Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post Reply
Trebam te

#126 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Trebam te » 30/04/2015 15:12

Fudo387 wrote:
Trebam te wrote:Hocemo li fabriku kurtona praviti? Odakle poceti, drzati se stranke ili zakona
Umjesto da radi na natalitetu on bi da mu kurtone pravimo...e je patriote. :lol:

Predomislio se, radit ce na mojoj farmi koza :D i maslo jesti da pogura natalitet :-D

:bih:

Ali Kemal

#127 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Ali Kemal » 30/04/2015 15:14

Najveci dio novca se salje najblizoj rodbini, ulgavnom roditeljima koji su ostali u BiH. Kako idu godine, biologija cini svoje, sve ce manje da se salje, kao i sto ce djeca prve generecije dijaspore sve rijedje da idu u Bosnu, oni su odrasli i vezani za neke druge gradove, nogometne timove, pjevace itd
Predpostavljam da ce se za nekih desetak godina ta cifra umanjiti desetak puta i postati zanemarljiva, ali ce se svi sjecati ove teme sa sjetom u ocima :D

seln

#128 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by seln » 30/04/2015 15:15

PM72 wrote:Stipu šuplju...

I kad kupiš namještaj u povratku čvakneš povrat PDV-a pa te ta "investicija" dođe još povoljnije.Upošljavaš ovu našu bijedu sa kojom se cjenkate i ciganišete oko dnevnice.Gledao sam i slušao kako "jadite".Kupujete kuće i stanove daleko od svojih sela i vukojebina jer vam je dosta šume i planine a strah čini svoje.To što vi uplaćujete u budžet... :lol: a ne plaćate poreze za kuće,zemljišta i izdavanje stanova je tu negdje.dakle,od tebe i ostalih ja nemam nikavog hajra.
Stvarno ne znam sta s tobom nije u redu :-?
mrzis dijasporu malo vise nego sto volis trocadera.
Ok, tvoje pravo...ali, ne sastoji se dijaspora od pobjegulja i seljaka. Mnogi su otisli tek poslije rata, jer su otkrili da su se borili za neke trezor-efendije i logisticare i da o poslu mogu samo sanjati.
Mnogi su protjerani iz urbanih sredina, doslovno spasavali glavu ispod noza... da im posaljemo racun, jer ih je prije rata "skolovala" Bosna?
Vec je dorasla citava generacija koju su od rodjenja skolovale drzave koje su ih prihvatile i koje ih ne gledaju sa te visine na koju su se vinuli neki urbani ratnici.

Drinski

#129 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Drinski » 30/04/2015 15:16

frustracija i nezadovoljstvo statusom, eto sta je.

seln

#130 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by seln » 30/04/2015 15:19

maher wrote:cinjenica je da veliki dio dijaspore drzi stednju u bh bankama jer je u njihovim zemljama stednja oporeziva, a u bh nije
Cinjenica? Pisalo u mikijevom zabavniku?

PM72

#131 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by PM72 » 30/04/2015 15:20

Seln,
pročitaj koju stranicu prije u kojoj sam fino opisao neke stvari oko dijaspore.dakle,ja poštujem i cijenim one koji su otišli prije i poslije rata.A one drzmančine koje su pobjegle prvim metkom iz Sarajeva i istočne Bosne u namjeri da im ja oslobađam ćaćevinu...(nema smajlija koji pokazuje jedan "čin").

@ne trebam te,

za tvoju informaciju,ja nikad nisam čuvao ni koze ni ovce.Ni krave.Ni moj otac ni mati.Od svih hajvana imao sam jedino ribice. :wink:

Ali Kemal

#132 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Ali Kemal » 30/04/2015 15:21

seln wrote:
maher wrote:cinjenica je da veliki dio dijaspore drzi stednju u bh bankama jer je u njihovim zemljama stednja oporeziva, a u bh nije
:lol: :thumbup:

seln

#133 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by seln » 30/04/2015 15:22

VjecitiStudent wrote:
razonoda wrote:
VjecitiStudent wrote:Pokazatelj stvarnog interesa dijaspore za matičnu im državu je broj onih koji glasaju na izborima, koji zadnjih godina na prelazi ni 3%.
Nazalost, maticna drzava ne cini nista da dodje do tih glasova. Ambasade, konzuli , kad nazoves mozes dobiti ''snimljenu poruku''' :-) cujemo se drugi put. :shock:
Desetina hiljade ih se zbog toga bunilo, skandal pravilo?
Libo neka stvar, osim kad treba patriotski srat po forumima.
Vidim, pravo si zabrinut za glasove dijaspore...hadj se dogovori sa onima koji su za to da se dijaspori oduzme pravo glasa, pa nam javite.

Trebam te

#134 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Trebam te » 30/04/2015 15:23

Ali Kemal wrote:Najveci dio novca se salje najblizoj rodbini, ulgavnom roditeljima koji su ostali u BiH. Kako idu godine, biologija cini svoje, sve ce manje da se salje, kao i sto ce djeca prve generecije dijaspore sve rijedje da idu u Bosnu, oni su odrasli i vezani za neke druge gradove, nogometne timove, pjevace itd
Predpostavljam da ce se za nekih desetak godina ta cifra umanjiti desetak puta i postati zanemarljiva, ali ce se svi sjecati ove teme sa sjetom u ocima :D
Potpuno si u pravu, sa novim generacijama to ce lagano isceznuti.

Bosna je trebala naci modus kako iskoristiti dijasporu, Bosna je u evropi, najveci procenat dijaspore zivi na daljini 1-2h avionom. Nije nama Bosna daleko, dijaspora bi se vise ukljucila da je imala podrsku od domacina.

Uvijek se pitam jedno, kako je moguce da u najznacajnijim svjetskim centrima moci sjede najlosiji ambasadori ili mi zaista nemamo bolji kadar? A imamo pametnog madjeg obrazovanog svijeta koji nista ne radi!

seln

#135 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by seln » 30/04/2015 15:28

PM72 wrote:Seln,
pročitaj koju stranicu prije u kojoj sam fino opisao neke stvari oko dijaspore.dakle,ja poštujem i cijenim one koji su otišli prije i poslije rata.A one drzmančine koje su pobjegle prvim metkom iz Sarajeva i istočne Bosne u namjeri da im ja oslobađam ćaćevinu...(nema smajlija koji pokazuje jedan "čin").
Ne znam...tvoje rijeci ne zvuce tako. Mozda deklarativno "postujes" neke, ali kad te citam, nadjem se licno pogodjen.
Meni nikad ne bi palo na pamet da domoroce zovem gomilom parazita (a znam ih mali milion takvih).

Trebam te

#137 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Trebam te » 30/04/2015 15:31

@ne trebam te,

za tvoju informaciju,ja nikad nisam čuvao ni koze ni ovce.Ni krave.Ni moj otac ni mati.Od svih hajvana imao sam jedino ribice. :wink:

Koga je briga sta si ti imao, ili si to samo "imao", ti govoris koliko ne znas, u svemu vidis malu tacku na velikoj slici!!

Placa 1500 KM ne trazim radno iskustvo, malo je drugacije od uzgoja ribica u soliteru :mrgreen:

Drinski

#138 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Drinski » 30/04/2015 15:32

Trebam te wrote:
Ali Kemal wrote:Najveci dio novca se salje najblizoj rodbini, ulgavnom roditeljima koji su ostali u BiH. Kako idu godine, biologija cini svoje, sve ce manje da se salje, kao i sto ce djeca prve generecije dijaspore sve rijedje da idu u Bosnu, oni su odrasli i vezani za neke druge gradove, nogometne timove, pjevace itd
Potpuno si u pravu, sa novim generacijama to ce lagano isceznuti.

Bosna je trebala naci modus kako iskoristiti dijasporu, Bosna je u evropi, najveci procenat dijaspore zivi na daljini 1-2h avionom. Nije nama Bosna daleko, dijaspora bi se vise ukljucila da je imala podrsku od domacina.

Uvijek se pitam jedno, kako je moguce da u najznacajnijim svjetskim centrima moci sjede najlosiji ambasadori ili mi zaista nemamo bolji kadar? A imamo pametnog madjeg obrazovanog svijeta koji nista ne radi!
Pa imas u tim zemljama nase dijaspore koji su na vrlo uglednim pozicijama, ali oni ne mogu biti ambasadori.

razonoda

#139 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by razonoda » 30/04/2015 15:32

:roll: Mozda se tebamo zapitati ZASTO .
Ko god je napustio Bosnu ,iz bili kojih razloga, je napustio sA 1 TORBOM , ili kako domaci kazu 1 plasticna kesa. i isti od njih ocekuju pomoc. :-) Uporedite koje vise stekao. zasto.?

maher

#140 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by maher » 30/04/2015 15:33

Ali Kemal wrote:
seln wrote:
:lol: :thumbup:
http://www.bihdijaspora.com/stav431/stav431.jpg

PM72

#141 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by PM72 » 30/04/2015 15:34

seln wrote:
Ne znam...tvoje rijeci ne zvuce tako. Mozda deklarativno "postujes" neke, ali kad te citam, nadjem se licno pogodjen.
Meni nikad ne bi palo na pamet da domoroce zovem gomilom parazita (a znam ih mali milion takvih).
Kod mene nema "deklarativno".Ili te poštujem kako treba ili te ne mogu učima gledati.Jasno sam ti naveo kategorije.Nisi valjda u ovoj drugoj pa se nalaziš lično pogođen? Kako da nešto ružno kažem svom komšiji Jasminu koji je u Finskoj,dobro se snašao i ima sve što mu srce želi (hvala Bogu - imao još više ) a 1993 evakuisan iz sarajeva jer je teško ranjen u glavu na liniji i imao bruku operacija.Čitava porodica mu je izmještena i uvijek im se jako obradujem kad dođu.

GeeTnT

#142 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by GeeTnT » 30/04/2015 15:36

Mislim da se ovde radi općenito o pogršnoj adresi. Žitelji BiH su opravdano ljuti na EU i cijeli svijet zbog nepravde nanesene prvo dodjelom ustava koji je experimentalni, drugo jednim Inckom koji je karikatura od političara...treće, nemarom Brisela da bilo šta promijeni...

Sav taj bijes se prenio na dijasporu, koja ama baš nikakve veze nema sa stanjem u kojem se BiH nalazi.

PM72

#143 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by PM72 » 30/04/2015 15:36

Trebam te wrote:

@ne trebam te,

Koga je briga sta si ti imao, ili si to samo "imao", ti govoris koliko ne znas, u svemu vidis malu tacku na velikoj slici!!

Placa 1500 KM ne trazim radno iskustvo, malo je drugacije od uzgoja ribica u soliteru :mrgreen:
Pošto vidim da provociraš :D moram ti reći da nisam za posao koji mi nudiš ali ako budeš otvarala fabriku kondoma,javi mi se obavezno ako ti bude trebala provjera kvaliteta.
Do tada imaš maksuz selam.

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#144 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by KatarinaKosaca » 30/04/2015 15:37

:-) :-) :-)

Uglavnom dijapora se na temi ubi od ličnih kvalifikacija, tobožnjeg omalovažavanja rada sa stokom, hvalisanja o europskom obrazovanju i radnim navikama prožeto samosažaljenjem u izgonu (četnici su prilikom progona stavljali vize u pasoš, nije se moglo doći u slobodni dio BIH), naziva Bosnu državom koje nema, ali eto, oni je čine i izdržavaju, ali neće da ulažu jer je neprofitabilno, neće da kupuju bosansko jer je nekvalitetno, ali su prvi u patriotizmu, najbolji i najpametniji. Trebala je ta nepostojeća i virtualna BOsna naći način da "iskoristi dijasporu", ali ta obrazovana dijaspora nije sama našla ni pokušala naći način pomoći, pa ni lobiranje vani. Uglavnom, gomila primitivnih frustracija i lažne solidarnosti sa ljepkom na ovakve teme sa svrhom samohvale bez osnove, činjenice i argumenta. Samo loš sarkazam, neuspjelo forumanje i ad hominem seoske doskočice koje tako obasjavanju tobožnje visoko obrazovanje :-) :-) :-)

Trebam te

#145 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Trebam te » 30/04/2015 15:40

Rast dijasporske stednje u bosanskim bankama je novac koji nasi ljudi zarade na crno a uz to primaju pomoc od drzave i vjerujem da se radi o ljudima koji su vec poodmaklim godinama.

Bankarski informativni sistem je uvezan sa poreznim sistemom u vecini drzava tako da poreznici mogu doci vrlo lako do podatka da li osoba ima dodatna primanja ili ne. U protivnom bi izgubili socijalna ili dodatna primanja (za one cija plata nemoze pokriti mjesecne troskove).

A i penzioneri u pojedinim drzavama mogu ustedjeti nesto malo novca i od penzije.

Definitivno to su vecinom stedise, onda imamo nasih ljudi koji rade na Bliskom Istoku i cije place direktno idu na racune u Bosni.

Profesionalci uposlenici ne vjerujem da stede novac u Bosni. Kako god ako se narodu i drzavi isplati onda podrzavam svakako. :bih:

GeeTnT

#146 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by GeeTnT » 30/04/2015 15:42

KatarinaKosaca wrote::-) :-) :-)

Uglavnom dijapora se na temi ubi od ličnih kvalifikacija, tobožnjeg omalovažavanja rada sa stokom, hvalisanja o europskom obrazovanju i radnim navikama prožeto samosažaljenjem u izgonu (četnici su prilikom progona stavljali vize u pasoš, nije se moglo doći u slobodni dio BIH), naziva Bosnu državom koje nema, ali eto, oni je čine i izdržavaju, ali neće da ulažu jer je neprofitabilno, neće da kupuju bosansko jer je nekvalitetno, ali su prvi u patriotizmu, najbolji i najpametniji. Trebala je ta nepostojeća i virtualna BOsna naći način da "iskoristi dijasporu", ali ta obrazovana dijaspora nije sama našla ni pokušala naći način pomoći, pa ni lobiranje vani. Uglavnom, gomila primitivnih frustracija i lažne solidarnosti sa ljepkom na ovakve teme sa svrhom samohvale bez osnove, činjenice i argumenta. Samo loš sarkazam, neuspjelo forumanje i ad hominem seoske doskočice koje tako obasjavanju tobožnje visoko obrazovanje :-) :-) :-)
Mnogi su u i nakon rata svojoj djeci rekli "ne okreći se sine".... to što danas ta ista djeca ne dijele svoj novac kako bi to ovde većina željela je druga stvar.

Krenimo od sebe pa onda komentarišimo... Volio bih da mi odgovoriš koliko košta život kroz prozor skype-a?

VjecitiStudent

#147 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by VjecitiStudent » 30/04/2015 15:44

Na zadnjim izborima u RS-u je "Domovina" dobila svega 34 000 glasova.
Da je nekim slučajem glasalo tek 20% onih koji su u USA ili tek trećina onih koji su u Skandinaviji, što bi im dalo dvostruko više glasova, "Domovina" bi bila treća po snazi stranka u Skupštini RS-a, Dodik ne bi više bio predsjednik RS-a, SNSD bi bio skinut, a "Domovina" bi bila politička snaga kojoj se sve strane udvaraju i ustupke prave.

maher

#148 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by maher » 30/04/2015 15:44

Trebam te wrote:

Rast dijasporske stednje u bosanskim bankama je novac koji nasi ljudi zarade na crno a uz to primaju pomoc od drzave i vjerujem da se radi o ljudima koji su vec poodmaklim godinama.

Bankarski informativni sistem je uvezan sa poreznim sistemom u vecini drzava tako da poreznici mogu doci vrlo lako do podatka da li osoba ima dodatna primanja ili ne. U protivnom bi izgubili socijalna ili dodatna primanja (za one cija plata nemoze pokriti mjesecne troskove).

A i penzioneri u pojedinim drzavama mogu ustedjeti nesto malo novca i od penzije.

Definitivno to su vecinom stedise, onda imamo nasih ljudi koji rade na Bliskom Istoku i cije place direktno idu na racune u Bosni.

Profesionalci uposlenici ne vjerujem da stede novac u Bosni. Kako god ako se narodu i drzavi isplati onda podrzavam svakako. :bih:
naravno da svako ima pravo sa svojim parama da radi sta hoce ... ovo je samo link na mikijev zabavnik

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#149 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by KatarinaKosaca » 30/04/2015 15:46

VjecitiStudent wrote:Na zadnjim izborima u RS-u je "Domovina" dobila svega 34 000 glasova.
Da je nekim slučajem glasalo tek 20% onih koji su u USA ili tek trećina onih koji su u Skandinaviji, što bi im dalo dvostruko više glasova, "Domovina" bi bila treća po snazi stranka u Skupštini RS-a, Dodik ne bi više bio predsjednik RS-a, SNSD bi bio skinut, a "Domovina" bi bila politička snaga kojoj se sve strane udvaraju i ustupke prave.
Ko će, ba, glasat, za to treba visoka škola, a i ne da se ljudima, lakše je po forumu držat lekcije kako treba i šta treba...

Mada, ti sa bijelim listićem baš i nisi autoritet za lekcije oko glasanja :D

Trebam te

#150 Re: Dijaspora vještački održava životni standard u BiH

Post by Trebam te » 30/04/2015 15:47

PM72 wrote:
Trebam te wrote:

@ne trebam te,

Pošto vidim da provociraš :D moram ti reći da nisam za posao koji mi nudiš ali ako budeš otvarala fabriku kondoma,javi mi se obavezno ako ti bude trebala provjera kvaliteta.
Do tada imaš maksuz selam.

Fuj vulgarno, ono krkanski :zzzz: Hvala :bih:

Post Reply