dijaspora u vladi?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
gus

dijaspora u vladi?

Post by gus » 06/12/2006 13:55

neznam ako je ovo zakonski moguce, i da li je bila tema na forumu prije, ali me interesuje zasto dijaspora ne osnuje stranku (ako vec nema) i aktivno se ukljuci u promjenu stanja u bih. dobiti veliki dio glasova bi bilo puno lakse vani nego, bar ja mislim, radi drugacijeg cjelokupnog stanja, ali i mogucih glasova od glasaca ovdje u bih.

??

shin

Post by shin » 06/12/2006 14:06

Reci ne drogama :-D

pitt

Post by pitt » 06/12/2006 14:10

odijaspora je i sada kriva za sve po nekima......sta bi tek bilo da imaju i glas u vladi :D:D

Pearl

Re: dijaspora u vladi?

Post by Pearl » 06/12/2006 14:25

gus wrote:neznam ako je ovo zakonski moguce, i da li je bila tema na forumu prije, ali me interesuje zasto dijaspora ne osnuje stranku (ako vec nema) i aktivno se ukljuci u promjenu stanja u bih. dobiti veliki dio glasova bi bilo puno lakse vani nego, bar ja mislim, radi drugacijeg cjelokupnog stanja, ali i mogucih glasova od glasaca ovdje u bih.

??

zato sto se politicari sjete dijaspore pred izbore :D a niko od mladih dijasporaca ocito nije dovoljno zainteresovan da stvori preduslove za osnivanje takve stranke..

nije poenta samo je osnovati, da postoji na papiru.. dijaspora bi trebala da stiti i promovise interese svoje maticne drzave u stranoj zemlji, a ne da se stranacki sastanci svedu na dovodjenje pjevaca iz "matice" da pjevaju narodu...

a prije svega toga mora se malo stati na loptu kad su dijapora-domaci prepucavanja u pitanju.. i da prestanemo i jedni i drugi sa preseravanjima i prepucavanjima... nit je bosna dobra samo za derneka ljeti i cevapa, tako ni dijaspora nije kriva za nase probleme..

a seronja ima i "tamo" i "vamo" :D:D

e, sad odoh po kokice, dok se nije zakuhalo :D

Uh

Post by Uh » 06/12/2006 14:36

Vlada treba biti domaca, a ne u izbjeglistvu. Dijaspora nije normalna u odnosu na domace ljude. Kazem nije normalna jer se privikla na zakone i zivot onaj koji u BiH ne postoji.

Pearl

Post by Pearl » 06/12/2006 14:41

Uh wrote:Vlada treba biti domaca, a ne u izbjeglistvu. Dijaspora nije normalna u odnosu na domace ljude. Kazem nije normalna jer se privikla na zakone i zivot onaj koji u BiH ne postoji.

nemoj bolan da ispadne odmah da ih stalno napadamo :D :D

mene bas interesuje kako ce se to sve formirati i kako ce djelovati.. hoce li traziti veci dio kolaca.. ili ce se zadovoljiti s ovim sto nasi politicari uzimaju :D:D ipak i nasi zive evropskim standardom :D

gus

Post by gus » 06/12/2006 15:12

Vlada treba biti domaca, a ne u izbjeglistvu. Dijaspora nije normalna u odnosu na domace ljude. Kazem nije normalna jer se privikla na zakone i zivot onaj koji u BiH ne postoji.

zar ne mislis da bi mi svi trebali teziti prema nekim ZAKONIMA i postivanja istih. ja se slazem da vlada treba da bude ?domaca? ako to i sada mozemo reci, ali ako ce ljudi raditi u interesu drzave i pomagati narodu, sto je i cilj vlade, inače, omogućiti bolji pristup razvijanju ekonomije, itd?

samo moje razmisljanje

Goran_35

Post by Goran_35 » 06/12/2006 15:23

I onda kukaju :oops: -ne valja ovo ne valja ono,pa zatim galame"glasali ste-trpite" :oops: i sve znaju :oops: -a dijaspora nista ne zna jer ne zivi u BiH,cak po nekima treba dijaspori oduzeti pravo glasa,ma papani sve zivi gastarbajteri :lol: :lol: i tako to :oops: a ovi sto su ko fol domaci i znaju sve :oops: iz godine u godinu isto i samo kukaju na sve zivo

Moj ti dobri pokretacu ove teme :oops:

treba da znas da vecini ovih sto su po forumima su babuke neke guzonje ili su sami guzonje i nikoga tu u stvari ne zanima dobrobit za citavu BiH.Cast izuzecima,ali vecina galamdzija se u stvari bori za fotelju te tako laju jedni na druge nebi li sto vise nablatili konkurentnu partiju i dokopali se vlasti,fotelje i para .... :oops:

Jedino sto ne kontaju,jeste da vecina sirotinje i glasackog tjela nema internet...
:D

Tako i ti,moj dobri pokretacu teme :oops: -ako hoces vlast moras kupiti neki od medija poput televizije :oops: i ljudi na toj televiziji koji ce da agituju...Od interneta slaba fajda,ima nesto malo ,ali jos uvjek slabo :oops:

MuaDib

Post by MuaDib » 06/12/2006 17:10

gus wrote:neznam ako je ovo zakonski moguce, i da li je bila tema na forumu prije, ali me interesuje zasto dijaspora ne osnuje stranku (ako vec nema) i aktivno se ukljuci u promjenu stanja u bih. dobiti veliki dio glasova bi bilo puno lakse vani nego, bar ja mislim, radi drugacijeg cjelokupnog stanja, ali i mogucih glasova od glasaca ovdje u bih.

??

Da je nima dobro ovdje bi radili i pokusli promjeniti stanje. A ne sada se ponasaju ko dusebriznici za BiH. Kad ih pitas sto se ne vrate kazu tesko nam je. To je licemjerje. :D

DrugaGimnazija
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Post by DrugaGimnazija » 06/12/2006 17:23

Nema smisla osnivati stranku koja bi bila paralelna strankama koje vec postoje. Dakle stranke se osnivaju ako imaju razlicit smjer i program. Primjeri neuspjelih stranaka kojima bi Stranka za dijasporu slicila su Stranka Zena, Stranka Mladih, Stranka Penzionera, itd.
Takodje, broj glasova koji dolazi iz dijaspore je premalen da bi se ista postiglo.

water

Post by water » 06/12/2006 17:42

??

dijaspora je zauzeta tipkajuci po forumima, i usput radeci pomalo da prezivi. zaboravi na nju, iskoristi je maksimalno, i osloni se na unutrasnje snage :lol: :lol:

danas

Post by danas » 06/12/2006 17:43

meni fali edu na ovoj temi :roll: :roll: :(

Fratris

Post by Fratris » 06/12/2006 18:53

Dijaspora ne bi trebala biti politicki aktivna, bar ona prava dijaspora koja se sastoji od ljudi koji se ne misle vratiti.

Glasanje na izborima i direktno mjesanje u politiku drzave u kojoj ne placas porez je licemjerje. Ko oni Ercegovci koji glasaju na Rvackim izborima. Jebe se njima ako oni izaberu nekog tko ce kociti ulazak Hrvatske u EU, oni i onako ne zive u njoj.

Stanovnike BiH se i onako malo pita u vezi njihove drzave, jos da im dijaspora bira politicare.

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 06/12/2006 22:00

Steta je sto je toliko ljudi iz BiH odbojno prema dijaspori. Cudimo se kako Hrvatska i Sribija imaju tolike podrske svijeta u kojekakvim stvarima cak i kao agresori a BiH izgleda svak stavlja po strani. I Hrvatska i Srbija imaju jake lobije i ljude sirom svijeta, imali prije rata, za vrijeme rata a i danas. Pa malo poguraju ovdje, malo ondje, a sve zahvaljujuci jakoj dijaspospri. Bosna vs. dijaspora? Nek nam je Bog na pomoci.

Pearl

Post by Pearl » 06/12/2006 22:11

rajvosa^ wrote:Steta je sto je toliko ljudi iz BiH odbojno prema dijaspori. Cudimo se kako Hrvatska i Sribija imaju tolike podrske svijeta u kojekakvim stvarima cak i kao agresori a BiH izgleda svak stavlja po strani. I Hrvatska i Srbija imaju jake lobije i ljude sirom svijeta, imali prije rata, za vrijeme rata a i danas. Pa malo poguraju ovdje, malo ondje, a sve zahvaljujuci jakoj dijaspospri. Bosna vs. dijaspora? Nek nam je Bog na pomoci.

sta pod ovim podrazumijevas? :D:P nasa dijaspora je sve nego jaka.. svi "jaki" se asimiliraju samo da ih ne smatraju bosancima.. a neki nas predstave u tako "dobrom svjetlu" da je mnoge ljude stid reci da su iz bosne.. :roll: :-? nazalost..

pogledaj kako se ponasa hr i sr dijaspora a kako se ponasa nasa? igramo se bacanja lopte ko i sta treba da cijeni i radi..jal ovdje jal u dijaspori.. tako ama bas nista necemo uraditi..

Hantraga

Post by Hantraga » 06/12/2006 23:19

U dijaspori jedino ovi preko 50 godina se jos brinu za BiH...

Ovi ostali mladji samo se trkaju ko ce imati vise i nemaju kad ni da procitaju sta im se desava u zemlji...

Ma treba ukinuti da dijaspora ima pravo glasa na izborima uopste...

To je bezveze da neko glasa izvan zemlje, a ne provede ni dana u toj istoj zemlji...

[email protected]

Post by [email protected] » 06/12/2006 23:24

Hantraga wrote:U dijaspori jedino ovi preko 50 godina se jos brinu za BiH...

:oops:

Hantraga wrote:Ovi ostali mladji samo se trkaju ko ce imati vise i nemaju kad ni da procitaju sta im se desava u zemlji......

Hantraga wrote:Ma treba ukinuti da dijaspora ima pravo glasa na izborima uopste......

Hantraga wrote:To je bezveze da neko glasa izvan zemlje, a ne provede ni dana u toj istoj zemlji...

... sta ces. :oops:

Sogan

Post by Sogan » 06/12/2006 23:29

Genijalna ideja!!!

:thumbup: :bih: :D :kravata: :music2: :sleep: :dance: :-)

EI Presidente

Post by EI Presidente » 06/12/2006 23:46

Hantraga wrote:U dijaspori jedino ovi preko 50 godina se jos brinu za BiH...

Ovi ostali mladji samo se trkaju ko ce imati vise i nemaju kad ni da procitaju sta im se desava u zemlji...

Ma treba ukinuti da dijaspora ima pravo glasa na izborima uopste...

To je bezveze da neko glasa izvan zemlje, a ne provede ni dana u toj istoj zemlji...

samo im treba ko jevrejima u WWII traku oko ruke stavit' kad dodju da posjete svoje...uzet im vrijednosti i imovinu...eventualno ih logore potrpat'... :-)

Uh

Post by Uh » 07/12/2006 02:06

Uh wrote:Vlada treba biti domaca, a ne u izbjeglistvu. Dijaspora nije normalna u odnosu na domace ljude. Kazem nije normalna jer se privikla na zakone i zivot onaj koji u BiH ne postoji.

Malo sam se lose izrazio u gornjem postu, pa da probam ispraviti. Napisao sam da dijasporci nisu NORMALNI, i to je greska.
Vise pristoji izraz IZGUBLJENI u dijaspori, jer se zele NACI negdje izmedju drugih. Na brzu brzinu uspjeti nesto postici, iskolovat djecu, da izadju na PRAVI put i da im nikad ne padne na UM da se vrate na te proklete prostore.
Jer jebes i drzavu i zakone gdje nesmijes reci LOPOVU DA JE LOPOV ili gdje VLADAJU LOPOVI STO PRODAJU MAGLU OSTALOM NARODU.(cini mi se da je danas svugdje ista situacija. ovo je stoljece lopova)
Eto malo sam pojasnio onaj gornji post. Necu vise da citam o politici o politicarima, jer su mi pravo dopiz..lagrdili. Uzmem novina procitam Svrcu i nema sretnijeg od mene. Necu vise ni sport da citam, jer i tu se upetljala i politika i religija, vjera ili kako god je nazvali.

VAKO SAM RAHAT,,,,,,ko LOKUM.

dashing

Post by dashing » 07/12/2006 02:47

Uh wrote:

Malo sam se lose izrazio u gornjem postu, pa da probam ispraviti. Napisao sam da dijasporci nisu NORMALNI, i to je greska.
Vise pristoji izraz IZGUBLJENI u dijaspori, jer se zele NACI negdje izmedju drugih. Na brzu brzinu uspjeti nesto postici, iskolovat djecu, da izadju na PRAVI put i da im nikad ne padne na UM da se vrate na te proklete prostore.
Jer jebes i drzavu i zakone gdje nesmijes reci LOPOVU DA JE LOPOV ili gdje VLADAJU LOPOVI STO PRODAJU MAGLU OSTALOM NARODU.(cini mi se da je danas svugdje ista situacija. ovo je stoljece lopova)
Eto malo sam pojasnio onaj gornji post. Necu vise da citam o politici o politicarima, jer su mi pravo dopiz..lagrdili. Uzmem novina procitam Svrcu i nema sretnijeg od mene. Necu vise ni sport da citam, jer i tu se upetljala i politika i religija, vjera ili kako god je nazvali.

VAKO SAM RAHAT,,,,,,ko LOKUM.

Jakog ti misljenja ...Meni se cini da si ti izgubljen !!! Generalizujes bez ikakve logike, besmislena ti prica sa jako povrsnim razmisljanjima.
Hvala bogu pa nisu svi ni u Domovini takvi kao ti .

domi

Post by domi » 07/12/2006 07:11

Dje s bolan porediti srpsku i hrvatsku dijasporu, koje su uzgred budi receno ustaljene i stare 100-njak godina sa bosanskom koja se tek pocela organizovati? Nemoj bolan, grihota je.

Srpski lobi predstavljaju face poput Blagojevicha, governora drzave Illinoisa, a nas Salko piljar - sa cetiri osnovne, al' polako i to ce doci na svoje, tek smo krenuli bracoooooooooooooooooooooooo!!!!!!! :D

jasa_mo_72

Post by jasa_mo_72 » 07/12/2006 07:25

??

KO TO VOLI DIJASPORU U BIH I KO BI TO GLASAO ZA NEKOG IZ DIJASPORE, MA DAJ BJAAAAAZI? DA NISAM DIJASPORAC NE BIH IH NI JA VOLIO :)

Jedini nacin kako dijaspora moze da pokrene BIH sa izvana jer PARAMA.
Nek se i PONAJVISE zbog ljudi koji vec u BIH kubure za 30% porezom na dobit polticari nasi FINI sastave i ukinu tu besmislenost i nek je stave na 10-12% tako da nas covjek koji ima biznis ima POTREBU da plati taj porez umjesto da KRIJE na svakojake nacine. Time bi otvorio i vrata ali zipa ovo OTVORIO bi vrata i citam svijetu da investira u BIH.
Tek onda bi ljudi u BIH se okrenuli sebi i poslu....sejcate li se doba Ante Markovica i 7 dinara za DM? Ko je onda kontao o politici i o ratu u Iraku???? NIKO....

Dakle poenta price je OTVORITI EKONOMIJU, SMANJITI POREZE ZA SVE,i normala BIROKRATIJU.

Eto ti MOJE STRANKE IZ DIJASPORE....

Stranka ZA BIH - DIJASPORA JE TVOJA!!

dmr

Post by dmr » 07/12/2006 07:32

Mi smo takvi da se ne mozemo sloziti u svojoj zemlji. Kako onda da se slozimo negdje vani, gdje smo pod dosta vecim uticajem razlicith struja, i gdje je vjerovatnoca da se razilazimo u stavovima dosta dosta veca? Nema od dijaspore hajra, bar ne narednih 50ak godina. Od dijaspore imamo koristi jedino sto nam balansira ekonomiju parama koje donese za godisnji, nista vise.

xon_sa

Post by xon_sa » 07/12/2006 08:07

Koliko je glasova iz dijaspore doslo na ovim izborima? Ako se ne varam max. nekih 17.000. Kad vas bude izaslo makar 40% na izbore onda se javljajte...

Post Reply