Dijete - majci !

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#1 Dijete - majci !

Post by Zlata M. »

Sta mislite o zakonu o razvodu braka u mnogim arapskim zemljama...? ...po kome dijete ostaje, nakon razvoda, zivjeti kod oca...?!
Ma i ja lupam ! :D Ako ne znam sta vecina misli, na osnovu mnogih rasprava kad su Arapi u pitanju, mogu mislit' sta vecina misli... :D
Pa ipak...eto, da pokusamo argumentovano...
Ili da pitam ovako :
Pretpostavljam da ogromna vecina smatra da je, nakon razvoda, djetetu, bez puno polemiziranja, najbolje kod majke.
Pa da pokusamo o tome arumentovano... :)

Dakle, bracni par se razvodi...muskarac (otac ) nije nasilnik niti kriminalac niti narkoman.
Zbog cega se djeca, gotovo redovno, dodjeljuju zeni ? ( a da uzmemo pri tome u obzir sva prikrivena i ocigledna desavanja u zivotu majke i djeteta "poslije"...)


P.S. Molim za obzirnost, kamenje do 1kg tezine, jos i mogu podnijeti, donekle... :)
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#2 Re: Dijete - majci !

Post by gurabija78 »

bez obzira na animozitet prema arapima, mislim da treba razmisliti od slucaja do slucaja kad se odlucuje o ovakvim stvarima! ovo govorim iz perspektive oca!
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#3 Re: Dijete - majci !

Post by Dori »

gurabija78 wrote:bez obzira na animozitet prema arapima, mislim da treba razmisliti od slucaja do slucaja kad se odlucuje o ovakvim stvarima! ovo govorim iz perspektive oca!
Slazem se. Znam najmanje 2-3 slucaja gdje bi djetetu puno bolje bilo kod oca, ali nas zakon je na strani majke.
čuj_to?
Posts: 27
Joined: 25/02/2009 13:11

#4 Re: Dijete - majci !

Post by čuj_to? »

O ovome razgovarati u kontextu Arapskih zemalja je nemoguce, jer je to pitanje razlicito “(ne)uredjeno” u razlicitim zemljama, a u vecini a) brak kao institucija, b) polozaj I prava zene su tako mizerni da jedva da postoje.

Kod pojedinih se sve ovo rjesava na “plemenskom” nivou, jer kod mnogih brak nije zakonska kategorija pa kao takva se ne mora niti uspostaviti niti okoncati. Pa imas npr. “regulativu” po kojoj kad’ muzu pukne film zenu jednostavno otjera/istjera iz kuce I od djece, I to ti je razvod. Kod nekih 'pak to ide dotle da muska djeca starija od 12 godina imaju pravo otjerat’ mater iz kuce ako za to “imaju razlog” (koji ce naravno otac I “lokalni vjerski sluzbenik” (inace Tito u zajednici) odmah aminovat’ zarad prava muskog potomka).

Tako da bi bilo dobro da specifiziras koja to arapska zemlja ili koja religijska grupa ti je na pameti. Ne zaboravi da je podjela na muslimane, krscane itd jos uvijek dovoljno siroka (npr. krsacana dole imas 17 grupa I podosta su razlicite... isto kod muslimana, shiiti to drukcije “regulisu” od sunnita).

A sto se tice ovog “u nas”... cini mi se da otac, ukoliko je o sebi, pri sebi (dakle nije nasilnik, kriminalac, alkos, djanki itd.), uz dobru pravnu pomoc, volju, sposobnost i zelju da se brine o djeci, ima velike sanse da to I ostvari ... but I might be wrong with this one, jer se nisam (jos) razvodio.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#5 Re: Dijete - majci !

Post by amrica »

čuj_to? wrote:O ovome razgovarati u kontextu Arapskih zemalja je nemoguce, jer je to pitanje razlicito “(ne)uredjeno” u razlicitim zemljama, a u vecini a) brak kao institucija, b) polozaj I prava zene su tako mizerni da jedva da postoje.

Kod pojedinih se sve ovo rjesava na “plemenskom” nivou, jer kod mnogih brak nije zakonska kategorija pa kao takva se ne mora niti uspostaviti niti okoncati. Pa imas npr. “regulativu” po kojoj kad’ muzu pukne film zenu jednostavno otjera/istjera iz kuce I od djece, I to ti je razvod. Kod nekih 'pak to ide dotle da muska djeca starija od 12 godina imaju pravo otjerat’ mater iz kuce ako za to “imaju razlog” (koji ce naravno otac I “lokalni vjerski sluzbenik” (inace Tito u zajednici) odmah aminovat’ zarad prava muskog potomka).

Tako da bi bilo dobro da specifiziras koja to arapska zemlja ili koja religijska grupa ti je na pameti. Ne zaboravi da je podjela na muslimane, krscane itd jos uvijek dovoljno siroka (npr. krsacana dole imas 17 grupa I podosta su razlicite... isto kod muslimana, shiiti to drukcije “regulisu” od sunnita).

A sto se tice ovog “u nas”... cini mi se da otac, ukoliko je o sebi, pri sebi (dakle nije nasilnik, kriminalac, alkos, djanki itd.), uz dobru pravnu pomoc, volju, sposobnost i zelju da se brine o djeci, ima velike sanse da to I ostvari ... but I might be wrong with this one, jer se nisam (jos) razvodio.
Ja za ovo jos nisam cula. Da se pored zive majke, bez obzira koliko ona negativna bila, dodijeli dijete ocu, bez obzira koliko on pozitivan bio.
Nazalost, cula sam za neke druge stvari, da majka poslije razvoda ne dozvoljava ocu da vidja djecu, a covjek zdrav i prav i sve ok, i sudska presuda da ima pravo itd.... ali ona uvijek ima izgovor da djeca ne mogu doci. A on ne zeli socijalne radnike i policiju da bi vidio svoju djecu, da djeca ne bi imala traume. A u medjuvremenu, ona se preudala i djeca porucila tati telefonom: mi imamo novog tatu. ne zovemo se vise kao ti...blablabla. :run:
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#6 Re: Dijete - majci !

Post by Ma.Le.Na »

a mislim da oboje..i otac i majka...trebaju proci evaluaciju i onda vidjeti kome dati dijete..
ne bih nikada...a pogotovo ne zakonom..davala ikakvu prednost ijednom od roditelja
nego fino na vagu pa ko je bolji donija dijete...u smilsu da bi se bolje brinuo za njega

e sad..ja polayim od naseg mentaliteta...gdje bar u mom okruzenju...ocevi su prilicno distancirani od djece..
dakle nema posebne ukljucenosti u odgoj i uopce emocionalni rayvoj djeteta
nije odgoj i ukljucenost to da se otac poigra s djetetom sat poslije rucka dok mama pere sudje i sl.
to obuhvata puno puno vise stvari i slojeva..
na zalost...ja jednostavno u svom okruzenju nisam bila u prilic upoznati muskarca koji bi po svim tim pitanjima bio adekvatan staratelj djetetu odn. bolji od majke..
zato mi je i jasno yasto vecinom yene dobijaju starateljstvo...ma koliko muskarac bio ydrav i prav..
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#7 Re: Dijete - majci !

Post by nellington »

Svojevremeno, transparent sa slike je osvanuo na fasadi u centru Zenice:

Image
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#8 Re: Dijete - majci !

Post by bez_ideje »

Htjeli priznati ili ne,u najvecem broju slucajeva,i samom ocu se podrazumijeva da nakon razvoda dijete ide majci...Distancirani su od djece da se ne vide kao samohrani roditelji,niti da je to nesto sto i njima pripada......pa se ni ne bore! Majke to znaju,upotrebljavaju i u onom manjem broju slucajeva kada otac zeli dijete-zloupotebljavaju...
Iste prilike i mogucnosti za sve moraju postojati,a centri za socijalni rad prave ogromnu pogresku po ovom pitanju!
Licno znam oca koji je iskoristio sva zakonska sredstva da dobije dijete i uspio je u tome.....znaci,nije nemoguce,volja i zelja je ono sto nedostaje ;-)

Arapske zemlje ne bi komentarisala
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#9 Re: Dijete - majci !

Post by Zlata M. »

Hvala svima koji su do sada ucestvovali u diskusiji. :)

Nisam razvedeni otac koji se bori za svoja prava :) , ali mi se ponekad cini da se preko nekih bitnih stvari, jednostavno predje...zazhmuri, zacepe se usi...
Naravno da se ne smije ni za trenutak zaboraviti cinjenica da je dijete majci, kako ono lijepo kazu stari "devet mjeseci pod srcem lezalo"... :)
Isto tako ne bismo smjeli ignorisati cinjenicu, da se mnoge, mnoge zene poslije razvoda i ne snadju bas najbolje u svojoj "otac + majka u jednom" - ulozi. Jako malo razvedenih ljudi (ne samo nasih razvedenih ljudi), umije ono "sa emocijama" poslije razvoda. I cini mi se da je to kod zena vise izrazeno : ta uloga zrtve koju mnoge zene nesvjesno, godinama brizljivo njeguju i jos brizljivije prenose na djecu.
No, o tom po tom...

Mene zanima slijedece : ima li dijete bolje sanse da se, danas - sutra, "snadje"...da ima uredan zivot sa prijeko potrebnom strukturom i preglednoscu uz
a) oca i macehu
b) majku i ocuha ... ?!

Naravno da je svaki zivot prica za sebe, ali postoje ipak tako neke predispozicije... ( opet, naravno, pod uslovom da je otac normalan covjek)

U kojoj od ove dvije opcije se cesce desavaju seksualna i inace - zlostavljanja djeteta, od strane novog partnera djetetovog roditelja ?
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#10 Re: Dijete - majci !

Post by DZONPI »

Prava tema.Nepravda je to da se uvjek zeni dodjeli djeca.Evo primjer iz prve ruke.Ona cjeli dan u kuci surfa internetom i nadje ljubavnika.On radisa nekad i po 12 sati rada da bi ostvario sve sto jedna porodica treba da ima.3 djece.Na kraju ona njemu ja hocu samostalan zivot folovi ovaj jadan doso sposla nista mu nije jasno sta bi.Covjek radi brine se da djeci nebi sta falilo.Dakle ona napusta muza zbog svog ljubavnika i uz to mu otima djecu.Pa gdje je tu pravda.Njega ko jebe sto se te sve godine jadan trudio i sad osto covjek bez icega,Hajd jebo nju ali zasto da on bude zeljan svoje djece za koju se toliko borio radi njenog svaleranja.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#11 Re: Dijete - majci !

Post by bez_ideje »

Zlata M. wrote:Hvala svima koji su do sada ucestvovali u diskusiji. :)

Nisam razvedeni otac koji se bori za svoja prava :) , ali mi se ponekad cini da se preko nekih bitnih stvari, jednostavno predje...zazhmuri, zacepe se usi...
Naravno da se ne smije ni za trenutak zaboraviti cinjenica da je dijete majci, kako ono lijepo kazu stari "devet mjeseci pod srcem lezalo"... :)
Isto tako ne bismo smjeli ignorisati cinjenicu, da se mnoge, mnoge zene poslije razvoda i ne snadju bas najbolje u svojoj "otac + majka u jednom" - ulozi. Jako malo razvedenih ljudi (ne samo nasih razvedenih ljudi), umije ono "sa emocijama" poslije razvoda. I cini mi se da je to kod zena vise izrazeno : ta uloga zrtve koju mnoge zene nesvjesno, godinama brizljivo njeguju i jos brizljivije prenose na djecu.
No, o tom po tom...

Mene zanima slijedece : ima li dijete bolje sanse da se, danas - sutra, "snadje"...da ima uredan zivot sa prijeko potrebnom strukturom i preglednoscu uz
a) oca i macehu
b) majku i ocuha ... ?!

Naravno da je svaki zivot prica za sebe, ali postoje ipak tako neke predispozicije... ( opet, naravno, pod uslovom da je otac normalan covjek)

U kojoj od ove dvije opcije se cesce desavaju seksualna i inace - zlostavljanja djeteta, od strane novog partnera djetetovog roditelja ?
Diskusija,kako da ne :cry:
A statistiku vadis na relaciju ,Arabija -ocevi dobivaju djecu-macehe ne zlostavljaju sexualno djecu......BiH-u praksi majke najcesce dobivaju djecu -nadje se par bolesnih umova medju ocuHima koji zlostavljaju djecu-o tome znas zahvaljujuci slobodi medjija-- Arapi su u pravu,trebamo se ugledat na njih,jer ce se djete bolje u zivotu snac uz oca i macehu .....
Fuj
User avatar
A-R-N-I
Posts: 599
Joined: 14/02/2007 00:06
Location: Sarajevo

#12 Re: Dijete - majci !

Post by A-R-N-I »

gurabija78 wrote:bez obzira na animozitet prema arapima, mislim da treba razmisliti od slucaja do slucaja kad se odlucuje o ovakvim stvarima! ovo govorim iz perspektive oca!

a sto animozitet ???????
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#13 Re: Dijete - majci !

Post by ljubav_aha »

nellington wrote:Svojevremeno, transparent sa slike je osvanuo na fasadi u centru Zenice:

Image

imam prijatelja koji je nakon razvoda ostao sa djetetom,sinom,a mali posjecuje mamu :thumbup: u ovom slucjau ovo je odlican izbor :thumbup:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#14 Re: Dijete - majci !

Post by Nekako s proljeća »

:)

Prve godine žena sluša muža
Druge godine muž sluša ženu
Treće godine , komšije ih oboje čuju...

Do sedme godine dijete ,u slučaju brakorazvodne parnice, se na starateljstvo dodjeljuje majci.Izuzetno rijetko se dodijeli ocu, ukoliko je majka psiho-šizo-mento-narko--bla-bla-bla .
Nakon napunjenih 7 godina života, dijete ima pravo glasa-izbora staratelja.
U većini slučajeva se razvod braka desava prije nego dijete dobije mogućnost izbora....

Većina uposlenih u većini Centara za socijalni rad, su žene.U suštini se bave statistikom....
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#15 Re: Dijete - majci !

Post by alica.k »

nije u pravu ni taj zakon u arapskim zemljama ( a i who cares, kad nemaju nista s nama ), a nije ni kod nas sto se staje na stranu majke.

trebalo bi u principu svaki slucaj odvojeno gledati i dijete dati onom roditelju kod kog su mu bolji uslovi za zivot. ovdje mislim kako na psihicko stanje, tako i na finansijsko.
User avatar
Kilroy
Posts: 6555
Joined: 06/11/2009 15:38

#16 Re: Dijete - majci !

Post by Kilroy »

Zar nebi bilo nekako najbolje da dijete zivi sa oba roditelja, jednu sedmicu kod jednog drugu kod drugog, ili kako se vec dogovore.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#17 Re: Dijete - majci !

Post by ljubav_aha »

Kilroy wrote:Zar nebi bilo nekako najbolje da dijete zivi sa oba roditelja, jednu sedmicu kod jednog drugu kod drugog, ili kako se vec dogovore.

ponekad roditelji zive na drugacijim lokacijama,gradovima,drzavama,kontinetima

zakon diskrimirna oca,ali se ocevidno,automatski ogradjuje od daljnjeg problema,npr. ako su oba roditelja izuzetno sposebna za oghajanje djeteta
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#18 Re: Dijete - majci !

Post by amrica »

Kilroy wrote:Zar nebi bilo nekako najbolje da dijete zivi sa oba roditelja, jednu sedmicu kod jednog drugu kod drugog, ili kako se vec dogovore.
Zamisli sebe, odraslu osobu koja moze shavatiti situaciju, kako bi ti bilo da moras 7 dana zivjeti u jednoj kuci, pa 7 u drugoj? Moras nosati sve sto ti treba, iako imas elementarno i u jednoj i u drugoj kuci, pa imas raju, posao na jednoj lokaciji, itd a odrasle osobe u toj prici se, uglavnom, vise ne podnose...
A tek kako je maksumu koji nista ne konta kad ga bacaju 'vamo tamo, iz jedne rodbine u drugu ....Zao mi je i roditelja i djece u takvoj situaciji :sad:

Tesko je to, neko je vec napisao svaki slucaj je prica (tragedija) za sebe koja se mora rjesavati na svoj nacin. Osim, naravno ako je jedno od roditelja, nasilnik, sizofrenik, alkos, narkos....
User avatar
because_of_you
Posts: 2275
Joined: 24/11/2009 21:58

#19 Re: Dijete - majci !

Post by because_of_you »

Dijete-majci. Naravno. Otac se nikad ne može žrtvovati za dijete koliko i majka (znaaam, ima i bisera, što neko spomenu narko-psiho...majki, ali mislim na normalne žene), ne može razumjeti dijete kao majka, a pogotovo manje dijete), ne može brinuti o djetetu (na svaki način) itd, itd.... Samo da napomenem, nikako ne smatram ispravnim što neke majke brane djeci da viđaju oca i slično... Majci ide većinu vremena, a ocu vikendima ili kada se dogovore.

Arapske zemlje? Bolje da ne komentiram. Bitno je samo odvojiti islam kao vjeru od arapa i arapskih "islamskih" zemalja. Po islamu, nakon razvoda muško dijete ide majci do 7 / 10 godine, a onda se pita kome želi da ide, a žensko dijete odmah ide ocu. To naravno ne znači da kome dijete odluči da ide, da drugi roditelj gubi sva prava, naprotiv...
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#20 Re: Dijete - majci !

Post by michio »

kod arapa dijete ne ide ocu vec tetkama, nani, rodbini bliznjoj i daljnjoj. kakav otac. pretpostavljam :D
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#21 Re: Dijete - majci !

Post by Zlata M. »

bez_ideje wrote:
Zlata M. wrote:Hvala svima koji su do sada ucestvovali u diskusiji. :)

Nisam razvedeni otac koji se bori za svoja prava :) , ali mi se ponekad cini da se preko nekih bitnih stvari, jednostavno predje...zazhmuri, zacepe se usi...
Naravno da se ne smije ni za trenutak zaboraviti cinjenica da je dijete majci, kako ono lijepo kazu stari "devet mjeseci pod srcem lezalo"... :)
Isto tako ne bismo smjeli ignorisati cinjenicu, da se mnoge, mnoge zene poslije razvoda i ne snadju bas najbolje u svojoj "otac + majka u jednom" - ulozi. Jako malo razvedenih ljudi (ne samo nasih razvedenih ljudi), umije ono "sa emocijama" poslije razvoda. I cini mi se da je to kod zena vise izrazeno : ta uloga zrtve koju mnoge zene nesvjesno, godinama brizljivo njeguju i jos brizljivije prenose na djecu.
No, o tom po tom...

Mene zanima slijedece : ima li dijete bolje sanse da se, danas - sutra, "snadje"...da ima uredan zivot sa prijeko potrebnom strukturom i preglednoscu uz
a) oca i macehu
b) majku i ocuha ... ?!

Naravno da je svaki zivot prica za sebe, ali postoje ipak tako neke predispozicije... ( opet, naravno, pod uslovom da je otac normalan covjek)

U kojoj od ove dvije opcije se cesce desavaju seksualna i inace - zlostavljanja djeteta, od strane novog partnera djetetovog roditelja ?
Diskusija,kako da ne :cry:
A statistiku vadis na relaciju ,Arabija -ocevi dobivaju djecu-macehe ne zlostavljaju sexualno djecu......BiH-u praksi majke najcesce dobivaju djecu -nadje se par bolesnih umova medju ocuHima koji zlostavljaju djecu-o tome znas zahvaljujuci slobodi medjija-- Arapi su u pravu,trebamo se ugledat na njih,jer ce se djete bolje u zivotu snac uz oca i macehu .....
Fuj
...ja isto, hehehe...kad sam bez ideje, a rado bih da koju kazem, da ucestvujem...onda barem kazem "fuj", nek' se zna da sam bila tu. :)
Nista strasno, ljudi smo ( a nismo ni Arapi :wink: ).
narcisaa
Posts: 91
Joined: 04/01/2010 01:01

#22 Re: Dijete - majci !

Post by narcisaa »

Zlata M. wrote:Hvala svima koji su do sada ucestvovali u diskusiji. :)

Nisam razvedeni otac koji se bori za svoja prava :) , ali mi se ponekad cini da se preko nekih bitnih stvari, jednostavno predje...zazhmuri, zacepe se usi...
Naravno da se ne smije ni za trenutak zaboraviti cinjenica da je dijete majci, kako ono lijepo kazu stari "devet mjeseci pod srcem lezalo"... :)
Isto tako ne bismo smjeli ignorisati cinjenicu, da se mnoge, mnoge zene poslije razvoda i ne snadju bas najbolje u svojoj "otac + majka u jednom" - ulozi. Jako malo razvedenih ljudi (ne samo nasih razvedenih ljudi), umije ono "sa emocijama" poslije razvoda. I cini mi se da je to kod zena vise izrazeno : ta uloga zrtve koju mnoge zene nesvjesno, godinama brizljivo njeguju i jos brizljivije prenose na djecu.
No, o tom po tom...

Mene zanima slijedece : ima li dijete bolje sanse da se, danas - sutra, "snadje"...da ima uredan zivot sa prijeko potrebnom strukturom i preglednoscu uz
a) oca i macehu
b) majku i ocuha ... ?!

Naravno da je svaki zivot prica za sebe, ali postoje ipak tako neke predispozicije... ( opet, naravno, pod uslovom da je otac normalan covjek)

U kojoj od ove dvije opcije se cesce desavaju seksualna i inace - zlostavljanja djeteta, od strane novog partnera djetetovog roditelja ?


Ovdje bih odvojila Islam kao vjeru od kulture, običaja i tradicije arapskih primitivnih plemena u kojima otac udaje osmogodišnju kćerku za šezdesotogodišnjaka (nedavni slučaj iz medija).
Ovaj običaj i tradicija je po meni legalizovana PEDOFILIJA ma ko šta da kaže.
A što se tiče očuha koji zlostavlja pastorku kod nas je to hvala Bogu još uvijek kažnjivo djelo i u našim običajima i tradiciji neprihvatljivo.

Otac ako želi da se brine o djetetu nakon razvoda to može bez ikakvih problema da čini tako što će redovno plaćati alimentaciju svojoj djeci, redovno ih svakog vikenda posjećivati ili svaki drugi vikend sebi dovoditi i ali zaista svo vrijeme sa svojom djecom provesti bez agresivnog i nasilničkog ponašanja prema toj djeci. :oops:

Ovo govorim iz iskustva rodice kojoj pričuvam djecu kada joj to zatreba a čiji bivši muž ne želi da djeci plaća tu alimentaciju niti hoće da se „zamara“ sa njima iako mu ona ništa ne brani niti ga zbog te alimentacije prijavljuje sudu.
Čojk je „veliki vjernik“ i on to upravo na ovaj način opravdava „da je ovdje šerijat ja bi dobio djecu a pošto nije dobila si ih ti i brini se o njima ja nemoram.“

Nemoram da pišem o emocionalnom stanju ove djece jer ga ne želim nikome a njima a i svakom drugom djetetu svu sreću ovoga svijeta.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#23 Re: Dijete - majci !

Post by Margita81 »

uz uslov da pricamo o ljudima koji se vode pod "normalni" znaci NE alkosi, narkomani, psihicki bolesnici i sl--meni je nas zakon ok. Mama je mama i to je srz svega. MAMA.
Uz redovno i nikad uskraceno pravo ocu da posjeti, vidi, odvede dijete sebi na vikend, god, odmor ili slicno.
Naravno tu redovito nailazimo na emotivno zajebane pojedince koj se svete bivsem/bivsoj preko djece pa bi se tu dalo raspravljati do beskraja.
No kako rekoh na pocetku-ako pricamo o nekim normalnim i razumnim ljudima onda mi je strasno i pomisliti odvojiti dijete od majke. Ja bih umrla od tuge. Bukvalno. :(
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#24 Re: Dijete - majci !

Post by zelenashica »

Vidjeh temu još sinoć,ali dok se malo nađe vremena da na miru ostavim komentar, vidim svakavih komentara.
Sve u svemu da krenem od pominjanja nekog zakona,šta li već pravila u islamskim zemljama da dijete ostaje ocu.Iskreno ne bi u ovu temu da iko,pa ni ja, upliće nikave vjerske niti neke druge slične stvari,ipak je to delikatno i uvijek izvuče neki „pogrešan“zaključak na kraju.

Nastrojenost socijalnih ustanova i zakona da dijete ide majci jeste evidentna,to stoji...ali moja slušanja okoline me uvijek vezuju za jednu šaljivu izjavu:Svako svojoj majci! Odakle možda i dolazi to „nepisano“pravilo,ko zna okolina je uvijek najbitniji faktor haman u svemu.

Naravno ja se ne slažem sa okolinom.Mislim da ni u samom hajde da kažem procesu „dolaska djeteta na svijet“nije utjecala samo majka...i otac ma koliko se nama sa neke današnje naučne distance činio nepotrebnim(mislim na razne vidove vještačke oplodnje)on je ipak otac.

Ono što bi po meni trebalo presudno biti u situacijama takvih za život djeteta bitnih odluka,je prije svega samosvjesnost oba roditelja da kvalitetno sagledaju činjenično stanje i sami pokušaju jedno drugom priznati za dijete šta je bolje.Naravno,u većini razvoda sam proces je više inat i kapric prema bivšem supružniku bitan nego stvarno stanje i volja da se izgrade normalni i kulturni odnosi na kraju.
Ja kao majka(mislim na sve majke),ma koliko bila ljuta/e na oca djeteta imam/o i obavezu da učinim sve da to dijete što bezbolnije prođe sve te faze koje nije tražilo,na kraju krajeva odluka nas odraslih je o razvodu a dijete je moramo prihvatiti hipoteka braka.
Upravo tako trebamo gledati na dijete,kao na hipoteku koje su oba roditelja „podignli“i potpisali.Tu nijedan roditelj nema pravo da omalovaža potpis onog drugog.
Kako već rekoh,huja,bijes,kapric...većinu puta nas dovede da ne razmišljamo hladnim glavama u tako toplim situacijama.Nisam jednom bila svjedok,kad neko iz mog okruženja osporava viđanje djeteta ocu...zaboga zar je sud taj koji treba reći kad i koliko je potrebno bilo kojem roditelju da provodi vremena sa djetetom.

Možda sam odužila,ali eto...da rezimiram:Mislim da sam proces koji vodi do odluka davanja skrbništva nakon razvoda jednom roditelju, ne radi se dovoljno spremno,savjesno,bez predrasuda....po meni bi trebali stručnjaci saslušati obje strane,napraviti njihovu psihološku procjenu,vidjeti i samo stvarno stanje koliko je koji roditelj u mogućnosti da posveti djetetu vremena,pažnje,naravno uzeti u obzir i dob djeteta,...i naravno u koje je više mogučnosti da to dijete načini čovjekom.Ovdje ne mislim na finansijsku stranu ijednog roditelja,jer ipak sud je taj koji „može“natjerati oca da pomogne u finansijama majci ako je dijete uz nju,ili obratno zašto da ne,da i ona uradi isto ako dijete ide ocu.

Ne mislim ni da majka treba dobiti dijete,ni otac...mislim da trebaju imati oboje jednake šanse.Da se treba bez predrasuda donijeti odluka.
Ko to garantuje da sam ja bolja za dijete samo zato što sam majka?
Ko to garantuje da je to što sam ja nosila dijete u utrobi važnije od očeve uloge u svemu tome?
Ko garantuje da je majka ta koja je više „sposobnija“da odgoji dijete nego otac?
Niko!
Prema tome mislim da očevi ne bi trebali biti zanemareni u cijelom procesu.Moraju biti ravnopravni,jer zaboga mi smo žene tražile ravnopravnost,zar ne!

ps.Da napomenem,majka sam.....i ako su stručnjaci ti koji su rekli da otac ima bolje predispozicije da od mog djeteta napravi čovjeka,obrazuje osobu vrijednu poštovanja ja bi se složila.Zaboga,zar i majkama nije bitnije dijete od njih samij?

Znam neki ćeme sad razapeti na križ,nazivati kojekavim imenima....ali ja samo drage mame sadašnje i buduće,ipak poštujem one stavove koje sam čitala po forumu a kažu:Ravnopravnost spolova bla ble...eto imamo priliku da budemo ravnopravne,zar ne....da li je i dalje ravnopravnost nam na prvom mjestu ;-) ili možda smo samo mi te koje uzimamo iz ravnopravnosti ono što nam u kojem momentu odgovara....
Keksich
Posts: 253
Joined: 26/09/2009 22:38

#25 Re: Dijete - majci !

Post by Keksich »

sumayya wrote:Po islamu, nakon razvoda muško dijete ide majci do 7 / 10 godine, a onda se pita kome želi da ide, a žensko dijete odmah ide ocu. To naravno ne znači da kome dijete odluči da ide, da drugi roditelj gubi sva prava, naprotiv...
Samo da pitam, znači li to onda da se žensko dijete ne pita (kad stigne određenu dob) kod kojeg roditelja želi?
A i interesantno mi je i to pravilo da dok je još premlado da odluči, dijete ide roditelju obrnutog spola - zbog čega to?
Post Reply