Dijaspora rulezzz

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
StLouis

Dijaspora rulezzz

Post by StLouis » 18/07/2006 04:42

Okej lipi moji, recite vi meni koliko vi volite ove iz dijaspore? :D

Jesmo li fini kada dodjemo u domovinu? :D

Dalje ne mogo od smjeha` :lol:

StLouis

Post by StLouis » 18/07/2006 04:55

Mozete biti i iskreni :lol:

Krajem 2004 sam bio u BiH. Zaista, skoro svakog iz dijaspore mozes poznati. :D ne bas sve, ali vecinu da :lol:

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Re: Dijaspora rulezzz

Post by ztluhcs » 18/07/2006 08:18

StLouis wrote:Okej lipi moji, recite vi meni koliko vi volite ove iz dijaspore? :D

Jesmo li fini kada dodjemo u domovinu? :D

Dalje ne mogo od smjeha` :lol:

Image

ibrik

Post by ibrik » 18/07/2006 08:30

Ma ljudi sto ste optereceni tom dijasporom...tacno je da vecinu dijasporaca mozes prepoznati kada prolaze kroz grad, ali ne zato sto se bolje oblace, sto bolje izgledaju, ili nesto slicno nego zato sto se ponasaju malo bahato, i usudjujem se reci umisljeno kao da su oni neke face sto zive u dijaspori (cast izuzecima kojih ja hvala Bogu znam odredjeni broj)...ljudi moji ponasajte se normalno kao sto ste se ponasali prije te dijaspore i niko vas nece niti prepoznavati, niti ce vam ko zamjeriti sto zivite u dijaspori...

neko iz mase

Post by neko iz mase » 21/08/2006 22:02

ev malog finog teksta sto dobi danas od jaranice

Dijaspora: lijepa i zvucna rijec koja opisuje osobu: upadljivo obucenu, opustenu, koja pije, a ne mari za cijenu pica, vozi automobil novijeg godista sa 'stranjskijem' tablicama i posjeduje putovnicu jedne od zapadnih 'dezela'. Ne mozemo ih kriviti sto ih vecina lokalnih djevojaka svjesno stavlja na prvo mjesto prioriteta, jer i veliki broj lokalaca juri za 'dijasporkama'.

Pored gore navedenih kvaliteta lako su prepoznatljivi u gradu po kamerama i foto-aparatima koje ne ispustaju iz ruku. snimaju sve: od izlaska iz aviona, gdje prvo snime godisnje promjene sarajevskog aerodroma sve sa pasoskom i carinskom kontrolom, do svakog i najzabitijeg kutka grada koji takodjer ostane zabiljezen na njihovim dokumentarcima.

Oni sto dolaze autoputovima ukljucuju kamere vec u dalekim metropolama i ispucaju po nekoliko kaseta do granice bih. Primjetno je da su ove godine velike kamere zamijenili minijaturnim, a foto-aparate digitalnim, sto se odmah odrazilo na bh ekonomiju u vidu pada prodaje filmova za foto-aparate u odnosu na protekle godine.
Svi mi u blizoj ili daljoj familiji imamo po barem jednog dijasporca koji nam prica kako je ovo zaostala zemlja, 'a kod nas tamo...' i tu redovno dodje do konflikta. Branimo zemlju i ne damo da je kritiziraju ma koliko da su u pravu, i cudom se cudimo kako su se strahovito promjenili u neke nama nepoznate osobe.

U promjenama licnosti i ponasanja posebno prednjaci americka dijaspora sa presirokom lepezom prica o kupovini novih automobila i 'pravljenju' novca, kako kroz 'full' tako i kroz 'part-time jobove'. Nakon sto se istrose pricama kako je tamo sve 'cool', ne mogu da vjeruju da kod nas i mladji od 21 godinu mogu kupiti alkohol i jedino je to 'cool' dok sve ostalo 'sucks'.
Zainteresirani su samo za 'fun' i najdraza uzrecica im je 'party time'. Skolska godina im pocinje malo ranije pa na rastanku govore 'bilo je okeey', Te nam predaju jeftine majice (vecinom previse siroke) sa slikama i imenima njihovih koledza ili nba timova i obecavaju da ce 'next time' donijeti i nike - za ovaj put nisu znali brojeve. Ode i amerika.

Druga posebna grupacija dijaspore dolazi nam iz hladnih evropskih krajeva - Svedska, Danska, Finska, Norveska - i ponasaju se kao i vrijeme u njihovim drugim (ili prvim?) domovinama: hladno. Nista ih ne moze iznervirati, i sasvim smireno nam pricaju o svojim kraljevima i kraljicama, te visokim taksama, ali ipak solidnom zivotu. fascinirani su prirodnim ljepotama nase domovine i svakog ljeta posjete barem jednu.
Mit o smirenoj gospodi rusi se kada dodju u kafanu i osjete blagodeti bagatelnih cijena, te narucuju turu za turom slusajuci i najgoru 'pevaljku'. Ove godine dosli su automobilima i ustedjeli na avionskoj karti, i tu nas vec pocinju nervirati pricama o smicalicama koje mogu napraviti osiguravajucoj kuci - sto dokazuje da su u sustini oni jos uvijek nepatvoreni balkanci.

U trecu grupu ulaze Holandija, Njemacka, Svicarska i Austrija, odakle dolazi dijasporci starog kova. Njih je prilicno tesko analizirati, jer sama cinjenica da jos uvijek zive u tim zemljama pokazuje da su tajnoviti i veoma sposobni. Posjecuju samo lokale visokog kvaliteta i vecini je jedino muzika uzivo interesantna. Izgledaju opasno i ne treba se sa njima zezati.

Ove tri grupe u ljetnim mjesecima donesu desetine miliona eura i potrose ih u veoma kratkom vremenskom periodu. Oni su nam najjaci turisticki adut i jedini razlog zasto ministar turizma ima primanja, mada se on vjerovatno nikada nije pretjerano zamarao razradjivanjem ideje o iskoristavanju ovog najveceg turistickog blaga.
Koliko god nas nervirale price nasih dijasporaca, znamo da jednom kada izumre ova generacija mozda vise ne budemo imali turista jer ce njihova djeca postati pravi zapadnjaci i vjerovatno nece nikada kao njihovi roditelji patiti za zemljom u kojoj nista ne stima.."

BAHadzic

Post by BAHadzic » 21/08/2006 22:34

ja dijasporac a izlazim u opankama u grad :D

StLouis

Post by StLouis » 21/08/2006 22:40

neko iz mase wrote:ev malog finog teksta sto dobi danas od jaranice

Dijaspora: lijepa i zvucna rijec koja opisuje osobu: upadljivo obucenu, opustenu, koja pije, a ne mari za cijenu pica, vozi automobil novijeg godista sa 'stranjskijem' tablicama i posjeduje putovnicu jedne od zapadnih 'dezela'. Ne mozemo ih kriviti sto ih vecina lokalnih djevojaka svjesno stavlja na prvo mjesto prioriteta, jer i veliki broj lokalaca juri za 'dijasporkama'.

Pored gore navedenih kvaliteta lako su prepoznatljivi u gradu po kamerama i foto-aparatima koje ne ispustaju iz ruku. snimaju sve: od izlaska iz aviona, gdje prvo snime godisnje promjene sarajevskog aerodroma sve sa pasoskom i carinskom kontrolom, do svakog i najzabitijeg kutka grada koji takodjer ostane zabiljezen na njihovim dokumentarcima.

Oni sto dolaze autoputovima ukljucuju kamere vec u dalekim metropolama i ispucaju po nekoliko kaseta do granice bih. Primjetno je da su ove godine velike kamere zamijenili minijaturnim, a foto-aparate digitalnim, sto se odmah odrazilo na bh ekonomiju u vidu pada prodaje filmova za foto-aparate u odnosu na protekle godine.
Svi mi u blizoj ili daljoj familiji imamo po barem jednog dijasporca koji nam prica kako je ovo zaostala zemlja, 'a kod nas tamo...' i tu redovno dodje do konflikta. Branimo zemlju i ne damo da je kritiziraju ma koliko da su u pravu, i cudom se cudimo kako su se strahovito promjenili u neke nama nepoznate osobe.

U promjenama licnosti i ponasanja posebno prednjaci americka dijaspora sa presirokom lepezom prica o kupovini novih automobila i 'pravljenju' novca, kako kroz 'full' tako i kroz 'part-time jobove'. Nakon sto se istrose pricama kako je tamo sve 'cool', ne mogu da vjeruju da kod nas i mladji od 21 godinu mogu kupiti alkohol i jedino je to 'cool' dok sve ostalo 'sucks'.
Zainteresirani su samo za 'fun' i najdraza uzrecica im je 'party time'. Skolska godina im pocinje malo ranije pa na rastanku govore 'bilo je okeey', Te nam predaju jeftine majice (vecinom previse siroke) sa slikama i imenima njihovih koledza ili nba timova i obecavaju da ce 'next time' donijeti i nike - za ovaj put nisu znali brojeve. Ode i amerika.

Druga posebna grupacija dijaspore dolazi nam iz hladnih evropskih krajeva - Svedska, Danska, Finska, Norveska - i ponasaju se kao i vrijeme u njihovim drugim (ili prvim?) domovinama: hladno. Nista ih ne moze iznervirati, i sasvim smireno nam pricaju o svojim kraljevima i kraljicama, te visokim taksama, ali ipak solidnom zivotu. fascinirani su prirodnim ljepotama nase domovine i svakog ljeta posjete barem jednu.
Mit o smirenoj gospodi rusi se kada dodju u kafanu i osjete blagodeti bagatelnih cijena, te narucuju turu za turom slusajuci i najgoru 'pevaljku'. Ove godine dosli su automobilima i ustedjeli na avionskoj karti, i tu nas vec pocinju nervirati pricama o smicalicama koje mogu napraviti osiguravajucoj kuci - sto dokazuje da su u sustini oni jos uvijek nepatvoreni balkanci.

U trecu grupu ulaze Holandija, Njemacka, Svicarska i Austrija, odakle dolazi dijasporci starog kova. Njih je prilicno tesko analizirati, jer sama cinjenica da jos uvijek zive u tim zemljama pokazuje da su tajnoviti i veoma sposobni. Posjecuju samo lokale visokog kvaliteta i vecini je jedino muzika uzivo interesantna. Izgledaju opasno i ne treba se sa njima zezati.

Ove tri grupe u ljetnim mjesecima donesu desetine miliona eura i potrose ih u veoma kratkom vremenskom periodu. Oni su nam najjaci turisticki adut i jedini razlog zasto ministar turizma ima primanja, mada se on vjerovatno nikada nije pretjerano zamarao razradjivanjem ideje o iskoristavanju ovog najveceg turistickog blaga.
Koliko god nas nervirale price nasih dijasporaca, znamo da jednom kada izumre ova generacija mozda vise ne budemo imali turista jer ce njihova djeca postati pravi zapadnjaci i vjerovatno nece nikada kao njihovi roditelji patiti za zemljom u kojoj nista ne stima.."

od ovog bi trebalo napraviti mali prirucnik :-)

upala

Post by upala » 21/08/2006 22:52

neko iz mase wrote:ev malog finog teksta sto dobi danas od jaranice

dio ovog texta mi zvuci kao naucna fanatastika.... :D

ProS

Post by ProS » 21/08/2006 23:03

dijaspora je gej :oops:

StLouis

Post by StLouis » 21/08/2006 23:05

ProS wrote:dijaspora je gej :oops:

Ne! Mi smo lezbe!! :lol:

ProS

Post by ProS » 21/08/2006 23:10

StLouis wrote:

Ne! Mi smo lezbe!! :lol:

onda je ok :oops: :)

Lace

Post by Lace » 21/08/2006 23:12

a ti si king :D

neko iz mase

Post by neko iz mase » 22/08/2006 00:34

upala wrote:
dio ovog texta mi zvuci kao naucna fanatastika.... :D

pa sam ja donesem pola miliona, onda mozes misliti koliko to na kraju izadje :) :)

ulicar

Post by ulicar » 22/08/2006 00:59

ibrik wrote:Ma ljudi sto ste optereceni tom dijasporom...tacno je da vecinu dijasporaca mozes prepoznati kada prolaze kroz grad, ali ne zato sto se bolje oblace, sto bolje izgledaju, ili nesto slicno nego zato sto se ponasaju malo bahato, i usudjujem se reci umisljeno kao da su oni neke face sto zive u dijaspori (cast izuzecima kojih ja hvala Bogu znam odredjeni broj)...ljudi moji ponasajte se normalno kao sto ste se ponasali prije te dijaspore i niko vas nece niti prepoznavati, niti ce vam ko zamjeriti sto zivite u dijaspori...

U pravu si kada kazes da se ja ponasam drugacije nego prije odlaska, ali ja mislim iskreno da ti bahatost i umisljenost kao imenice koristis za pogresne stvari. Ja se jesam promijenio u posljednjih desetak godina, ali ne mislim da sam bahatiji, ili umisljeniji, bas suprotno, mislim da sam uljudniji i skromniji, ali i cvrsci i odlucniji. Bas sada mi je jaran u Sarajevu i pise kako ga narod "ljepi" jer je pun "hvala lijepo" i "molim vas", sto se i meni desilo hiljadu puta http://lemesh.blogger.ba/arhiva/2006/08/11#379070 , ali sta sam takodje naucio je da, ukoliko se konobar prema meni ponasa kao da sam nuzno zlo, a ne najvazniji cinilac u njegovom zivotu, ja ustanem i odem. Ukoliko si neuljudan prema meni, ukoliko si nekulturan prema meni, ja cu te sada puno lakse odhebat'. Koliko je to bahato, ili umisljeno, a koliko samo ocekivanje razumnog?

A to sto mi neko zamjera moj zivot, je njegov/njen problem :)

neocekivana_sila

Post by neocekivana_sila » 22/08/2006 01:17

ulicar wrote:ali sta sam takodje naucio je da, ukoliko se konobar prema meni ponasa kao da sam nuzno zlo, a ne najvazniji cinilac u njegovom zivotu, ja ustanem i odem. Ukoliko si neuljudan prema meni, ukoliko si nekulturan prema meni, ja cu te sada puno lakse odhebat'. Koliko je to bahato, ili umisljeno, a koliko samo ocekivanje razumnog?

A kako si se prije odlaska ponasao u takvim situacijama?
Vecina Sarajlija koje poznajem ne tolerisu neuljudnost tako da je taj nacin reagovanja povezan vjerovatno s tobom a ne tvojom adresom.

ulicar

Post by ulicar » 22/08/2006 01:32

neocekivana_sila wrote:A kako si se prije odlaska ponasao u takvim situacijama?
Vecina Sarajlija koje poznajem ne tolerisu neuljudnost tako da je taj nacin reagovanja povezan vjerovatno s tobom a ne tvojom adresom.

Pitanje je sta ti podrazumjevas pod neuljudnost, a sta ja. Znas, kako Rambo Amadeus rece "navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu". Sjednem zimus u "elitni restoran" u Sarajevu, gdje dolaze automobilima sa CD tablicama i slicno i konobar, nakon jela, koje je bilo 'nako dodje i kaze zeni koja je sjedila sa nama za stolom "sto ti ovo nisi sve pojela"? Meni je to neprihvatljivo ponasanje za konobara, a tebi mozda "simpaticno". Ja vec deset godina imam uslugu na totalno drugacijem nivou od Sarajevske i to je to. Ja ovakvo ponasanje mogu tolerisati samo najblizoj rodbini i prijateljima.

ProS

Post by ProS » 23/08/2006 09:16

ulicar wrote:skromniji

lazes :oops:
ko je os'o tam,nije se vratio skroman...

nema izuzetaka

Santos

Post by Santos » 23/08/2006 09:25

Ja kad ga maznem nevidim ni ko me sluzi a kamoli kako se ponasa.E ako je naka bumbatre onda skiljim na jedno oko.

stranac2

Post by stranac2 » 23/08/2006 12:02

Ma kako kot okrenete daleko je to od zapadnog nivoa ... meni su golemi oni što drže butike u skenderiji....zadimljeno dole po dvije tri kone sjede piju kafu,puše ispred ...gledam prema izlogu dok me one ono prodornim pogledom(pravi onaj mahalski) odmjeravaju .... ma to mi je smješnije od top liste nadrealista....

ulicar

Post by ulicar » 24/08/2006 08:32

ProS wrote:
ulicar wrote:skromniji

lazes :oops:
ko je os'o tam,nije se vratio skroman...

nema izuzetaka

Prvo, idi svojoj mami govori da laze, ako hoces kome.

Drugo, ja sam vec rekao da vi moj cvrsci stav i vise samopostovanja i samopouzdanja prokontavate kao neskromnost, bahatost i sta ti ja znam sta. To od mene ne pravi neskromnog i bahatog, vec od tebe nekoga ko ne konta znacenje rijeci skromno i bahato.

neocekivana_sila

Post by neocekivana_sila » 24/08/2006 16:11

ulicar wrote:ali sta sam takodje naucio je da, ukoliko se konobar prema meni ponasa kao da sam nuzno zlo, a ne najvazniji cinilac u njegovom zivotu, ja ustanem i odem..

dakle, naucio si to tek kad si otisao. Moje pitanje je bilo šta si u takvim situacijama radio prije nego što si napustio Sarajevo..sjedio i čekao da ti opali čvoku gratis? :) Ja i svi ljudi koje poznajem (a koji žive cijeli život u Sarajevu) ne tolerišu takvu neuljudnost konobara pa jednostavno ne stoji to što tvrdiš da je u Sarajevu sasvim normalno da konobari vrijeđaju goste ili nešto slično.

ulicar wrote:Znas, kako Rambo Amadeus rece "navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu". ..

:? :?

ulicar

Post by ulicar » 24/08/2006 22:52

neocekivana_sila wrote:
ulicar wrote:ali sta sam takodje naucio je da, ukoliko se konobar prema meni ponasa kao da sam nuzno zlo, a ne najvazniji cinilac u njegovom zivotu, ja ustanem i odem..

dakle, naucio si to tek kad si otisao. Moje pitanje je bilo šta si u takvim situacijama radio prije nego što si napustio Sarajevo..sjedio i čekao da ti opali čvoku gratis? :) Ja i svi ljudi koje poznajem (a koji žive cijeli život u Sarajevu) ne tolerišu takvu neuljudnost konobara pa jednostavno ne stoji to što tvrdiš da je u Sarajevu sasvim normalno da konobari vrijeđaju goste ili nešto slično.

ulicar wrote:Znas, kako Rambo Amadeus rece "navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu". ..

:? :?

Da, tvrdim da vecinom u Sarajevu dozvoljavate konobarima da vas vrijedjaju. Pa Radovan Treci je pola napravljen na foru konobara u bivsoj Yu. To sto ti tvrdis da ustanes, moguce, u to necu ulaziti. Sta znam je kako se konobari u Sarajevu ponasaju i sta znam je kako se salterski sluzbenici u Sarajevu ponasaju i sta znam je kako se ljudi u tim kafanama i tim redovima pred salterima ponasaju. Ovo nije lupanje u prazno, ovo je doneseno misljenje na osnovu licnog iskustva i licnog opazanja.

A, sta nisi skontao Ramba, ili sta je Rambo htio reci?

Post Reply