Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Fudo387

#76 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Fudo387 » 30/04/2015 13:42

KatarinaKosaca wrote:
Fudo387 wrote:
KatarinaKosaca wrote:Punoljetna i kao takva vojni obveznik i kao takva angažirana cijeli rat. Dalje bilo šta, nemam nemjeru u smislu identiteta trabunjati po forumu sa čovjekom pod nikom
Aha, hvala ti za sva herojstva i vojne podvige iskazane u borbi protiv neprijatelja u toku borbe protiv agresije na BiH.
Ne sumnjam uopste da je tvoj doprinos nemjerljiv, bez tebe u nasim redovima nastalo bi opste rasulo i bjezanija.
Naklon do poda.
Nemjerljiv ne. ali, svakako jedno zrno u pogači, jedan biser u nizu. Da smo svi "razgulili" ne bi se sad imalo pričati o Bosni i "probosanskom". Ako već "iskreno" pitaš, onda trebaš biti toliko elegantan, pa ne ironizirati iskren odgovor. ali, drugačije, nisam ni očekivala.. :D
Iskreno da ti kazem, sto se mene tice ti si mogla prvog dana razgulit. Ti i slicni ste nam bili samo na teretu, jedna usta vise na kazanu.
Over and out.

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#77 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by KatarinaKosaca » 30/04/2015 13:44

Fudo387 wrote:Iskreno da ti kazem, sto se mene tice ti si mogla prvog dana razgulit. Ti i slicni ste nam bili samo na teretu, jedna usta vise na kazanu.
Over and out.
Evo, tipičnog dijaporskog odgovora i tipičnog forumanja na osobnoj razini, a onda se kao uvrijeđene mlade ponašaju kad se šta kaže. Dakle, niti jednom u diskusiji ne pitam forumaša kad je otišao, gdje je, on mene sve pita, onda mi još hladno kaže kako me hrani. Nemoj me sami ti hranit živ bio... prije ću se ubiti :D

Trebam te

#78 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Trebam te » 30/04/2015 13:46

KatarinaKosaca wrote:
Fudo387 wrote:A ne rece mi, koji su to tvoji vojni podvizi?
Ma, ja sam ti u Njemačkoj na socijali bila, nemoj mene to pitat :D

Vise nego bezobrazno receno, dijapsora je i od socijale stedjela i slala! :thumbup:

Drzis predavanja o patriotizmu :D

:-)

Fudo387

#79 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Fudo387 » 30/04/2015 13:51

KatarinaKosaca wrote:
Fudo387 wrote:Iskreno da ti kazem, sto se mene tice ti si mogla prvog dana razgulit. Ti i slicni ste nam bili samo na teretu, jedna usta vise na kazanu.
Over and out.
Evo, tipičnog dijaporskog odgovora i tipičnog forumanja na osobnoj razini, a onda se kao uvrijeđene mlade ponašaju kad se šta kaže. Dakle, niti jednom u diskusiji ne pitam forumaša kad je otišao, gdje je, on mene sve pita, onda mi još hladno kaže kako me hrani. Nemoj me sami ti hranit živ bio... prije ću se ubiti :D
Sad vec haluciniras. Nigdje nisam napisao da te hranim.
I pored toga sto si zajedljiva i puna neke iracionalne mrznje prema ljudima koji igrom slucaja zive vani, ako bi ikad dosla u situaciju da si
gladna sigurno da bih te nahranio, nema u tome nista losega.
Sevap je.

broj dva

#80 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by broj dva » 30/04/2015 14:04

Trebam te wrote:
KatarinaKosaca wrote:
Fudo387 wrote:A ne rece mi, koji su to tvoji vojni podvizi?
Ma, ja sam ti u Njemačkoj na socijali bila, nemoj mene to pitat :D

Vise nego bezobrazno receno, dijapsora je i od socijale stedjela i slala! :thumbup:

Drzis predavanja o patriotizmu :D

:-)
--------
Ne znam je li ironija ili nije ali da znas da si u pravu.
Sjecam se prvi godina socijale. Niti sam znao jezik niti sam zavrsio skolu ni radio i komplet familija je zivila od socijale.
Sigurno nam je bilo lakse i bolje nego mnogima u rodnom gradu ali vjeruj mi da nije lako zivot od socijale u jednom od najskuplji gradova svijeta, pogotovo ako se neki 30-40% te socijale redovno slalo u BiH.
Paradox je da sto smo bolje zivili i vise zaradjivali to smo manje slali jer se i rodbina u BiH snalazila i manje im je trebalo.
Sada (vec godinama) nista ne saljem jer nikom od moji najblizi ne treba nista. Sto potrosim dok sam na odmoru potrosim za svoj ceif i niko na to ne gleda kao na "davanje" vec trosenje a ima razlike.
Za ovog sto trazi fabrike - pravi ih sam. Dodji sa idejom, razradi projekt. Ako valja onda imas dobre sanse da nadjes investicije. Budi sef u svojoj fabrici, ne da te Ibro iz Minhena zaposli u svojoj autopraonici.

mO k3

#81 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by mO k3 » 30/04/2015 14:07

Kljucajte ovu temu , pobogu jos su nas poceli dijeliti na dijasporu i domace

bh.tornjak

#82 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by bh.tornjak » 30/04/2015 14:08

mO k3 wrote:Kljucajte ovu temu , pobogu jos su nas poceli dijeliti na dijasporu i domace

to je vec odavno odradjeno....tj. podijeljeno... :wink:

PM72

#83 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by PM72 » 30/04/2015 14:10

bh.tornjak wrote:Imam jedno pitanje za ove koji bi da im se otvori neka fabrika...da ljudi rade ...da proizvode nesto.
Pitanje glasi:
kome bi ta fabrika i sta proizvodila...???
da neko ulaze novac i da proizvodi a neko da kupuje uvozne proizvode....???
manite se ba cirkusa...
to vide i velike kompanije pa bjeze od Bosne ...a da ne vidi nepismeni dijasporas (tako ih vidi 90% domacih)
Znači nemaš odgovora na moje pitanje...žalosno.Što se tiče fabrike,nisam mislio da neki dijasporac otvori Energoinvest nego kakav pogon,da zaposli borce,siročad.Makar kurtone ili čačkalice pravili. :wink:

Pod ovo "dijasporac" ne mislim na one koji su iz Bosne otišli prije i poslije rata.Njih poštujem.A ova furda što je prvim metkom pobjegla iz recimo Sarajeva ili Istočne Bosne,što su otamo navijali da im oslobodimo kućni prag...e to ne mogu podnjeti.Oni me/nas hrane? ma hajde...

mO k3

#84 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by mO k3 » 30/04/2015 14:11

bh.tornjak wrote:
mO k3 wrote:Kljucajte ovu temu , pobogu jos su nas poceli dijeliti na dijasporu i domace

to je vec odavno odradjeno....tj. podijeljeno... :wink:
Ma poletio sam , ali mogu ti recu jebeno si u pravu , ali to ne znaci da smo mi nesto bolji ili losi ...

Nazalost smo prokleti takozvana dijaspora i tamo i vamo smo rastrgati i dole i gore kako to neki kazu , ali to ne znaci da se moram odreci matice .
Vamo nas akceptiraju , dole preziru ...

maher

#85 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by maher » 30/04/2015 14:12

cinjenica je da veliki dio dijaspore drzi stednju u bh bankama jer je u njihovim zemljama stednja oporeziva, a u bh nije ... tako da je to nacin da izbjegnu oporezivanje u zemljama gdje borave ... taj novac onda bh banke plasiraju bh gradjanima u vidu kredita ... vrlo malo je primjera direktnog investiranja dijaspore u biznis, mada ima poneki primjer ... malo je ljudi koji su vani, a imaju vlastiti biznis na vecem nivou ...
takodjer, puno doznaka se odnosi na kupovinu nekretnina (stanova i poslovnih prostora) koje se onda rentaju i ulozeni novac se vraca nazad u dijasporu, a na koji se ne plati porez u bh ...
takodjer, ima i onih nezaposlenih koji su na birou i ostvaruju neka prava, ali im se vise isplati da im neko izvana salje 400 KM mjesecno, nego da rade za 500 KM ...
nemam nista protiv toga i dobro je da je korist obostrana i da je bude sto vise u buducnosti, a ne da se stvari generalizuju i da neko nekog hrani i da neko salje drzavi, a ne svojim clanovima porodice ...

PM72

#86 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by PM72 » 30/04/2015 14:17

Bravo Maher!

bh.tornjak

#87 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by bh.tornjak » 30/04/2015 14:18

PM72 wrote:
bh.tornjak wrote:Imam jedno pitanje za ove koji bi da im se otvori neka fabrika...da ljudi rade ...da proizvode nesto.
Pitanje glasi:
manite se ba cirkusa...
to vide i velike kompanije pa bjeze od Bosne ...a da ne vidi nepismeni dijasporas (tako ih vidi 90% domacih)
Znači nemaš odgovora na moje pitanje...žalosno.Što se tiče fabrike,nisam mislio da neki dijasporac otvori Energoinvest nego kakav pogon,da zaposli borce,siročad.Makar kurtone ili čačkalice pravili. :wink:

Pod ovo "dijasporac" ne mislim na one koji su iz Bosne otišli prije i poslije rata.Njih poštujem.A ova furda što je prvim metkom pobjegla iz recimo Sarajeva ili Istočne Bosne,što su otamo navijali da im oslobodimo kućni prag...e to ne mogu podnjeti.Oni me/nas hrane? ma hajde...
odgovor ti lezi u mom pitanju:
Kome ce proizvoditi npr. kurtone,cackalice...itd.....kad je "in" kupovati uvozno....jerbo...to ti je COOL

pojam "dijaspora" ne poznaje neke koji su otisli nekuda prije,za vrijeme,ili poslije rata....
dijaspora je zbirni naziv za gradjane (seljake) jedne zemlje okji zive vam svoje matice....

Fudo387

#88 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Fudo387 » 30/04/2015 14:19

PM72 wrote:
Pitanje glasi:
manite se ba cirkusa...

Hm, da malo pokusam shvatiti puskomitraljez model M72.
Dakle, prvo se pokusava ismijati "furda" koja nema pojma o zivotu i tamo negdje daleko ubire sveCku socijalu.
Onda bi ta "furda" trebala skontati fazon kako od socijale ustediti pare, smisliti ideju, i sve to investirati u Bosnu da pm72 pravi kurtone?
Pa jebo te, jesi li ti matere ti normalan?
:lol:

VjecitiStudent

#89 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by VjecitiStudent » 30/04/2015 14:20

Pokazatelj stvarnog interesa dijaspore za matičnu im državu je broj onih koji glasaju na izborima, koji zadnjih godina na prelazi ni 3%.

PM72

#90 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by PM72 » 30/04/2015 14:22

Ja ako imam mogućnost da kupujem domaće - to i uradim.Jer,ako kupim Milkosovu pavlaku od 3 KM ,bar 2,8 KM je ostalo u BiH.Ako kupim Dukatovu - bar 2,8 KM je otišlo u Hrvatsku.A što se tiče kondoma made in BiH,probajte otvoriti pogon ili fabriku pa da vam se svaki put zahvalimo kad vaš proizvod nataknemo na neku stvar.

Ja sam fino objasnio šta je za mene dijaspora i šta poštujem a šta prezirem.Neću ti crtati.

razonoda

#91 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by razonoda » 30/04/2015 14:22

KatarinaKosaca wrote:
Fudo387 wrote:Interesantno. Znaci, zavrsio se rat, demobilisan si i nakon toga odes u inostranstvo. Kako je to dezerterstvo?
Ja mislim da je "dobar dio" dijspore klasično dezertirao. Bar se dobro sjećam ratnih godina i kako je bilo. Jer, za vrijeme ratnih godina su dobivali azil.. poslije teže. Da ima ljudi koji su otišli poslije rata i poslije rova, ima. Da su većina, nikako.. Ali, vojnik o skrećenju i dezerteri o vojnim podvizima, šta ćeš....
Ja mislim da je 80% dijaspore rezultat ETNICKOG CISCENJA, -napustili zemlju -bez svoje volje. To su osobe koje -grade , salju novac svojima itd. Ostalih 20% ,ne gradi nista , nema namjeru da se vraca, dolaze na godisnji i to je sve.
I jeste --fenomen --da samo Bosanci imaju problem sa --domaci --pobjeglice -- to im je nazalost sa takvim razmiljanjem pomogao Alija( taj izraz sam i od njega cula), nikad tako nesto nema kod Hrvata ili Srba.

razonoda

#92 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by razonoda » 30/04/2015 14:25

maher wrote:cinjenica je da veliki dio dijaspore drzi stednju u bh bankama jer je u njihovim zemljama stednja oporeziva, a u bh nije ... tako da je to nacin da izbjegnu oporezivanje u zemljama gdje borave ... taj novac onda bh banke plasiraju bh gradjanima u vidu kredita ... vrlo malo je primjera direktnog investiranja dijaspore u biznis, mada ima poneki primjer ... malo je ljudi koji su vani, a imaju vlastiti biznis na vecem nivou ...
takodjer, puno doznaka se odnosi na kupovinu nekretnina (stanova i poslovnih prostora) koje se onda rentaju i ulozeni novac se vraca nazad u dijasporu, a na koji se ne plati porez u bh ...
takodjer, ima i onih nezaposlenih koji su na birou i ostvaruju neka prava, ali im se vise isplati da im neko izvana salje 400 KM mjesecno, nego da rade za 500 KM ...
nemam nista protiv toga i dobro je da je korist obostrana i da je bude sto vise u buducnosti, a ne da se stvari generalizuju i da neko nekog hrani i da neko salje drzavi, a ne svojim clanovima porodice ...
:-) Pusta zelja. DA NEKO SALJE 400KM mjesecno , nema sanse. TI vise ne postoje.

bh.tornjak

#93 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by bh.tornjak » 30/04/2015 14:26

PM72 wrote:Ja ako imam mogućnost da kupujem domaće - to i uradim.Jer,ako kupim Milkosovu pavlaku od 3 KM ,bar 2,8 KM je ostalo u BiH.Ako kupim Dukatovu - bar 2,8 KM je otišlo u Hrvatsku.A što se tiče kondoma made in BiH,probajte otvoriti pogon ili fabriku pa da vam se svaki put zahvalimo kad vaš proizvod nataknemo na neku stvar.

Ja sam fino objasnio šta je za mene dijaspora i šta poštujem a šta prezirem.Neću ti crtati.
bez obzira ne neka razlicita vidjenja i misljenja....za ovo gore napisano :thumbup: :thumbup: :thumbup:

a ako zaista tako razmisljas i cinis prilikom kupovine....evo jos... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

razonoda

#94 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by razonoda » 30/04/2015 14:28

VjecitiStudent wrote:Pokazatelj stvarnog interesa dijaspore za matičnu im državu je broj onih koji glasaju na izborima, koji zadnjih godina na prelazi ni 3%.
Nazalost, maticna drzava ne cini nista da dodje do tih glasova. Ambasade, konzuli , kad nazoves mozes dobiti ''snimljenu poruku''' :-) cujemo se drugi put. :shock:

bh.tornjak

#95 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by bh.tornjak » 30/04/2015 14:29

VjecitiStudent wrote:Pokazatelj stvarnog interesa dijaspore za matičnu im državu je broj onih koji glasaju na izborima, koji zadnjih godina na prelazi ni 3%.
eh....kad se sjetim predizbornih rasprava....mnogi su bili za to da se dijaspori zabrani glasanje...
tako da je i tih 3% "mashala"

mO k3

#96 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by mO k3 » 30/04/2015 14:30

PM72 wrote:Ja ako imam mogućnost da kupujem domaće - to i uradim.Jer,ako kupim Milkosovu pavlaku od 3 KM ,bar 2,8 KM je ostalo u BiH.Ako kupim Dukatovu - bar 2,8 KM je otišlo u Hrvatsku.A što se tiče kondoma made in BiH,probajte otvoriti pogon ili fabriku pa da vam se svaki put zahvalimo kad vaš proizvod nataknemo na neku stvar.

bez obzira ne neka razlicita vidjenja i misljenja....za ovo gore napisano :thumbup: :thumbup: :thumbup:

a ako zaista tako razmisljas i cinis prilikom kupovine....evo jos... :thumbup: :thumbup: :thumbup:[/quote]
Tako i ja kada sam u bih iskljucivo kupujem proizvode koje su u bih proizvedene .... pocevsi od vode pa nadalje ...

razonoda

#97 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by razonoda » 30/04/2015 14:34

maher wrote:cinjenica je da veliki dio dijaspore drzi stednju u bh bankama jer je u njihovim zemljama stednja oporeziva, a u bh nije ... tako da je to nacin da izbjegnu oporezivanje u zemljama gdje borave ... taj novac onda bh banke plasiraju bh gradjanima u vidu kredita ... vrlo malo je primjera direktnog investiranja dijaspore u biznis, mada ima poneki primjer ... malo je ljudi koji su vani, a imaju vlastiti biznis na vecem nivou ...
Izvini sto opet uzimam prostor---to da BIH DIJASPORA drzi novac u BIH BANKAMA, da bi izbjegla porez :roll: :lol: :lol: :lol: ''iz tvojih usta u bozje usi'''. Znas li Ti koliko novca oni trebaju imati, da bi im uticalo na porez. :?: Drugo , da je BANKA U bih SIGURNIJA OD BANAKA VANI.

Fudo387

#98 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Fudo387 » 30/04/2015 14:35

Mene bosanski izbori u smislu da ja glasam uopste ne zanimaju. Mislim da bih prije toga trebao imati neku predstavu o ljudima za koje bih glasao
a ja to nemam. Zasto bih ja glasao ko ce tebi biti gradonacelnik kad mene rad tog lika ni na koji nacin nece doticati, sem mozda sto cu
nekad procitati na internetu kako je nesto puhno i onda se na momenat iznervirati? To stanje ce me drzati par sekundi i onda odoh za svojim
poslom, da se ne lazemo bezze. Valjda bi ti trebao znati bolje od mene ko ce ti na najbolji nacin srediti infrastrukturu, zdravstvo, skolstvo...
...qrac, palac.

VjecitiStudent

#99 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by VjecitiStudent » 30/04/2015 14:36

razonoda wrote:
Nazalost, maticna drzava ne cini nista da dodje do tih glasova. Ambasade, konzuli , kad nazoves mozes dobiti ''snimljenu poruku''' :-) cujemo se drugi put. :shock:
Desetina hiljade ih se zbog toga bunilo, skandal pravilo?
Libo neka stvar, osim kad treba patriotski srat po forumima.

Trebam te

#100 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Trebam te » 30/04/2015 14:39

Zapitajete se sto?

Kadrove koje saljete u Ambasade i Konzulate su ravni cobanima sa znanjem a posebno koliko su zainteresovani povezati bosansku dijasporu.

Ljudi gledaju samo sebe i kako ce im proci 4 godine i kako ce iskolovati djecu itd...

Nama treba mjesec dana ganajti papire kako upisati dijete u BH drzavljanstvo, (direktan odgovor ovome sto hoce da mu dijasporac ovtori fabriku u Bosni)...a no kamlo sta drugo!!!

Odbranili ste drzavu ali ocito oni koji su branili drzavu nisu je gradili ovih 20 godina, vec su sjeli u fotelje neznalice, podrumasi, ratni logisticari, tako ta drzava nazalost cupka u mjestu i vise nista u njoj ne funkcionise.

Ali nastranu sve, Bosnjo ima srce slao je i slace i mene neki ljubomorni budzetlija/pordumas nece odvratiti da pomognem pa koliko mogu...

Brzo se zaboravi, ako nisi poslao jednom kao da nisi nikad, sjetimo se poplava prosle godine!!! Taki smo mi ko nam valja tome je..o mater!!!

Ukinite korupciju uvezite sistem, investicije ce doci.

Post Reply