiljada (PO OSOBI). To sto su TRENUTNO kamatne stope niske ne znaci da nece tako i ostati i na kraju se obicno dadne 60-100% kamata sto znaci da u konacnici za stan od 60.000 dadnes 100-120.000 KM.

Pa sto mislis da banke postoje stotinama godina :run:

HAVANA

Post by HAVANA » 20/01/2016 08:35

spreca wrote:
Walther wrote:

Smijesno je i pricati o tome,naravno da ce skakati...Placace se i hljeb 4 marke i cigare 10...Zato,kupuj spreca zemlju,nikad jeftinija nece bit,a bogme ni m2 stana. :D A pokretac teme,ako ste sigurni u odnose izmedju vas dvoje,ako je to to,to je najbitnije.Ako je tako,odma kupis,sto prije kupis,prije si na konju.Naravno treba znat kupit.Treba znat trosit pare.Neko kupi zaradi,neko kupi popusi.Sve u svemu, kad mlad dodjes do svog krova nad glavom,nece te pitat starost gdje ti je bila mladost.Pogotovo ova varijanta sto neko izracuna na 5 godina,ako mozete podnijeti.

suza81

Post by suza81 » 20/01/2016 08:36

apsidejzi wrote:
suza81 wrote:Ako uzmete oboje po 30 000 za stan na 5 godina rata je oko 600 KM a kamata oko 7000-7500 KM , a kirija od 300 KM za tih 5 god 18 000. Dakle, kamata 14 000-15 000 za oboje manja od kirije. Kupovina bolja!

Kako ga zapakova, bas kao pravi bankar. Ma milina za procitati :lol: :lol: :lol: Samo sto nije 600 nego 1200 jer oboje moraju vracati kredit i samo sto to na kraju ne bude 7500KM kamate nego 20-30 hiljada (PO OSOBI). To sto su TRENUTNO kamatne stope niske ne znaci da nece tako i ostati i na kraju se obicno dadne 60-100% kamata sto znaci da u konacnici za stan od 60.000 dadnes 100-120.000 KM.

Pa sto mislis da banke postoje stotinama godina :run:

Nisam nigdje ni napisala da je 600 za oboje. Nisu cifre ofrlje vec govorim o konkretnom kreditu koji sam uzela nedavno i kamata JESTE 7000 KM za tih 5 godina. Kamate te pojedu kad se uzima na duzi period kredit. Kamatna stopa ovpg kredita je fixna i nenamjenski je.
Last edited by suza81 on 20/01/2016 08:40, edited 1 time in total.

spreca

Post by spreca » 20/01/2016 08:39

HAVANA wrote:
Smijesno je i pricati o tome,naravno da ce skakati...Placace se i hljeb 4 marke i cigare 10...Zato,kupuj spreca zemlju,nikad jeftinija nece bit,a bogme ni m2 stana. :D A pokretac teme,ako ste sigurni u odnose izmedju vas dvoje,ako je to to,to je najbitnije.Ako je tako,odma kupis,sto prije kupis,prije si na konju.Naravno treba znat kupit.Treba znat trosit pare.Neko kupi zaradi,neko kupi popusi.Sve u svemu, kad mlad dodjes do svog krova nad glavom,nece te pitat starost gdje ti je bila mladost.Pogotovo ova varijanta sto neko izracuna na 5 godina,ako mozete podnijeti.

:thumbup:
Zemlje imam, ja sam dijete sa sela :oops: :lol: ......mada je zemlja mozda najbolje ulaganje.....krenut ce i kod nas poljoprivreda a znaci i rast cijena na zemlju a pogotovu u plodnoj Spreckoj dolini :D

emmir1

Post by emmir1 » 20/01/2016 08:47

Kupite neki manji stan za 30 tak hiljada.
Vama dosta.

Ne treba vam ni stambeni kredit za takvo što.
Ako odselite uvijek je lako manji stan prodati i na njemu nećete izgubiti.
Ako ostanete ovdje uvijek možete prodati taj stan i kupiti veći.

Znači uzeti kredit na kraći period tako da izbjegnete veliku kamatu jer je i manji iznos koji je potreban za kupiti manji stan.

Ja sam se oženio i bio podstanar 5 godina na 450 km kirije, znači dao sam oko 25 000 na kiriju.

Pa ti vidi.

Walther

Post by Walther » 20/01/2016 08:47

spreca wrote:
Walther wrote:

Da... pogotovo u BIH gdje je trg nekretnina napuhan spekulativnom kupovinom dijaspore.

Walther

Post by Walther » 20/01/2016 08:51

I sta ces sa zemljom? Osim placati porez (i ostale troskove)? O nekom porastu cijena moze sanjati SA (teoretski), dugorocno je i to truba... Sve drugo je bilo na vrhu prije recesije.

spreca

Post by spreca » 20/01/2016 08:52

Walther wrote:
Da... pogotovo u BIH gdje je trg nekretnina napuhan spekulativnom kupovinom dijaspore.

Kad je vec rijec o napuhanosti trga nekretnina......pa to ti je slucaj svugdje u svijetu..........potraznja dize cijene a ne bolji kvalitet gradnje i kakve ima veze ko je uslov za rast cijena ......rijec ide o rastu cijena a ne zbog koga cijene rastu

Black swan

Post by Black swan » 20/01/2016 08:53

pripremi se za savjete tipa

1. oni koji su naslijedili stan da je bolje rentati čitav život i da ti se djeca vucaraju s tobom i mijenjaju škole kako te gazde budu izbacivale iz stanova i da u starosti penziju od 400 daješ pola za neku hladnu sobu a ostatak za lijekove dok čekaš da ti sinovljeva supruga dozvoli da ti sin daruje koricu kruha

2. oni koji su kupili stan na 20 godina kredita da dobro odvagaš i razmisliš i na kraju da odmjeriš što možeš učiniti jer je nesprocjenjiv osjećaj imati nešto svoje pa makar i na otplatu na kraju djetetu nešto i ostaviš neki početni kapital

3.oni što rentaju će ti govoriti o pozitivnim stvarima 1. klase i negativnim stvarima 2. klase iz ovog mog posta a oni realni će ti reći da je podstavarstvo bure bez dna i da ne mozes kupiti ni ormar sebi jer ne znaš hoće li ti odgovarati u drugom stanu kad izađeš iz ovoga sada...a dva puta seli jednom izgori

moj ti je savjet da sačekaš dok vidiš hoćete li potpisati brak kod matičara pa tek onda
s obzirom na posao ako ste mobilni sačekajte još malo nigdje vam se ne žuri

Walther

Post by Walther » 20/01/2016 08:56

spreca wrote:
Walther wrote:

Kad je vec rijec o napuhanosti trga nekretnina......pa to ti je slucaj svugdje u svijetu..........potraznja dize cijene a ne bolji kvalitet gradnje i kakve ima veze ko je uslov za rast cijena ......rijec ide o rastu cijena a ne zbog koga cijene rastu

Ne... U Bosni je dijaspora dizala cijene jer su svi stanove kupovali kao investiciju. Toga vise nema, a to je bila skoro jedina potraznja. Staranja populacije, recesija, zasicenost trzista, nekvalitetna gradnja, etc vucu cijenu dole. Sto je bilo, bilo je. Jos kad drzava uvede konkretan porez sto je neminovno...

spreca

Post by spreca » 20/01/2016 09:22

Walther wrote:
spreca wrote:
Walther wrote:

Ne... U Bosni je dijaspora dizala cijene jer su svi stanove kupovali kao investiciju. Toga vise nema, a to je bila skoro jedina potraznja. Staranja populacije, recesija, zasicenost trzista, nekvalitetna gradnja, etc vucu cijenu dole. Sto je bilo, bilo je. Jos kad drzava uvede konkretan porez sto je neminovno...

Cijenu dize onaj ko ima kupovnu moc ....a ko je to dijaspora ili domaca raja nije vazno......ima i domacih koji kupuju neko kesom neko kreditom itd.........nije samo dijaspora .......a dijaspore ce biti uvijek cak sta u narednim godinama ce ih biti jos vise....lakse ce se moci zaposliti negdje na zapadu sto znaci da ce biti kupaca a i rasta cijena.........kod nas ce u buducih par godina i skociti cijena gradjevinskih radova i to prilicno

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 20/01/2016 09:34

ivory_eyes wrote:Medjutim, nismo sigurni da li cemo zauvijek ostati u ovom gradu (Tuzli) jer ce nas mozda posao odvesti u drugi grad ili cak drzavu.

ako postoje velike želje za odlazak vani, il realne prilike da idete vani il u drugi grad -rentanje je odgovor
ako je odlazak iz tuzle na realno dugom štapu, i vaš posao u TZ je dosta siguran - kupovina stana

nemojte sebi dopustiti da vam iskoči prilika da se ispalite vani, pa pred odluku da kontate "joj šta ču s stana, kome ću ga ostaviti, kako ću ga prodati, ma joj fin mi je" i tako te gluposti. stvari u kofer i noga.

Capsicum

Post by Capsicum » 20/01/2016 09:38

Moje misljenje je da je glupo i neodgovorno kupovati nekretninu na kredit zajedno sa osobom sa kojom nisi vjencana i nemas djece. Stvarno ne vidim razlog zasto bi sebi natovarili teret stana na ledja, a ko zna sta buducnost nosi sa sobom... Kod nas je rentanje stana realno vrlo povoljno kad se uporedi sa cijenama stanova. Druga stvar. Jeste li spremni odreci se mnogih luksuza samo da biste mogli imati vlastiti stan odmah? Ne znam kakva su vam primanja, ali u BiH kad kao mlada osoba kupis stan na kredit, to obicno znaci da se moras odreci odlaska na more, kvalitetnog automobila, kvalitetnije odjece, stegnuti kais u svakom pogledu itd. Jos ako dodju djeca, hocete li njima isto tako uskratiti odlazak na more, igracku koja im se svidja itd. Isto tako, kod nas trudnoca obicno znaci gubitak posla za trudnicu. Hoce li momkova/muzeva plata biti dovoljna da snosi ratu za stan?

Dzaba vas plase sa rastom cijena nekretnina. Agenti koji prodaju nekretnine ce uvijek imati pricu da su cijene sad na najnizem nivou i da je samo pitanje dana kad ce skociti za 300%. Pa kod koga upali-upali. Realnost je nesto drugacija i govori da vec dugi niz godina imamo konstantan pad cijena nekretnina i nema neke naznake ni razloga zasto bi cijene drasticno skocile.

U svakom slucaju, mislim da nema razloga zuriti sa kupovinom nekretnine samo da se ne bi rentalo, jer na kratki rok je kupovina daleko skuplja i zahtjeva mnoga odricanja. S druge strane, mozda mozete od roditelja, njihovih roditelja ili neke rodbine naslijediti kakvu imovinu i onda kasnije dodati nesto ustedjenog novca ili kraceg kredita i kupiti svoju nekretninu. A svakako jos niste ni nacisto gdje cete zivjeti. Dakle moj prijedlog je da rentate, makar jedno godinu - dvije, dok ne vidite na cemu ste. Ne zurite...

prog321

Post by prog321 » 20/01/2016 09:55

Eki to ?

Eno u Hrvatskoj cijene bljesnule od kad su primljeni u EU.
Not :-D

malimbi

Post by malimbi » 20/01/2016 10:02

Ima ona izreka:

Prvo najbolje vrijeme za zasaditi drvo da bi imao od njega koristi je bilo prije 20 godina.
Drugo najbolje vrijeme za zasaditi drvo da bi imao od njega koristi je danas.

Ako nemas mogucnosti da te pare ulozis u nesto drugo, da ti dadne vecu dobit onda kupi stan. Ovo ne govorim kao cistu investiciju vec zato sto ce te pare da iscure ako ne kupis a ni ne ulozis na drugi nacin, obicno tada pare sto bi ti i ostale od razlike renta-kamata odu na cistu potrosnju. Dok si u stanu imas krov nad glavom, a ako iselis a ne mozes da odma prodas mozes da iznajmis pa cekas da naleti musterija za prodaju.

spreca

Post by spreca » 20/01/2016 10:16

prog321 wrote:

Eki to ?

Eno u Hrvatskoj cijene bljesnule od kad su primljeni u EU.
Not :-D

Hrvatska je usla u EU u vrijeme neke svjetske ekonmomske krize.....cijene nekretnina su pale svugdje u svijetu......kad se ekonomska situacija malo smiri sve ce krenuti gore uvijek je tako bilo u istoriji covjecanstava.....i ova sad kriza je uglavnom vjestackopoliticka a ne stvarna ekonomska

Post Reply